کربن تراپی و فواید آن برای پوست

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

کربن تراپی (Carbon therapy) نوعی روش غیر تهاجمی است که با استفاده از لوسیونی با ترکیبات اصلی کربن و لیزر به لایه برداری از پوست پرداخته و با تحریک پوست به تولید الاستین و کلاژن بیشتر سبب از بین بردن چربی و سبوم، به حداقل رساندن منافذ بزرگ در پوست، آکنه، کاهش خطوط و چین و چروک و جوانسازی پوست می شود.

این روش درمانی عوارض بسیار خفیفی دارد و ممکن است افراد از چند ساعت تا چند روز تنها قرمزی بر پوست لیزر شده را تجربه کنند.

استفاده از کرم ضد آفتاب، تمیز نگاه داشتن پوست، پرهیز از استرس و استعمال سیگار از مواردی است که در گرفتن بهترین نتیجه از کربن تراپی صورت نقش دارند.

با توجه به خواست بیمار و مشکل وی تعداد جلسات درمانی بین 2 تا 6 هفته متغیر بوده و هر جلسه درمانی حدود 30 دقیقه زمان خواهد برد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کربن تراپی تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کربن تراپی چیست؟

کربن تراپی روش غیر تهاجمی برای شادابی و جوانسازی پوست است. در این روش پزشک لایه ای از کربن را از طریق لوسیونی به محل مورد نظر از بدن وارد می کند.

کربن به جذب آلودگی، چربی و سلول های مرده پوست از منافذ عمیق پوست می پردازد.

در ادامه و پس از خشک شدن لوسیون کربنی، بعد از پوشاندن چشم افراد از طریق لیزر لایه برداری پوست انجام گرفته و از این طریق سلول های مرده و چربی ها و آلودگی ها از روی بدن پاک می شود.

کربن تراپی صورت چیست؟

کربن تراپی صورت چیست؟

کربن تراپی نوعی لیزر درمانی است که برای تمام سنین مناسب است و پوست افراد را صاف، شاداب و با طراوت خواهد کرد.

در این فرایند از پودر کربن فعال و لیزرهای پیشرفته Q-Switch Xlase جهت لایه برداری استفاده می شود.

کربن تراپی صورت این امکان را برای متقاضیان فراهم می آورد تا در حداقل زمان ممکن پوست خود را احیا کنند.

کربن تراپی روشی کاملاً غیرتهاجمی است و می تواند چهار برابر عمیق تر از روش های لایه برداری دیگر، پوست را لایه برداری کند.

داشتن عوارض بسیار کم و مشاهده اثرات مفید این درمان در مدت زمان بسیار کوتاه پس از درمان، از مزایای این روش به شمار می رود.

کربن تراپی چگونه کار میکند؟

کربن تراپی چگونه کار میکند؟

کربن تراپی از طریق بازسازی کلاژن سبب یکنواختی رنگ پوست شده و ظاهر خطوط ریز، اسکارها و رنگدانه ها را به حداقل ممکن کاهش می دهد.

لیزر درمان کربن تراپی ابتدا به آرامی ملانین یا همان رنگدانه در سلول ها را هدف قرار می دهد و آن ها را تجزیه می کند و در ادامه در عمق لایه درم گرما ایجاد کرده و از این طریق سبب انقباض پوست و تحریک کلاژن می شود.

بهتر است پیش از انجام این فرایند از دکتر متخصص مشاوره گرفته و مشکلات و نیازهای خود را به طور کامل شرح دهید.

در کربن تراپی صورت ابتدا لایه ای از کربن مایع روی پوست به گونه ای که به عمق منافذ پوست نفوذ کند، اعمال می شود.

لوسیون کربن کرمی تیره رنگ است و درصد کربن بالایی دارد به طور کامل روی پوست صورت اعمال می شود. ابتدا از لیزر گرم کننده استفاده می شود. البته استفاده از این لیزر بستگی به نوع پوست و مشکلات آن دارد.

لیزر گرم کننده، لوسیون کربنی را گرم کرده و سبب جذب ناخالصی ها روی پوست می شود.

لیزر دیگر، لیزر پالسی است. متخصص از این لیزر برای تجزیه کربن استفاده می کند. این لیزر است که سلول های مرده پوست را از بین می برد. نور لیزر به شدت توسط ذرات کربن جذب می شود. لیزر با عبور از لایه کربن، کربن را از بین برده و سلول های مرده پوست، آلودگی و چربی ها را از بین می برد.

در زمان کربن تراپی صورت فرد حالتی شبیه به سوزن سوزن شدن و نیشگون گرفتن را تجربه خواهد کرد.

در هنگام کربن تراپی یک هوور در نزدیکی فرد قرار داده می شود تا ذرات کربن و پوست های مرده را مکش کند.

لازم به ذکر است در طول درمان، چشمان برای محافظت در برابر لیزر پوشیده می شوند. پیش از کربن تراپی نیازی به کرم بی حس کننده نیست.

کربن تراپی با لیزر چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

کربن تراپی با لیزر نوعی روش درمانی غیر تهاجمی است که مدت زمان و تعداد جلسات کوتاهی داشته، اما اثرات قابل توجهی دارد.

از مزایای این روش عدم آسیب های پوستی بعد از انجام کربن تراپی صورت است.

در این درمان از عنصر کربن استفاده می شود. کربن ماده آلی در جذب ناخالصی ها است. علاوه بر کربن در این درمان از لیزر نیز استفاده می شود. لیزر فناوری مدرنی است که سبب جوانسازی پوست می شود.

کربن تراپی از طریق لایه برداری، پاکسازی پوست از تجمع چربی و سایر ناخالصی ها که سبب تشدید آکنه می شود، ظاهر پوست افراد را بهبود بخشیده و سبب جوانسازی و رفع چین و چروک پوست می شود.

این فرایند به رشد پوست جدید و سالم کمک کرده و سبب ایجاد پوستی درخشان تر و یکنواخت تر در افراد می شود. اغلب افراد با انواع پوست می توانند از کربن تراپی استفاده کنند و طیف وسیعی از بیماری های پوستی توسط این فرایند درمان می شود.

فواید کربن تراپی صورت

فواید کربن تراپی صورت

کربن تراپی صورت برای مقابله با عوارض پیری صورت، بهبود رنگدانه ها، از بین بردن قرمزی پوست، آکنه و برای پوست های کم آب و خشک و کدر عالی است.

کربن تراپی برای افراد با پوست چرب، جوش های سر سیاه و افرادی که در پوست خود منافذی بزرگ دارند ، نیز مناسب است.

به طور خلاصه فواید کربن تراپی صورت را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • از بین بردن چربی و سبوم بیش از اندازه روی پوست
  • به حداقل رساندن منافذ بزرگ شده پوست صورت
  • کاهش خطوط و چین و چروک روی صورت
  • کاهش آکنه و اسکارهای ناشی از آکنه
  • جوانسازی پوست و افزایش قابلیت ارتجاعی و استحکام پوست با تحریک پوست به تولید کلاژن و الاستین بیشتر

مراقبت های بعد از کربن تراپی صورت

بعد از کربن تراپی، وجود قرمزی خفیف روی پوست کاملاً طبیعی است. این قرمزی ظرف چند ساعت تا چند روز به طور کامل بر طرف می گردد.

افراد می توانند در این بازه زمانی با استفاده از مقداری ژل آلوئه ورا پوست صورت خود را تسکین دهند.

در این دوران بهتر است پوست را تمیز و خشک نگه دارید. بهتر است در این دوران از انجام آرایش های چرب خودداری کنید، زیرا این چربی ها منافذ پوست را مسدود می کنند.

افراد بعد از انجام کربن تراپی صورت بهتر است در معرض نور خورشید قرار نگرفته، استرس نداشته باشید و از استعمال سیگار حتی الامکان پرهیز کنند.

توصیه می گردد حداقل از کرم ضد آفتاب SPF 50 به مدت 1 ماه بعد از کربن تراپی صورت استفاده شود.

عدم استفاده از کرم ضد آفتاب برای افرادی که کربن تراپی صورت انجام داده اند، هایپرپیگمانتاسیون را در پی خواهد داشت.

بعد از انجام کربن تراپی صورت چه انتظاری باید داشت؟

افراد بعد از انجام کربن تراپی نتایج بهبودی را فوراً مشاهده خواهند کرد. بعد از انجام کربن تراپی عوارض کمی تجربه می شود و در صورت وجود عوارض بسیار اندک چون قرمزی پوست، این عوارض به سرعت از بین رفته و افراد آماده زندگی با پوستی درخشان تر خواهند شد.

کربن تراپی برای انواع پوست به خصوص افراد با پوست چرب همراه با گرفتگی منافذ پوستی بسیار مناسب است.

تأثیر کربن تراپی صورت در جوانسازی پوست

کربن تراپی علائم پیری را کاهش می دهد. با افزایش سن، تولید کلاژن و لاستین طبیعی پوست کاهش پیدا می کند.

الاستین و کلاژن پروتئین هایی هستند که سبب محکم نگاه داشتن پوست شده و آن را درخشان نگاه می دارند.

در واقع کلاژن مسئولیت نرمی و استحکام پوست را بر عهده داشته و سبب ایجاد درخشندگی جوانی در پوست می شود و الاستین سبب ایجاد قابلیت کشش و ارتجاعی در پوست می گردد و آن را محکم و منعطف پذیر نگاه می دارد.

کربن تراپی صورت علاوه بر کمک به تولید الاستین و کلاژن بیشتر چین و چروک و افتادگی ناشی از افزایش سن در صورت را از بین خواهد برد.

قیمت کربن تراپی صورت

قیمت کربن تراپی صورت به فاکتورهای مختلفی چون نوع متخصص، کلینیک مورد استفاده، تعداد جلسات مورد نیاز برای بهبود، شرایط پوست، محدوده پوستی مورد نظر برای انجام کربن تراپی و … بستگی دارد.

قیمت کربن تراپی صورت برای هر جلسه درمانی با توجه به فاکتورهای ذکر شده بین 400 تا 800 هزار تومان متفاوت است.

کربن تراپی بیکینی چیست؟

کربن تراپی بیکینی به منظور سفید سازی و جوانسازی پوست در ناحیه تناسلی بانوان به کار می رود.

اغلب زنان یائسه یا زنان مبتلا به سرطان که پس از درمان شیمی درمانی خشکی واژن را تجربه می کنند، جهت این درمان ایده آل خواهند بود.

عوارض کربن تراپی صورت

عوارض کربن تراپی صورت

عوارض کربن تراپی بسیار اندک است و افراد بعد از انجام هر جلسه درمانی می توانند به زندگی روزمره، عادی و مجدد خود باز گردند.

ایجاد قرمزی خفیف روی پوست بعد از انجام فرایند کربن تراپی صورت و احساس سوزن سوزن شدن حین فرایند آن از عوارض اندک و خفیف کربن تراپی به شمار می رود.

ممکن است میلیا یا همان برجستگی های کوچک سفید یا کیست مانند در طول فرایند درمانی در نواحی لیزر شده پدید آیند. اغلب با پاکسازی مداوم و انجام روتین مراقبت از پوست این موارد از بین می روند. حتی افرادی که آکنه داشته اند بعد از کربن تراپی ممکن است آکنه خفیفی را تجربه کنند. این آکنه به خودی خود و یا با استفاده از استانداردهای درمانی آکنه از بین می رود.

در افراد بسیار اندکی ممکن است کاهش فشار خون مشاهده شود. مطابق با دستور پزشک گاهی استفاده از آنتی بیوتیک ها پیش از کربن تراپی و 7 تا 10 روز پس از انجام آن توصیه می گردد، از آنتی بیوتیک به منظور پیشگیری از عفونت های باکتریایی استفاده می شود.

ممکن است برخی افراد تورم خفیفی را در محل لیزر تجربه کنند که با تجویز برخی داروها توسط متخصص این التهاب کاهش خواهد یافت.

تأثیر مصرف قرص رویال کلاژن در سفت شدن پوست صورت

علاوه بر استفاده از روش هایی چون کربن تراپی برای سلامت پوست و جوانسازی آن، جهت تحریک پوست صورت به تولید الاستین و کلاژن بیشتر، می توان از مکمل های تغذیه ای مناسب نیز جهت سلامت پوست استفاده کرد.

یکی از بهترین مکمل ها در این زمینه مکمل رویال کلاژن ایکس مارت است. رویال کلاژن دارای کلاژن هیرولیز شده نوع 1 و 3 است.

کلاژن موجود در این مکمل از طریق بهبود ظاهر پوست، افزایش آبرسانی، افزایش قابلیت ارتجاعی و استحکام پوست، کاهش چین و چروک و … سبب جوان سازی پوست می شود.

رویال کلاژن

سوالات متداول

ماندگاری نتایج کربن تراپی صورت چقدر است؟

کربن تراپی نظیر روش های لایه برداری شیمیایی پوست نتایج دائمی ارائه نمی کند. اغلب افراد برای حفظ اثرات و نتایج به درمان های مداوم نیاز خواهند داشت.

چند جلسه کربن تراپی نیاز است؟

تعداد جلسات مورد نیاز کربن تراپی به اندازه ناحیه درمان و سطح مشکلات پوستی افراد بستگی دارد. اغلب بین 2 تا 6 جلسه درمانی به فواصل زمانی 2 تا 3 هفته یکبار برای انجام این فرایند و گرفتن بهترین نتیجه برای طولانی مدت مفید است. مدت زمان هر جلسه درمانی حدود 30 دقیقه زمان می برد.

قیمت دستگاه لیزر کربن تراپی چقدر است؟

قیمت دستگاه کربن تراپی با توجه به برند دستگاه و کیفیت و قابلیت های دستگاه متفاوت است. می توان قیمت دستگاه لیزر کربن را از 45 میلیون تومان ارزش گذاری کرد.

چقدر طول می کشد تا نتایج کربن تراپی صورت را ببینم؟

از آنجا که کربن تراپی صورت روشی تهاجمی نیست می توان نتایج مفید و ارزشمند این روش را در همان جلسه اول مشاهده نمود. البته طی کردن تمامی جلسات مراحل درمانی کربن تراپی سبب تولید کلاژن بیشتر، کاهش چربی پوست، سفت تر شدن آن و افزایش درخشندگی بیشتر پوست می شود.

5/5 - (3 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 99 نظر

4 99
کربن تراپی و فواید آن برای پوست

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن