میکرودرم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

میکرودرم چیست؟

میکرودرم چقدر میتوانید زیبایی که من بریا پوستم انتظار دارم را به من بدهد ؟توجه به زیبایی پوست و راه حل‌هایی برای سلامت آن از زمان‌های گذشته مورد توجه بسیاری از افراد قرار داشته است و مواردی مانند رفع چین و چروک و جوانسازی پوست برای آن‌ها در اولویت بوده است.

در ابتدا روش‌هایی که برای سلامت پوست به کار می‌رفت، روش‌های عمدتاً پرهزینه و پر عوارض بودند اما با گذشت زمان راه‌های جدیدی جایگزین راه‌های قبلی شده است. یکی از این راه‌های جدید و نوین جوان‌سازی پوست با استفاده از میکرودرم صورت است که تاکنون در کشور‌های مختلف انجام شده و پاسخ‌های خوبی داده است.

کاربرد‌های میکرودرم

میکرودرم برای موارد مختلفی کارایی دارد، مواردی مانند جوان‌سازی پوست، حذف لکه‌های حاصل از پیری و حاملگی، حذف جوش‌هایی که در اثر بیماری‌های پوستی مانند آکنه و آبله مرغان ایجاد می‌شوند و همچنین درمان گشادی منافذ پوستی همه از کاربرد‌های میکرودرم است.

در مقابل پاکسازی پوست و از بین بردن کمودون‌های سرسیاه از دیگر کاربرد‌های میکرودرم است.

میکرودرم ابریژن برای لک صورت

لکه‌های صورت شامل لکه‌های مختلفی مثل لکه‌های پیری و حاملگی است. میکرودرم ابریژن تکه‌های حاملگی یا لکه‌های حاصل از پیری را کمرنگ یا محو می‌کند.

اگر در کنار استفاده از میکرودرم ابریژن از دارو‌های پوستی لک‌بَر هم استفاده کنید میزان تاثیر آن بیشتر خواهد شد.

در میان روش‌های جدیدی که برای درمان بیماری‌های پوستی و لکه‌ای به کار می‌رود، میکرودرم توانسته است در بهبود لکه‌هایی که پیش از انجام آن با استفاده از دارو‌های مختلف درمان نشده‌اند، موفق عمل کند.

میکرودرم ابریژن برای لک صورت

میکرودرم برای جای جوش

میکرودرم همچنین برای جای جوش هم کاربرد دارد؛ جوش‌هایی مانند جوش‌های حاصل از آکنه و آبله مرغان و همچنین جوش‌های سرسیاه می‌توانند به وسیله آن درمان شوند.

درمان جوش‌های پوستی یک درمان بسیار حساس است و اگر به درستی انجام نشود نشانه‌های حاصل از آن ممکن است تا سال‌ها روی صورت فرد باقی بماند.

میکرودرم برای چین و چروک

از میکرودرم برای چین و چروک به عنوان یکی از درمان‌های کاربردی نام برده می‌شود. در استفاده از روش میکرودرم ابریژن برای جوانسازی پوست یا از بین بردن چین و چروک‌های حاصل از افزایش سن، می‌توان با جلسات درمانی متعدد، نتایج بسیار بهتری گرفت.

میکرودرم برای ترک‌های پوستی

میکرودرم برای درمان ترک‌های پوستی هم امتحان شده است و تاکنون جواب‌های ضد ونقیضی درباره‌ی استفاده از آن برای درمان ترک‌های پوستی منتشر شده است. با این وجود این روش در کنار سایر روش‌های درمانی پوستی برای درمان عارضه‌ ترک‌های پوستی استفاده می‌شود.

در این مورد مشورت با پزشکان متخصص پوست و مو می‌تواند پاسخ دقیق‌تری به همراه داشته باشد.

میکروژن ابریژن برای چه کسانی مناسب است؟

به‌طور کلی برای تمام افرادی که از عارضه‌های پوستی مختلف رنج می‌برند، می‌توان استفاده از روش درمانی میکرودرم ابریژن را پیشنهاد کرد.

البته باید توجه کرد که استفاده از میکرودرم دارای محدودیت‌هایی هم هست؛ به‌طور مثال افرادی که روی پوستشان آکنه‌های فعال دارند، نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

مبتلا بودن به سرطان پوست، تبخال‌های ویروسی و همچنین اگزمای پوستی حاد باعث می‌شود میکرودرم روش مناسبی برای افراد مبتلا به این بیماری‌ها نباشد.

علاوه بر این کسانی هم که دارو‌های رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند برای استفاده از میکرودرم با محدودیت روبه‌رو هستند.

جوان‌سازی پوست با میکرودرم ابریژن

بسیاری از متخصصان پوست و مو روش درمانی میکرودرم را روشی غیرتهاجمی برای درمان عارضه‌های پوستی توصیف می‌کنند.

برای جوان‌سازی پوست با این روش درمانی، با استفاده از تکنیک‌های مشخصی، از سطح پوست لایه‌برداری انجام می‌شود تا بافت‌های مرده‌ی پوست از آن جدا شده و لایه‌های شاداب‌تر جایگزین آن شوند.

مزایای میکرودرم ابریژن

برای این روش درمانی مزایای متنوعی می‌توان نام برد که هر کدام از آن‌ها به تنهایی سلامت پوست شما را تأمین خواهند کرد.

در درجه اول میکرودرم ضمن تحریک سلول‌های فیبروپلاست باعث تقویت جریان کلاژن‌سازی در پوست می‌شود و برخلاف برخی دیگر درمان‌های پرخطر نیازی به بیهوشی ندارد.

علاوه بر این‌ها شخص بعد از انجام میکرودرم نیازی به مراقبت و دوره‌ی نقاهت ندارد و می‌تواند بلافاصله به روند طبیعی زندگی خود بازگردد. نتیجه‌ی فوری و هزینه‌ی مقرون به صرفه‌ی این روش درمانی هم از عوامل محبوبیت آن است.

مکمل رویال کلاژن

انواع روش‌های میکرودرم ابریژن

میکرودرم هم مثل بسیاری از روش‌های درمانی دیگر دارای روش‌های مختلفی است.  

روش دستی نوک الماسی

در این روش از انجام میکرودرم، با استفاده از یک ابزار به نام دستیِ نوک الماسی یا اپلیکاتور، به‌آرامی سلول‌های مرده را از سطح پوست جمع‌آوری می‌کنند. هنگامی که این کار انجام شود، سلول‌های مرده به داخل دستیِ ابزار کشیده خواهند شد.

استفاده از این ابزار برای نواحی حساس صورت مانند پوست اطراف چشم‌ها بیشتر رایج است.

کریستال میکرودرم ابریژن

ابزاری که در این روش درمانی استفاده می‌شود، نه تنها روی پوست حرکت می‌کند بلکه همزمان با حرکتش روی پوست، کریستال‌های ظریفی را هم روی پوست برجای می‌گذارد.

کاربرد کریستال‌ها در این روش جداکردن سلول‌های مرده است. جنس این کریستال‌ها از آلومینیوم اکسید یا سدیم بیکربنات است که نقش مؤثری در جداسازی سلول‌های پیر پوست دارند

نحوه انجام میکرودرم ابریژن

نحوه انجام میکرودرم به این صورت است که پزشک با همکاری اپراتور هندپیس دستگاه را روی پوسته فرد حرکت می‌دهد.

همزمان با اینکه دستگاه روی پوست حرکت می‌کند لایه‌برداری هم انجام می‌شود. با انجام لایه‌برداری، سلول‌های مرده سطح پوست توسط مکنده این دستگاه به درون کشیده می‌شوند و سطح پوست پاکسازی خواهد شد.

یکی از مزایای انجام میکرودرم ابریژن این است که می‌توان همزمان با آن درمان‌های دارویی را هم پی گرفت چراکه به دنبال آن امکان جذب دارو افزایش می‌یابد.

لایه‌های مرده پوست، مانعی برای زیبایی پوست

لایه‌های مرده پوست که به مرور زمان روی پوست ایجاد می‌شوند نقش بسیار زیادی در زیبایی پوست و از دست رفتن آن دارد هرچه تعداد سلول‌های مرده و لایه‌های آن بیشتر باشد پوست شادابی کمتری دارد.

همچنین یکی دیگر از عوارض پوست خشک این است که آسیب‌پذیر‌تر است و با شدت بیشتری می‌تواند تأثیر بگذارد.

لایه های مرده پوست

چگونه برای میکرودرم آماده شویم؟

برای انجام آن ابتدا باید با پزشک مشورت کنید تا مشخص شود آیا مشکل پوستی شما با میکرودرم رفع خواهد شد یا خیر.

ضمنا نباید برنامه‌ریزی درمانی برای انجام آن را هم فراموش کرد؛ از آنجا که انجام فرآیند میکرودرم زمان‌بر است باید جلسات آن را در روز‌هایی انجام دهید که فشار کاری‌تان کمتر است.

مراقبت‌های بعد از میکرودرم چیست؟

اگر می‌خواهید پوستی شاداب و جوان داشته باشید همیشه باید اقداماتی را به عنوان اقدامات مکمل انجام دهید.

به طور مثال باید پوست خود را به طور مداوم با آب خنک و یخ بمالید و تسکین دهید.

استفاده از مرطوب‌کننده‌ها هم یکی دیگر از روش‌هایی است که پزشکان پوست و مو برای انجام بهتر میکرودرم آن‌ را پیشنهاد می‌کنند.

افرادی که میکرودرم انجام می‌دهند و انتظار دارند پوست آن‌ها به وضعیت ایده‌آلش برسد، باید حتی المقدور از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید خودداری کنند.

اگر هم فرد ناچار است زیر نور خورشید بماند، حتماً باید از ضد آفتاب استفاده کند.

به طور مثال فرد باید عادت‌هایی که در طول زمان به وجود آمده‌اند را ترک کند. به طور مثال فرد بعد از انجام آن نباید به صورت افراطی از لوازم آرایشی و کرم پودر استفاده کند.

همچنین استفاده از اپیلاسیون هم می‌تواند در دراز مدت تمام تلاش‌های شما را نقش بر هوا کند و اثر میکرودرم هم برای رسیدن به حالت ایده‌آل جلوگیری کند.

تفاوت میکرودرم ابریژن و درم ابریژن

میکرودرم ابریژن و درم ابریژن پروژه‌هایی هستند که نباید آن‌ها را با هم یکسان فرض کنیم.

میکرودرم ابریژن یک روش غیر تهاجمی است در حالی که درم ابریژن یک روش تهاجمی محسوب می‌شود.

در روش درم ابریژن که یک روش تهاجمی برای از بین بردن اسکار‌های عمیق آکنه است، فرد باید بیهوش شود در حالی که در میکرودرم ابریژن فرد نیازی به بیهوشی ندارد.

همچنین درم ابریژن برای از بین بردن زائده‌های مادرزادی، خال‌های گوشتی، ماه گرفتگی و زخم‌های عمیق کاربرد دارد در حالی که میکرودرم ابریژن برای جوش‌ها و جای آکنه و سایر عوارض پوستی است.

ماندگاری نتایج میکرودرم ابریژن چه مدت است؟

نتایج میکرودرم هم مثل سایر انواع نتایج و درمان‌های پوستی همیشگی نیست و باید در طول زمان آن را تمدید کرد.

نتایج میکرودرم ابریژن به طور معمول بین ۳ تا ۶ ماه دوام می‌آورد و طول آن بسیار بستگی به نحوه مراقبت‌های پوستی فرد دارد.

بنابراین فرد باید هر سه تا شش ماه یکبار جلسات مراقبت از پوست به وسیله روش میکرودرم ابریژن را تکرار کند.

ماندگاری میکرودرم

وکیوم در میکرودرم ابریژن چه می‌کند؟

این خاصیت در میکرودرم ابریژن باعث می‌شود خونرسانی به بافت پوست صورت افزایش پیدا کند و در نتیجه میزان اکسیژن سلول‌های پوستی افزایش پیدا کند.

علاوه بر این وکیوم در ترمیم پوست فعال و از بین بردن پوست مرده نقش اساسی دارد.

در ثانی این ابزار خلأ باعث می‌شود احساس خستگی و کوفتگی در فرد از بین برود. در نهایت وکیوم باعث می‌شود روزنه‌های پوست تخلیه شوند و جوش‌های سرسیاه به‌طور کامل از بین بروند.

زخم بعد از میکرودرم

به‌طور کلی بسته به آنکه لایه‌برداری پوستی به‌صورت خفیف، متوسط یا عمیق انجام شود، نتایج میکرودرم می‌تواند متفاوت باشد. با این حال ممکن است برخی از افراد تا چند روز بعد از انجام آن دچار التهاب‌های پوستی شوند اما به وجود آمدن زخم روی پوست محتمل نیست.

میکرو درم خانگی چیست و آیا کیت‌های میکرودرم ابریژن خانگی موثر هستند؟

میکرودرم خانگی یک دستگاه کاربردی است که عملکردش مشابه عملکرد نوع پزشکی آن است.

میکرودرم خانگی و کیت‌های ابریژن خانگی می‌توانند پوست شما را از آسیب در امان نگه دارند تا به‌صورت پیوسته بتوانید این کار را در منزل هم انجام دهید.

عوارض میکرودرم ابریژن

اگرچه به طور قطعی عوارضی برای میکرودرم نام برده نشده است و از این روش به عنوان یک روش کم خطر‌ناک نام برده می‌شود، اما ممکن است برخی از افراد پس از انجام آن دچار حساسیت‌هایی شوند.

حساسیت‌هایی از جمله کبودی، قرمزی پوست، آسیب‌پذیر شدن در برابر نور مستقیم آفتاب، خشکی و ساییدگی پوست، تبخال‌های آزاردهنده، درد و سوزش و همچنین جوش‌های مختلف ممکن است دیده شود.

البته عوارض ناشی از میکرودرم چیزی نیست که نتوان آن را کنترل و درمان کرد. اگر فردی به دلیل حساسیت‌های پوستی و آلرژی‌های مختلف به این درمان واکنش نشان دهد، پزشک به سادگی می‌تواند با استفاده از دوره‌های تکمیلی میزان حساسیت پوست او را کاهش دهد.

سوالات متداول

هزینه میکرودرم ابریژن چقدر است؟

هزینه انجام میکرودرم ابریژن به عوامل مختلفی بستگی دارد و با توجه به اینکه شما آن را در کجا انجام می‌دهید، این هزینه متغیر است. بنابراین باید قبل از انجام عمل حتماً با کلینیک و پزشک‌هایی که می‌خواهید این عمل را زیر نظر آن‌ها انجام دهید، مشورت کنید و هزینه‌های درمانی را از آن‌ها بپرسید.

بعد از انجام میکرودرم چه انتظاری باید داشت؟

بعد از انجام میکرودرم اگرچه فرد بلافاصله می‌تواند روند عادی زندگی خود را پی بگیرد اما اگر انتظار دارید جواب بهتری بگیرید باید یکسری اقدامات مراقبتی را هم انجام دهید. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که به صرف انجام میکرودرم، سلامت پوست ما کاملاً به نقطه ایده‌آل خود برسد.

چند وقت یک بار می‌توان میکرودرم ابریژن انجام داد؟

در روش خانگی معمولاً می‌توان هر ماه این کار را انجام داد. اما در روش پزشکی نهایتا سالی دو بار کفایت می‌کند.

آیا میکرودرم درد دارد؟

خیر. میکرودرم درد آزاردهند‌های ندارد و حتی برای انجام آن فرد بیهوش نمی‌شود. اگرچه کشیدگی و مکش پوست ممکن است برای برخی افراد کمی آزاردهنده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل رویال کلاژن ایکس-مارت و خرید محصول کلیک کنید
5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

4 1
میکرودرم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن