بهترین مسکن برای درد مچ پا

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

به منظور انتخاب بهترین مسکن برای درد مچ پا ابتدا لازم است علاوه بر شناخت آناتومی مچ پا، علت درد در مچ پا نیز مشخص گردد.

به منظور درمان درد مچ پا با توجه به شدت درد و علت آن می توان از یکی از روش های پی آر پی تراپی، دارو، مسکن، تزریق استروئید، استراحت و … استفاده کرد.

یکی از سریع ترین و بهترین مسکن برای درد مچ پا استفاده از فرایند استراحت، یخ درمانی، بستن مچ پا و قراردادن پا در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین است.

حتی می­توان از مسکن طبیعی سیر، زردچوبه، روغن زیتون و یا روغن کرچک استفاده کرده و با قراردادن این ترکیب بر مچ پا و بستن آن از تأثیرات مفید این درمان طبیعی استفاده کرد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین مسکن برای درد مچ پا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آناتومی مچ پا

آناتومی مچ پا

برای انتخاب مسکن برای درد مچ پا، شناخت آناتومی مچ پا تا حدودی به بیمار کمک خواهد کرد.

مفصل مچ پا مفصلی لولایی است که مکانیسمی پیچیده دارد. مچ پا از دو مفصل اصلی به نام های ساب تالار و مفصل مچ پا واقعی تشکیل شده است.

مفصل مچ پا واقعی از سه استخوان تشکیل شده است. درشت نی که قسمت داخلی مچ پا را تشکیل می­دهد، نازک نی که قسمت بیرونی مچ پا را تشکیل داده و در نهایت تالوس که زیر مچ پا را در بر می­گیرد. در زیر مچ پا واقعی مفصل ساب تالار قرار دارد. خود مفصل ساب تالار از استخوان تالوس در بالا و استخوان پاشنه در پایین خود تشکیل شده است. مفصل مچ پا واقعی حرکت بالا و پایین و مفصل ساب تالار امکان حرکت پهلو به پهلو مچ پا را فراهم می­آورد.

رباط های اصلی مچ پا شامل رباط تیبیوفیبولار قدامی که استخوان درشت نی را به فیبولا متصل می­کند. رباط های جانلی که فیبولا را به استخوان پاشنه متصل می­کند و رباط های دلتوئید که درشت نی را به تاوس و استخوان پاشنه متصل می کند و سبب ثبات در مفصل مچ پا می­شود.

انواع درمان برای تسکین درد مچ پا

زمانی که مفصل مچ مورد آسیب قرار می­گیرد، بدترین عملکرد نادیده گرفتن درد مچ پا است. بهتر است پیش از تشدید درد اقدامات لازم جهت بهبود سریع تر درد مچ پا صورت گیرد.

از روش های درمانی که هرکدام به عنوان بهترین مسکن برای درد مچ پا محسوب می­شوند، می­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

● پی آر پی تراپی

تسکین درد مچ پا با پی آر پی تراپی

برخی داروها و مسکن ها جهت تقلیل درد مچ پا موثر نیستند، در این صورت پی آر پی تراپی به عنوان بهترین مسکن برای درد مچ پا موثر خواهد بود.

پلاسما مایع شفافی است که خون انسان را تشکیل می­دهد. پلاسما از پروتئین هایی تشکیل شده است که به بدن در ساخت سلول های جدید کمک می­کند.

پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت، پلاسمایی است که سطح پلاکت ها، پروتئین ها و ساید مواد در آن بیش از خون معمولی است.

پزشکان پی آر پی را به نقطه درد تزریق می­کنند تا سلول های آسیب دیده سریع تر بهبود یابند. اغلب از پی آر پی تراپی افرادی استفاده می­کنند که نیاز به مراقبت زیاد دارند اما تمایل دارند از جراحی اجتناب کنند.

● دارو

از دلایل اصلی درد مچ پا التهاب است، لذا داروهایی که تورم و درد را کاهش می­دهند را می توان به عنوان مسکن برای درد مچ پا به شمار آورد. علاوه بر استفاده از داروهایی که از بیرون درد مچ پا را تقلیل می­دهند، لازم است داروهایی جهت بهبود درد مچ پا از داخل نیز مورد استفاده قرار گیرد.

اغلب پزشکان برای تسکین درد و کاهش تورم ایبوپروفن و ناپروکسن را تجویز می­کنند. استفاده طولانی مدت از این مسکن ها می بایست تحت نظر پزشک باشد، زیرا استفاده طولانی از این مسکن ها ممکن است با تهوع، اسهال و سردرد همراه باشد.

● مسکن

مسکن برای درد مچ پا

از مسکن ها نیز برای درمان درد مچ پا استفاده می­شود. اگرچه مسکن ها درد را تقلیل می­دهند، اما التهاب و تورم را کاهش نخواهند داد.

استفاده از کرم هایی نظیر Icy Hot، Bengay و یا Aspercreme را می ­توان به عنوان بهترین مسکن برای درد مچ پا برشمرد که تا حدودی زیادی درد را تسکین می­دهند.

البته می­ توان از مواد طبیعی نظیر سیر، زردچوبه، روغن زیتون و یا روغن کرچک استفاده کرد. لازم است مواد مورد نظر را پس از مخلوط کردن تا چند ساعت روی محل آسیب دیده قرار دهید و آن را با باند ببندید.

● تزریق استروئید

اغلب در شرایط حادتر از تزریق استروئید به منظور کاهش درد و التهاب و افزایش تحرک مفصل مچ پا استفاده می­شود.

استروئید علاوه بر کاهش تورم و التهاب مفصل مچ پا می­تواند به عنوان مسکن برای درد مچ پا مورد استفاده قرار گیرد.

● روش RICE

روش RICE برای تسکین درد مچ پا

روش RICE از چهار مرحله استراحت، یخ درمانی، فشرده سازی و قراردادن پا به سمت بالا تشکیل شده است و می­توان این چهار مرحله را یکی از سریع ترین و بهترین مسکن برای درد مچ پا برشمرد.

در مرحله استراحت بهتر است از عصایی استفاده شده و از قرار گرفتن کامل وزن روی مچ پا جلوگیری شود.

در مرحله یخ درمانی به منظور کاهش تورم، به مدت 15 تا 20 دقیقه محل درد را کمپرس یخ می­کنند.

در مرحله فشرده سازی از باندی الاستیک یا کشی استفاده کرده و می­بایست توجه شود تا محل درد را خیلی محکم نبندند.

در آخرین مرحله می­توان پا را روی بلندی و بالاتر از سطح زمین و قلب قرار داد تا تورم کاهش یابد.

● نمک اپسوم

افراد می توانند مچ پای آسیب دیده خود را در حمامی گرم از نمک اپسوم خیس کرده و از نمک اپسوم به عنوان مسکن برای درد مچ پا استفاده کنند.

استفاده از حمام نمک اپسوم در کوتاه مدت درد را تسکین داده و سفتی مفاصل را کاهش می­دهد. نمک درد ماهیچه ها و بافت دردناک مفصل مچ پا را آرام می­کند. بهتر است از این روش در مراحل اولیه آسیب استفاده نشود. استفاده از یخ درمانی جهت کاهش التهاب و تورم در مراحل اولیه آسیب مورد استفاده قرار گرفته و پس از آن استفاده از روش های درمانی چون نمک اپسوم مورد استفاده قرار می­گیرد.

درمان خانگی درد مچ پا

درمان خانگی درد مچ پا

از روش های درمانی خانگی نیز می­توان برای تسکین درد مچ پا استفاده کرد. جهت بهبود درد مچ پا می­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • استفاده از ترکیب سیر، زردچوبه، روغن زیتون و یا روغن کرچک به عنوان مسکن برای درد مچ پا به شمار می­رود. کافی است ترکیب فوق را چند ساعت روی مچ پا قرار داده و آن را با باند الاستیکی ببندید تا تأثیرات چشمگیر این ترکیب را مشاهده کنید. می­توان ترکیب سیر، زردچوبه، روغن زیتون یا روغن کرچک را  به عنوان یکی از بهترین مسکن برای درد مچ پا به شمار آورد.

  • از دیگر روش های درمان خانگی درد مچ پا می­توان به استفاده از روش چهار مرحله ای استراحت، یخ درمانی، بستن یا بانداژ کردن و قرار دادن مچ پا در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین اشاره کرد.

  • یکی از بهترین روش های درمان خانگی درد مچ پا، استفاده از مکمل ها است. یکی از بهترین مکمل ها در این زمینه مکمل مگنی ول ایکس مارت است. مکمل مگنی ول از منیزیم و ویتامین B6 تشکیل شده است.  مگنی ول با در اختیار داشتن منیزیم از خستگی و گرفتگی عضلات پا و مچ پا جلوگیری می­کند. همچنین مکمل مگنی ول از طریق ایجاد تعادل در الکترولیت ها و سیستم عصبی از گرفتگی در عضلات و مفاصل بدن به ویژه مفصل مچ پا جلوگیری می­کند.

NPM Site Products Posters -30

سوالات متداول

سریع ترین راه برای تسکین درد مچ پا چیست؟

استفاده از روش چهار مرحله ای استراحت، یخ درمانی، بانداژ کردن و قرار دادن مچ پا بالاتر از سطح زمین سریع ترین راه برای تسکین درد مچ پا به حساب می ­آید.

مسکن طبیعی برای درد مچ پا چیست؟

بهترین مسکن برای درد مچ پا به صورت طبیعی ترکیبی از سیر، زردچوبه، روغن زیتون و یا روغن کرچک است. کافی است مواد فوق را پس از ترکیب کردن با یکدیگر، چند ساعت بر محل آسیب دیده قرار دهید.

علت درد مچ هنگام راه رفتن چیست؟

درد مچ پا هنگام راه رفتن اغلب به دلایلی چون پیچ خوردگی و شکستگی ناشی از صدمات ناگهانی ایجاد می­شود. هرچند مشکلات طولانی مدتی نظیر استرس های مکرر، آرتریت و سندرم تونل کارپال از دیگر دلایل درد مچ پا هنگام راه رفتن هستند.

بهترین مسکن برای درد مچ پا چیست؟

اغلب پزشکان برای تسکین درد و کاهش تورم ایبوپروفن و ناپروکسن را تجویز می­کنند. همچنین استفاده از کرم هایی نظیر Icy Hot، Bengay و یا Aspercreme را می­توان به عنوان بهترین مسکن برای درد مچ پا برشمرد که تا حدودی زیادی درد را تسکین می­دهند.

4/5 - (4 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 23 نظر

4 23
بهترین مسکن برای درد مچ پا

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن