پلاژن تراپی چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

پلاژن تراپی یک روش درمانی پوستی است که طراوت و جوانی را به پوست باز می‌گرداند.

این روش درمانی کاملا بدون درد است و هر کسی با هر نوع پوستی می‌تواند آن را انجام دهد. مراحل آن شامل سه بخش لایه‌برداری، تزریق و اکسیژن رسانی می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های پلاژن تراپی در مقایسه با روش‌های جراحی، دوره هزینه، نقاهت و عوارض جانبی کم‌تر است.

پلاژن تراپی چیست؟

پوست در بهترین حالت طبیعی خود، صاف، شاداب و با طراوت است. زندگی روزمره و قرار گرفتن در معرض آلودگی‌ها و عوامل طبیعی مانند نور خورشید می‌توانند پوست را از حالت طبیعی خارج کنند.

در پلاژن تراپی خبری از تزریق مواد مضر برای پوست نیست و از مواد لایه‌برداری که می‌توانند پوست را تحریک کنند استفاده نمی‌شود.

پلاژن تراپی با اکسیژن‌رسانی به پوست، کلاژن و الاستین را در پوست بیشتر کرده و شادابی و جوانی را به آن برمی‌گرداند.

پلاژن تراپی چگونه کار می‌کند؟

پلاژن تراپی چگونه کار می‌کند؟

پلاژن تراپی در مطب دکتر در طی مرحله انجام می‌شود:

● مرحله اول: لایه برداری

 عدم رسیدگی به پوست باعث ایجاد یک لایه پوست مرده روی صورت می‌شود. این لایه می‌تواند از جذب مواد مغذی توسط پوست جلوگیری کند. به همین دلیل اولین مرحله از پلاژن تراپی، لایه‌برداری پوست و از بین بردن سلول‌های مرده است.

پلاژن تراپی برای تمام انواع و رنگ پوست‌ها و کسانی که عارضه‌های پوستی مانند روزاسه، اگزما، پسوریازیس و آکنه دارند، مناسب و بی خطر است.

● مرحله دوم: تزریق

پس از لایه‌برداری، متخصص پوست با استفاده از سوزن‌های ریز، کپسوژن و مواد فعال غنی از مواد‌مغذی را به پوست تزریق می‌کند تا برای مرحله بعدی آماده شود.

● مرحله سوم: اکسیژن‌رسانی

هنگامی که کپسوژن با لایه زیرین پوست تماس پیدا می‌کند، حباب‌های دی اکسید کربن در لایه بالایی پوست تولید می‌شوند.

کپسوژن خون غنی از اکسیژن را به ناحیه مورد نظر می‌فرستد و جریان مویرگی و متابولیسم پوست را بهبود می‌بخشد.

هنگامی که پوست اکسیژنه می‌شود، می‌تواند مواد مغذی و مواد فعال را بسیار بهتر جذب کند و درمان موثرتر خواد بود.

از دیگر فواید اکسیژنه شدن پوست فعال شدن سیستم دینامیکی عضلات صورت و تقویت فیبرهای کلاژن است. اثرات پلاژن تراپی را می‌توان پس از جلسه اول روی پوست دید.

کاربردهای پلاژن تراپی

کاربردهای پلاژن تراپی

پلاژن تراپی از سوزن‌های ظریف و تکنیک رادیوفرکانسی برای افزایش حجم پوست صورت و سایر نواحی ظریف مانند دست‌ها و بالای سینه استفاده می‌کند.

از دیگر مزایای پلاژن تراپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

● جلوگیری از پیری پوست

موارد زیر از نشانه‌های پیری پوست هستند:

  • چین و چروک
  • پف و دایره‌های تیره زیر چشم
  • خطوط پای کلاغی گوشه چشم
  • خطوط لبخند عمیق
  • از دست دادن رنگ پوست
  • شل شدن پوست و ایجاد غبغب
  • شل شدن پوست اطراف گردن

برای رفع این مشکلات نیازی به انجام جراحی‌های هزینه بر و پر خطر نیست. پلاژن تراپی بدون درد است و نسبت به جراحی پوست هزینه کمتری دارد.

● سفت، محکم و صاف کردن پوست

با بالا رفتن سن، کلاژن و الاستین پوست هم کاهش پیدا می‌کند. این اتفاق باعث از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن آن می‌شود.

پلاژن تراپی با تقویت عضلات صورت و افزایش تولید کلاژن و الاستین در پوست، پوست را سفت کرده و چین و چروک را از بین می‌برد.

● شکل دادن به عضلات گردن و فک

داشتن فک زیبا و شکیل و گردنی صاف، چیزی است که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند. پلاژن تراپی می‌تواند با استفاده از فرکانس‌های رادیویی و موادی که پوست را سفت می‌کند، حالت صورت را تغییر دهد تا جوان و شاداب بنظر برسد.

● کاهش اسکار آکنه

یکی از راه‌های از بین بردن اسکار اکنه، افزایش ترشح کلاژن با استفاده از پلاژن تراپی است. علاوه بر این، این روش درمانی می‌تواند بافت اسکار را تجزیه کرده تا با سلول‌های پوستی تازه جایگزین شوند.

● کاهش سلولیت

سلولیت که به عارضه پوست پرتقالی هم معروف است، باعث ایجاد فرورفتگی و برآمدگی‌هایی روی پوست می‌شود.

پلاژن تراپی می‌تواند با افزایش ترشح کلاژن و سفت کردن پوست، سلولیت را از بین ببرد.

چرا پوست شل می‌شود؟

چرا پوست شل می‌شود؟

ساختار پوست طوری طراحی شده است که بدون چین و چروک، صاف و حجیم باشد. مشکل اینجاست که زندگی مانع این می‌شود که پوست حالت طبیعی خود را حفظ کند.

اشعه فرابنفش شبکه‌های کلاژن پوست را تخریب می‌کند، آلودگی بر ساختار الاستین پوست تاثیر می‌گذارد و پاکسازی نامناسب، به پوست آسیب می‌زند. زندگی در مناطق خشک هم می‌تواند سطح هیالورونیک اسید پوست را کاهش دهد.

کلاژن مانند داربست پوست عمل می‌کند. الاستین وظیفه حفظ خاصیت ارتجاعی پوست را دارد و اسید هیالورونیک پوست را هیدراته، حجیم و صاف می‌کند.

اگر هر کدام از این سه ماده در ساختار پوست از بین بروند، پست شل می‌شود. پلاژن تراپی می‌تواند به راحتی این مشکلات را برطرف کند.

مراقبت بعد از پلاژن تراپی

مراقبت بعد از پلاژن تراپی

از آنجایی که در پلاژن تراپی حرارت به پوست وارد می‌شود، سلول‌های پوستی در چند ساعت بعد از جلسه، حساس‌تر از معمول خواهند بود.

بعد از هر جلسه درمان ممکن است پوست گرم و قرمز شود و ورم خفیفی داشته باشد. روز بعد پوست شروع به ریزش می‌کند. این عوارض به تدریج در عرض 2 تا 5 روز از بین می‌روند.

استفاده از کرم نرم‌کننده مخصوص نوع پوست، ضد آفتاب با SPF بالا و خودداری از ایستادن در معرض افتاب برای ساعت‌های طولانی می‌تواند از پوست تا چند ساعت بعد از پلاژن تراپی محافظت کند.

تا 24 ساعت پس از هر جلسه به هیچ وجه آرایش نکنید و صورت را نشویید.

حرارت دادن به پوست و قرار گرفتن در محیط‌های گرم چون سونا می‌تواند به پوست پس از جلسات پلاژن تراپی آسیب برساند.

تعداد جلسات پلاژن تراپی

تعداد جلسات پلاژن تراپی به موارد مختلفی از جمله سن مراجعه کننده و مشکلات پوستی که می‌خواهد برطرف شود بستگی دارد.

معمولا برای درمان چین و چروک و جوان سازی پوست 3-4 جلسه پلاژن تراپی توصیه می‌شود. در صورتی که هنوز چین و چروک و جای اسکار آکنه هنوز وجود داشته باشد، متخصص پوست جلسات بیشتری را برنامه‌ریزی می‌کند.

پوست پس از هر جلسه نیاز به ترمیم خود دارد. به همین دلیل، باید داقل یک ماه بین هر جلسه فاصله باشد.

هزینه پلاژن تراپی

هزینه پلاژن تراپی مانند دیگر خدمات پوستی به عوامل مختلفی بستگی دارد. اندازه ناحیه تحت درمان، مشکلات پوستی، دستمزد پزشک و اقدامات درمانی برخی از این عوامل هستند.

علاوه بر این، مراقبت‌های پس از جلسات پلاژن تراپی تاثیر بسزایی بر نتیجه درمان دارند. هزینه محصولات لازم برای مراقبت از پوست جزئی از هزینه‌های پلاژن تراپی محسوب می‌شود.

پلاژن تراپی با میکرونیدلینگ

پلاژن تراپی با میکرونیدلینگ

ترکیب فناوری میکرونیدلینگ با پلاژن تراپی، کانال‌های ریزی در پوست ایجاد می‌کند که سوزن‌های بسیار نازک را قادر می‌سازد تا به راحتی به لایه عمیق پوست نفوذ کنند.

پلاژن تراپی با میکرونیدلینگ مزایای زیادی برای پوست دارد. جوانسازی موثر پوست، کاهش چین و چروک و حجم دهی پوست با کمترین درد و دوره نقاهت مهم‌ترین مزایای پلاژن تراپی با میکرونیدلینگ هستند.

اثر ترکیبی انرژی حرارتی پلاژن تراپی و میکرو زخم‌های ایجاد شده توسط میکرونیدلینگ در پوست، فیبروبلاست‌ها را تحریک می‌کند تا تولید اسید هیالورونیک، کلاژن و الاستین را در پوست افزایش دهند.

ترکیب این دو روش درمانی، با وجود سوزن‌های ریز، به سطوح انرژی کمتری برای انتقال مواد مغذی به سطوح زیرین پوست دارد. اثری که این تکنیک روی پوست می‌گذارد بیشتر بوده و بلافاصله پس از هر جلسه قابل دیدن است.

پلاژن تراپی صورت برای لک چیست؟

لک صورت بر اثر زخم شدن یا هیپرپیمنتاسیون رخ می‌دهد. یک از راه‌های درمان لک صورت، از بین بردن سلول‌های تیره و جایگزینی آن‌ها با سلول‌های تازه و شاداب است.

لایه‌برداری مرحله اول پلاژن تراپی پوست است که سلول‌های مرده و تیره را از روی آن بلند می‌کند.

این مرحله خود به تنهایی برای محو کردن لک صورت کافی است اما تزریق مواد مغذی و استفاده از رادیوفرکانس‌های مفید برای پوست، می‌تواند لک صورت را به طور کامل از بین ببرد.

عوارض جانبی پلاژن تراپی

عوارض جانبی پلاژن تراپی

در بسیاری از مواقع مراجعه‌کنندگان در طول فرایند دردی احساس نمی‌کنند. گرما تنها چیزی است به پوست می‌رسد. یکی از عوارض جانبی ثابت پس از هر جلسه پلاژن تراپی، قرمزی، ورم و ریزش پوست است.

عوارض جانبی پلاژن تراپی 2 تا 3 روز بیشتر باقی نمی‌مانند. درصورت واکنش شدید پوست و باقی ماندن قرمزی و ورم برای مدت بیشتر، به متخصص پوست مراجعه کنید.

پلاژن تراپی واژن

به دلایل مختلف از زایمان و افزایش سن گرفته تا ژنتیک، واژن و بافت‌های اطراف آن ممکن است خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهند. این امر منجر به مشکلات متعددی مانند بی اختیاری ادرار، خشکی واژن، افتادگی پوست و عدم لذت جنسی می‌شود.

بسیاری از زنان برای بهبود وضعیت سلامت و بازگرداندن ظاهر و عملکرد واژن به دنبال روش‌های موثر و بی‌خطری مانند پلاژن تراپی می‌گردند. پلاژن تراپی از گزینه‌های بدون جراحی برای جوانسازی واژن است.

در پلاژن تراپی از رادیو فرکانس‌ها برای گرم کردن واژن و افزایش جریان خون و کلاژن استفاده می‌کنند.

اهمیت پاکسازی پوست در جوانسازی صورت

اهمیت پاکسازی پوست در جوانسازی صورت-01

روش‌های درمانی مانند استفاده از سرم‌ها و پلاژن تراپی بدون داشتن روتین پاکسازی پوست مناسب، بی فایده هستند. بسیاری از افراد این نکته مهم را فراموش می‌کنند. پاکسازی پوست می‌تواند فواید زیر را داشته باشد.

پاکسازی پوست با از بین بردن آلودگی‌های روی آن باعث شفافیت پوست می‌شود.

سلول‌های مرده هر 28 الی 30 روز یک بار روی پوست صورت جمع می‌شوند. پاکسازی پوست این سلول‌ها را از بین برده و به سلول‌های جوان‌تر اجازه می‌دهد روی سطح پوست بیایند.

انجام روتین پاکسازی پوست قبل از درمان‌هایی مانند پلاژن پوست، به جذب بهتر مواد مغذی کمک می‌کند. به دلیل همین ویژگی است که پاکسازی اولین مرحله از روتین مراقبت پوستی است.

پاکسازی منظم با محصولات ملایم و مرطوب‌کننده به تقویت لایه بیرونی پوست کمک می‌کند. لایه بیرونی پوست از بدن در برابر باکتری‌های بد، آلودگی، میکروب‌ها و سایر ناخالصی‌ها محافظت می کند.

سفت شدن پوست صورت با مصرف قرص کلاژن‌ساز

کلاژن، پروتئین ساختاری اصلی در پوست است که به حفظ استحکام و قابلیت ارتجاعی آن کمک می‌کند. این پروتئین در استخوان‌ها، تاندون‌ها و غضروف‌های بدن هم وجود دارد.

با بالا رفتن سن، تولید کلاژن در بدن کاهش پیدا می‌کند. سرعت کاهش کلاژن در بدن به عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، کشیدن سیگار و آلودگی بستگی دارد. با از دست دادن کلاژن، پوست ما خشک‌تر و چروک‌تر می‌شود.

روش‌های درمانی مانند پلاژن تراپی می‌توانند تولید کلاژن در پوست را تحریک کنند. اما این کافی نیست. روتین مراقبت از پوست و مصرف مکمل‌هایی چون رویال کلاژن، پوست را صاف و خاصیت ارتجاعی آن را حفظ می‌کند.

کلاژن موجود در مکمل رویال کلاژن از نوع هیدرولیز شه است که وزن مولکولی کمتری داشته و می‌تواند به راحتی به سیستم گوارشی بدن جذب شود.

از فواید مصرف این مکمل می‌توان به آبرسانی، صاف شدن، سفت شدن، یک دست شدن رنگ و کاهش چین و چروک پوست اشاره کرد.

رویال کلاژن

سوالات متداول

پلاژن تراپی مناسب چه کسانی است؟

مهم نیست چه رنگ پوست یا نوع پوستی داشته باشید، پلاژن تراپی می‌تواند پوست شما را سفت و صاف بکند. بهتر است که قبل از انجام آن، به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

آیا پلاژن تراپی دردناک است؟

در بیشتر مواقع از گلیسیرین برای بی حس کرن پوست استفاده می‌شود. از آنجایی که به پوست حرارت وارد می‌شود، ممکن در حین فرآیند کمی احساس ناراحتی کنید.

کلاژن درمانی چیست؟

با افزایش سن، تولید کلاژن در بدن کاهش پیدا می‌کند. با استفاده از دارو و روش‌های مختلف درمانی که به کلاژن درمانی معروف هستند، می‌توان میزان کلاژن بدن را افزایش داد.

پلاژن تراپی مو چیست؟

پلاژن تراپی مو برای موهایی فر و آسیب دیده به دلیل استفاده از دکلره مناسب است و می‌تواند مو را بازسازی کند.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

5 2
پلاژن تراپی چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن