فواید آب برنج برای مو و طرز استفاده از آن

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

آب برنج برای مو با وجود آمینو اسیدها، ویتامین های گروه B و E، آنتی اکسیدان ها، در تقویت رشد موها، افزایش درخشندگی، نرم کردن مو، جلوگیری از گره خوردگی و دو شاخه شدن موها و …تأثیر زیادی دارد.

جهت استفاده حداکثری از اب برنج برای مو کافی است بعد از شستشوی مو با شامپویی مناسب، آب برنج را روی پوست سر ریخته و حدود 30 دقیقه پوست سر را ماساژ دهید.

جهت تهیه آب برنج می توان از اب برنج حاصل از خیساندن برنج، آب برنج تخمیری و یا آب برنج حاصل از جوشاندن برنج استفاده کرد.

آب برنج علاوه بر مو برای پوست نیز مناسب است و می توان آن را به صورت تونر ساده یا سرم مورد استفاده قرار داد. افرادی که اگزما یا آلوپسی دارند می بایست در استفاده از آب برنج جانب احتیاط را رعایت کنند.

ممکن است استفاده بیش از حد از آب برنج سبب اضافه بار پروتئین و خشکی مو شود، حتی احتمال خشکی پوست سر نیز وجود خواهد داشت.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آب برنج برای مو تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فواید آب برنج برای مو

فواید آب برنج برای مو

آب برنج همان آبی مملو از نشاسته است که بعد از خیساندن یا پختن برنج به دست می آید.

آب برنج به دلیل وجود املاح و ویتامین های مختلفی چون آمینو اسید، ویتامین های گروه B، ویتامین E و آنتی اکسیدان ها برای مو مفید و موثر است.

آب برنج موها را صاف و درخشان کرده و در تقویت موها و بلندتر کردن آن ها نقش دارد. آب برنج از طریق کاهش اصطکاک سطحی، خاصیت ارتجاعی مو را نیز افزایش می دهد.

از مهمترین فواید آب برنج برای مو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● تقویت موها و کمک به رشد آن ها

اینوزیتول و نیاسینامید موجود در آب برنج، سبب تقویت موها از داخل به بیرون می شود.

● ایجاد درخشندگی در موها

پروتئین موجود در آب برنج، علاوه بر بهبود وضعیت کلی موها در خشندگی موها را نیز تقویت می کند.

● جلوگیری از گره خوردگی موها

بافت نرم آب برنج که مملو از ویتامین های گروه B و E است، سبب تیکسن تارهای مو شده و گره موها را باز می کند.

راحت تر برس زدن موها نیز یکی از تاثیرات استفاده از آب برنج برای مو است

● جلوگیری از دوشاخه شدن انتهای مو

اسیدهای موجود در آب برنج نظیر سیستئین و متیونین سبب تقویت فیبرهای مو شده و از این طریق سبب افزایش انعطاف موها شده و از شکنندگی مو و دو شاخه شدن انتهای موها جلوگیری می کند.

استفاده از آب برنج برای ریزش مو

استفاده از آب برنج برای ریزش مو

جهت استفاده حداکثر از فواید آب برنج برای مو، لازم است تا بطور مناسبی از آب برنج استفاده شود، به این منظور توصیه می گردد مراحل زیر مورد استفاده قرار گیرد:

  • شستشوی موها با شامپویی مناسب و آبکشی کردن آن ها
  • ریختن آب برنج بر موها و ماساژ دادن مو و پوست سر با آن. توصیه می گردد آب برنج حدود 30 دقیقه بر پوست سر باقی بماند.
  • آبکشی کردن موها بطور کامل با استفاده از آب گرم

خواص آب برنج برای موهای خشک

اگرچه آب برنج ماده ای غنی از مواد مغذی است، اما جذب بیش از حد پروتئین موجود در آن می تواند سبب آسیب به موها شود. اگر بیش از اندازه از آب برنج در موهای خشک استفاده شود، موها وز و شکننده می شوند.

موهای خشک به همراه پروتئین موجود در آب برنج از نفوذ رطوبت و دیگر مواد مغذی به موها جلوگیری خواهد کرد.

لازم است از باقی گذاشتن آب برنج برای مدت طولانی بر موها خودداری شود، این کار سبب اضافه بار پروتئین و سختی و خشکی بیش از حد موها می شود.

طرز تهیه آب برنج برای مو

طرز تهیه آب برنج برای مو

جهت تهیه آب برنج چندین روش وجود دارد. برخی از روش های تهیه آب برنج شامل موارد زیر است:

خیساندن برنج

جهت تهیه آب برنج از طریق خیساندن کافی است نصف لیوان برنج خام را کاملاً بشویید و د ادامه برنج شسته شده را در 2 تا 3 لیوان آب در کاسه ای قرار داده و 30 دقیقه منتظر بمانید.

می توان آب برنج را از صافی عبور داده و آب برنج برای مو را به صورت صاف شده مورد استفاده قرار دهید.

آب برنج تخمیری

برخی از افراد ادعا می کنند که آب برنج تخمیری آنتی اکسیدان های بیشتری داشته و از این طریق این آب برنج برای مو فواید بیشتری دارد.

جهت تهیه آب برنج تخمیری کافی است مانند روش قبل عمل کرده، تنها بعد از صاف کردن آب برنج، آب برنج را تا 2 روز در دمای اتاق نگهداری کنید و بعد مورد استفاده مو و پوست سر خود قرار دهید.

جوشاندن برنج

جهت تهیه آب برنج از طریق جوشاندن نیمی از فنجان آب برنج را به همراه دو برابر آن یعنی یک فنجان آب برنج مخلوط کرده و آن را حرارت دهید تا برنج بپزد.

پس از پخت برنج آب برنج را در کاسه تمیزی صاف کرده و می توان مورد استفاده قرار داد.

چگونه از آب برنج برای مو استفاده کنیم؟

توصیه می گردد که آب برنج روی موهای خیس و کاملاً مرطوب قرار داده شود. بهتر است بعد از شستشوی موها با شامپویی مناسب آب برنج رو بر روی موها ریخته و پوست سر را با آن ماساژ دهید.

بعد از حدود 20 تا 30 دقیقه می توان از نرم کننده معمولی جهت موهای خود استفاده کنید.

طرز تهیه استفاده از آب برنج برای پوست

طرز تهیه استفاده از آب برنج برای پوست

علاوه بر استفاده از آب برنج برای مو می توان از آب برنج برای پوست نیز استفاده کرد. از فواید آب برنج برای پوست می توان به تسکین دادن پوست های حساس، روشن کردن رنگ پوست، محافظت از پوست در برابر نور خورشید، مقابله با اثرات پیری و چین و چروک و درمان انواع بیماری های پوستی اشاره کرد.

جهت استفاده می توان آب برنج را به عنوان یک تونر ساده صورت و یا به عنوان سرم تسکین دهنده صورت مورد استفاده قرار داد.

اگر قرار است به عنوان تونر ساده از این محلول استفاده شود، کافی است آب برنج را بر پوست صورت اسپری کرده و یا آن را به پنبه ای زده و بر پوست خود بمالید.

در انتها بعد از خشک شدن صورت نیاز است که صورت با آب گرم مورد شستشو قرار گیرد.

می توان آب برنج را به همراه آلوئه ورا به عنوان سرمی آرامش بخش برای پوست مورد استفاده قرار داد. یک قاشق غذاخوری آب برنج و یک قاشق چایخوری آلوئه ورا ترکیب کرده و از این سرم لایه نازکی بر پوست قرار دهید و آن را تمام روز بر پوست خود داشته باشید تا از مزایای آب برنج برای پوست صورت نیز بهره مند گردید.

آب برنج چند دقیقه روی مو بماند؟

جهت استفاده حداکثری از مزایای آب برنج برای مو، کافی است حدود 20 دقیقه آن را بر مو و پوست سر قرار داده و در ادامه با آب گرم آبکش کنید.

قراردادن بیشتر از این مدت زمان سبب می گردد تا آب برنج به دلیل پروتئین بالای خود سبب ایجاد ضخامت و خشکی موها شده و از تغذیه مناسب فولیکول های مو جلوگیری می کند.

مضرات آب برنج برای مو

در استفاده از آب برنج برای مو، توصیه می گردد که افراد با بیماری های پوستی خاص در استفاده از این درمان خانگی احتیاط کنند.

برای مثال افرادی که اگزما یا آلوپسی دارند، لازم است تا در مصرف آب برنج برای مو جانب احتیاط را رعایت کنند.

از مضرات آب برنج برای مو می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

ایجاد اضافه بار پروتئین در موها

آب برنج مقدار مناسبی پروتئین دارد و اگر موی افراد خشک باشد، استفاده بیش از اندازه از آب برنج می تواند مشکل ساز باشد.

در موهای خشک و با تخلخل کم پروتئین به موها خواهد چسبید، اما اگر موها چرب و مرطوب است، پروتئین آب برنج توسط موها جذب شده و آن ها را قوی تر و سالم تر از پیش خواهد کرد.

بدتر شدن خشکی پوست سر

تمامی مزیت هایی که آب برنج برای مو دارد در همان 30 دقیقه اول توسط موها جذب شده و قرار دادن آب برنج بیشتر از این زمان و یا حتی آبکشی نکردن موها سبب خشک شدن پوست سر خواهد شد.

توصیه می گردد افراد با پوست خشک حداکثر دو بار در هفته از آب برنج استفاده کنند.

بوی تند آب برنج تخمیر شده

استفاده از آب برنج برای مو از نوع تخمیر شده با بوی تندی همراه است و ممکن است در برخی افراد مشکل ساز باشد.

استفاده مداوم از آب برنج برای مو

استفاده از آب برنج نتیجه فوری ندارد و استفاده از آن باید یک ماه یا بیشتر ادامه داشته باشد تا نتایج ارزشمند آن مشاهده گردد.

وجود آرسنیک در آب برنج

اگر برنج نامرغوب و با کیفیت پایین باشد ممکن است آب برنج حاوی آرسنیک باشد. آرسنیک ماده شیمیایی است که مضراتی بر مو و پوست سر خواهد داشت.

توقف ریزش مو و رشد مجدد آن با مکمل هیرونیک

اگرچه آب برنج برای مو جهت تقویت رشد موها مفید و موثر است، اما در کنار استفاده از آن، داشتن رژیم غذایی مناسب و استفاده از مکمل های غذایی جهت تقویت رشد موها می تواند موثر باشد.

یکی از بهترین مکمل ها در زمینه تقویت مو، مکمل هیرونیک است. ویتامین هایی که در آب برنج برای مو وجود دارد نظیر ویتامین های گروه B و E در هیرونیک نیز یافت می شود.

ویتامین های B5، B6 و B7 از مهمترین ویتامین های هیرونیک است. B5 استحکام موها و قابلیت ارتجاعی آن ها را تقویت می کند، B6 درخشندگی موها را بهبود می بخشد و B7 از شکنندگی موها جلوگیری کرده و سبب تقویت رشد و سلامت موها می شود.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

سوالات متداول

آیا آب برنج برای رشد مو موثر است؟

بله، آب برنج به دلیل وجود انواع ویتامین های گروه B، ویتامین E، انواع آمینو اسید و آنتی اکسیدان ها برای مو مفید و مناسب هستند و علاوه بر صاف و درخشان کردن موها سبب تقویت موها و بلندتر شدن آن ها نیز می شود.

هر چند وقت یکبار می توان از آب برنج برای مو استفاده کرد؟

در صورتی که برای اولین بار از آب برنج برای مو استفاده می شود، لازم است تا یک تا دو بار در هفته از آب برنج استفاده شود و پس از گرفتن نتایج مطلوب در ماه های بعد توصیه می گردد که یک بار در ماه از آب برنج استفاده شود.

آیا آب برنج با نمک برای مو ضرر دارد؟

خیر، استفاده از نمک در اب برنج به عنوان یک شفاف کننده طبیعی به منظور جلوگیری از تجمع بار اضافی پروتئین در موها مفید است.

چه کسانی نباید از آب برنج برای مو استفاده کنند؟

افراد با تخلخل موی پایین بهتر است از آب برنج برای مو استفاده نکرده و یا استفاده از آن را با جانب احتیاط و در حد بسیار کمی انجام دهند.

5/5 - (5 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 56 نظر

4 56
فواید آب برنج برای مو و طرز استفاده از آن

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن