تشکیل جنین

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

در عرض 24 ساعت پس از لقاح، تخمکی که تبدیل به کودک شما می‌شود به سرعت به سلول‌های زیادی تقسیم می‌شود. در هفته هشتم بارداری، رویان به جنین تبدیل شده و مراحل تشکیل جنین آغاز می‌شود.

بارداری معمولی و در شرایط سالم 40 هفته طول می‌کشد. برای راحتی کار، دوران بارداری به 3 بخش 3 ماهه تقسیم می‌شود.

بارداری از چه زمانی شروع می‌شود؟

شروع بارداری و تشکیل جنین در واقع اولین روز آخرین قاعدگی است. به این سن حاملگی یا سن قاعدگی می‌گویند. این قاعدگی حدودا 2 هفته قبل از بارداری رخ می‌دهد.

اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد، اما تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی تاریخ مهمی برای تعیین تاریخ زایمان و شروع تشکیل جنین است. پزشک متخصص با استفاده از این تاریخ، ماه بارداری را تعیین می‌کند.

لقاح چگونه کار می‌کند؟

هر ماه، بدن یک چرخه تولید مثل را طی می‌کند که می‌تواند به یکی از دو روش پایان یابد. یا فرد باردار می‌شود و فرآیند تشکیل جنین شروع می‌شود یا قاعدگی صورت می‌گیرد.

این چرخه به طور مداوم در طول سال‌های باروری یعنی از دوران بلوغ در نوجوانی تا 50 سالگی، به طور مداوم تکرار می‌شود.

در چرخه‌ تشکیل جنین که به بارداری ختم می‌شود، چندین مرحله وجود دارد. ابتدا گروهی از تخمک‌ها (به نام اووسیت) آماده می‌شوند تا تخمدان را برای تخمک‌گذاری (آزاد شدن تخمک) ترک کنند.

تخمک‌ها در کیست‌های کوچک پر از مایع به نام فولیکول ایجاد می‌شوند. از این گروه تخمک، یکی بالغ می‌شود. سپس این فولیکول تمام فولیکول‌های دیگر گروه را سرکوب می‌کند.

فولیکول بالغ باز شده و تخمک را از تخمدان آزاد می‌کند. به این مرحله از تشکیل جنین، تخمک‌گذاری گفته می‌شود. پس از تخمک‌گذاری، فولیکول باز شده به ساختاری به نام جسم زرد تبدیل می‌شود و هورمون‌های پروژسترون و استروژن را ترشح می‌کند.

پوشش داخلی رحم مکانی است که تخم بارور شده برای شروع و تکمیل مراحل تشکیل جنین در آن ته نشین می‌شود. اگر در طول سیکل باردار نشدید، این پوشش همان چیزی است که در طول قاعدگی شما ریخته می‌شود.

هنگامی که اسپرم به تخمک نفوذ می‌کند، تغییراتی در پوشش پروتئینی تخمک ایجاد می‌شود تا از ورود اسپرم های دیگر جلوگیری شود.

در لحظه لقاح، ترکیب ژنتیکی کودک از جمله جنسیت کامل است. جنسیت کودک بستگی به این دارد که چه اسپرمی تخمک را در لحظه لقاح بارور می‌کند.

درست پس از لقاح چه اتفاقی می‌افتد؟

در عرض 24 ساعت پس از لقاح، مراحل تشکیل جنین تخمک به سرعت شروع به تقسیم شدن می‌کند. این سلول‌ها حدود سه روز پس از لقاح در لوله فالوپ باقی می‌مانند.

سپس تخمک بارور شده (که اکنون بلاستوسیت نامیده می‌شود) همچنان به تقسیم شدن خود ادامه می‌دهد و به آرامی از طریق لوله فالوپ به رحم می‌رسد.

پس از رسیدن، کار بعدی آن اتصال به آندومتر است. این مرحله کاشت نام دارد.

قبل از کاشت، بلاستوسیت از پوشش محافظ خود خارج می‌شود. هنگامی که بلاستوسیت با آندومتر تماس پیدا می‌کند، هورمون‌های خاصی برای اتصال راحت‌تر ترشح می‌شود.

برخی از زنان در طی یک یا دو روزی که لانه‌گزینی اتفاق می‌افتد، متوجه لکه بینی (خونریزی خفیف) در روند تشکیل جنین می‌شوند.

در این مرحله، آندومتر ضخیم‌تر می‌شود و دهانه رحم توسط یک پلاک مخاطی بسته می‌شود.

در عرض سه هفته، سلول‌های بلاستوسیت یک توپ کوچک یا یک جنین را تشکیل می‌دهند. در این زمان، اولین سلول‌های عصبی تشکیل شده‌اند.

چه زمانی می‌توانم بفهمم باردار هستم؟

از لحظه لقاح شروع مراحل تشکیل جنین، هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در خون وجود خواهد داشت. این هورمون توسط سلول‌های تشکیل دهنده جفت ایجاد می‌شود.

حتی اگر این هورمون از ابتدای لقاح وجود داشته باشد، معمولاً سه تا چهار هفته از اولین روز آخرین قاعدگی طول می‌کشد تا hCG به اندازه‌ای افزایش یابد که توسط آزمایش های بارداری تشخیص داده شود.

چه زمانی بعد از بارداری باید به پزشک مراجعه کنم؟

اولین مراجعه به پزشک بهتر است دقیقا بعد از مثبت شدن تست بارداری خانگی باشد. آزمایشات بارداری زمانی که میزان hCG بر اثر شروع مراحل تشکیل جنین، به اندزاه کافی در بدن ترشح شود، بسیار دقیق‌تر از تست خانگی عمل می‌کنند.

در اولین مراجعه، پزشک ممکن است درمورد مصرف مکمل‌های ویتامین دوران بارداری از بدو شروع تشکیل جنین سوال کند. این مکمل‌ها حاوی اسید فولیک هستند.

مهم است که در طول بارداری روزانه حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک دریافت کنید تا مطمئن شوید که لوله عصبی جنین (ابتدای مغز و ستون فقرات) به درستی رشد می‌کند.

یکی از مکمل‌های محبوب در بارداری، مکمل یدوناتال است. این مکمل علاوه بر تامین اسید فولیک لازم برای رشد و تشکیل جنین، دارای ویتامین‌های مورد نیاز بارداری، ید و دیگر مواد مغذی لازم است که به طور معمول از مصرف مواد غذایی به بدن نمی‌رسند.

جدول زمانی برای رشد جنین چیست؟

جنین در طول مراحل تشکیل جنین و بارداری معمولی تغییرات زیادی خواهد داشت. این زمان به سه مرحله تقسیم می‌شود که به آن‌ها سه ماهه اول، دوم و سوم می‌گویند. پزشک احتمالاً در مورد رشد جنین بر حسب هفته صحبت خواهد کرد.

در طول هر سه ماهه شاهد تغییرات مشخصی در تشکیل جنین و خودتان خواهید بود.

به طور سنتی، ما بارداری را یک فرآیند نه ماهه می‌دانیم. با این حال، همیشه اینطور نیست. بارداری کامل 40 هفته یا 280 روز است. بسته به اینکه در چه ماه‌هایی باردار هستید و در چه هفته‌ای زایمان می‌کنید، ممکن است بارداری 9 تا 10 ماه طول بکشد. این اتفاق کاملا طبیعی است.

نوزادانی که قبل از تکمیل مراحل تشکیل جنین به دنیا می‌آیند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای مشکلات تنفسی، شنوایی یا یادگیری نسبت به نوزادانی که چند هفته دیرتر در بازه زمانی کامل متولد می‌شوند، باشند.

مراحل لقاح تا بارداری

سه ماهه اولدر طول این سه ماهه از تشکیل جنین، تخمک بارور شده از یک گروه کوچک سلولی به جنینی تبدیل می‌شود که شروع به داشتن ویژگی‌های نوزاد می‌کند.
سه ماهه دوماین دوره اغلب به عنوان بهترین بخش از تجربه بارداری در نظر گرفته می‌شود. در این زمان، تهوع صبحگاهی و ناراحتی اوایل بارداری از بین رفته است. جنین در این دوره کمی بزرگ می‌شود و می‌توان چرخش جنین را رد رحم حس کرد. جنسیت در این دوره و با استفاده از سونوگرافی تعیین می‌شود.
سه ماهه سومهر هفته از این مرحله نهایی رشد به جنین کمک می‌کند تا برای تولد آماده شود. در طول سه ماهه سوم، جنین به سرعت وزن اضافه کرده و چربی بدنش افزایش پیدا می‌کند. با نزدیک شدن به موعد زایمان، پزشک شما را از نزدیک تحت نظر خواهد گرفت. حتماً در این سه ماهه در مورد برنامه زایمان خود با پزشک خود صحبت کنید.

علائم تشکیل جنین چیست؟

  • حالت تهوع صبحگاهی یا حالت تهوع و استفراغ که در هر زمانی از روز ممکن است رخ دهد
  • تغییر در اشتها، به عنوان مثال، دوست نداشتن برخی غذاها و هوس خوردن برخی دیگر
  • خستگی
  • نفخ شکم
  • حساسیت و تورم سینه
  • تکرر ادرار و ادرار شبانه

سوالات متداول

فرق جنین دختر و پسر چه زمانی مشخص می‌شود؟

جنسیت جنین در سه ماهه دوم مراحل تشکیل جنین با سونوگرافی مشخص می‌شود.

تشکیل جنین در دستگاه امکان دارد؟

دانشمندان برای مطالعه گام‌های کلیدی در رشد انسان، جنین‌های مدل را از سلول‌های بنیادی می‌سازند. با پیشرفت تکنولوژی، آنها توانسته در دستگاه‌های مختلف گلوله‌های توخالی از سلول‌ها که شباهت زیادی به جنین دارند را ایجاد کنند اما این گلوله‌ها تبدیل به جنین نمی‌شوند.

کدام عضو اول در جنین رشد می‌کند؟

سیستم عصبی یکی از اولین چیزهایی است که در روند تشکیل جنین در آن رشد می‌کند. این سیستم شامل مغز، نخاع و اعصاب جنین می‌شود.

مراحل تشکیل جنین دوقلو چیست؟

دوقلوهای یکسان (مونوزیگوت) زمانی به وجود می‌آیند که یک تخمک (زیگوت) بارور شود. سپس تخمک به دو قسمت تقسیم می‌شود و دوقلوهای همسانی ایجاد می‌کنند که ژن‌های مشابهی دارند.

جنین از چه زمانی ضربان قلب دارد؟

ضربان قلب جنین ممکن است برای اولین بار توسط سونوگرافی واژینال در اوایل 5.5 تا 6 هفته پس از بارداری و شروع تشکیل جنین تشخیص داده شود.

5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 6 نظر

4 6
تشکیل جنین

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن