علت زیاد شدن جوش صورت

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

علت زیاد شدن جوش صورت موارد متعددی است. عوامل هورمونی، ژنتیکی، مصرف برخی داروهای خاص، استعمال سیگار، رژیم غذایی نامناسب و استرس از مهمترین علل زیاد شدن جوش صورت به شمار می روند.

در صورتی که غدد سبابه پوست صورت به دلایل مختلف، چربی یا سبوم بیش از حد معمول تولید کنند، این چربی ها با سلول های مرده پوست ترکیب شده، به منافذ پوست نفوذ کرده و از این طریق سبب ایجاد جوش صورت می شوند.

این علل در خانم ها می تواند به دلایل دیگری چون دوران قاعدگی، بارداری، برخی بیماریهای زنانه و … متفاوت باشد.

شستشوی مناسب پوست صورت و تمیز نگاه داشتن آن، استفاده از مواد شوینده مناسب و بدون الکل، دوری از آفتاب گرفتن و سولاریوم، دوری از دستکاری جوش ها و … همگی از راهکارهایی هستند که می توان با به کار بستن آن ها تا حدودی با زیاد شدن جوش های صورت مقابله کرد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علت زیاد شدن جوش صورت تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

علت ایجاد جوش صورت چیست؟

علت ایجاد جوش صورت چیست؟

علت زیاد شدن جوش صورت، مسدود شدن سوراخ های ریز روی پوست به نام فولیکول های مو است. غددی به نام غدد سبابه در نزدیکی سطح پوست قرار دارند که به فولیکول های مو متصلند و تارهای مو از آن ها خارج می شوند.

وظیفه این غدد ایجاد چربی برای جلوگیری از خشکی پوست و مو است. ماده روغنی تولید شده توسط این غدد را سبوم می گویند.

علت زیاد شدن جوش صورت زمانی است که غدد سبابه سبوم زیاد و بیش از حدی را تولید می کنند. سبوم اضافی با سلول های مرده روی سطح پوست مخلوط شده و پلاگینی در فولیکول مو ایجاد می کنند.

در صورتی که فولیکول و پلاگینی که آن را مسدود کرده، در نزدیکی سطح پوست باشد، به سمت بیرون برآمده و جوشی سر سفید ایجاد می گردد و اگر به سمت پوست باز شوند، جوشی سر سیاه ایجاد خواهد شد.

باکتری ها و التهابات پوستی نیز با احتمال کمتر می توانند علت زیاد شدن جوش صورت به شمار روند.

علت زیاد شدن جوش صورت

علت زیاد شدن جوش صورت-1

از علل زیاد شدن جوش صورت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● هورمون ها

غدد چربی یا همان سبابه نسبت به هورمون ها به ویژه هورمون تستسترون حساس هستند.

افزایش سطح تستسترون سبب می گردد تا غدد سبابه سبوم بیشتری تولید کنند و افزایش سطح سبوم روی سطح پوست از علت زیاد شدن جوش صورت به شمار می آید.

● ژنتیک

علت زیاد شدن جوش صورت می تواند ارثی و ژنتیکی باشد. اگر والدین زیاد جوش بزنند، به احتمال زیاد فرزندان آن ها نیز از این مشکل رنج خواهند برد.

● استفاده از برخی داروها

استفاده از داروهای استروئیدی، لیتیوم (به منظور درمان افسردگی و اختلال دوقطبی) ، داروهای مورد استفاده در درمان صرع و داروهای حاوی کورتیکواستروئیدها و … علت زیاد شدن جوش صورت در مردان و زنان خواهند بود.

● استعمال سیگار

استعمال سیگار به ویژه در افراد مسن علت زیاد شدن جوش صورت در این افراد خواهد بود.

● رژیم غذایی نامناسب

استفاده از رژیم غذایی نامناسب با شاخص گلیسمی (GI) بالا که مورد تأیید پزشکان تغذیه ای نیست از علت زیاد شدن جوش صورت است.

● استرس

اگرچه استرس به طور مستقیم سبب ایجاد جوش صورت نمی شود، اما استرس و فشار عصبی می تواند علت زیاد شدن جوش صورت محسوب گردد.

چه غذاهایی محرک ایجاد یا زیاد شدن جوش صورت هستند

غذاهای محرک ایجاد جوش صورت

اگرچه غذا عامل اصلی ایجاد جوش صورت نیست، اما اگر افراد پوستی چرب دارند و در روال پاکسازی بدن و سلامتی روده ها وضعیت چندان مناسبی ندارند، برخی از غذاها می توانند علت زیاد شدن جوش صورت باشند.

برخی از غذاهایی که به زیاد شدن جوش صورت منجر می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● شکر

قندهایی که به صورت شکر سفید تصفیه شده در مواد غذایی مانند نوشابه، آب میوه های مصنوعی و … وجود دارند، می توانند در صورت وجود جوش صورت علت زیاد شدن جوش صورت به شمار روند.

● فست فودها و غذاهای چرب

مصرف زیاد فست فودها و غذاهای چربی چون همبرگر، سیب زمین سرخ شده و … اگرچه سبب ایجاد جوش صورت نمی شوند اما در صورت وجود جوش علت زیاد شدن جوش صورت خواهند بود.

● شکلات

مصرف شکلات سبب می گردد تا سیستم ایمنی بدن به شدت به باکتری های ایجاد کننده جوش صورت واکنش نشان داده و خوردن شکلات علت زیاد شدن جوش صورت محسوب خواهد شد.

● غلات تصفیه شده

غلات تصفیه شده در غذاهایی مانند نان، پاستا، برنج و … به وفور یافت می شوند. این مواد غذایی شاخص گلیسمی بالایی دارند و سبب افزایش سطح قند خون می شوند.

بالارفتن انسولین سبب زیاد شدن هورمون های آندروژن خواهد شد، که این امر خود به تولید سبوم بیشتر منجر می شود، لذا استفاده از غلات تصفیه شده علت زیاد شدن جوش صورت خواهد بود.

● گوشت بدون چربی و پروتئین حیوانی

مصرف بیش از اندازه گوشت مرغ و گوسفند می تواند علت زیاد شدن جوش صورت در صورت وجود جوش صورت باشد.

ارتباط بین کبد و جوش صورت

نقش کبد در بدن همانند پردازنده ای است که می تواند تمامی سموم و باکتریهایی که برای بدن ویرانگر هستند را پردازش کند.

در صورتی که این سموم در بدن انباشته شوند، به صورت قرمزی، تحریک، التهاب، جوش و … خود را نشان می دهند. لذا داشتن کبدی ناسالم علت زیاد شدن جوش صورت خواهد بود.

اغلب عوارض کبد ناسالم خود را به صورت بیماری های پوستی چون جوش صورت نشان می دهند.

علت جوش صورت در خانم ها چیست؟

علت جوش صورت در خانم ها چیست؟

علت زیاد شدن جوش صورت در خانم ها علاوه بر علل عمومی یاد شده در مردان و زنان می تواند ناشی از دوره های قاعدگی، بارداری، سندرم تخمدان و … باشد.

بسیاری از زنان پیش از دوران قاعدگی، شروع به جوش زدن می کنند، که علت زیاد جوش صورت در آن ها می تواند ناشی از قاعدگی باشد.

همچنین زنان در سه ماهه اول بارداری بیشتر جوش می زنند و می توان بارداری را از علت زیاد شدن جوش صورت در زنان باردار به شمار آورد.

بیماری زنانه ای به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک در برخی زنان ایجاد شده و علاوه بر اضافه وزن و ایجاد کیست های کوچک، می تواند علت زیاد شدن جوش صورت در زنان باشد.

استفاده از محصولات آرایشی بی کیفیت و نامرغوب از علت جوش صورت در زنان است.

علت جوش زدن صورت در سن 35 سالگی چیست؟

اگرچه علل هورمونی، ژنتیکی، استعمال برخی داروها، بیماری های زمینه ای و … علت زیاد شدن جوش صورت هستند، اما در زنان دلایل دیگری چون دوران قاعدگی، دوران بارداری به ویژه سه ماهه اول، برخی بیماری های زمینه ای و … نیز از علل زیاد شدن جوش صورت است.

همچنین سبک زندگی نامناسب، استعمال سیگار، مصرف الکل که باعث بالا رفتن قند خون می شود، نیز می تواند علت زیاد شدن جوش صورت در زنان به شمار رود.

اما اغلب در سن 35 سالگی پوست زنان به دلیل تغییرات هورمونی فراوان مستعد ایجاد جوش است.

تغییرات هورمونی بر سبوم روی پوست تأثیر گذاشته و با افزایش سبوم روی پوست منافذ پوستی مسدود شده و علت زیاد شدن جوش صورت نیز به همین دلیل خواهد بود.

مصرف مکمل پرفکت نیل برای کمک به درمان و جلوگیری از زیاد شدن جوش صورت

اگرچه علت زیاد شدن جوش صورت متعدد است، اما روش های زیادی برای درمان و جلوگیری از زیاد شدن جوش صورت وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از مکمل پرفکت نیل اند اسکین ایکس مارت است.

این مکمل با در اختیار داشتن ویتامین هایی چون C، D و B7 و ماده معدنی مس و کلاژن هیدرولیز شده به تولید کلاژن، الاستین و هیالورونیک اسید پرداخته و از این طریق به کاهش جوش و لک های پوستی صورت کمک می کند.

یک علت زیاد شدن جوش صورت تولید سبوم اضافی پوست صورت است که در اثر خشکی پوست ایجاد می گردد.

این مکمل از طریق کلاژن و هیالورونیک اسید موجود در خود به بهبود آبرسانی پوست کمک کرده و از خشکی پوست و متعاقباً ایجاد جوش صورت جلوگیری خواهد کرد.

سوالات متداول

علت جوش صورت در زنان جوان چیست؟

تغییرات هورمونی مهمترین علت زیاد شدن جوش صورت در زنان جوان است. این تغییرات سبب تولید سبوم اضافی بر پوست می شود. سبوم اضافی با آلودگی های پوست ترکیب شده و سبب پر شدن منافذ پوستی و ایجاد جوش می شوند.

آیا استرس می تواند یک علت زیاد شدن جوش صورت باشد؟

اگرچه استرس عامل اصلی ایجاد جوش صورت نیست، اما در صورت مستعد بودن پوست به ایجاد جوش، استرس و فشار روانی علت زیاد شدن جوش صورت خواهد بود.

علت جوش صورت در سن بالا چیست؟

علت اصلی جوش صورت در سن بالا خشکی پوست است. خشکی پوست سبب تولید سبوم اضافی بر پوست شده و از طریق پر کردن منافذ و فولیکول های مو علت زیاد شدن جوش صورت خواهد بود.

آیا قرص های بارداری باعث زیاد شدن جوش صورت می شوند یا آن را درمان می کنند؟

قرص های ضد بارداری حاوی هورمون های استروژن و پروژسترون هستند. این قرص ها با کاهش سطح آندروژن، تولید سبوم اضافی بر پوست را کاهش داده و از سبوم اضافی که علت زیاد شدن جوش صورت است، جلوگیری می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

4 2
علت زیاد شدن جوش صورت

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن