علت درد کتف چپ و درمان خانگی آن

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

درد کتف چپ علل زیاد و مختلفی دارد. آرتریت، بوریست، کپسولیت چسبنده، پارگی روتاتورکاف، دیسک کمر و … از این عوامل به شمار می روند.

درد کتف چپ می تواند ناشی از استرس باشد و در شانه ها، گردن و پشت احساس شود. پانکراتیت که ناشی از مشکل در غده پانکراس است نیز سبب درد در معده به همراه درد کتف چپ و یا راست می شود.

علل اسکلتی و عضلانی، وضعیت نامناسب بدنی، شکستگی، علل قلبی، بیرون زدگی دیسک، علل ریوی، علل شکمی و … نیز می توانند از علت درد کتف به شمار روند.

جهت درمان این درد می توان از روش های درمان خانگی چون یخ درمانی، استراحت، فیزیوتراپی، مسکن های خانگی و … استفاده کرده و یا از روش های درمانی کلینیکی چون جراحی جهت درمان این درد در شرایط حساس استفاده کرد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علل درد کتف چپ و روش های درمانی آن تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

علل درد کتف چپ

علل درد کتف چپ

درد کتف چپ می تواند دلایل مختلف و متعددی داشته باشد.

ممکن است درد کتف چپ ناشی از تصادفات یا آسیب باشد، اما علاوه بر این دلیل، می توان علل درد کتف چپ را موارد زیر در نظر گرفت:

● آرتریت و درد کتف چپ

دو نوع آرتریت شامل استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید به دلیل التهاب مفاصل کتف، می توانند از علل کتف چپ به شمار آیند.

استئوآرتریت ناشی از ساییدگی و پارگی غضروف است. غضروف ها به استخوان ها این امکان را می دهند تا بر یکدیگر حرکت کنند. نبود این غضروف و یا تحلیل آن سبب ساییده شدن استخوان ها بر هم شده و در نهایت استئوآرتریت در فرد ایجاد می شود.

آرتریت روماتوئید که اختلالی خود ایمنی است، بدن به مفاصل خود حمله کرده و اغلب هر دو کتف را شامل می شود.

● بوریست

بورس‌ها کیسه هایی نازک و پر از مایع هستند که از سایش پوست، تاندون ها و رباط ها به استخوان ها جلوگیری می کند. اگر این کیسه های پر از مایع یا بورس‌ها تحریک یا ملتهب شوند، ممکن است بورس ها ضخیم تر شده و حتی برخی اوقات مایع تولید کند.

بورس ها یا کیسه های پر از مایع در نواحی مانند شانه ها، آرنج ها و زانوها نیز قرار دارند. اگر بورس های شانه ها ملتهب شوند، می توانند به درد شانه ها و درد کتف چپ منجر شوند.

اغلب بودس ها به دلایلی استرسی و عصبی ملتهب می شوند، اما ممکن است التهاب این کیسه ها دلایل مشخصی نداشته باشد.

● کپسولیت چسبنده

به عارضه کپسولیت چسبنده عارضه کتف یخ زده هم می گویند. عارضه کپسولیت زمانی رخ می دهد که بافت اطراف مفصل ضخیم شودو حرکت و عملکرد مفصل کتف را محدود کند.

این عارضه بیشتر در زنان بالای 40 سال، افراد دارای دیابت، افراد با تحرک کم و … رخ می دهد.

● پارگی روتاتورکاف و درد کتف چپ

گروهی از ماهیچه ها و تاندون ها وجود دارند که به محکم کردن سر استخوان بالای بازو در حفره شانه کمک می کنند. این گروه از ماهیچه ها امکان بلند کردن بازو و چرخاندن آن را فراهم می آورد.

مواردی چون استرس مداوم، کم شدن جریان خون، خارهای استخوانی و … از عواملی هستند که به پارگی روتاتورکاف کمک می کنند.

● دیسک و درد کتف چپ

احتمال دارد منشأ درد کتف چپ در ستون فقرات و دیسک های بین مهره ای باشد. ممکن است فتق یا بیرون زدگی دیسک در قسمت بالای کمر و کتف، شانه و دست احساس شود.

علاوه بر موارد ذکر شده که از عوامل اصلی درد کتف چپ هستند، میتوان عوامل دیگری چون ذات الریه، پانکراتیت، سنگ کیسه صفرا، التهاب اطراف قلب و حمله قلبی را از عوامل دیگر درد کتف چپ محسوب می شوند.

استرس و درد پشت کتف چپ

استرس و درد پشت کتف چپ

در هنگام استرس شدید عضلات پشت و شانه می توانند منقبض شده و دچار اسپاسم شوند. این درد در شانه ها، گردن، پشت و تیغه شانه ها احساس می شود. بنابراین استرس و درد پشت کتف چپ با هم در ارتباط هستند.

افزایش استرس و اضطراب به سفت شدن شانه ها منجر می شود و ادامه این فرایند به صورت سفتی و درد در شانه ها به خصوص به صورت درد کتف چپ خود را نشان می دهند.

با استفاده از روش های آرام سازی چون یوگا، کشش، تمرینات تنفسی، فعالیت بدنی و ورزشی،  آب درمانی و … می توان به مقابله با این درد پرداخت.

درد پشت کتف چپ و معده

درد کتف چپ و معده می تواند به دلیل پانکراتیت حاد باشد. پانکرانیت حاد می تواند به دلیل عفونت یا بیماری دیگری رخ دهد.

یکی از علائم و نشانه های پانکرانیت حاد آن است که بیمار پس از غذا خوردن در عرض چند دقیقه دچار درد معده شده و این درد به پشت کتف چپ سرایت می کند.

التهاب پانکراس را پانکراتیت می گویند. پانکراس غده ای است که در پشت معده و نزدیکی روده کوچک قرار دارد.

پانکراس وظیفه تولید انسولین، آنزیم های گوارشی و سایر هورمون ها را عهده دار است. سنگ کیسه صفرا از دلایل اصلی ایجاد پانکراتیت است.

آسیب به غده پانکراس در اثر آسیب یا عمل جراحی، میزان گیلیسیرید بالا در خون و حملات ناگهانی سیستم عصبی از دیگر دلایل پانکراتیت به شمار می رود.

درد عصبی شانه چپ

درد عصبی شانه چپ

آسیب به عصب زیربغل می تواند دلیلی بر درد عصبی شانه چپ باشد. عصب زیربغل عصبی است که از گردن تا شانه ادامه می یابد. عصب زیر بغل سبب حرکت و احساس در شانه و پشت بازو می شود.

این عصب وظیفه عصب دهی به دلتوئید، تِرِس مینور و بخشی از عضله سر شانه را نیز به عهده دارد.

حوادثی که سر و شانه را در جهت مخالف هم حرکت می دهد، فشار غیر طبیعی بر عصب زیربغل، سقوط و در رفتگی شانه، شکستگی استخوان بازو، عوارض جراحی شانه، زایمان و … از عواملی هستند که سبب آسیب به عصب زیر بغل شده و عصب زیربغل آسیب دیده ممکن است سبب درد عصبی شانه چپ خواهد شد.

علت درد زیر کتف چپ چیست؟

علت درد زیر کتف چپ چیست؟

از دلایل احتمالی درد کتف چپ در مقطع زیرین آن، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● علل اسکلتی عضلانی

اغلب مشکلات در عضلات، مفاصل، رباط ها، تاندون ها، دیسک های بین مهره ای و … منجر به درد زیر کتف چپ می شوند.

● کشیدگی عضلانی

بلندکردن وزنه های بیش از اندازه، خارج از روتین فرد می تواند به آسیب منجر گردد. اگر فیبرهای عضلانی بیش از اندازه و حد توان مورد فشار قرار گیرند، درد و التهاب زیر تیغه شانه احساس خواهد شد.

● وضعیت نامناسب و ضعیف بدنی

وضعیت بدنی ضعیف سبب ایجاد فشار بیشتر بر ستون فقرات شده و درد کتف چپ و یا راست را به دنبال خواهد داشت. انجام وضعیت های نامناسب بدنی مانند خم شدن های نامناسب، نشستن های طولانی مدت و … سبب درد تیغه شانه می شود.

● شکستگی

شکستگی از دلایلی است که می تواند سبب درد کتف چپ یا راست باشد.

● فتق دیسک گردن

فتق دیسک گردن بر گردن، رباط ها، اعصاب و ماهیچه های بالای کمر فشار بیشتری وارد کرده و درد زیر کتف چپ به دلیل ضعف در ماهیچه های فوقانی کمر را به دنبال دارد.

● علل قلبی

حمله قلبی، دیسکسیون آئورت، پریکاردیت و … از علل قلبی هستند که سبب درد کتف چپ می شوند.

● علل ریوی

عواملی چون آمبولی ریه، سرطان ریه، تومورهای پانکواست و … از عوامل ایجاد درد زیر کتف چپ به شمار می روند.

● علل شکمی

ورم معده، ریفلاکس اسید معده، ایجاد التهاب در دستگاه گوارش، حاملگی خارج از رحم، کیست های تخمدان و … از علل شکمی هستند که زیر کتف چپ درد ایجاد خواهند کرد.

درمان درد پشت سمت چپ پایین کتف

درمان درد پشت سمت چپ پایین کتف

اگر درد کتف چپ ناگهانی ایجاد شده و این درد با تنگی نفس، سرگیجه، تعریق یا درد قفسه سینه تا نزدیکی فک چپ همراه باشد، لازم است به پزشک مراجعه شود.

ممکن است جهت درمان درد کتف چپ به جراحی نیاز باشد. استفاده از تزریق داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی که از آن ها به کورتیکواستروئیدها یاد می شود نیز در درمان درد کتف چپ موثر است.

درمان خانگی درد کتف چپ

درمان خانگی درد کتف چپ

به منظور درمان درد کتف چپ و راست با استفاده از روش های درمانی خانگی می توان از روش های زیر استفاده کرد:

● یخ درمانی

توصیه می شود تا یخ را در پارچه پیچیده و به مدت 15 دقیقه بر ناحیه آسیب دیده قرار دهید و این عملیات را 3 تا 4 بار در روز انجام دهید.

● استراحت

استراحت دادن به کتف آسیب دیده و پرهیز از انجام فعالیت های ورزشی از روش های درمانی به شمار می رود.

● فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ناحیه آسیب دیده زیر نظر پزشک فیزیوتراپ بسیار موثر خواهد بود. استفاده از تمرینات خاص برای تقویت تاندون های روتاتورکاف و عضلات شانه موثر است.

● استفاده از داروهای مسکن خانگی

استفاده از ایبوپروفن و استامینوفن به عنوان داروهایی جهت کاهش درد و التهاب می تواند در درمان درد کتف چپ موثر باشد.

● درد کتف چپ و درمان با مکمل مگنی ول

یکی از مکمل های غذایی در درمان درد کتف چپ، مکمل مگنی ول ایکس مارت است.

منیزیم و ویتامین B6 از عناصر تشکیل دهنده این مکمل هستند. منیزیم از جمله عناصری است که در بهبود سیستم عصبی، عملکرد بهتر عضلات و … نقش دارد.

همانطور که بیان شد یکی از علت های درد کتف چپ مشکلات عصبی و عضلانی است که منیزیم این مشکلات را برطرف می کند.

ویتامین B6 دیگر عنصر موثر در مکمل مگنی ول است که این ویتامین نیز در حفظ سلامت سیستم عصبی و تکامل این سیستم مهم و موثر است.

NPM Site Products Posters -30

سوالات متداول

چگونه بفهمیم که درد کتف چپ مربوط به قلب است؟

اگر درد کتف چپ، بازو یا کمر به طور ناگهانی ایجاد شده و شدید باشد و با احساس فشردگی در قفسه سینه همراه باشد، می توان درد کتف چپ را نشانه ای از مشکلات و حمله قلبی دانست.

آیا استرس می تواند باعث درد شانه چپ شود؟

احساس تنش و سفتی در شانه ها نشانه ای از استرس و اضطراب است. تنش در کتف، شانه ها و گردن می توند به دنبال یک دوره عصبی، اضطراب، ترس و استرس به وجود آید.

علت درد پشت کتف چپ چیست؟

علت درد کتف چپ متفاوت است. آرتریت، بوریست، کپسولیت چسبنده، پارگی روتاتورکاف، دیسک کمر و برخی بیماری ها مانند پانکراتیت و حمله قلبی می توانند از علل درد پشت کتف چپ باشند.

آیا وضعیت خوابیدن می تواند باعث درد کتف چپ شود؟

خوابیدن به پهلو همیشه مناسب نیست و گاهی می تواند به تاندونیت، پارگی روتاتورکاف، سندرم گیرافتادگی و… منجر شود، این موارد همگی عللی بر درد کتف چپ هستند، لذا با خوابیدن به صورت مناسب می توان از این علل ممانعت کرده و از ایجاد درد کتف چپ جلوگیری کرد.

4.5/5 - (4 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 162 نظر

4 162
علت درد کتف چپ و درمان خانگی آن

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن