رتینول چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

رتینول نوعی از ویتامین A است که به درمان عارضه‌های پوستی چون آکنه کمک می‌کند.

رتینول دارای اثرات ضد پیری است و می‌تواند به رفع آکنه کمک کند.

محصولات حاوی رتینول در داروخانه‌ها بدون نسخه هم در دسترس هستند اما غلظت پایینی دارند. برای خرید و استفاده از محصولاتی با دوز رتینول بالاتر باید نسخه پزشک داشته باشید.

رتینول چیست؟

رتینول چیست؟

رتینوئید به دسته‌ایی از داروها گفته می‌شود که از ویتامین A تهیه می‌شوند و رتینول یکی از داروهای این دسته است. محصولات حاوی رتینول با نسخه و بدون نسخه در داروخانه‌ها عرضه می‌شود.

از فواید رتینول می‌توان به بهبود فرایند گردش سلولی و جلوگیری از تجزیه کلاژن اشاره کرد. کلاژن خاصیت ارتجاعی پوست را تقویت کرده و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند.

یکی از مهم‌ترین موارد استفاده رتینول در فرایند درمان آکنه است.

رتینول با پوست شما چه می‌کند؟

مولکول‌های کوچک رتینول به عمق پوست نفوذ کرده و رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند. از بین رفتن رادیکال‌های آزاد به افزایش تولید الاستین و کلاژن کمک کرده و منافذ بزرگ، کوچک شده و چین و چروک از بین می‌رود.

به طور معمول از رتینول برای درمان عارضه‌های زیر استفاده می‌شود:

 • چین و چروک
 • لکه‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید
 • برآمدگی‌های پوستی
 • ملاسما و دیگر انواع هیپرپیگمانتاسیون

فواید رتینول

فواید رتینول

مصارف درمانی از مهم‌ترین فواید رتینول برای پوست هستند. از محصولات حاوی این ماده معمولا در محصولات ضد پیری، ضد جوش و آکنه استفاده می‌شود.

● کمک به درمان آکنه

سلول‌های مرده و چربی اضافه پوست، منافذ و فولیکول‌های مو را مسدود کرده و باعث ایجاد آکنه می‌شوند.

رتینوئیدهای موضعی مانند رتینول برای پوست می‌توانند ریزش لایه بالایی پوست را کاهش داده از بسته شدن منافذ و ایجاد اکنه جلوگیری کند. علاوه بر این، رتینول می‌تواند التهاب پوست را از بین ببرد.

در درمان آکنه، دوز رتینول مصرفی نقش اساسی دارد. هر چه آکنه بدتر باشد، نیاز به مصرف دوز بالاتری از آن برای پوست است. علاوه بر این استفاده از داروی ضد ‌میکروبی می‌تواند میزان تاثیر رتینول برای پوست را بهبود بخشد.

● بهبود ظاهر پوست

مصرف رتینول برای پوست به دلیل تاثیری که بر گردش سلولی و تولید کلاژن دارد، می‌تواند بافت پوست را بهبود بخشیده و آن را روشن کند.

هیپرپیگمانتاسیون و ناهمواری بافت پوست با مصرف مرتب رتینول از بین می‌رود.

اثر رتینول برای پوست تیره بیشتر و بهتر است. با این حال، خارش و التهاب از عوارض جانبی این ماده است و باید درمان را با دوزهای پایین آن شروع کرد.

● از بین بردن استرچ مارک

وقتی پوست به دلیل بارداری، افزایش یا کاهش ناگهانی وزن یا افزایش حجم ماهیچه‌ها کش می‌آید، استرچ مارک روی پوست ایجاد می‌شود.

استرچ مارک‌ها ابتدا به رنگ صورتی، قرمز یا بنفش درآمده سپس نقره‌ایی یا سفید می‌شوند. یکی از کارکردهای مهم رتینول برای پوست، محو کردن استرچ مارک است.

اگر در دوران بارداری یا شیردهی هستید، قبل از استفاده از رتینول در انواع مختلفش، با پزشک متخصص مشورت کنید.

● درمان پسوریازیس

در افراد مبتلا به پسوریازیس سرعت تولید سلول‌های پوستی به دلیل التهاب افزایش پیدا می‌کند. سلول‌های جدید یک لایه پوست ضخیم ایجاد کرده وروی پوست به شکل برآمدگی خود را نمایان می‌کنند.

مصرف استروئیدها در کنار رتینول برای پوست، سرعت تولید سلول‌های پوست را کاهش داده و از التهاب بیشتر جلوگیری می‌کند.

● درمان ملاسما

ملاسما به لکه‌‌های تیره روی پوست به دلیل قرار گرفتن در معرض خورشید گفته می‌شود. قرار گرفتن در معرض نور، گرما و برخی نوسانات هورمونی، میزان ملانین تولیدی در پوست را افزایش می‌دهد.

ملانین اضافی باعث ایجاد لکه‌هایی به رنگ قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای تیره یا خاکستری می‌شود. ملاسما در دوران بارداری شایع تر است.

● جلوگیری از پیری پوست

رتینول باعث جلوگیری از پیری پوست می شود. پوست به دلیل کاهش آب و رطوبت صورت، پیر می‌شود.

افزایش سن، ژنتیک، قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش، سیگار کشیدن و آلوده شدن پوست از دیگر دلایل پیری پوست است. از علائم پیری پوست می‌توان به چین و چروک و افتادگی پوست اشاره کرد.

یکی از فواید مصرف رتینول برای پوست این است که این ماده می‌تواند از تجزیه کلاژن توسط اشعه فرابنفش جلوگیری کرده و گردش سلولی را بهبود بخشد.

از فواید دیگر آن برای پوست می‌توان به تقویت اپیدرم و کاهش تبخیر آب درون بافت پوست اشاره کرد. هرچه رطوبت و آب پوست صورت بیشتر باشد، پوست شاداب‌تر و سالم‌تر بنظر می‌رسد.

افزایش تولید کلاژن و الاستین در پوست از دیگر نتایج مصرف رتینول برای پوست است. این دو ماده نقش مهمی در افزایش خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش چین و چروک دارند.

● کاهش اندازه منافذ بزرگ

منافذ پوست الزاما بد نیستند و به خروج چربی و تنفس پوست کمک می‌کنند. هنگامی که این منافذ با سلول‌های مرده یا چربی اضافه مسدود می‌شوند، بزرگ‌تر بنظر می‌آیند.

افزایش گردش سلولی و افزایش تولید کلاژن و الاستین از فواید رتینول برای پوست است.

انواع محصولات رتینول

انواع محصولات رتینول

رتینول را می‌توان به اشکال مختلف در روتین مراقبت از پوست استفاده کرد. با توجه به نوع پوست و شرایط خود، بهترین گزینهرا برای پوست خود انتخاب کنید.

● کرم رتینول

اگر پوست خشکی دارید، از کرم رتینول استفاده کنید. رتینول را می‌توان به شکل محلول در روغن ساخت و در یک محصول مبتنی بر روغن عرضه کرد.

در بسیاری از کرم‌ها از مواد مرطوب‌کننده مثل نفت خام یا روغن معدنی استفاده می‌شود. این مواد ممکن است باعث بسته شدن منافذ پوست چرب شده و نتایج معکوس به بار بیاورد.

● سرم رتینول

اگر پوست چرب دارید، پیشنهاد می‌شود از سرم رتینول استفاده کنید.

بسیاری از سرم‌ها بر پایه آب ساخته می‌شوند. و اگر پوست چرب یا حتی مختلط دارید، استفاده از سرم بهترین انتخاب برای حفظ سلامت پوست است.

نکته مهم برای تاثیر گذاری رتینول بر پوست، میزان غلظت آن است. با مشورت پزشک غلظت مناسب آن را در محصولات مراقبت از پوست پیدا کنید.

● قرص رتینول

لازم به ذکر است به طور معمول ما رتینول مورد نیاز خود را از مواد غذایی مصرفی روزانه دربافت می‌کنیم. با این حال در صورت کمبود آن در بدن، می‌توان از قرص‌ها و مکمل‌ها استفاده کرد.

استفاده از محصولات موضعی رتینول امن‌تر از قرص آن است زیرا مصرف آن باعث ایجاد مشکلات زیر می‌شود:

 • سردرد
 • تاری دید
 • حالت تهوع
 • گیجی
 • آسیب به کلیه
 • کما
 • مرگ

● ژل رتینول

ژل رتینول به پوست کمک می‌کند تا خود را تجدید کرده و همچنین با از بین بردن سلول‌های مرده از ایجاد و گسترش جوش‌های سر سفید و سرسیاه جلوگیری می‌کند.

 یکی از معایب استفاده از ژل رتینول این است که الکل موجود در آن می‌تواند باعث خشکی بیشتر پوست خشک شود و باید از مرطوب‌کننده پس از آن استفاده کرد.

از دیگر معایب ژل رتینول این است که پوست را نسبت به نور خورشید حساس کرده و حتما باید در شب استفاده شود.

در صورتی که پوست خشکی ندارید، بهترین زمان برای استفاده از این ژل در فصل تابستان است.

چگونه از رتینول استفاده کنم؟

چگونه از رتینول استفاده کنم؟

رتینول به شکل کرم، ژل، سرم و قرص در دسترس است. قبل از اینکه برای اولین بار از محصول رتینول استفاده کنید، از آن را روی پوست خود برای تست حساسیت بزنید. اگر پس از دو روز قرمزی یا خارش شدید در آن ناحیه بروز پیدا نکرد، می‌توانید آن را در روتین پوستی شبانه قبل از خواب خود قرار دهید.

اگر به تازگی تصمیم به استفاده از رتینول گرفته‌اید، از محصولاتی با درصد دوز پایین آن استفاده کنید.

در صورتی که می‌خواهید در طول روز از محصولات رتینول استفاده کنید، پس از آن از ضد آفتاب قوی استفاده کنید زیرا رتینول باعث افزایش حساسیت پوست به نور آفتاب می‌شود.

برای استفاده از این محصولات، دستورالعمل‌های روی بسته یا تجویز پزشک متخصص را دنبال کنید.

به طور کلی، طبق مراحل زیر می‌توانید از رتینول روی پوست استفاده کنید:

 • پوست خود را با یک پاک‌کننده ملایم مناسب پوست خود تمیز کرده و آن را خشک کنید. در دوره استفاده از محصولات رتینول، پوست خود را اسکراب یا لایه‌برداری نکنید.
 • رتینول را به صورت یک لایه نازک به تمام صورت خود بمالید. در نواحی دور چشم، سوراخ‌های بینی و دهان استفاده نشود.
 • سعی کنید از رتینول یک روز در میان استفاده کنید.
 • با استفاده از یک مرطوب‌کننده غیر کومدوژنیک، پوست خود را مرطوب کنید.

عوارض جانبی رتینول

استفاده گسترده از رتینول به معنای این نیست که بدون عوارض جانبی است. خشکی پوست از اصلی‌ترین عوارض جانبی استفاده از آن است.

سرخی، خارش و پوسته پوسته شدن از دیگر عوارض جانبی استفاده از رتینول است.

برای کاهش این عوارض جانبی، می‌توان پس از تایید پزشک، یک شب در میان یا هر دو شب یک بار از محصولات حاوی این ماده استفاده کنید.

کمتر از 10 درصد از افرادی که از رتینول استفاده می‌کنند ممکن است عوارض جانبی شدیدتری مانند تشدید اگزما، ملتهب شدن آکنه، تغییر رنگ پوست، حساسیت به نور آفتاب و اشعه فرابنفش، تاول و تورم را تجربه کنند.

با رویال کلاژن همیشه جوان بمانید

کلاژن یکی از مواد اصلی برای حفظ صافی و ساختار پوست است. کلاژن 30 درصد از پروتئین بدن را تشکیل می‌دهد. بدن به تنهایی می‌تواند کلاژن مورد نیاز خود را تولید کند اما با افزایش سن، میزان تولید کلاژن هم کاهش پیدا می‌کند.

بدون داشتن کلاژن کافی، چین و چروک عمیق روی پوست پدیدار می‌شود. استفاده از محصولات حاوی رتینول می‌تواند سرعت تجزیه کلاژن را کاهش دهد اما این برای داشتن پوستی سالم و شاداب کافی نیست.

مصرف مکمل‌هایی چون مکمل رویال کلاژن، کلاژن هیدرولیز شده را وارد بدن کرده و به بدن اجازه هضم آن را می‌دهد. کلاژن هیدرولیز شده در بدن به کلاژن تبدیل شده و سلول‌های پوستی را کنار هم قرار می‌دهد.

شما به راحتی می‌توانید با مصرف یک قرص همراه با وعده غذایی خود، تا سال‌ها سلامت پوست خود را تضمین کنید.

رویال کلاژن

سوالات متداول

چند وقت یک بار می‌توان از رتینول استفاده کرد؟

از آنجایی که رتینول می‌تواند پوست را تحریک کند، در ابتدای دوره درمانی خود هر 2 یا سه روز یک بار از آن استفاده کرده و در طول روزهای آتی دفعات مصرف را تا 1 یا 2 بار در روز افزایش دهید.

آیا می‌توان در دوران بارداری و شیردهی از رتینول استفاده کرد؟

بهتر است برای مصرف رتینول در دوران بارداری و شیردهی با پزشک متخصص مشورت کرده و داروهای مصرفی دیگر خود را برای جلوگیری از تداخل بررسی کنید.

قیمت رتینول چقدر است؟

قیمت رتینول بسته به برند متغیر است. به طور کلی مکمل گران‌تر از سرم و سرم گران‌تر از کرم است. پیشنهاد می‌شود این محصولات را با تجویز پزشک مصرف کنید.

از چه سنی باید مصرف رتینول را شروع کرد؟

تولید کلاژن در دهه سوم زندگی ما یعنی از 20 تا 29 سالگی به تدریج کاهش پیدا می‌کند. استفاده از رتینول در این سن کمک شایانی به سلامت پوست می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

5 1
رتینول چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن