شوره سر

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

شما هم از آن دسته هستید که تا لباس تیره می‌پوشید دانه های سفید شانه هایتان را پر می‌کند؟ از هر شامپویی که استفاده می‌کنید مو هایتان شوره می‌زند؟

شوره سر یکی از مشکلات رایج موها است که در سنین مختلف رخ می‌دهد. این شوره‌ ها معمولا ضرری ندارند و عارضه‌ای برای شما ایجاد نمی‌کنند.

اما ممکن است از نظر نظافت یا زیبایی مشکلاتی را برای شما ایجاد کنند.

به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال یافتن راه چاره‌ای برای برطرف کردن این پوسته‌های سفید مزاحم هستند. راهی که بتواند برای همیشه آن‌ها را از بین ببرد و موهای شما را تمیز و زیبا کند.

اگر شما هم چنین هستید، با ادامه مقاله همراه ما باشید.

شوره سر چیست؟

شوره سر یک بیماری شایع است که باعث پوسته پوسته شدن پوست سر می شود. مسری یا جدی نیست اما می تواند در اعتماد به نفس شما و زیبایی تان تاثیر بگذارد و خجالت آور باشد و در صورتی که دیر تر به آن بپردازید می‌تواند درمان آن دشوار باشد.

شوره های خفیف را می توان با یک شامپوی ملایم روزانه درمان کرد. اگر این کار موثر نبود، یک شامپوی دارویی ممکن است کمک کند.

علائم ممکن است بعداً عود کند. در واقع شوره سر شکل خفیف درماتیت سبورئیک است

علت (علل) شوره سر

علت شوره سر

عوامل زیادی می توانند در ایجاد شوره سر نقش داشته باشند، بنابراین تعیین علت دقیق خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر شما می تواند دشوار باشد.

در اینجا چند علت احتمالی را برای شما آورده ایم:

 • ترشحات غدد چربی شما
 • کلونیزاسیون قارچ در سطح پوست شما
 • اگر به اندازه کافی شامپو نزنید، که ممکن است باعث تجمع سلول های پوست و ایجاد پوسته پوسته و خارش شود
 • پوست سر را بیش از حد شامپو کنید و بیش از حد خشک کنید
 • برس زدن بیش از حد موهای سر، ایجاد اصطکاک بیش از حد با پوست حساس پوست سر
 • مخمری به نام مالاسزیا که رشد پوست سر شما را تشدید می کند و باعث رشد بیش از حد سلول های پوست می شود
 • محصولات مراقبت شخصی مختلف ممکن است باعث درماتیت تماسی شوند که باعث قرمزی و خارش پوست سر شما می شود
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید
 • فشار بیش از حد از کلاه به پوست سر
 • آنچه به طور معمول می خورید
 • قرار گرفتن در معرض گرد و غبار یا خاک

برخی از افراد ممکن است به دلایل ناشناخته نسبت به دیگران مستعد ابتلا به شوره سر باشند. با این حال، مشخص است که مردان بیشتر از زنان دچار شوره سر می‌شوند.

افرادی که تمایل دارند موهای چرب‌تری داشته باشند یا بیماری‌های خاصی (مانند بیماری پارکینسون یا HIV) دارند نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

ممکن است در دوران بلوغ متوجه علائم شده باشید، اما شوره سر در هر سنی ممکن است ایجاد شود و با روش های مراقبت از مو باید آن را کنترل و درمان کرد.

علت شوره سر در نوجوانی

در طول سال های نوجوانی، سطح هورمون های شما بسیار بالاست، بنابراین شما بیشتر مستعد آکنه هستید، بیشتر مستعد شوره سر هستید.

میکروب طبیعی روی پوست سر، Malassezia globosa، روغن ها را به موادی از جمله اسید اولئیک تجزیه می کند که می تواند پوست سر را تحریک کند و برای برخی افراد شوره سر ایجاد کند.

از آنجایی که در دوران نوجوانی شروع به تولید بیشتر روغن پوست سر می کنید، میکروب مواد تحریک کننده بیشتری تولید می کند.

به بیان ساده، روغن بیشتر پوست سر مساوی است با تحریک بیشتر پوست سر.

هنگامی که شوره سر شما را تحریک می کند، سلول های پوست سریعتر از حد معمول تکثیر می شوند تا جایگزین سلول های آسیب دیده شوند.

این همان چیزی است که منجر به پوسته های قابل مشاهده پوست می شود که به عنوان بدون علامت شوره سر قابل تشخیص هستند.

در نهایت، شوره سر مسری نیست شما نمی توانید آن را از شخص دیگری بگیرید یا به آن بدهید.

شوره سر و ریزش مو

شوره سر خود باعث ریزش مو نمی شود. با این حال، شوره سر شدید می تواند باعث شود که فرد پوست سر خود را آنقدر خراش دهد که به آن آسیب برساند.

التهاب مکرر در فولیکول های مو می تواند باعث آسیب و زخم، کند شدن یا توقف رشد مو شود. این می تواند باعث ضعیف یا نازک شدن موها شود.

پیچاندن مو، برس زدن شدید آن، یا خاراندن پوست سر ممکن است این نوع ریزش مو را بدتر کند.

خشکی پوست سر و رابطه آن با شوره سر

خشکی پوست سر و شوره

ممکن است تشخیص تفاوت بین شوره سر و پوست سر خشک برای شما دشوار باشد، زیرا هر دو می توانند به طور مشابه ظاهر شوند. هر دو می توانند باعث ایجاد پوسته پوسته و احساس خارش در پوست سر شما شوند.

اما در حالی که شوره سر مربوط به درماتیت سبورئیک است، خشکی پوست سر به سادگی به از دست دادن آب بیش از حد پوست مربوط می شود. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که شما مایعات کافی دریافت نمی کنید.

اما ممکن است از برخی محصولات مو که ممکن است روی پوست سر خود استفاده می کنید نیز رخ دهد که ممکن است روغن طبیعی پوست سر شما را از بین ببرد.

اگر در آب و هوای سرد و خشک زندگی می کنید، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به خشکی پوست سر باشید.

درمان پوست سر خشک معمولاً شامل تغییر به یک شامپوی ملایم و بدون دارو است که حاوی کمترین افزودنی است که ممکن است رطوبت را از پوست سر شما حذف کند.

در نهایت باید بدانید که خشکی پوست سر، خود نیز موجب شوره سر می‌شود.

درمان شوره سر

خلاص شدن از شر شوره سر می تواند شامل مصرف داروهایی باشد که می توانید از طریق نسخه و بدون نسخه دریافت کنید.

همچنین برخی از درمان های خانگی وجود دارد که می توانید امتحان کنید( در عنوان بعدی توضیح خواهیم داد)

شامپو ضد شوره

شامپو ضد شوره

بهترین راه برای از بین بردن شوره سر استفاده از شامپو ضد شوره و درمان های پوست سر است.

انجمن آکادمی پوست آمریکا (AAD) اقدامات زیر را توصیه می کند:

 • دستورالعمل را دنبال کن

از آنجایی که انواع مختلفی از شامپوهای درمان شوره سر وجود دارد، و هر کدام دستورالعمل های خاص خود را دارند، مهم است که دستورالعمل های محصول انتخابی خود را به دقت بخوانید و دنبال کنید.

مطمئن شوید که می دانید آیا قرار است شامپو را برای مدت معینی قبل از شستشو روی پوست سر خود بگذارید یا باید فوراً آن را بشویید.

 • انواع پوست و مو نیاز به مراقبت های متفاوتی دارند

افراد آفریقایی-آمریکایی ممکن است فقط یک بار در هفته نیاز به شستشو با شامپو شوره سر داشته باشند.

مردم آسیایی آمریکایی و آنهایی که سفید پوست هستند ممکن است نیاز داشته باشند بین شامپوهای مختلف شوره سر که حاوی مواد مختلف هستند جایگزین کنند تا به بهترین نتیجه دست یابند.

بهترین اقدام شما ممکن است این باشد که با یک متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره صحبت کنید که می تواند بهترین محصولات را برای نوع مو و پوست شما و دفعات استفاده از آنها توصیه کند.

شامپوهای شوره سر را می توان دارویی (که برای خرید نیاز به نسخه دارد) یا بدون نسخه در دسترس باشد. معمولاً این بدان معنی است که مقدار دارو در شامپوهای دارویی بیشتر است.

ترکیبات معمولی شامل کتوکونازول، سولفید سلنیوم، قطران زغال سنگ و پیریتیون روی است. این مواد معمولاً پوسته های شوره سر را از پوست سر شل می کنند یا با رشد بیش از حد قارچ مالاسزیا مبارزه می کنند که ممکن است در ایجاد شوره نقش داشته باشد.

قرص های مکمل برای رفع شوره سر

مکمل تخصصی مو هیرونیک

برخی پزشکان نیز به مکمل های غذایی اشاره دارند که در کنار مصرف شامپو می‌توانند مکمل خوبی برای تقویت مو های سر باشند و پروسه‌ی درمان شوره سر را سرعت ببخشند.

مکمل هیرونیک ایکس مارت از آن نمونه قرص های مکمل غذایی است که پزشکان توصیه می‌کنند، زیرا این مکمل حاوی B5 می باشد، رطوبت پوست را تنظیم می کند و به پیشگیری و یا رفع شوره سر کمک می کند.

همچنین  به دلیل دارا بودن زینک، بیوتین، پنتوتنیک اسید، کوآنزیم کیوتن موجب سلامت پوست و ناخن نیز می‌شود.

درمان خانگی شوره سر

درمان خانگی شوره سر

اگر نمی خواهید از شامپو ها و داروهایی شیمیایی برای درمان شوره سر استفاده کنید( این امر بیشتر سلیقه ای است اما تاثیر دارو های شیمیایی بیشتر است)، برخی از داروهای طبیعی را امتحان کنید، می توانید گزینه های زیر را در نظر بگیرید:

 • جوش شیرین:

به آرامی آن را در حمام به پوست سر خود بمالید و پس از چند دقیقه آبکشی کنید.

 • سرکه سیب:

 1/4 فنجان را با 1/4 فنجان آب مخلوط کنید. به مدت 15 دقیقه تا 1 ساعت روی موهای خود بمالید و سپس آبکشی کنید. این کار را دو بار در هفته انجام دهید.

 • روغن نارگیل

3 تا 5 قاشق چایخوری را به پوست سر خود بمالید و بگذارید 1 ساعت بماند. سپس موهای خود را با شامپو بشویید و بشویید.

 • آب لیمو

2 قاشق چایخوری را به پوست سر خود بمالید و بشویید. سپس یک قاشق چای خوری دیگر را با 1 فنجان آب مخلوط کنید. این کار را هر روز انجام دهید.

 • آلوئه ورا

قبل از شستن موها به پوست سر خود بمالید.

 • روغن زیتون

10 قطره را به پوست سر خود بمالید. سر خود را با کلاه دوش بپوشانید و بگذارید یک شب بماند. صبح موهای خود را شامپو بزنید و بشویید.

درمان سریع شوره سر

بی شک سریع ترین روش درمان شوره سر استفاده از شامپو های ضد شوره است اما از نمونه های دیگری که می‌توان به آن ها اشاره کرد، موارد زیر است:

 • مالیدن ماست روی سر و شستشوی آن پس از 20 دقیقه
 • استفاده از سرکه سیب( بالاتر طریقه مصرف آن ذکر شده)
 • مخلوط سیر و عسل را روی سرتان بمالید و پس از چند دقیقه بشویید

مدت زمان شوره سر چقدر است؟

ممکن است چندین هفته طول بکشد تا شوره سر متوقف شود، بنابراین در مورد شامپوها در هفته اول یا دو هفته اول نتیجه گیری نکنید.

اگر بعد از حدود یک ماه هیچ بهبودی مشاهده نکردید، بهتر است از شامپوی دیگری استفاده کنید یا به سراغ درمان شوره سر دیگری بروید.

سوالات متداول

آیا شوره سر خود به خود از بین می رود؟

خیر شوره سر خود به خود از بین نمی‌رود و بهتر است بدانید که شوره سر قابل درمان نیست بیشتر افراد باید علائم را در دراز مدت مدیریت کنند. معمولا تکه ها می آیند و می روند. درمان شوره سر با شامپوی مخصوص می تواند وضعیت شما را مدیریت کرده و از خارش و پوسته پوسته شدن آن جلوگیری کند.

آیا آب داغ باعث شوره سر می شود؟

بله، آب داغ می تواند به شما شوره سر بدهد. خشکی پوست سر یکی از دلایل اصلی شوره سر و خارش است. با توجه به اینکه آب داغ می تواند پوست سر شما را بسیار خشک کند، همچنین می تواند منجر به افزایش خارش و مشکلات شوره سر شود.

چگونه شوره سر خود را متوقف کنم؟

شوره سر را باید با شامپو های ضد شوره و استفاده آنها به صورت درمانی متوقف کرد.

آیا شوره سر باعث ریزش مو می شود؟

در بیشتر موارد، شوره سر مستقیماً باعث ریزش مو نمی شود. با این حال، خارش ناشی از آن می تواند منجر به خاراندن شود. این می تواند به فولیکول های مو آسیب برساند و منجر به ریزش مو شود، اگرچه طاسی کامل نیست.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 3 نظر

4 3
شوره سر

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن