برای زانو درد چی خوبه؟

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

برای پاسخ به سوال “برای زانو درد چی خوبه؟” ، لازم است افراد با علل احتمالی ایجاد درد زانو آشنا شده و با توجه به شدت درد از روش درمانی مناسب استفاده کنند.

جهت کاهش درد زانو می_توان از انواع مسکن ها، میوه ها و سبزیجاتی حاوی انواع فیبر، آنتی اکسیدان، چربی های سالم و … استفاده کرد.

علاوه بر رعایت رژیم غذایی مناسب می­توان از روش های درمان خانگی زانو درد مانند استفاده از زردچوبه، عسل، یخ درمانی، استراحت، حرارت درمانی و … استفاده کرد. البته در کنار تمامی بایدهای لازم پرهیز از مصرف الکل، شکر، نمک، چربی های اشباع شده و … به درمان زانو درد کمک خواهد کرد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پاسخ به سوال برای زانو درد چی خوبه تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل احتمالی زانو درد

زانو درد به دلایل مختلفی رخ می­دهد. به منظور پاسخ به سوال برای زانو درد چی خوبه، لازم است با دلایل احتمالی ایجاد درد در زانو آشنا شویم. این دلایل را می­توان در سه دسته زیر دسته بندی کرد:

● زانو درد ناشی از صدمات و تصادفات

آسیب به ACL، پاره شدن منیسک زانو، شکستگی استخوان زانو، بوریست زانو، تاندونیت کشکک و … همگی از دلایل احتمالی زانو درد ناشی از صدمات به شمار می­روند.

● زانو درد ناشی از مشکلات مکانیکی

سندروم ایلیوتیبیال بند، در رفتگی در کاسه زانو، درد در لگن و پا و …از دلایل مکانیکی زانو درد به حساب می­ آیند.

● زانو درد ناشی از آرتریت

آرتروز، روماتیسم مفصلی، نقرس، آرتریت سپتیک، آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت و … از انواع آرتریت که به زانو درد منجر می ­شوند، هستند.

برای زانو درد چی خوبه بخوریم؟

اگرچه داروها در این زمینه موثر هستند، اما بهره گیری از یک رژیم غذایی مناسب تا حد زیاد به درمان زانو درد کمک خواهد کرد. برخی از داروها و مواد غذایی مناسب برای درمان درد زانو مطابق زیر است:

● امگا 3 و روغن ماهی

امگا 3 و روغن ماهی

از علل اصلی زانو درد التهاب در مفصل زانو است. استفاده از مواد غذایی ضد التهابی مانند ماهی که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند، بسیار موثر خواهند بود. امگا 3 به کاهش التهاب در مفصل زانو کمک می­کند. استفاده از مکمل امگا 3 و یا ماهی هایی نظیر سالمون، تن، ساردین و … جهت پاسخ به پرسش برای زانو درد چی خوبه، مناسب خواهند بود.

● میوه ها و سبزیجات مملو از فیبر

افراد مبتلا به زانو درد اغلب میزان کلسترول بالایی دارند، استفاده از محصولات فیبر دار نظیر غلات کامل سبب کاهش سطح کلسترول خون می­شود.

● استفاده از چربی های سالم

آووکادو با وجود ویتامین E موجود در خود از التهاب در مفصل زانو جلوگیری می­کند.

● میوه ها و روغن های حاوی اولئوکانتال

زیتون و زوغن زیتون از محصولات ضدالتهابی حاوی اولئوکانتال هستند که از درد زانو جلوگیری می­کنند.

● زردچوبه

گیاه زردچوبه از جمله گیاهانی است که خاصیت ضدالتهابی داشته و از این طریق به کاهش درد زانو کمک می­کند.

● میوه ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان ها

میوه ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها با تقویت و حمایت از سیستم ایمنی بدن، از التهاب که از دلایل اصلی درد زانو است، جلوگیری می کنند. استفاده از زغال اخته، توت فرنگی و تمشک در این زمینه بسیار موثر هستند.

● هیدراته نگاه داشتن بدن

مصرف مناسب آب یا هندوانه که سرشار از کاروتنوئید است، خطر ابتلا به زانو درد را کاهش می­دهد.

● استفاده از ویتامین های D، C و K

استفاده از سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی و اسفناج به دلیل وجود ویتامین های D، C و K حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که از سلول های بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می­کند.

● استفاده از سولفورافان و گلوکوزینات

کلم و کلم بروکلی حاوی ترکیبات سولفورافان هستند که روند التهابی را مسدود کرده و درد زانو را بهبود می­بخشند.

درمان قطعی زانو درد

به منظور درمان قطعی زانو درد روش های مختلفی وجود دارد. تعویض کامل زانو آخرین راه حل درمانی پزشکان است که در درمان قطعی زانو درد و بهبود عملکرد افراد موثر است.

درمان های پیشگیرانه جهت درمان زانو درد را با توجه به عوامل به وجود آورنده آن می توان به استراحت، یخ درمانی، استفاده از داروهای ضد التهابی، فیزیوتراپی و …تقسیم کرد.

اینکه برای زانو درد چی خوبه، شدت درد و عوامل ایجاد آن روش درمانی را مشخص می­کند.

برای زانو درد چی خوبه؟

برای زانو درد چی خوبه؟-01

برای درمان زانو درد می­توان از داروها، روش های خانگی، رژیم غذایی مناسب حاوی مواد ضدالتهابی، روش های پزشکی چون جراحی و … استفاده کرد.

بسته به شدت درد زانو و علت آن می توان از روش مورد نظر استفاده کرد، حتی استراحت نیر می­تواند یکی از روش های درمانی به شمار آید، یا حتی برخی دردهای خفیف زانو را با استفاده از داروهایی چون ایبوپروفن و یا ناپروکسن سدیم تسکین می­دهند و جهت درمان برخی زانو دردهای شدیدتر می­توان از عمل جراحی استفاده کرد.

● درمان خانگی زانو درد با زردچوبه

کورکومین از مواد شیمیایی ضدالتهابی موجود در زردچوبه است. به منظور درمان خانگی زانو درد یا زردچوبه لازم است تا نصف قاشق چایخوری زنجبیل و زردچوبه آسیاب شده را به مدت 10 دقیقه در آب بجوشانید.

در انتها ترکیب را صاف کرده، کمی عسل به آن اضافه و دو بار در روز آن را بخورید. لذا زردچوبه با عسل ترکیبی است که برای پاسخ به سوال برای زانو درد چی خوبه بخوریم می­توان استفاده کرد.

● درمان زانو درد با عسل

درمان زانو درد با عسل

به منظور درمان زانو درد با عسل کافی است هر صبح یک قاشق چایخوری عسل خام و ارگانیک را به لیوان آب گرم اضافه کرده و قاشق غذاخوری سرکه سیب به آن اضافه کنید و قبل از صبحانه با معده خالی مصرف کنید، لذا مصرف عسل نیز از دیگر پاسخ ها به سوال برای زانو درد چی خوبه بخوریم به شمار می­رود.

● استراحت

استراحت به منظور کاهش فشار مکرر بر زانو، ایجاد زمان لازم برای بهبود و جلوگیری از آسیب بیشتر برای درمان زانو درد لازم است. هرچه شدت آسیب بیشتر باشد زمان لازم برای استراحت و درمان و کاهش التهاب بیشتر خواهد بود. لذا استراحت از روش های کلیدی برای درمان و کاهش التهاب زانو درد با هر شدتی است و می­تواند یکی از جواب ها به سوال برای زانو درد چی خوبه، باشد.

● حرارت

استفاده از کیسه آب گرم برای تسکین درد زانو می تواند مفید و موثر واقع شود.

● یخ

یخ برای زانو درد

یخ درمانی یکی از روش های درمان زانو درد است، اما به دلیل آسیب به اعصاب و پوست، حداکثر زمان استفاده از یخ در یک بازه زمانی 20 دقیقه است. می توان از کیسه مخصوص یخ به منظور تسکین درد زانو استفاده کرد و یخ درمانی را نیز از درمان های خوب و مفید برای زانو درد برشمرد.

● رژیم و کاهش وزن

از فواید رژیم و کاهش وزن در درمان زانو درد همین بس است که هر نیم کیلوگرم وزن به اندازه دو کیلگرم فشار بر زانوها وارد می­آورد. لذا از دست دادن وزن به طور مستمر از فشار بر زانوها خواهد کاست، بنابراین رژیم و کاهش وزن را می­توان از پاسخ های کاربردی به سوال برای زانو درد چی خوبه قرار داد.

● تمرینات تقویتی

تمرینات تقویتی برای زانو درد

به منظور تقویت عضلات زانو و از بین بردن درد زانو می توان از تمرین های زیر استفاده کرد:

  • کشش پاشنه و ساق پا: برای این تمرین دستان را بر دیوار قرار داده و یکی از پا ها را تا حد ممکن به عقب ببرسید. در این شرایط انگشتان هر دو پا می بایست رو به جلو، زانوها کمی خمیده و پاشنه های پا صاف باشند. کشش لازم است در پای عقب احساس شود و در این حالت 30 ثانیه مکث کرده و تمرین را با پای دیگر تکرار کنید.
  • کشش در عضلات چهار سر ران: زانوی یکی از پاها را خم کرده و  از پشت مچ پای خم شده را گرفته و به مدت 30 ثانیه مکث کنید و بعد مجدداً برای پای دیگر این فرایند را تکرار کنید.

لذا تقویت عضلات زانو با استفاده از تمرینات ورزشی مختلف برای زانو درد خوب و مفید است.

● ماساژ

ماساژ درمانی بر میزان درد و سفتی عضلاتی که آرتروز دارند تأثیرگذار است. ماساژ درمانی حداقل عوارض جانبی را با خود به همراه دارد. نمی توان ماساژ درمانی را جایگزین فیزیوتراپی، کاهش وزن، استفاده از داروهای مسکن و …کرد، اما استفاده از ماساژ درمانی در کنار روش های دیگر، می ­تواند به عنوان روشی مکمل مورد توجه قرار داشته و برای درمان و بهبود زانو درد مفید باشد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی برای زانو درد

فیزیوتراپی برای درمان زانو درد بسیار مفید است. هر نوع فیزیوتراپی برای هر درد زانویی مناسب نیست. پیش از فیزیوتراپی لازم است تا ارزیابی اولیه ای از بیمار توسط فیزیوتراپیست انجام شده و با توجه به این ارزیابی برنامه فیزیوتراپی نوشته شده و اجرایی گردد.

فیزیوتراپی را می ­توان از روش های درمانی موثر در پاسخ به سوال برای زانو درد چی خوبه به شمار آورد.

● استفاده از زانوبند

استفاده از زانوبند از روش های درمانی کاهش درد زانو است. زانوبند فشار را از قسمتی از مفصل زانو که سبب درد شده است برداشته و سبب تسکین درد می شود.

استفاده از زانوبند به عنوان یکی از روش های کمکی برای بهبود و درمان زانو درد، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

● طب سوزنی

طب سوزنی برای زانو درد

طب سوزن از طریق آزادسازی اندورفین های تسکین دهنده درد از طریق کاهش التهاب سبب کاهش و بهبود زانو درد می­شود. همچنین طب سوزنی گردش خون را تقویت کرده و سبب بهبود جریان خون در مفاصل می­شود. طب سوزنی ماهیچه های سفت اطراف مفصل زانو را شل کرده و از این طریق درد را کاهش می­دهد.

● تزریق ژل

در این روش مایعی ژل مانند به نام اسید هیالورونیک به مفصل زانو تزریق می­شود. اسید هیالورونیک ماده طبیعی است که در مایع سینوویال اطراف مفاصل یافت می­شود.

این مایع نقش روان کننده داشته و سبب می­گردد تا استخوان ها به آرامی روی هم حرکت کنند و به گونه ای مانند ضربه گیر عمل می­کند.

افراد با درد زانو غلظت کمتری از اسید هیالورونیک را در مفصل زانوی خود دارند، لذا تزریق ژل این ماده به زانو سبب تسهیل در حرکت و کاهش درد زانو می­شود.

تزریق ژل را می توان به عنوان یکی از روش های درمانی موثر و خوب برای زانو درد دانست.

ویتامین ها برای زانو درد

ویتامین های مفید برای زانو درد

از ویتامین های لازم جهت بهبود زانو درد می­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • ویتامین D: اگرچه ویتامین D از ویتامین های لازم جهت رشد استخوان ها است، اما از این ویتامین می توان برای کاهش درد زانو نیز استفاده کرد. استفاده از مکمل ویتامین D می­تواند پاسخی به سوال برای زانو درد چی خوبه بخوریم باشد.
  • ویتامین B: ویتامین های گروه B به ویژه ویتامین B12 از اعصاب مراقبت کرده و برای تقویت استخوان زانو مناسب است.
  • ویتامین C : ویتامین C از ویتامین های ضد التهابی است که کمبود آن در بدن می­تواند منجر به درد در زانو گردد.
  • ویتامین K: بسیاری از مواد غذایی و سبزیجات نظیر کلم بروکلی، اسفناج و … با خاصیت ضدالتهابی خود یکی از بهترین ویتامین ها جهت کاهش درد زانو به شمار می­رود.
  • ماده معدنی منیزیم: کمبود منیزیم سبب درد در مفصل زانو می شود. منیزیم سبب جذب هرچه بهتر کلسیم و مواد مغذی در بدن می­شود.

برای زانو درد چه مکملی خوبه؟

مکمل مگنی ول ایکس مارت از بهترین مکمل ها برای درمان درد زانو است. این مکمل حاوی ویتامین هایی چون B6 و منیزیم است.

مگنی ول از اسپاسم و گرفتگی عضلات که از علت های درد زانو است جلوگیری می­کند.

NPM Site Products Posters -30

سوالات متداول

درمان طبیعی زانو درد چیست؟

استفاده از مواد طبیعی که سبب کاهش التهاب در مفصل زانو می شود نظیر زردچوبه، عسل، ماهی های حاوی اسید چرب مانند سالمون و … از درمان طبیعی زانودرد به شمار می­ روند.

برای زانو درد استراحت بهتر است یا راه رفتن؟

استراحت و پرهیز از حرکت در زمان زانو درد به منظور جلوگیری از تشدید درد زانو بهتر است.  

آیا امگا 3 برای زانو درد مفید است؟

امگا 3 به منظور کاهش التهاب در زانو که سبب درد زانو می ­شود، برای زانو درد موثر است.

آیا برای زانو درد ویتامین D مصرف کنم؟

ویتامین D جهت قوی نگاه داشتن استخوان ها و جلوگیری از صدمات ناشی از تصادف مفید هستند. افراد با سطح پایین ویتامین D در بدن درد مفاصل بیشتری خواهند داشت.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

5 1
برای زانو درد چی خوبه؟

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن