مولتی ویتامین پریناتال

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

در دوران بارداری، بیش از هر زمان دیگری بدن خانم ها نیاز به ویتامین دارد. بر اساس بهتر است برای رساندن ویتامین مورد نیاز بدن در دوران بارداری از مولتی ویتامین پریناتال که از مهمترین قرص های دوره ی بارداری است استفاده شود. برای بررسی بیشتر این قرص با من همراه باشید.

دوران بارداری و نیاز بدن به ویتامین

در دوران بارداری، کودک شما تمام مواد مغذی لازم را از شما دریافت می کند. بنابراین ممکن است در دوران بارداری بیشتر از قبل از بارداری به این مواد نیاز داشته باشید.

مصرف مولتی ویتامین پریناتال و خوردن غذاهای سالم می تواند به شما کمک کند تا تمام مواد مغذی مورد نیاز خود و کودکتان در دوران بارداری را به شما بدهد.

اطمینان حاصل کنید که ویتامین دوران بارداری شما دارای اسید فولیک، آهن و کلسیم است. اکثر آنها مقدار مناسبی از هر یک از این‌ها را دارند. با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که ویتامین D، DHA و ید کافی در روز دریافت می کنید.

فراموش نکنید، پیش از مصرف هر گونه مکمل حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

فواید مصرف ویتامین‌های دوران بارداری قبل از بارداری چیست؟

ویتامین‌های دوران بارداری یا مولتی ویتامین پریناتال، برای زنان باردار یا زنانی هستند که قصد بارداری دارند. در مقایسه با مولتی ویتامین های معمولی، آنها دارای مقدار بیشتری از مواد مغذی هستند که در دوران بارداری به آنها نیاز دارید.

پزشک متخصص شما ممکن است یک ویتامین قبل از تولد برای شما تجویز کند، یا می توانید آنها را بدون نسخه بخرید.

در دوران بارداری هر روز یک ویتامین دوران بارداری مصرف کنید. اگر قصد بارداری دارید، مصرف ویتامین های دوران بارداری را قبل از بارداری شروع کنید.

علت استفاده از قرص پریناتال چیست؟

بهترین زمان برای محافظت و رسیدگی به کودکتان، در دوران بارداری است تا بهتر رشد کند و همراه شما ( بدن مادر) در سلامت کامل قرار گیرد.

اگر چه می‌توانید با یک رژیم غذایی مناسب و متعادل تمامی نیازهای روزانه‌ی خود به ویتامین‌ها را تامین کنید، اما بسیاری از پزشکان موافق مصرف مکمل‌ها توسط همه‌ی افراد جامعه هستند و معتقدند هیچ چیزی موثر تر و آسان‌تر از مصرف یک مولتی‌ ویتامین خوب نیست.

با مصرف قرص پریناتال، این اطمینان خاطر را خواهید داشت که هیچ کمبودی در بدن خود نداشته و برای یک بارداری سالم، آماده هستید. اگر چه هیچ‌گاه نباید از رژیم غذایی مناسب غافل شده و تنها از راه مصرف مکمل به فکر تأمین نیاز خود باشید.

از فواید قرص پریناتال می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

●       بهبود تهوع در بارداری:

تحقیقات نشان داده زنانی که قبل از بارداری و در طی هفته‌های اول بارداری مولتی‌ ویتامین پریناتال مصرف کرده‌اند تهوع و استفراغ کمتری را در سه‌ ماهه‌ی اول بارداری تجربه کرده‌اند.

●       تقویت باروری:

با مصرف مولتی‌ ویتامین پریناتال نه تنها از سلامت کودک‌تان اطمینان پیدا می‌کنید، بلکه شانس باردار شدن خود را افزایش می‌دهید.

●       کاهش نقایص مادرزادی:

شاید مهم‌ ترین دلیل مصرف مولتی‌ ویتامین های پیش از بارداری، اسید فولیک موجود در آن است. که مانع ایجاد نواقص کودک در دوران بارداری می شود.

مولتی ویتامین‌های دوران بارداری چه می کنند؟

بدن شما از ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی موجود در غذا استفاده می کند تا قوی و سالم باشد.

در دوران بارداری، کودک در حال رشد شما تمام مواد مغذی لازم را از شما دریافت می کند. بنابراین ممکن است در دوران بارداری بیشتر از قبل نیاز داشته باشید. زیرا تمام مواد مورد نیاز بدن کودک از بدن شما تامین می شود.

 اگر چندقلو (دوقلو، سه قلو یا بیشتر) باردار هستید، ممکن است به مواد مغذی بیشتری نسبت به بارداری یک نوزاد نیاز داشته باشید. مولتی ویتامین پریناتال حاوی مقدار مناسبی از مواد مغذی مورد نیاز شما در دوران بارداری است.

اگر گیاهخوار هستید، آلرژی غذایی دارید یا نمی توانید غذاهای خاصی بخورید، ممکن است پزشک متخصص شما از شما بخواهد که مکملی مصرف کنید تا به شما در دریافت بیشتر مواد مغذی خاص کمک کند.

مکمل محصولی است که برای جبران برخی مواد مغذی که در غذاهایی که می خورید به اندازه کافی دریافت نمی کنید، مصرف می کنید. به عنوان مثال، پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که مولتی ویتامین پریناتال مصرف کنید تا به شما کمک کند ویتامین D، آهن یا کلسیم بیشتری دریافت کنید.

انواع مکمل‌های پیش از بارداری

ویتامین‌های دوران بارداری، مولتی ویتامین‌هایی هستند که به‌طور ویژه برای پاسخگویی به افزایش تقاضا برای ریزمغذی‌ها در دوران بارداری فرموله شده‌اند. آنها باید قبل از بارداری و در دوران بارداری و شیردهی مصرف شوند.

مطالعات مشاهده ای نشان داده است که مکمل ویتامین های دوران بارداری خطر زایمان زودرس و پره اکلامپسی را کاهش می دهد.

پره اکلامپسی یک عارضه بالقوه خطرناک است که با فشار خون بالا و احتمالاً پروتئین در ادرار مشخص می شود. در حالی که مولتی ویتامین های دوران بارداری قرار نیست جایگزین برنامه غذایی سالم شما شوند، ممکن است با ارائه ریز مغذی های اضافی که در دوران بارداری تقاضای زیادی دارند، از شکاف های تغذیه ای جلوگیری کنند.

انواع مختلفی از قرص پریناتال در بازار وجود دارد، نیاز فردی شما ممکن است متفاوت با افراد دیگر باشد. بنابراین بهتر است با پزشک خود راجع به مقدار نیاز خود و انتخاب بهترین مولتی‌ ویتامین بارداری مشورت کنید. اما به صورت کلی این مکمل های غذایی حاوی ریز مغذی های زیر می باشد:

 • فولیک اسید
 • کلسیم
 • ویتامین D
 • ویتامین C
 • تیامین
 • ریبوفلاوین
 • نیاسین
 • ویتامین B12
 • زینک
 • ویتامین E
 • ید
 • آهن

چگونه ویتامین دوران بارداری را انتخاب کنم؟

این سوال با توجه به شرایط بدن خودتان بسیار تخصصی است، و دکتر متخصص تان بهتر می تواند بگوید بدن شما به چه چیزی نیاز دارد؛ اما به صورت کلی باید مکملی انتخاب کنید به طور متوسط تمام گزینه هایی که ذکر کردیم را داشته باشد تا بتواند نیاز بدن شما و کودکتان به ویتامین را تامین کند.

ترکیبات قرص‌های پریناتال چه تفاوت‌هایی با سایر ویتامین‌ها دارند؟

میزان برخی از مغذی های موجود در قرص پریناتال بیشتر از مکمل های معمولی است، زیرا مولتی ویتامین پریناتال طوری ساخته شده که در واقع دو بدن را تغذیه کند؛ مادر و کودکش.

پس میزان و دوز مغذی هایش بیشتر از مکمل های معمولی می باشد.

بهترین مولتی ویتامین‌ها برای بارداری کدامند؟

در داروخانه ها، قرص های مکمل زیادی مخصوص دوره بارداری در دسترس قرار دارد، اما برخی از این قرصهای دوره بارداری به دلیل ترکیبات بکار رفته، کیفیت مواد اولیه، دوزهای استفاده شده، قیمت و تعداد هر بسته، دارای طرفداران بیشتری می باشند.

از جمله بهترین و پرطرفدارترین قرصهای مولتی ویتامین دوره بارداری که توسط پزشکان نیز تجویز می شوند می توان به یدوناتال ایکس مارت اشاره کرد.

این قرص حاوی  54 میلی گرم آهن، 80 میلی گرم ویتامین ث، 600 میکروگرم فولیک اسید و 150 میکروگرم ید است. این قرص پریناتال، مولتی ویتامین سبکی است که تا حدود زیادی می تواند نیاز های مادر را، پیش و در هنگام بارداری تامین کند.

آیا مصرف مولتی ویتامین پریناتال می‌تواند عوارض جانبی را در پی داشته باشد؟

حتی در میان با تجربه ترین متخصصان پزشکی، تشخیص علائم بارداری و عوارض جانبی ویتامین قبل از تولد همیشه آسان نیست.

دکتر والنت می گوید: «این یک سوال یک میلیون دلاری است». با پیشرفت بارداری، دو ساعت یکسان نیست. حتی اگر مصرف ویتامین دوران بارداری خود را متوقف کنید و علائم شما از بین برود، نمی توان گفت که این به خاطر قرص های شما است یا بارداری شما.

اما با این وجود، ویتامین های دوران بارداری در برخی موارد می توانند موجب عوارض جانبی زیر شود یا به شدتشان بیافزاید:

 • یبوست
 • نفخ
 • تهوع
 • واکنش آلرژیک
 • پوست خشک یا خارش دار
 • کبودی

سوالات متداول

آیا مصرف ویتامین‌های دوران بارداری در صورت عدم بارداری اشکالی ندارد؟

مصرف بیش از حد این مکمل ها در فردی که باردار نیستند، می تواند اثرات نامطلوب و زیان بار داشته باشد. زیرا آهن اضافی می تواند باعث یبوست، اسهال یا حالت تهوع شود و ویتامین A بیش از حد می تواند سمیت کبد را افزایش دهد. اگر به طور طبیعی کلسیم را متابولیزه نمی کنید، مصرف بیش از حد آن می تواند ایجاد سنگ کیسه صفرا یا سنگ کلیه را افزایش دهد. و همچنین مصرف بیش از حد ویتامین E با سکته مغزی مرتبط است.

چه زمانی باید ویتامین‌های دوران بارداری را شروع کنید؟

مصرف ویتامین‌های پیش از بارداری باید تقریبا سه ماه قبل از اقدام برای بارداری شروع شود. چرا که تخمک‌ها از سه ماه مانده به آزاد شدن شروع به بلوغ و رشد می کنند.

آیا ویتامین‌های دوران بارداری می توانند باعث افزایش وزن شوند؟

بله، با توجه به ریز مغذی هایی که دارد و باعث ایجاد اشتها نیز می شود، تا حدودی وزن را افزایش می دهد.

آیا در دوران بارداری به مولتی ویتامین نیاز دارم؟

بله، از مهمترین چیزهایی که باید پیش از دوران بارداری و هنگام آن توجه داشت، تغذیه مناسب است که از طریق مولتی ویتامین پریناتال تامین می شود.

5/5 - (3 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

5 2
مولتی ویتامین پریناتال

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن