بیوتین چیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

بیوتین یا ویتامین B7 یک ویتامین محلول در آب است. آن را به نام ویتامین H نیز می‌شناسند که مخفف Hair همان مو است، زیرا برای سلامت مو بسیار مفید می‌باشد.

بیوتین کوآنزیم برای پنج آنزیم کربوکسیلازی است. کوآنزیم به مواد شیمیایی گفته می‌شود که که عملکرد آنزیم‌ها را تقویت می‌کند.

به طور کلی آنزیم‌های کربوکسیلازی در متابولیسم درشت مغذی‌ها (پروتئین، کربوهیدرات و چربی) موثر هستند. از این رو بیوتین در تبدیل غذا به انرژی نقش دارد.

این ویتامین توسط سلول‌های روده جذب شده و سپس در کبد ذخیره می‌گردد. بیوتین قادر است از سد خونی مغزی عبور کند. همچنین از جفت (ارتباط خونی مادر و جنین) و شیر مادر هم عبور می‌کند و نهایتا توسط کلیه‌ها دفع می‌گردد.

کمبود بیوتین

کمبود این ویتامین به ندرت رخ می‌دهد.کمبود آنزیم آزاد کننده B7 (بیوتینیداز)، یک اختلال متابولیکی اتوزومی مغلوب است که معمولاً در اوایل کودکی بروز می‌کند.

کمبود این آنزیم از بازیافت بیوتین در بدن جلوگیری می‌کند و منجر به بروز ویژگی‌های عصبی مانند تشنج، اختلال در عملکرد ماهیچه‌ها، کاهش شنوایی و بینایی و تأخیر در رشد می‌شود.

سایر علل احتمالی کمبود بیوتین، سو جذب روده در افراد با سندرم روده کوتاه، استفاده طولانی مدت از داروها مانند آنتی بیوتیک‌ها، داروهای ضد تشنج و اسید لیپوئیک، مصرف بیش از حد الکل و مصرف مداوم سفید تخم مرغ خام است.

مصرف داروی ایزوترتینوئین و والپروئیک اسید نیز منجر به کمبود این ویتامین می‌گردد.

بیوتین به پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ خام(آویدین) متصل می‌گردد، از این رو مصرف تخم مرغ خام منجر به سرکوب جذب آن می‌گردد.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که سیگار کشیدن سبب تسریع تخریب B7، به ویژه در زنان می‌گردد و در نتیجه منجر به بروزکمبود بیوتین می‌شود.

شواهدی ارائه شده است که تقریباً 50٪ زنان باردار دچارکمبود خفیف این ویتامین هستند و کمبود شدید B7 در برخی موارد، تراتوژنیک (ناهنجاری که منجر به آسیب جدی به نوزاد می گردد) است.

علائم کمبود بیوتین

  • تشنج
  • ضعف عضلانی
  • ناهماهنگی عضلات
  •  درماتیت
  •  ریزش مو
  •  تاخیر در رشد و عقب ماندگی ذهنی
  •  افزایش تولید اسید لاکتیک در بدن
  • همچنین ناهنجاری‌های جنینی

منابع بیوتین

بهترین منابع ویتامین B7، جگر، زرده تخم مرغ پخته شده، آرد سویا،گوشت، گوجه و مخمر هستند.

ذرت و شیر سویا از منابع غنی این ویتامین هستند .

باکتری‌های ساکن در روده نیز ویتامین B7 تولید می‌کنند.

فواید بیوتین

با توجه به نقش بیوتین در تولید انرژی، این ویتامین برای حفظ عملکردهای طبیعی بدن، به ویژه در عضله قلب و مغز بسیار مهم است. B7 برای سلامت پوست، مو و ناخن ضروری است.

درادامه به مهم ترین فواید بیوتین اشاره خواهیم کرد.

بیوتین برای پوست

دانشمندان به طور کامل نقش بیوتین را در سلامت پوست درک نکرده اند. با این حال افرادی که از کمبود بیوتین رنج می‌برند، ممکن است مشکلات پوستی مثل قرمزی و راش پوستی را تجربه کنند. B7  می تواند به بهبود پسوریازیس کمک کند.

کمبود بیویتن منجر به برهم خوردن تعادل اسیدهای چرب در پوست می‌گردد.

تاثیر این ویتامین بر پوست می‌تواند در نتیجه تاثیر آن بر متابولیسم چربی باشد. این فرایند برای حفظ سلامت پوست مهم است.

در افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک که کمبود ب7 داشتند، بیوتین خوراکی منجر به بهبود خشونت و خارش پوست گردید.

بسیاری از پزشکان به طور معمول B7 را برای درمان بیماری پوستی توصیه می‌کنند. در یک نظرسنجی از 900 پزشک، از جمله 300 متخصص پوست، 66٪ از متخصصان اظهار داشتند که مکمل‌های غذایی را به بیماران خود به منظور بهبود سلامت پوست، مو و ناخن توصیه می‌کنند.

بیوتین برای مو

عملکرد این ویتامین در سنتز پروتئین و به خصوص در سنتز کراتین، نقش آن را در سلامت مو نشان می‌دهد. همچنین در پیشگیری از چرب شدن و ریزش مو نیز نقش دارد.

کمبود بیوتین منجر به ریزش مو می‌گردد. در 40% از خانم‌هایی که شکایت از ریزش مو داشتند کمبود B7 مشاهده می‌گردد.

مطالعات نشان می‌دهند بیوتین در بهبود کیفیت و ساختار مو موثر است. این ویتامین برای مو بسیار مفید است و منجر به بهبود رشد طبیعی مو می‌گردد. به همین علت قرص بیوتین برای رشد مو بسیار موثر است.

در بیماران مبتلا به ریزش مو به دلیل مصرف داروی والپروئیک اسید، مصرف B7 منجر به کاهش چشمگیر ریزش مو گردید.

بیوتین برای ناخن

ناخن‌های شکننده با علائم شکنندگی و شکستگی صفحه ناخن مشخص می‌شوند. افراد مبتلا به سندرم ناخن شکننده، ناخن‌های سست دارند که براحتی می‌شکنند و ترک می‌خورند. کمبود بیوتین می‌تواند منجر به شکنندگی ناخن‌ها شود.

بیوتین به افزایش ساخت کراتین کمک می کند، کراتین مسئول استحکام بافت ناخن است.

این ویتامین به افزایش سختی، استحکام و بهبود ضخامت ناخن کمک می‌کند. B7 به درمان بسیاری از اختلالات ناخن کمک می‌کند.

مکمل بیوتین 1000 ایکس-مارت، به واسطه داشتن 1000 میکروگرم بیوتین به حفظ سلامت پوست، مو و ناخن کمک می کند.

این مکمل در افزایش استحکام ناخن ها و جلوگیری از بروز ناخن شکننده موثر است.

سلامت بارداری

بیوتین برای زنان باردار یا شیرده بسیار مهم است.
درحالیکه حالت علامتدار کمبود بیوتین، بندرت رخ می دهد، کم بودن سطوح B7 در طول بارداری شایع است.
در واقع حدود 50 درصد از زنان باردار در ایالات متحده امریکا ممکن است دچار کمبود ب7 به صورت خفیف باشند. کمبود خفیف این ویتامین می‌تواند بر سلامت فرد تاثیر بگذارد اما به اندازه‌ای نباشد که موجب بروز علایم قابل توجهی شود.
از آنجایی که در دوران بارداری، بدن بیوتین را سریع تر تجزیه می‌کند، پزشک‌ها بر این باورند که کمبود بیوتین در دوران بارداری شایع است. درنتیجه یک زن باردار در مقایسه با یک زن غیرباردار ممکن است به B7 بیشتری از طریق رژیم غذایی یا مکمل‌ها نیاز داشته باشد.

نقش این ویتامین در ساختار DNA نشان می‌دهد که چرا کمبود بیوتین باعث ناهنجاری‌های جنین می‌شود.

کاهش قندخون افراد دیابتی

دیابت نوع 2 یک بیماری متابولیک است که با بالارفتن سطح قندخون و نقص عملکرد انسولین شناخته می‌شود.
کمبود بیوتین می‌تواند در فرایند تنظیم قندخون یا گلوکز تداخل ایجاد کند. برخی شواهد نشان می‌دهند که سطح B7 ممکن است در افراد دیابتی کمتر باشد.
مطالعات روی حیوانات نشان داده است که مکمل‌های حاوی بیوتین و پیکولینات کروم می‌تواند از مقاومت انسولین پیشگیری کند.

همچنین محققان نحوه تأثیر مکمل بیوتین را بر سطح قندخون افراد مبتلا به دیابت نوع 2، مورد مطالعه قرار داده‌اند. نتایج این مطالعات، متفاوت بوده است، اما برخی از آنها نشان داده‌اند که مصرف B7 و پیکولینات کروم می‌تواند به درمان دیابت نوع 2 کمک کند.
به طور کلی اثرات این ویتامین بر دیابت و کنترل قندخون نیازمند تحقیقات و مطالعات بیشتری است.

بهبود نوروپاتی

مطالعات نشان می‌دهد کمبود آنزیم آزاد کننده B7 (بیوتینیداز)، باید به تشخیص افتراقی افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی با یا بدون نوروپاتی بینایی اضافه شود، به خصوص اگر تشخیص بیماری مولتیپل اسکلروزیس در نظر گرفته شود. اختلالات بینایی و نوروپاتی محیطی، با مصرف ویتامین ب7 بهبود می‌یابد.

به  نظر می رسد بیوتین به دلیل نقشی که در تولید میلین (محافظ غشای اعصاب) دارد، می‌تواند درمانی امیدوار کننده برای بیماری ام اس پیشرونده محسوب شود.

قرص بیوتین

از آنجا که B7 یک ویتامین محلول در آب است و مقادیر اضافی آن از طریق ادرار دفع می‌گردد، نیاز است تا به صورت روزانه این ویتامین را از طریق مواد غذایی یا مصرف قرص بیوتین دریافت نماییم.

از گذشته از قرص بیوتین به منظور حفظ سلامت پوست، مو و ناخن استفاده می‌گردید.

با توجه به نقش این ویتامین در ساخت کراتین (پروتئین اصلی در ساختار مو و ناخن)، این ویتامین در استحکام و درخشندگی مو و جلوگیری از شکنندگی ناخن‌ها موثر است.

 قیمت قرص بیوتین با توجه به دوزها و برندهای مختلف تولید کننده آن، در بازار متفاوت می‌باشد.

 مکمل بیوتین 1000 ایکس-مارت حاوی 1000 میکروگرم بیوتین می‌باشد که در سوئیس فرموله شده و از کیفیت بالایی برخوردار است. محصولات ایکس-مارت با کیفیت بالا و قیمت مناسب، مواد مغذی مورد نیاز شما رو تامین می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قرص بیوتین 1000 ایکس-مارت و خرید محصول کلیک کنید

4.6/5 - (5 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 10 نظر

5 10
بیوتین چیست؟

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن