درمان گیاهی روماتیسم مفصلی

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

درمان قطعی برای روماتیسم مفصلی وجود ندارد اما می ­توان با استفاده از برخی داروهای ضد التهابی و درمان گیاهی روماتیسم مفصلی تا حد زیادی به بهبود علائم روماتیسم پرداخت.

داروهای ضدالتهابی ایبوپروفن و ناپروکسن و استفاده از گیاهانی چون زردچوبه، زنجبیل و … در زمان درد موثر خواهند بود.

به منظور تشخیص این بیماری می توان از برخی آزمایش های خون که فاکتور خاصی را مورد بررسی قرار می­دهند و یا MRI و سونوگرافی استفاده کرد.

استفاده از روغن گیاهی دانه گل گاو زبان در درمان گیاهی روماتیسم مفصلی تأثیر دارند. مصرف دمنوش های گیاهی چون آلوئه ورا، اکالیپتوس و زنجبیل یا استفاده از نمک درمانی از درمان گیاهی روماتیسم مفصلی به شمار می­رود.

حتی از طب سوزنی، ماساژ و فعالیت بدنی می­توان جهت بهبود درد در زمان روماتیسم مفصلی استفاده کرد.

کرم ها، ژل ها، پد گرما و سرما در خانه جهت درمان خانگی روماتیسم مفصلی از متداول ترین روش ها به شمار می­رود.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درمان گیاهی روماتیسم مفصلی تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آیا روماتیسم مفصلی قابل درمان است؟

درمانی برای روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید یا RA وجود ندارد، اما درمان زودهنگام این بیماری با استفاده از داروهای ضد روماتیسمی در بهبود علائم روماتیسم مفصلی موثر خواهد بود.

می­توان از برخی داروها مانند آباتاسپت، ریتوکسیماب، توسیلیزوماب، آدالیموماب، اتانرسپت و … سبب کاهش التهاب ناشی از روماتیسم مفاصلی استفاده کرد.

استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بدون نسخه مانند ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم و … می­تواند در درمان بیماری روماتیسم مفید و موثر باشند.

استفاده از داروهای کورتیکواستروئیدی نیز در تسکین علائم روماتیسم مفصلی مناسب است.

در درمان های جدید روماتیسم مفصلی محققان به دنبال روش هایی هستند که از حمله سیستم ایمنی به برخی نقاط و مفاصل جلوگیری شود.

استفاده از گیاهانی خاص و روغن ها و دمنوش های گیاهی مخصوص از جمله روش­های درمان گیاهی روماتیسم مفصلی به شمار می­روند.

روش های تشخیص بیماری روماتیسم مفصلی

روش های تشخیص بیماری روماتیسم مفصلی

از روش های تشخیصی آزمایشگاهی به منظور تشخیص بیماری روماتیسم مفصلی می­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

● آزمایش خون فاکتور روماتوئید یا RA

این تست و آزمایش خون، فاکتور روماتوئید که آنتی بادی (RF) است که افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی (RA) در خون خود دارند را تست می­کند. البته تمامی افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی در خصوص آنتی بادی مثبت نیستند. گاهی ممکن است RF مثبت باشد و فرد به RA مبتلا نباشد.

● آزمایش خون فاکتور آنتی بادی پپتید سیترولین دار ضد حلقوی (CCP)

آزمایش خون می­تواند CCP را نیز بررسی کند. اغلب قبل از بروز علائم روماتیسم مفصلی (RA) فاکتور CCP خود را در خون نشان می­دهد که برای مقابله به موقع می توان از آن استفاده کرد. اما در برخی مواقع افراد با شرایط خونی سالم و کاملاً طبیعی می­توانند دارای فاکتورهای RF و CCP باشند.

● آزمایش تشخیص سرعت رسوب گلبول قرمز

این آزمایش سطح التهاب را در بدن اندازه گیری می­نماید.

● آزمایش پروتئین واکنشی C

این آزمایش نیز سطح التهاب را اندازه گیری می­کند، که در تشخیص روماتیسم مفصلی کاربرد دارد.

● تصویربرداری با اشعه ایکس

اشعه ایکس به تشخیص روماتیسم مفصلی کمک می­کند. در مراحل اولیه بیماری استفاده از این روش چندان مفید نیست و می­توان از این روش به منظور نظارت بر پیشرفت بیماری استفاده کرد.

● MRI و سونوگرافی

از این دو روش در مراحل اولیه بیماری روماتیسم مفصلی جهت تشخیص می توان استفاده کرد. در مراحل پیشرفت بیماری نیز برای نظارت بر رشد و کنترل بیماری می­توان از این روش ها استفاده کرد.

درمان گیاهی روماتیسم مفصلی

درمان گیاهی روماتیسم مفصلی-1

علاوه بر اینکه برخی داروهای شیمیایی قابلیت ضد التهاب داشته و به درمان روماتیسم مفصلی کمک می­کنند اما برخی داروهای گیاهی نیز برای درمان گیاهی روماتیسم مفصلی مورد استفاده قرار می­گیرند.

اگرچه استفاده از داروهای گیاهی به خودی خود ثأثیر قابل توجه در کاهش علائم روماتیسم ندارند، اما استفاده از این داروهای گیاهی به عنوان بخشی از رژیم غذایی ضدالتهابی در درمان گیاهی روماتیسم مفصلی مفید خواهند بود.

استفاده از گیاهانی چون گزنه، زنجبیل، زردچوبه، اسطوخودوس، نسترن، بابونه و … در درمان گیاهی روماتیسم مفصلی موثر است. اغلب این گیاهان از طریق کاهش التهاب در مفاصل به کاهش درد کمک می­کنند.

● روغن گیاهی برای درمان روماتیسم مفصلی

یکی از روش های درمان گیاهی روماتیسم مفصلی استفاده از روغن های گیاهی است. یکی از روغن های گیاهی درمان روماتیسم مفصلی روغن دانه گیاه گل گاو زبان است. گل گاو زبان منبعی غنی از اسیدگامالینولئیک به همراه نوعی اسید چرب امگا 6 است.

افراد مبتلا به روماتیسم لازم است تا روزانه روغن دانه گل گاو زبان را مصرف کنند تا پس از 6 ماه، بهبود قابل توجهی در درد، حساسیت و تورم مفاصل آن ها مشاهده شود.

● دمنوش های گیاهی برای درمان روماتیسم مفصلی

دمنوش های گیاهی برای درمان روماتیسم مفصلی

استفاده از دمنوش های گیاهی از روش های درمان گیاهی روماتیسم مفصلی به شمار می­روند. از جمله دمنوش های گیاهی برای درمان روماتیسم مفصلی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

دمنوش آلوئه ورا

دمنوش آلوئه ورا علاوه بر داشتن خاصیت ضد التهابی خود، اثرات منفی داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی را که برای درمان روماتیسم مفصلی مورد استفاده قرار می­گیرند، ندارد.

دمنوش اکالیپنتوس

برگ گیاه اکالیپتوس حاوی تانن است که به کاهش تورم و درد ناشی از روماتیسم مفصلی کمک می­کند.

دمنوش زنجبیل

ترکیباتی که به زنجبیل طعم قوی می­بخشد، همان ترکیبات دارای خاصت ضدالتهابی هستند. دمنوش زنجبیل علاوه بر درمان روماتیسم مفصلی از تخریب استخوان ها نیز جلوگیری می­کند.

● درمان روماتیسم با نمک

درمان روماتیسم با نمک

نمک درمانی در درمان روماتیسم مفصلی علاوه بر کاهش التهاب در مفاصل و کاهش درد منجر به تأمین کلسیم برای تقویت استخوان ها می­شود. نمک درمانی هیچگونه عارضه جانبی ندارد.

یون ها و خواصی که از طریق یون های بدن تولید می­شوند، از طریق بینی استنشاق شده و یا از طریق پوست جذب می­گردد. نمک درمانی علاوه بر تسکین درد، سبب محافظت و تغذیه استخوان ها نیز می­شود.

نمک درمانی علاوه بر درمان روماتیسم مفصلی برای پاکسازی پوست، کاهش استرس، افزایش عملکرد ورزشی، تقویت سیستم ایمنی و … مفید خواهند بود.

نمک درمانی اگرچه درمان گیاهی روماتیسم مفصلی به شمار نمی­رود اما نظیر روش های گیاهی آثار موثر و مفیدی بر کاهش التهابات ناشی از این بیماری خواهد داشت.

● درمان گیاهی روماتیسم مفصلی با زنجبیل

زنجبیل دارای خواص ضدالتهابی است. زنجبیل توانایی سرکوب مولکول های التهابی چون لکوترین، سنتز پروستاگلاندین ها که شبیه هورمون هستند را دارد.

استفاده از زنجبیل در رژیم غذایی روزانه می تواند بخش مفیدی از برنامه درمان روماتیسم مفصلی باشد.

● آویشن جهت درمان روماتیسم مفصلی

آویشن خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد. از آویشن به دلیل داشتن خاصیت ضدالتهابی و ضد میکروبی می­توان برای درمان گیاهی روماتیسم مفصلی استفاده کرد.

آویشن از متداول ترین داروهای مورد استفاده در بیماران دارای روماتیسم مفصلی است. از چای آویشن به عنوان خوراکی در جهت کاهش التهابات ناشی از روماتیسم استفاده می­کنند.

● زردچوبه و درمان روماتیسم مفصلی

زردچوبه به دلیل خاصیت ضدالتهابی و ضد درد خود برای درمان روماتیسم به عنوان درمان گیاهی روماتیسم مفصلی مورد استفاده قرار می­گیرد.

به دلیل خاصیت رقیق کنندگی زردچوبه، لازم است در مصرف این دارو همزمان با مصرف داروهای رقیق کننده خون دقت کرده و تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

درمان قطعی روماتیسم مفصلی در طب سنتی

درمان قطعی روماتیسم مفصلی در طب سنتی

به منظور درمان روماتیسم علاوه بر استفاده از درمان گیاهی روماتیسم مفصلی در طب سنتی می­توان از روش های ذیل استفاده کرد:

● طب سوزنی

در طب سوزنی جهت درمان روماتیسم مفصلی از سوزن هایی بسیار نازک برای تحریک انرژی در مسیرهایی از بدن به نام مریدین استفاده می­شود. با استفاده از طب سوزنی عدم تعادل انرژی در بدن را جبران می­کنند.

● ماساژ

ماساژ از درمان های قطعی برای درمان روماتیسم مفصلی است.

● ورزش و فعالیت های بدنی

ورزش روماتیسم مفصلی را بدتر نکرده بلکه تورم مفاصل را کاهش داده و از این طریق به کاهش درد کمک می­کند. البته لازم است از ورزش های مناسبی استفاده شود. پیاده روی و شنا، تمرینات قدرتی برای تقویت عضلات مفاصل و … در درمان روماتیسم مفصلی موثر هستند.

کاهش التهاب روماتیسم مفصلی با مکمل مگنی ول

یکی از روش های کاهش التهاب روماتیسم مفصلی استفاده از مکمل وگنی ول است. مگنی ول با در اختیارداشتن منیزیم و ویتامین B6 به گرفتگی عضلات و کاهش خستگی که از علل ایجاد روماتیسم مفصلی هستند، کمک می­کند.

مگنی ول مانند درمان گیاهی روماتیسم مفصلی جهت بهبود التهابات ناشی از روماتیسم مفصلی موثر است.

مگنی ول با ایجاد تعادل الکترولیت ها و سیستم عصبی از بهترین مکمل ها برای مقابله با روماتیسم مفصلی است و خاصیت ضدالتهابی دارد.

NPM Site Products Posters -30

سوالات متداول

بهترین گیاه برای درمان گیاهی روماتیسم مفصلی چیست؟

به منظور درمان گیاهی روماتیسم مفصلی زنجبیل، زردچوبه، آویشن، آلوئه ورا و اکالیپتوس از بهترین گیاهان برای مقابله و درمان این بیماری به شمار می ­روند.

آیا روماتیسم مفصلی قابل درمان است؟

درمان قطعی برای روماتیسم مفصلی وجود ندارد، اما با استفاده به موقع و مناسب از داروهای ضد التهاب ضد استروئیدی و با استفاده از گیاهان می­توان علائم روماتیسم را بهبود بخشید.

بهترین قرص برای درمان روماتیسم مفصلی چیست؟

استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بدون نسخه مانند ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم و استفاده از مکمل هایی چون مگنی ول از بهترین قرص ها برای درمان و پیشگیری از روماتیسم مفصلی به شمار می ­روند.

چه گیاهی درد مفاصل را کاهش می دهد؟

زردچوبه و زنجبیل به دلیل خاصیت ضد التهابی خود می­توانند به عنوان گیاهانی که در زمان تشدید روماتیسم درد را کاهش می ­دهند، مورد استفاده قرار گیرند.

4.8/5 - (5 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 10 نظر

5 10
درمان گیاهی روماتیسم مفصلی

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن