اهمیت استفاده از تونر و فواید آن برای پوست

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

استفاده از تونر در روتین پوستی تمامی آلودگی‌ها را پاک کرده و pH پوست را متعادل می‌کند.

در سال‌های اخیر، اهمیت وجود تونر در روتین پوستی بیش از پیش مشخص شده است. این محصول که بر پایه آب ساخته شده است، می‌تواند باقیمانده چربی، آلودگی و آرایش روی صورت را به طور کامل پاک کند.

وقتی از تونر در مراحل اولیه روتین پوستی استفاده می‌کنید، پوست بهتر مواد دیگر محصولات را جذب می‌کند زیرا هیچ چیزی مانع آن‌ها نمی‌شود.

تونر چیست؟

تونر یک لوسیون یا تونیک مبتنی بر آب است که بعد از تمیز کردن و قبل از مرطوب کردن در روتین پوستی استفاده می‌شود.

این محصول به سرعت به پوست جذب شده و آن را آبرسانی می‌کند. از بین بردن سلول‌های مرده پوست از دیگر کارهایی است که تونر انجام می‌دهد.

مهم‌ترین ویژگی تونر، آماده کردن پوست برای مراحل بعدی روتین پوستی و حتی افزایش ماندگاری آرایش روی صورت است.

برخی از انواع آن دارای گلیسیرین، آنتی‌اکسیدان و مواد ضدالتهاب هستند که می‌توانند پوست را تسکین داده و در برخی موارد آن را لایه‌برداری کنند.

انواع تونر

انواع تونر

تونرها مانند دیگر محصولات مراقبت پوستی، دارای انواع مختلفی هستند و کاربردهای متفاوتی دارند.

● تونرهای آبرسان

ملایم‌ترین نوع تونر که حاوی مرطوب کننده‌هایی مانند اسید هیالورونیک یا گلیسیرین هستند. این دسته به سرعت پوست را آبرسانی و مرطوب می‌کنند.

این دسته از تونرهای برای پاکسازی عمیق ساخته نشده است فقط پوست را آبرسانی می‌کنند. برای اعمال آن روی پوست نیازی به پد پنبه‌ای ندارید و می‌توانید از انگشتان خود استفاده کنید. این گروه برای انواع پوست مناسب هستند اما روی پوست خشک اثر بهتری دارند.

● تونرهای لایه‌بردار

تونرهای لایه بردار معمولا حاوی نوعی هیدروکسی اسید یا آنزیم‌های طبیعی هستند. محبوب‌ترین محصولات این دسته، تونرهای اسید گلیکولیک و تونرهای اسید سالیسیلیک هستند.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این گروه، از بین بردن سلول‌های مرده در لایه بالایی، پاکسازی منافذ پوست و رفع تیرگی پوست است.

این دسته تونر بیشتر برای پوست‌های معمولی، مختلط و چرب مناسب هستند و ممکن است پوست‌های حساس و خشک را تحریک کنند. با این حال، در چند سال اخیر محصولاتی مناسب این نوع پوست با اسیدهای ملایمی چون اسید لاکتیک یا پلی هیدروکسی اسید ساخته شده است.

● تونرهای درمانی

تونرهای درمانی هدفمندتر هستند و برای حل مشکلات خاص پوست از مواد تشکیل‌دهنده قوی‌تر ساخته می‌شوند. از این دسته تونر می‌توان به عنوان محصولات تسکین‌دهنده، روشن‌کننده، ضد پیری و متعادل کننده در روتین پوستی استفاده کرد.

بسته به مواد فعال مورد استفاده، تونرهای درمانی برای انواع پوست و برای هدف قرار دادن مشکلات پوستی مانند چربی اضافی، منافذ بزرگ، جای زخم یا حساسیت مناسب هستند.

فواید تونر برای پوست

فواید تونر برای پوست

● پاکسازی عمیق

گاهی پاک‌کننده به تنهایی نمی‌تواند همه آلودگی‌های پوستی، گرد و غبار و اثرات آرایش را از بین ببرد.

تونرهای لایه بردار می‌توانند به طور کامل آلودگی‌ها را از بین برده و پوست را برای مراحل بعدی روتین پوستی آماده می‌کند. پاک شدن منافذ پوست می‌تواند آن‌ها را کوچک‌تر نشان دهد.

● بهبود وضعیت پوست

با اضافه کردن برخی مواد مفید برای پوست که خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی دارند، تونر می‌تواند وضعیت پوست را بهبود بخشیده و حتی مشکلات پوستی را برطرف کند.

این محصول مراقبتی به دلیل داشتن آب زیاد می‌تواند پوست را آبرسانی کند. موادی چون اسید هیالورونیک میزان آبرسانی پوست را افزایش می‌دهد.

● متعادل کردن سطح pH

پوست به طور طبیعی اسیدی است و سطح pH آن در حدود 4.7 است. استفاده از محصولی با سطح pH بسیار متفاوت با پوست می‌تواند عملکرد معمول آن را مختل کرده و پوست را خشک یا بیش از اندازه چرب کند.

pH پوست در عرض چند ساعت به سطوح عادی خود برمی گردد، اما استفاده از تونر مناسب پوست می‌تواند به پوست در بازیابی سطح pH مناسب کمک کند.

● آماده‌سازی پوست

وقتی پوست به صورت عمقی پاکسازی و آبرسانی شده باشد، محصولات مراقبتی را بهتر به خود جذب می‌کند. وقتی پوست خشک باشد، لایه ای از پوست ضخیم و سفت بالای پوست قرار گرفته و مانع از جذب مواد مفید به لایه‌های زیرین می‌شود.

● لایه‌برداری پوست

سلول‌های مرده پوست باعث کدر شدن و بسته شدن منافذ پوست می‌شوند. تونرهای لایه‌بردار با داشتن مواد شیمیایی لایه‌بردار ملایم می‌توانند این سلول‌ها را از بین برده و پوست را روشن کنند.

● تامین مواد مغذی

نقش مواد مغذی در سلامت پوست و تولید کلاژن را دست کم نگیرید. مواد تشکیل‌دهنده برخی از تونرها به صورتی ساخته شده است که می‌توانند مواد مغذی و ویتامین‌های پوست را تامین کنند.

چه موقع باید از تونر استفاده کنم؟

چه موقع باید از تونر استفاده کنم؟

پاسخ کوتاه به این سوال، پس از استفاده از پا‌ک‌کننده در روتین روز و شب است. پاک‌سازی دو مرحله ای به از بین بردن کثیفی، آرایش، سلول‌های مرده پوست و جذب بهتر مواد در روند روتین پوستی می‌شود.

بهتر است حداکثر یک دقیقه بعد از پاکسازی از تونر استفاده کنید. استفاده از مواد فعال بلافاصله پس از پاک‌سازی، نتایج بهتری را به همراه دارد.

پس از استفاده از تونر، می‌توان از محصولات غلیظ‌تری که برای مشکلات پوستی خاص ساخته شده‌اند مانند سرم، ضدآفتاب و کرم دور چشم استفاده کرد زیرا تونر پوست را برای جذب بهتر این مواد آماده کرده است.

نحوه استفاده از تونر صورت

نحوه استفاده از تونر صورت

به طور کلی، در روتین پوستی از محصولات با غلظت پایین‌تر قبل از محصولات غلیظ‌تر استفاده می شود.

پس از پاک‌کننده باید از تونر استفاده کرد زیرا بر پایه آب است. اگر این محصول را به شکل اسپری خریداری کردید، می‌توانید آن را بروی صورت خود بپاشید. انواع دیگر این محصول را باید با استفاده از پدهای پنبه‌ای روی صورت زد.

دفعات استفاده از تونر بستگی به شرایط پوستی و دفعات تکرار روتین پوستی دارد. نوع آن هم باید بر اساس نیاز پوست و دیگر محصولات مورد استفاده در روتین پوستی تعیین شود.

تونر پوست چرب

تونر پوست چرب

اگرپوست چرب دارید، نباید از محصولاتی که چربی را تشدید می‌کنند یا کمدوژنیک هستند، استفاده کنید. برای انتخاب بهترین تونر برای پوست چرب، نکات زیر را دنبال کنید:

● لیست مواد تشکیل‌دهنده را بخوانید

آلفا هیدروکسی اسیدها و بتا هیدروکسی اسیدها پوست را لایه‌برداری کرده و منافذ را باز می‌کنند.

اسید سالیسیلیک یکی از مواد رایجی است که در اکثر تونرها و محصولات مخصوص درمان آکنه استفاده می‌شود. سایر موادی که باید به دنبال آنها باشید شامل مواد تسکین دهنده، ضد التهاب و آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند نیاسینامید (ویتامین B)، ویتامین C و آلوئه ورا است.

● تونر حاوی الکل را کنار بگذارید

قابض‌های حاوی الکل می توانند پوست شما را خشک کنند. در صورتی که پوست به تونر واکنش حساسیتی نشان داد، باید محصول ملایم‌تری را جایگزین آن کنید.

● از سایر مشکلات پوستی آگاه باشید

هنگام انتخاب تونر، سایر مشکلات پوستی خود مانند روزاسه یا اگزما را در نظر داشته باشید. از موادی که باعث بدتر شدن مشکلات پوستی می‌شوند، دوری کنید

قیمت تونر

با توجه به برند و نوع تونری که می‌خواهید استفاده کنید، قیمت‌ها می‌توانند متغییر باشند. به طور کلی، تونرهای پاک‌کننده از دیگر انواع آن ارزان‌تر هستند زیرا مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها به اندازه تونرهای درمانی قوی نیستند. هر چه فواید تونر بیشتر باشد، قیمت‌ هم بالاتر می‌رود.

قیمت تونر رده متوسط در ایران از 150.000 تومان الی 300.000 تومان است. تونرهای قوی‌تر با برندهای ایرانی معروف کمی گران‌تر بوده و تا  تومان500.000 الی 700.000 تومان هم می‌رسد.

برندهای خارجی به سبب تجربه و مواد با کیفیت‌تری که در محصولات خود استفاده می‌کنند 800.000 تومان به بالا قیمت دارند. درصورتی که به تازگی می‌خواهید ازت تونر در روتین پوستی استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم از انواع ارزان‌تر ان استفاده کرده و به تدریج سراغ برندهای با قوی تر بروید.

تونر خانگی

تونرهای خانگی به دلیل داشتن مواد طبیعی، ملایم‌تر هستند اما به اندازه انواع شیمیایی قوی نیستند. با این حال برخی از افرد ترجیح می‌دهند از مواد طبیعی روی پوست خود استفاده کنند.

1. تونر خانگی آلوئه‌ورا

تونر خانگی آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا پوست را روشن کرده و با آکنه و التهاب مبارزه می‌کند. ویژگی‌های مرطوب‌کنندگی و آبرسانی، آلوئه‌ورا آن را برای پوست‌های خشک به ماده ایده‌آلی تبدیل می‌کند.

طرز تهیه

نصف فنجان گلاب را با نصف فنجان آلوئه‌ورا به خوبی ترکیب کنید. با استفاده از پد پنبه‌ای آن را روی پوست زده و با انگشتان خود پوست را ماساژ دهید تا به خوبی جذب پوست شود.

2. تونر خانگی سرکه سیب

تونر خانگی سرکه سیب

سرکه سیب می‌تواند به طور طبیعی پوست را لایه‌برداری کرده و با از بین بردن سلول‌های مرده پوست، آن را روشن‌تر و صاف‌تر کند. بابونه بدون تغییر درph‌ پوست باکتری‌ها را از بین برده و عسل می‌تواند پوست را به صورت عمقی آبرسانی کند.

اگر پوست خشکی دارید، سرکه سیب را با آب رقیق کرده یا سرکه کمتری در ترکیب استفاده کنید. حتما قبل از اعمال این تونر روی صورت، تست حساسیت بگیرید.

طرز تهیه

یک لیوان آب، یک عدد چای کیسه‌ای بابونه، یک قاشق چایخوری عسل و دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را به خوبی با هم ترکیب کرده و با استفاده از یک پد پنبه‌ای روی صورت اعمال کنید.

3. تونر خانگی چای سبز و انار

تونر خانگی چای سبز و انار

اگر به دنبال تونری برای کند کردن روند پیری پوست هستید، باید یک تونر مرطوب‌کننده پر از آنتی اکسیدان انتخاب کنید.

آنتی اکسیدان‌ها رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند تا پوست آسیب کمتری از آلودگی یا نور خورشید ببیند.

مواد تشکیل‌دهنده انار می‌توانند تولید کلاژن در پوست را افزایش دهند و چای سبز با آنتی‌اکسیدان‌هایش از پوست در برابر آلودگی‌ها محافظت می‌کند.

طرز تهیه

یک چهارم فنجان چای سبز، یک هشتم فنجان آب تصفیه را با یک هشتم فنجان آب انار خالص به خوبی مخلوط کنید. مایع را پس از سرد شدن با پد پنبه‌ای روی پوست بکشید.

استفاده از مکمل‌های آبرسان و کلاژن ساز را فراموش نکنید.

کلاژن نوعی پروتئین است که نقش مهمی در ساخت و حمایت از بسیاری از بافت‌های بدن، از استخوان‌ها و غضروف گرفته تا پوست، مو، چشم ها و سیستم گوارشی دارد. کلاژن مانند چسبی است که سلول‌های پوستی را در کنار هم نگه می‌دارد.

بدن از حدود 30 سالگی کلاژن کمتری تولید می‌کند و دیگر منابع غذایی هم نمی‌تواند کمبود کلاژن در بدن را جبران کنند.

در این سنین، استفاده از مکمل رویال کلاژن برای حفظ سلامت بافت‌های بدن پیشنهاد می‌شود. کلاژن مورد استفاده در مکمل‌ رویال کلاژن، منبع حیوانی دارد. مکمل رویال کلاژن، حاوی کلاژن به صورت قرص است که به راحتی هضم و جذب بدن می‌شود.

مکمل‌ رویال کلاژن می‌تواند خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشد، به حفظ بهتر رطوبت آن کمک کند و تراکم فیبرهای کلاژن را در پوست افزایش دهد.

رویال کلاژن

سوالات متداول

آیا بعد از استفاده از تونر باید صورت را شست؟

خیر. نیازی به شستن صورت نیست. متخصصان بر این باورند که نشستن صورت پس از اعمال تونر بهتر است زیرا به آن اجازه می‌دهد به طور کامل به پوست جذب شود.

آیا تونر منافذ را از بین می‌برد؟

منافذ را نمی‌توان به طور کامل از بین برد اما خاصیت پاک‌کنندگی تونرها می‌تواند آلودگی را از منافذ پاک کرده و باعث شود کوچک تر بنظر برسند.

آیا تونر پوست شما را روشن‌تر می‌کند؟

تونرهای لایه‌بردار می‌توانند با از بین بردن سلول‌های مرده پوست را روشن‌تر کنند.

آیا تونر برای آکنه خوب است؟

اگر پوستی مستعد آکنه دارید، تونر می‌تواند چربی پوست را متعادل کرده و باکتری‌های روی آن را از بین ببرد. این دو خاصیت از بروز جوش و آکنه جلوگیری می‌کنند.

4/5 - (4 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 15 نظر

4 15
اهمیت استفاده از تونر و فواید آن برای پوست

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن