ورم مفصل

زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

ورم مفصل زمانی رخ می دهد که مایعات در اطراف مفاصل افزایش یابد. التهاب مفاصل سبب تخریب ساختارهای داخل و اطراف مفاصل شده و با گذشت زمان سبب کاهش عملکرد آن ها خواهد شد.

درد، التهاب، قرمزی، کاهش عملکرد، تب، لرز، خستگی، سردرد و … از علائم ورم مفصل است.

آسیب دیدگی، رگ به رگ شدن، کشیدگی، استفاده بیش از اندازه از مفاصل، عفونت، بیماری هایی چون آنفولانزا، کویید 19، روماتیسم و … مایعات اطراف مفاصل را افزایش داده و از این طریق منجر به ورم مفصل می شوند.

برای درمان ورم مفصل می توان از گیاهانی چون زنجبیل، زردچوبه، دارچین، آلوئه ورا و … استفاده کرد. همچنین استفاده از پدهای گرمایشی و سرمایشی، دم نوش های گیاهی، تحرک و ورزش مناسب، تغذیه مناسب، کاهش وزن و … نیز از روش های خانگی درمان ورم مفصل به شمار می روند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علت ورم مفصل، نشانه ها و روش های درمانی ورم مفاصل، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

درد و تورم مفاصل چیست؟

درد و تورم مفاصل چیست؟

ورم مفصل زمانی رخ می دهد که مایعات در بافت های اطراف مفصل افزایش یابد. مفاصل بدن دارای جزیی به نام کپسول هستند.

کپسول مایع سینوویال اطراف مفاصل را پوشش می دهد. این مایع به تغذیه و روان کنندگی هرچه بیشتر مفاصل کمک می کند.

ورم مفصل ممکن است بسیار دردناک بوده و حرکت مفاصل آسیب دیده را با سختی مواجه سازد. گاهی ورم مفصل سبب افزایش اندازه و تغییر شکل عجیب مفصل خواهد شد. اغلب ورم مفاصل در اندامی چون آرنج، مچ دست، شانه ها، قاعده ستون فقرات، بند انگشتان، باسن، زانو و مچ پا رخ می دهد.

درد و تورم مفاصل را می توان در دو دسته کلی طبقه بندی کرد. این دو دسته کلی ورممفاصل حاد و مزمن است.

در ورم مفصل حاد، اگرچه درد و تورم به سرعت ظاهر می گردد، اما برای مدت زمان کوتاهی به طول می انجامد و بعد از آن از بین خواهد رفت؛ در مقابل ورم مفصل مزمن، درد و ورم به کندی ظاهر می شود، اما مشکلات طولانی مدت تری ایجاد کرده و به کندی از بین می رود.

برای مثال آسیب دیدگی مفاصل را می توان در دسته تورم مفاصل حاد و بیماری زمینه ای چون آرتریت را در دسته تورم مفاصل مزمن قرار داد.

آیا التهاب مفاصل خطرناک است؟

اگر التهاب مفاصل تحت درمان قرار نگیرند به پیشرفت خود ادامه داده و در طول زمان بدتر می شوند.

التهاب مفاصل کشنده نیست اما درد و نارحتی زیادی در زندگی فرد پدید خواهد آورد. همچنین تورم مفاصل سبب فلج شدن فرد نمی شود، اما عملکرد طبیعی مفاصل را در طول زمان با مشکل مواجه خواهد ساخت.

ورم مفصل سبب تخریب ساختارهای داخل و اطراف مفاصل شده و با گذشت زمان سبب از دست رفتن هرچه بیشتر عملکرد مفاصل خواهد شد.

علائم التهاب مفاصل

علائم التهاب مفاصل

علائم التهاب مفاصل متفاوت است. علائم متفاوت ناشی از انواع مختلف عوامل التهاب مفاصل است.

از برخی علائم ورم مفصل می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • درد، حساسیت و سفتی مفاصل
 • التهاب در داخل و اطراف مفصل
 • محدودیت در حرکت مفاصل
 • پوست قرمز و گرم روی مفصل آسیب دیده
 • ضعف و تحلیل عضلانی
 • تب و لرزهای خفیف
 • خستگی
 • سردرد
 • از دست دادن اشتها
 • ماهیچه های سفت

علت درد و ورم مفصل دست و پا

هنگام آسیب دیدگی و التهاب، بدن مواد شیمیایی را در خون آزاد می کند. مواد شیمیایی آزاد شده سبب افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده می شود که خود به قرمزی و گرما منجر خواهد گردید. همچنین این مواد شیمیایی سبب نشت مایع اطراف بافت ها می شود .

همانطور که بیان شد، افزایش مایع اطراف بافت ها سبب تورم مفاصل خواهد گردید. ورم مفصل سبب تحریک اعصاب و در نهایت به احساس درد منجر خواهد شد.

از جمله عللی که به آسیب دیدگی و التهاب منجر می شود، می توان به آسیب دیدگی، رگ به رگ شدن، کشیدگی، استفاده بیش از اندازه از مفاصل، عفونت، بیماری هایی چون آنفولانزا، کویید 19، روماتیسم و … اشاره کرد.

تشخیص التهاب مفصل

تشخیص التهاب مفصل

تشخیص اولیه التهاب مفاصل توسط پزشک و از طریق معاینات بالینی انجام می پذیرد. ممکن است پزشک برای تشخیص بهتر آزمایش خون و یا تصویربرداری را نیز تجویز کند.

آزمایش خون به دلیل التهاب و آنتی بادی های است که در خون ترشح می گردد که نشانه ای از آرتریت روماتوئید خواهد بود.

از جمله آزمایش های تصویربرداری که با استفاده از آن ها می توان ساییدگی انتهای استخوان داخل مفاصل را تشخیص داد، می توان به اشعه ایکس، سونوگرافی و ام آر آی اشاره کرد.

چه زمانی برای ورم مفصل باید به پزشک مراجعه کنم؟

توصیه می گردد که برای ورم مفصل و درد در مفاصل ناشی از آسیب دیدگی، حتماً به پزشک مراجعه شود.

حتی توصیه می گردد در شرایط ذیل، حتی اگر ورم مفصل ناشی از آسیب دیدگی نباشد به پزشک مراجعه کنید:

 • احساس درد زیاد
 • احساس قرمزی و گرمی در مفاصل آسیب دیده
 • عدم توانایی در حرکت مفصل و مشکل در انجام فعالیت های روزانه
 • ایجاد ورم مفاصل
 • تغییر شکل در مفصل
 • ادامه دار شدن درد مفصل بیش از 3 روز
 • عدم بهبود درد حتی پس از انجام استراحت یا استفاده از یخ درمانی

توصیه می گردد در صورتی که فرد آسیب دیده ورزشکار است و آسیب جدی سبب درد شدید و بد شکلی مفاصل شده است، حتماً می بایست به پزشک مراجعه شود.

درمان ورم مفاصل

درمان ورم مفاصل

می توان درمان های مربوط به ورم مفصل را در حوزه های تغییر سبک زندگی، دارو درمانی، جراحی و استفاده از دیگر درمان ها تقسیم بندی کرد.

استفاده از هرکدام از انواع درمان ها به فاکتورهایی چون سن، سطح سلامتی افراد، سابقه پزشکی و شدت و ضعف ورم مفاصل بستگی دارد.

به منظور درمان ورم مفصل می توان از داروها و تسکین دهنده هایی چون استامینوفن، آسپرین یا ایبوپروفن استفاده کرد.

سرما و گرما درمانی از دیگر روش های درمانی ورم مفصل است.

بی حرکتی مفاصل و استفاده از آتل یا بریس به درمان ورم مفصل کمک خواهد کرد.

ماساژ درمانی با تقویت گردش خون در نقطه آسیب دیده از دیگر روش های درمانی ورم مفاصل است.

استفاده از فیزیوتراپی و تحریک الکتریکی عصب نیز در درمان تورم مفاصل نقش دارند.

طب سوزنی نیز از دیگر روش های درمانی ورم مفصل است. طب سوزنی از طریق ترشح مواد شیمیایی طبیعی و تسکین دهنده در یک قسمت از بدن از تحریک هرچه بیشتر سیستم عصبی جلوگیری می کند.

استفاده از داروهای ضدروماتیسمی، بهره گیری از کورتیکواستروئیدها، تزریق اسید هیالورونیک، جراحی و … از دیگر درمان های ورم مفاصل به شمار می روند.

علت التهاب استخوان چیست؟

به التهاب استخوان اصطلاحاً استئومیلیت می گویند. علت این التهاب، باکتری ها و قارچ ها هستند. چنین عفونت دردناکی به تورم منجر شده و می تواند به استخوان ها آسیب  جدی برساند.

افراد مسن و مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر التهاب استخوان آسیب دیده یا استئومیلیت قرار خواهند داشت.

التهاب استخوانی سبب تورمی دردناک در مغز استخوان و بافت نرم داخل استخوان می شود. این عفونت بسیار خطرناک است، زیرا قادر است خون رسانی به استخوان عفونی را قطع کرده و از این طریق به مرگ استخوان منجر شود.

استئومیلیت زمانی رخ می دهد که باکتری های ناشی از عفونت و زخم، در خون گردش کرده و بر استخوان مستقر شده و بر روی استخوان ها تکثیر یابند.

افراد با مفاصل مصنوعی، کم خونی، عفونت خون، دیابت، ایمپلنت های فلزی، زخم بستر، جراحی استخوان و استخوان شکسته شده، سیستم ایمنی ضعیف و … بیشتر در معرض ابتلا به التهاب استخوان قرار خواهند داشت.

به منظور درمان التهاب استخوان از مصرف آنتی بیوتیک استفاده می کنند و در شرایط حادتر به تخلیه آبسه و یا برداشتن استخوان آسیب دیده خواهند پرداخت.

التهاب استخوان می تواند در کودکان و یا بزرگسالان رخ دهد. در کودکان التهاب استخوانی بر استخوان های پا و بازو تأثیر می گذارد و در بزرگسالان این التهاب اغلب استخوان های ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می دهد.

داروی گیاهی ورم مفاصل

داروی گیاهی ورم مفاصل

از داروهای گیاهی مورد استفاده برای برطرف کردن درد و ورم مفصل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا جهت درمان ورم مفصل به صورت قرص، پودر، ژل و برگ در بازار موجود است. این گیاه دارای خواص ضد التهابی است. همچنین این گیاه اثرات منفی گوارشی، نظیر سایر داروهای ضد التهابی ایجاد نخواهد کرد.

● بوسولیا یا کندر

کندر یا بوسولیا از گیاهان با خاصیت ضد التهابی برای مقابله با ورم مفصل به شمار می رود. کپسول های مورد استفاده در این گیاه جهت بهبود درد، عملکرد و رفع سفتی ناشی از آرتروز به بیماران کمک می کند. اغلب این گیاه به صورت قرص یا کرم در بازار موجود است.

● گیاه پنجه گربه

این گیاه که از پوست و ریشه درخت انگور گرفته می شود، خاصیت ضد التهابی داشته و برای تقویت سیستم ایمنی مفید است. البته در کنار مزیت التهابی این گیاه، استفاده بیش از اندازه از آن می تواند به حالت تهوع و سرگیجه، سر درد و فشار خون پایین منجر شود.

● زنجبیل

از گیاهان مورد استفاده در کاهش ورم مفصل، زنجبیل است. زنجبیل را می توان به صورت کیسه های چای دم کرده و مورد استفاده قرار داد و یا به صورت پودر زنجبیل روی غذا ریخته و استفاده کرد.

● چای سبز

آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز برای مقابله با تورم مفاصل استفاده می شوند.

● زردچوبه

زردچوبه از گیاهانی است که علاوه بر خاصیت ضدالتهابی دارای خاصیت ضد درد و تورم نیز هست. مصرف زردچوبه برای افرادی که داروی رقیق کننده خون استفاده می کنند، توصیه نمی شود.

● دارچین

دارچین علاوه بر خاصیت ضد تورمی که به کاهش التهاب مفاصل کمک می کند، به کاهش قند خون و کلسترول نیز کمک خواهد کرد. مصرف دارچین سبب کاهش التهاب و سطح استرس اکسیداتیو در افراد می شود.

درمان ورم مفاصل در طب سنتی

درمان ورم مفاصل در طب سنتی

به منظور درمان ورم مفصل در طب سنتی می توان از روش های زیر استفاده کرد:

● پمادها و کرم های موضعی

اغلب کرم ها و پمادهای موضعی در طب سنتی گیاهی بوده و گیاهانی ضد التهابی چون زردچوبه، دارچین، آلوئه ورا، چای سبز، زنجبیل، دارچین و … در پماد ها و کرم های موضعی از بین برنده ورم مفاصل استفاده می شود.

● استفاده از داروهای گیاهی

برخی از داروهای گیاهی خاصیت ضدالتهابی دارند و برای درمان درد مفصل مورد استفاده قرار می گیرند.  برای مثال چای سبز حاوی پلی فنول است که به کاهش ورم مفصل کمک می کند.

زنجبیل نیز از گیاهانی است که استفاده بلند مدت آن، خطر ناتوانی مربوط به آرتروز را کاهش می دهد.

زنجبیل حاوی کورکومین نیز هست که برای کاهش التهاب ورم مفصل مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان قطعی التهاب مفاصل

درمان قطعی برای از بین بردن ورم مفصل ناشی از بیماری آرتریت وجود نخواهد داشت و تنها روش های درمانی مورد استفاده به کاهش درد و التهاب مفاصل کمک خواهند کرد.

استفاده از داروهایی چون ناپروکسن، ادویل، دیکلوفناک و … از طریق کاهش التهاب به درمان و کاهش درد مفاصل می پردازند.

درمان خانگی ورم مفاصل

درمان خانگی ورم مفاصل

به منظور درمان خانگی ورم مفصل می توان از روش های زیر استفاده کرد:

● کمپرس سرد و گرم

کمپرس سرد و گرم عوارض جانبی مصرف داروها برای درمان ورم مفصل را نخواهد داشت. از کمپرس سرد برای کاهش درد و ورم مفصل و از کمپرس گرم برای رفع سفتی مفصل استفاده می کنند.

● حمام نمک اپسوم

منیزیم موجود در نمک اسپوم به کاهش التهاب مفاصل و کاهش درد و ورم مفصل کمک می کند.

● سبک زندگی

به کارگیری سبک زندگی مناسب شامل انجام منظم ورزش، ترک استعمال سیگار، کاهش استرس در زندگی روزمره، انجام خواب کافی، داشتن تغذیه مناسب و … از عواملی هستند که به درمان ورم مفاصل کمک زیادی خواهند کرد.

● استفاده از اسیدهای چرب ضروری

بهره مندی از اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3، از طریق مصرف غذاهایی چون ماهی چرب، گردو، دانه چیا، شاهدانه و … به کاهش ورم مفصل کمک می کند.

● طب سوزنی

طب سوزنی از طریق افزایش سطح هورمون های طبیعی بدن سبب کاهش التهاب و رفع درد مفاصل می شود.

طب سوزنی از طریق افزایش جریان خون در تاندون ها و مفاصل از روش های درمانی بیماری هایی نظیر آرتریت که به درد و ورم مفصل منجر می شود، خواهد بود.

● ماساژ

ماساژ از طریق آزادسازی ماهیچه های اطراف مفاصل، جریان خون در این نواحی را افزایش داده و از این طریق به کاهش درد و ورم مفصل کمک زیادی می کند.

قرص برای درمان التهاب مفاصل

علاوه بر روش های خانگی و داروهای گیاهی که جهت درمان ورم مفصل مورد استفاده قرار می گیرند، استفاده از مکملی چون مکمل مگنی ول ایکس مارت در درمان ورم مفصل مفید و موثر خواهد بود.

مگنی ول با در اختیار داشتن منیزیم و ویتامین B6 به مقابله با ورم مفاصل می پردازد.

منیزیم از مواد معدنی است که از طریق کاهش ورم و التهاب مفاصل به کاهش درد و درمان ورم مفصل خواهد پرداخت. همچنین منیزیم در بهبود سلامت سیستم عصبی و عملکرد عضلات مفید و موثر است و از این طریق در کاهش ورم مفصل و بهبود درد مفاصل تأثیرگذار خواهد بود.

ویتامین B6 موجود در مگنی ول نیز در کاهش التهاب و دردهای عضلانی و مفاصل تأثیر دارند.

NPM Site Products Posters -30

سوالات متداول

نام بیماری درد و ورم مفاصل چیست؟

به بیماری درد و ورم مفصل آرتریت (Arthrits) می گویند. آرتریت خود انواع مختلفی دارد. از معمول ترین انواع آرتریت، استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید است. استئوآرتریت سبب از بین رفتن غضروف موجود روی مفاصل می شود و روماتوئید بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن به مفاصل شروع به حمله می کند.

آیا التهاب مفاصل قابل درمان است؟

به منظور درمان آرتریت درمان مشخصی وجود ندارد. با استفاده از درمان های سنتی، خانگی و پزشکی موجود می توان درد و التهاب مفاصل را کاهش داده و به حفظ عملکرد مفاصل کمک کرد.  

آیا ورم مفاصل دردناک است؟

تورم، درد و سفتی در مفاصل دردناک بوده و این درد با افزایش سن نیز بدتر می شود. التهاب در داخل و اطراف مفاصل، محدودیت حرکتی مفاصل، درد، حساسیت و سفتی مفاصل آسیب دیده از علائم ورم مفاصل به شمار می رود.

چقدر طول می کشد تا ورم مفصل درمان شود؟

بسته به اینکه ورم مفاصل حاد و یا مزمن باشند، مدت آن متفاوت خواهد بود. ورم مفصل حاد که به سرعت علائم خود را نشان می دهد، چندین ماه به طول می انجامند. اگر علائم ورم مفصل بیش از 6 ماه ادامه پیدا کند، ورم مفصل مزمن بوده و می تواند تا پایان عمر ادامه داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

3 1
ورم مفصل

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن