برای رشد مو چه بخوریم؟

زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

برای رشد مو چه بخوریم؟ سوال بسیاری از افرادی است که موهایشان را از دست داده اند یا به ریزش مو دچار شده اند و حس می‌کنند کم پشتی مو را تجربه می‌کنند، دقیقا این سوال است.

اما واقعا پاسخ این سوال چیست و تاثیر کمبود مواد مغذی روی رشد مو چیست؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

تاثیر کمبود مواد مغذی روی رشد مو چیست؟

بیماران مبتلا به ریزش مو اغلب می پرسند که آیا مکمل های غذایی می توانند به بازیابی رشد مو یا جلوگیری از ریزش بیشتر مو کمک کنند.

در واقع، بسیاری بدون مشورت مکمل های غذایی را شروع می کنند به این امید که مکمل ها کمک کنند.

صنعت مکمل های غیرقانونی نیز از آسیب پذیری این جمعیت بهره می برد.

در حالی که فولیکول های مو از نظر متابولیک فعال ترین در بدن هستند و رشد مو ممکن است تحت تأثیر سوء تغذیه کالری و پروتئین و همچنین کمبود ریز مغذی ها قرار گیرد، پیوندها پیچیده هستند.

کمبود مواد مغذی ممکن است بر ساختار مو و رشد مو تاثیر بگذارد.

اثرات روی رشد مو عبارتند از تلوژن افلوویوم حاد (TE)، یک اثر شناخته شده کاهش وزن ناگهانی یا کاهش مصرف پروتئین و همچنین آلوپسی منتشر که در کمبود نیاسین مشاهده می شود.

مطالعات همچنین ارتباط بالقوه بین کمبود تغذیه ای و TE مزمن، آلوپسی آندروژنتیک (AGA)، ریزش موی الگوی زنانه (FPHL) و آلوپسی آره آتا (AA) را گزارش کرده اند.

10 ماده غذایی عالی برای رشد مو

10ماده غذایی عالی برای رشد مو

برخی از بهترین مواد غذایی برای رشد مو، غذاهایی هستند که ارزش غذایی بالایی دارند مانند تخم مرغ، سبزیجات برگ دار و ماهی های چرب. کمبود مواد مغذی می تواند بر سلامت مو تاثیر بگذارد.

بسیاری از مردم خواهان موهای قوی و سالم هستند، به خصوص با افزایش سن. با این حال، سرعت رشد و سلامت آن به عوامل زیادی از جمله سن، سلامت کلی، ژنتیک، قرار گرفتن در معرض محیط، داروها و رژیم غذایی بستگی دارد.

اگرچه نمی توانید برخی از عوامل مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید، یکی از عواملی که احتمالاً کنترل بیشتری روی آن دارید، رژیم غذایی شماست.

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در غذا نقش مهمی در چرخه رشد فولیکول مو و در گردش سلولی ایفا می کنند.

مصرف رژیم غذایی فاقد مواد مغذی مناسب می تواند منجر به ریزش مو شود.

مطالعات نشان می‌دهند که کمبود ویتامین‌های B12 و D، بیوتین، ریبوفلاوین، آهن و سایر مواد مغذی با ریزش مو مرتبط است.

خوردن یک رژیم غذایی متعادل که سرشار از این ویتامین ها و مواد معدنی است ممکن است به رشد مو کمک کند، به خصوص اگر به دلیل تغذیه نامناسب ریزش مو دارید.

در حالی که تحقیقات بیشتری برای درک ارتباط بین ریزمغذی ها و ریزش مو مورد نیاز است، ایده خوبی است که مطمئن شوید به اندازه کافی از این 10 غذای غنی از مواد مغذی که از رشد مو حمایت می کنند استفاده می کنید:

 1. تخم مرغ

تخم مرغ منبع عالی پروتئین و بیوتین است، دو ماده مغذی که برای رشد مو ضروری هستند.

خوردن پروتئین کافی برای رشد مو مهم است زیرا فولیکول های مو بیشتر از پروتئین ساخته شده اند.

نشان داده شده است که کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث ریزش مو می شود.

بیوتین برای تولید پروتئین مو به نام کراتین ضروری است، به همین دلیل است که مکمل ها و قرص بیوتین برای رشد مو به بازار عرضه می شوند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که مصرف بیوتین بیشتر می تواند به بهبود رشد مو در افراد مبتلا به کمبود بیوتین کمک کند.

با این حال، اگر رژیم غذایی متعادلی داشته باشید، کمبود بیوتین غیر معمول است.

شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد افرادی که مشکلات سلامتی محدودی دارند یا هیچ مشکلی ندارند از مصرف بیوتین بیشتر سود می برند.

علاوه بر این، مصرف مقادیر بالای بیوتین می تواند با نتایج آزمایشگاهی مورد استفاده برای تشخیص و مدیریت طیف گسترده ای از شرایط تداخل ایجاد کند.

در حالی که بعید است که بیوتین اضافی را از طریق غذا مصرف کنید، بسیاری از مکمل ها برای رشد مو، پوست و ناخن حاوی بیوتین بیش از مقدار توصیه شده روزانه هستند.

تخم مرغ همچنین منبع عالی روی، سلنیوم و سایر مواد مغذی مفید برای مو است. این باعث می شود آنها یکی از بهترین غذاها برای سلامتی بهینه مو مصرف شوند.

 1. توت ها

توت ها سرشار از ترکیبات و ویتامین های مفید هستند که ممکن است از رشد مو حمایت کنند. این شامل ویتامین C است که دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است.

آنتی اکسیدان ها می توانند به محافظت از فولیکول های مو در برابر آسیب مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد کمک کنند.

این مولکول ها به طور طبیعی در بدن و محیط وجود دارند. به عنوان مثال، 1 فنجان (144 گرم) توت فرنگی، 85 میلی گرم یا تا 113 درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین C را تامین می کند.

همچنین، بدن از ویتامین C برای تولید کلاژن استفاده می کند، پروتئینی که به تقویت موها کمک می کند تا از شکننده شدن و شکستن موها جلوگیری کند.

علاوه بر این، ویتامین C به بدن کمک می کند آهن را از رژیم غذایی جذب کند. سطوح پایین آهن ممکن است باعث کم خونی شود که با ریزش مو مرتبط است.

 1. اسفناج
اسفناج برای رشد مو

اسفناج یک سبزی سبز سالم است که سرشار از مواد مغذی مفیدی مانند فولات، آهن و ویتامین‌های A و C است که همگی برای رشد مو مهم هستند.

مطالعات نشان می دهد ویتامین A برای رشد مو مهم است. اما مصرف بیش از حد ویتامین A در واقع می تواند منجر به ریزش مو شود.

شما باید بتوانید تمام ویتامین A مورد نیاز خود را با خوردن غذاهای غنی از این ماده مغذی مهم دریافت کنید.

یک فنجان (30 گرم) اسفناج تا 20 درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین A را تامین می کند.

اسفناج همچنین یک منبع گیاهی عالی از آهن است که برای رشد مو ضروری است.

آهن به گلبول های قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را در سراسر بدن حمل کنند تا سوخت و ساز بدن شما را تامین کند و به رشد و ترمیم کمک کند. علاوه بر این، کمبود آهن با ریزش مو مرتبط است.

 1. ماهی چرب

ماهی های چرب مانند سالمون، شاه ماهی و ماهی خال مخالی دارای مواد مغذی هستند که باعث رشد مو می‌شوند.

آنها منابع عالی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که در چندین مطالعه برای رشد مو مرتبط هستند.

یک مطالعه قدیمی روی 120 زن نشان داد که مصرف مکمل حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 و همچنین آنتی اکسیدان ها باعث کاهش ریزش مو و افزایش تراکم مو می شود.

با این حال، فقط تعداد کمی از مطالعات در مورد اسیدهای چرب امگا 3 و رشد مو وجود دارد.

قبل از اینکه کارشناسان بهداشت بتوانند هر گونه توصیه ای را ارائه دهند، به مطالعات بیشتری نیاز است.

ماهی چرب همچنین منبع خوبی از پروتئین، سلنیوم، ویتامین D3 و ویتامین های B است، مواد مغذی که ممکن است به تقویت و سلامت مو کمک کند.

جالب توجه است، مطالعات کمبود ویتامین D3 را با ریزش مو مرتبط می‌دانند.

در حالی که هنوز مشخص نیست که آیا کمبود ویتامین D منجر به ریزش مو می شود، ایده خوبی است که ماهی های چرب و سایر منابع ویتامین D را به طور منظم در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 1. سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین منبع عالی بتاکاروتن است. بدن این ترکیب را به ویتامین A تبدیل می کند که با سلامت مو مرتبط است و برای رشد مو مفید می‌باشد.

یک سیب زمینی شیرین متوسط ​​(حدود 114 گرم) حاوی بتا کاروتن کافی برای تامین 160 درصد نیاز روزانه شما به ویتامین A است.

تحقیقات نشان داده است که ویتامین A می تواند بر تولید سبوم تأثیر بگذارد، که به حفظ سلامت مو کمک می کند.

کمبود ویتامین A می تواند منجر به ریزش مو شود. با این حال، ویتامین A بیش از حد می تواند باعث ریزش مو نیز شود.

 1. آووکادو
آووکادو برای رشد مو

آووکادو خوشمزه، مغذی و منبع عالی چربی های سالم است. آنها همچنین منبع عالی ویتامین E هستند که ممکن است از رشد مو حمایت کند.

یک آووکادو متوسط ​​(حدود 200 گرم) 28 درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین E را تامین می کند. ویتامین E مانند ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که با خنثی کردن رادیکال های آزاد از استرس اکسیداتیو جلوگیری می کند.

برخی از مطالعات سطوح پایین‌تری از ویتامین E را در افراد مبتلا به ریزش مو نشان داده‌اند، اما شواهد متناقض هستند.

در یک مطالعه قدیمی، افراد مبتلا به ریزش مو پس از مصرف مکمل ویتامین E به مدت 8 ماه، 34.5٪ رشد موی بیشتری را تجربه کردند.

ویتامین E همچنین از نواحی پوست مانند پوست سر در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب محافظت می کند.

پوست آسیب دیده روی پوست سر می تواند منجر به کیفیت پایین مو و کاهش فولیکول های مو شود.

 1. آجیل

آجیل ها خوشمزه، راحت و حاوی انواع مواد مغذی هستند که برای رشد مو مهم هستند.

به عنوان مثال، یک اونس (28 گرم) بادام، 48 درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین E را تامین می کند. علاوه بر این، آنها همچنین طیف گسترده ای از ویتامین های B، روی و اسیدهای چرب ضروری را فراهم می کنند. کمبود هر یک از این مواد مغذی با ریزش مو مرتبط است.

آجیل ها علاوه بر رشد مو با طیف گسترده ای از مزایای سلامتی دیگر از جمله کاهش التهاب و کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط هستند. این باعث می شود آجیل به یک افزودنی عالی و آسان برای رژیم غذایی شما تبدیل شود و برای رشد مو مفید باشند.

 1. صدف

صدف یکی از بهترین منابع غذایی زینک است. یک صدف متوسط ​​تا 96 درصد از نیاز روزانه زینک را برای زنان و 75 درصد از نیاز روزانه زینک را برای مردان تامین می کند.

زینک یک ماده معدنی است که برای رشد مو و چرخه‌ی ترمیم آن مفید است.

کمبود روی در رژیم غذایی ممکن است باعث افزایش تلوژن افلوویوم شود، یک شکل رایج اما برگشت پذیر از ریزش مو ناشی از کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی.

مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل روی ممکن است اثرات ریزش مو ناشی از کمبود روی را معکوس کند. با این حال، مصرف بیش از حد روی می تواند باعث مسمومیت شود.

به همین دلیل است که دریافت روی از غذاهایی مانند صدف ممکن است بهتر از مصرف مکمل‌ها باشد، زیرا غذاها روی را در مقادیر کم اما سالم تامین می‌کنند.

 1. لوبیا

لوبیا یک منبع گیاهی عالی از پروتئین است که برای رشد مو ضروری است. مانند صدف، لوبیا منبع خوبی از روی است که به چرخه رشد و ترمیم مو کمک می کند.

یک وعده 3.5 اونس (100 گرم) لوبیا سیاه تا 14 درصد از نیاز روزانه روی یک زن و 10 درصد برای مردان را تامین می کند.

آنها همچنین بسیاری دیگر از مواد مغذی سالم برای مو از جمله آهن، بیوتین و فولات را فراهم می کنند.

علاوه بر تمام این مزایا، لوبیاها بسیار متنوع و ارزان هستند که آنها را به رژیم غذایی اضافه می کند.

 1. سویا

مطالعات نشان داده است که ترکیبات موجود در سویا ممکن است باعث رشد مو شود. یکی از این ترکیبات اسپرمیدین است که در دانه های سویا به وفور یافت می شود.

به عنوان مثال، مطالعه ای روی 100 نفر نشان داد که یک مکمل غذایی مبتنی بر اسپرمیدین، فاز رشد فعال مو به نام فاز آناژن را طولانی می کند.

هر چه فولیکول مو بیشتر در فاز آناژن بماند، رشد بیشتری خواهد داشت.

مطالعات دیگر نشان می دهد که اسپرمیدین ممکن است باعث رشد موی انسان شود و برای رشد مو مفید واقع شود.

با این حال، تحقیقات در مورد اسپرمیدین و رشد مو نسبتاً جدید است، بنابراین قبل از اینکه متخصصان سلامت بتوانند توصیه هایی در مورد مصرف اسپرمیدین ارائه دهند، به مطالعات بیشتری نیاز است.

تاثیر مکمل ها در رشد مو

تاثیر مکمل در رشد مو

رشد و سلامت مو تحت تأثیر عوامل متعددی از جمله تغذیه، ژنتیک، شرایط پزشکی، هورمون ها و حتی استرس است.

تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم برای رشد مو و عملکرد طبیعی سلول‌ها ممکن است به ریزش مو کمک کند.

دکتر میشل گرین، متخصص پوست و مو در نیویورک می گوید: ویتامین ها برای رشد موی سالم ضروری هستند و ممکن است به جلوگیری از ریزش و نازک شدن مو کمک کنند.

بهترین ویتامین ها برای رشد مو عبارتند از:

 • ویتامین های B
 • ویتامین D
 • ویتامین E
 • زینک
 • بیوتین
 • آهن

حالا سوالی که پیش می‌آید این است که برای رشد مو چه بخوریم؟ یعنی از چه مکمل یا قرصی استفاده کنیم که حاوی این مقادیر باشد.

مطمئنا در داروخانه ها و بازار قرص های بسیاری را می‌توانید پیدا کنید که برای رشد مو مفید اند.

اما اگر می‌خواهید بدانید کدام یک جزو بهترین ها هستند ما پرفکت هیر ایکس مارت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

این قرص حاوی کلیه ی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز مو شامل: ویتامین های گروه B، آمینو اسیدهای ال-متیونین، ال-سیستئین، بیوتین و زینک می‌باشد.

علاوه بر آن این فراورده به عنوان یکی از بهترین مکمل های رشد مو شادابی و استحکام پوست را به دنبال داشته و از پیری و چین و چروک جلوگیری می‌‎کند.

مکمل پرفکت هیر

برای رشد مو چه روغنی خوبه؟

علاوه بر درک فواید روغن های طبیعی برای رشد مو، اکنون می دانید که روغن های ضروری باید همیشه با روغن حامل رقیق شوند تا از واکنش های آلرژیک جلوگیری شود.

اگر پوست حساسی دارید، قبل از استفاده از روغن ضروری روی پوست سر خود، یک آزمایش پچ انجام دهید.

تعدادی از روغن های ضروری از جمله اسطوخودوس، رزماری، آویشن و چوب سدر برای رشد مو موثر هستند.

برخی از روغن های حامل مانند روغن جوجوبا، روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن بادام، روغن کرچک و غیره نیز می توانند برای بهبود رشد مو استفاده شوند.

بنابراین از آنها به روش صحیح استفاده کنید تا متوجه رشته های جدید مو شوید!

سوالات متداول

برای افزایش سریع رشد مو چه بخوریم؟

بی شک بهترین چیز برای رشد مو بیوتین است، اما فراموش نکنید به تنهایی بیوتین کار خاصی نمی‌تواند بکند یعنی باید همه ریز مغذی ها در کنار هم باشند تا تاثیر قوی تر باشد. مثل: آهن، ویتامین A، ویتامین B، ویتامین C و D و همچنین زینک.

برای رشد مو چه قرصی بخوریم؟

فیناستراید یک داروی تجویزی برای مردان است. شما روزانه آن را به صورت قرص مصرف می کنید. بسیاری از مردانی که فیناستراید مصرف می کنند کاهش ریزش مو را تجربه می کنند و برخی ممکن است رشد موهای جدید را نشان دهند. ممکن است چند ماه طول بکشد تا بگویید که آیا برای رشد مو موثر است . برای حفظ هرگونه مزیت، باید مصرف آن را ادامه دهید. ممکن است فیناستراید برای مردان بالای 60 سال به خوبی کار نکند.

رشد مو در یک هفته چقدر است؟

بیشتر تارهای مو به طور متوسط ​​حدود 0.3 تا 0.4 میلی متر در روز رشد می کنند. بنابراین، این بدان معنی است که ممکن است در یک هفته به یک دهم اینچ یا کمی بیشتر رشد کند. با این حال، این رشد در افراد متفاوت است.

برای رشد مو چه ویتامین هایی بخوریم؟

بهترین ویتامین ها برای رشد مو عبارتند از ویتامین های B، ویتامین D، ویتامین E، روی، بیوتین، آهن، ویتامین A و ویتامین C.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 3 نظر

3 3
برای رشد مو چه بخوریم؟

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن