قرص بیوتین برای رشد مو

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

تقریبا هر کسی که درگیر ریزش مو بوده می‌داند که قرص بیوتین برای رشد مو و بازیابی سلامت مو مفید است. اما با چه میزان دوزی؟

بهترین زمان مصرف قرص بیوتین چه زمانی است؟ و بهترین قرص بیوتین برای رشد مو کدام است؟ با ما همراه باشید تا جواب سوال هایتان را بگیرید.

آیا قرص بیوتین واقعا برای رشد مو موثر است؟

شواهد حمایت از قرص بیوتین برای رشد مو به تنهایی، ضعیف و محدود است. اما شواهد برای جلوگیری از ریزش مو کمی قوی تر است.

با این حال، مکمل‌های بیوتین، از ریزش مو جلوگیری می‌کنند و رشد مو را در افراد مبتلا به کمبود بیوتین افزایش می‌دهند.

در یک مطالعه، کمبود بیوتین در 38 درصد از زنانی که از ریزش مو شکایت داشتند، مشاهده شد.

از این شرکت کنندگان، 11 درصد سابقه عوامل خطر کمبود، مانند بیماری التهابی روده (IBD) یا استفاده از برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ها را داشتند.

در حالی که این مطالعه اثرات مکمل‌های بیوتین یا محصولات موی افزوده شده با بیوتین را در جلوگیری از ریزش مو ارزیابی نکرد، ارتباط بین ریزش مو و سطوح ناکافی بیوتین را نشان داد.

حتی در مواردی که کمبود بیوتین وجود دارد، مکمل‌های بیوتین لزوماً نمی‌توانند از ریزش مو جلوگیری کنند.

به عنوان مثال، محققان در یک مطالعه مکمل بیوتین را برای 22 بیمار با سطوح پایین بیوتین برای ریزش مو پس از جراحی اسلیو معده تجویز کردند.

بعد از 3 ماه، 5 نفر از بیماران کاهش قابل توجهی در ریزش مو، 14 نفر یک اثر کوچک، و 3 مورد بدون تاثیر گزارش کردند، که نشان می دهد عوامل دیگری نیز ممکن است در مورد ریزش مو و پیشگیری از آن نقش داشته باشند. پس احتمال جلوگیری از ریزش توسط بیوتین بالاتر از رشد مجدد مو است.

نحوه مصرف قرص بیوتین برای رشد مو

قرص بیوتین را در دوزی که مناسب با سن شما است و دکتر متخصص تان تجویز کرده است، مانند اکثر ویتامین‌ها باید با یک لیوان آب بخورید و با شیر یا چای نخورید.

چه مقدار بیوتین باید مصرف کرد؟

اکثر وب‌سایت‌هایی که بیوتین را برای رشد مو تبلیغ می‌کنند، مصرف روزانه ۲ تا ۵ میلی‌گرم (۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ میکروگرم) بیوتین را به شکل مکمل توصیه می‌کنند و بسیاری از مکمل‌ها با نام بیوتین ۵۰۰۰ فروخته می‌شوند که نشان‌دهنده اندازه ۵۰۰۰ میکروگرم (۵ میلی‌گرم) است.

بهترین زمان مصرف قرص بیوتین

رایج ترین زمان توصیه شده برای مصرف مکمل های بیوتین با وعده غذایی صبحگاهی است.

ماهیت محلول در آب بیوتین تضمین می کند که بدن شما آن را با سایر مواد مغذی موجود در وعده غذایی شما جذب می کند.

بهترین قرص بیوتین برای رشد مو

در بازار انواع مختلفی از قرص بیوتین برای رشد مو وجود دارد اما واقعا کدام یک بهتر است؟

در اینجا باید اشاره کنیم که مکملی را انتخاب کنید که انواع ویتامین B و آهن و همچنین ید و ویتامین C را دارا باشد.

در این میان شاید بهترین انتخاب قرص بیوتین 1000 ایکس مارت باشد که تمام ویتامین های گفته شده را دارد و علاوه بر رشد مو کمک به ایمنی بدن نیز می‌کند.

چرا مکمل بیوتین اینقدر محبوب است؟

بیوتین به دلیل فواید ادعایی آن بر رشد مو و ناخن سالم، محبوبیت تجاری به دست آورده است. علیرغم شهرت آن، تحقیقات محدودی برای حمایت از کاربرد بیوتین در افراد سالم وجود دارد.

بیوتین، همچنین به عنوان ویتامین B7 یا ویتامین H شناخته می شود، یک ویتامین B محلول در آب است که به عنوان یک کوفاکتور ضروری برای چندین کربوکسیلاز درگیر در متابولیسم سلولی اسیدهای چرب، اسیدهای آمینه و گلوکونئوژنز عمل می کند.

اگرچه حجم باورنکردنی تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات در بازار وجود دارد که از اثربخشی آن برای بهبود کمیت و کیفیت مو حمایت می‌کند، اما اثربخشی بیوتین برای مو تا حد زیادی در ادبیات علمی ثابت نشده است.

ما تمام متون علمی مرتبط را در مورد اثربخشی مکمل بیوتین برای رشد و بهبود کیفیت مو بررسی کردیم و همچنین محبوبیت آن را در جامعه که به عنوان تابعی از تجزیه و تحلیل بازار تعریف شده است، بررسی کردیم.

تا به امروز، هیچ کارآزمایی بالینی برای بررسی اثربخشی مکمل بیوتین برای درمان آلوپسی از هر نوع انجام نشده است، همچنین هیچ کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده‌ای برای مطالعه تأثیر آن بر کیفیت و کمیت مو در افراد انسانی انجام نشده است.

با این حال، شیفتگی جامعه به مکمل بیوتین نه تنها با جذابیت آن در رسانه‌های عمومی منتشر می‌شود، بلکه محبوبیت آن با شواهد بالینی ناکافی که از اثربخشی آن در بهبود مو حمایت می‌کند، بسیار نامتناسب است.

به عبارت دیگر، مکمل‌های بیوتین کاملاً «مد» هستند، بدون اینکه دلیل واقعی برای این کار وجود داشته باشد. اما تمام این مطالب به معنی رد مزایای بیوتین برای پوست و مو نیست و همچنین به معنی تایید این هم نیست که قرص بیوتین برای رشد مو موثر است.

در مورد مصرف مکمل بیوتین چه باید بدانم؟

بیوتین به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد. جوانه گندم، غلات سبوس دار، نان سبوس دار، تخم مرغ، لبنیات، بادام زمینی، آجیل سویا، چغندر سوئیس، ماهی قزل آلا و مرغ همگی منابع بیوتین هستند اما در صورتی که پزشک متخصص تان توصیه کرده بیشتر مصرف کنید، باید از قرص های مکمل استفاده کنید.

  • مکمل های بیوتین در صورت مصرف بیش از حد می توانند مشکلاتی ایجاد کنند. عوارض جانبی بیوتین می تواند شامل مشکلات خواب، بثورات پوستی، ناراحتی های گوارشی، مشکلات ترشح انسولین و مشکلات کلیوی باشد. بر اساس گزارشی که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، گفته شد که درمان بیوتین با آزمایش‌های آزمایشگاهی تداخل دارد و بیماری گریوز را تقلید می‌کند – وضعیتی که باعث می‌شود تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید کند.

  • اگر شرایط پزشکی خطرناکی دارید – یا باردار یا شیرده هستید – قبل از استفاده از مکمل های بیوتین با پزشک مشورت کنید. بیوتین را به کودک ندهید مگر اینکه متخصص اطفال آن را توصیه کند.

  • اگر به طور منظم هر دارویی مصرف می کنید، قبل از شروع استفاده از مکمل های بیوتین با پزشک خود صحبت کنید. بیوتین ممکن است اثر برخی داروها را تضعیف کند. برعکس، بسیاری از داروها می توانند سطح بیوتین را کاهش دهند، از جمله برخی آنتی بیوتیک ها. برخی از داروهای صرع ممکن است جذب بیوتین از غذا را کاهش دهند. مکمل لیپوئیک اسید نیز ممکن است نیاز به بیوتین را افزایش دهد. خوردن سفیده تخم مرغ خام به طور منظم همچنین می تواند سطح بیوتین را در بدن کاهش دهد.

سوالات متداول

آیا استفاده از قرص بیوتین برای مو عوارض جانبی دارد؟

بله، اگرچه احتمال رخداد عوارض پس از استفاده بیوتین برای رشد مو بسیار پایین است اما می‌تواند موجب مشکلات خواب، مشکلات ترشح انسولین، مشکلات کلیوی، ناراحتی گوارشی و بثورات پوستی شود.

کجا می توانم مکمل بیوتین پیدا کنم؟

در تمامی داروخانه ها قرص بیوتین برای رشد مو یافت می‌شود و همچنین در بازار های آنلاین.

دوز توصیه شده بیوتین چقدر است؟

دوز مناسب قرص بیوتین برای رشد مو در سنین مختلف متفاوت است اما به صورت کلی برای افراد بالغ( بالای 18 سال) می‌توان از دوز 2500 میکروگرم تا 5000 میکروگرم استفاده کرد.

آیا بیوتین واقعا به رشد مو کمک می کند؟

در واقع اینکه قرص بیوتین برای رشد مو موثر است یا نه، هنوز ثابت نشده اما با توجه به گزارشات و تحقیقات اخیر ثابت شده است که بیوتین برای جلوگیری از ریزش بسیار مفید است. همچنین برای پوست نیز فواید زیادی دارد.

چگونه باید بفهمم که به بیوتین بیشتری نیاز دارم؟

علائم کمبود بیوتین شامل بثورات پوستی، ریزش مو و ناخن های شکننده است. بنابراین زمانی که با این مشکلات رو به رو شدید حتما با پزشک خود صحبت کنید تا برای شما آزمایش خون بنویسد تا در آن جا به یقین در مورد شما نظر دهد.

5/5 - (4 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 4 نظر

5 4
قرص بیوتین برای رشد مو

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن