کلسیم سیترات

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

مکمل­های کلسیم معمولا در دو شکل کلسیم سیترات و کلسیم کربنات عرضه می­شوند. هر کدام از این ترکیبات ویژگی­های خاص خویش را دارند، با این حال به علت قیمت کمتر، کلسیم کربنات رایج­تر است.

در این مقاله، درباره کلسیم سیترات -نوعی از مکمل کلسیم که مصرف آن با مزایای زیادی همراه است- صحبت می­کنیم. ما سعی می­کنیم هر آنچه درباره این مکمل نیاز دارید، در اختیار شما قرار دهیم.

کلسیم سیترات چیست؟

کلسیم سیترات یا سیترات کلسیم (کلسیترات) یکی از انواع مکمل کلسیم است که در بازار وجود دارد. کلسیم یک یون با دو بار مثبت است. برای این­که بتوان آن را پایدار کرد تا با موارد مختلف وارد واکنش نشود، لازم است آن را با یک یون دیگر که به همین تعداد بار منفی دارد ترکیب کرد. در این شرایط بارهای کلسیم خنثی می­شوند و این ماده معدنی را می­توان به شکل مکمل­های پودری، آبکی، کپسول و قرص تولید کرد.

با این حال، نوع یونی که با کلسیم ترکیب می­شود اهمیت زیادی دارد. برای مثال از ترکیب کلسیم  با یون کربنات، کربنات کلسیم حاصل می­شود که همان سنگ آهک است. همان­طور که می­بینید همه ترکیبات کلسیم را نمی­توان خورد. فقط فرض کنیم کسی به عنوان مکمل، آهک مصرف کند!!

دانش داروسازی یون­های خاصی را برای ترکیب با کلسیم مشخص کرده که می­توانند در بدن از کلسیم جدا شوند و آسیبی نیز به بدن وارد نکنند. کربنات و سیترات دو تا از این یون­ها هستند که مکمل­های کربنات کلسیم و کلسیم سیترات را می­سازند.

کلسیم سیترات برای چه مواردی استفاده می شود

کلسیم سیترات برای چه مواردی استفاده می شود؟

کلسیم نقش بسیار مهمی در بدن برای عملکرد طبیعی اعصاب، سلول­ها، ماهیچه­ها و استخوان­ها دارد. اگر کلسیم کافی در خون وجود نداشته باشد، بدن کلسیم را از استخوان­ها می­گیرد و در نتیجه استخوان­ها  ضعیف می­شوند. داشتن مقدار مناسب کلسیم برای ساخت و حفظ استخوان­های قوی مهم است.

این مکمل همانند مکمل کربنات کلسیم برای پیشگیری یا درمان سطوح پایین کلسیم خون در افرادی که کلسیم کافی از رژیم غذایی خود دریافت نمی­کنند استفاده می­شود.

همچنین ممکن است برای درمان مشکلات ناشی از سطوح پایین کلسیم مانند از دست دادن استخوان ( پوکی استخوان )، استخوان‌های ضعیف ( استئومالاسی/ راشیتیسم )، کاهش فعالیت غده پاراتیروئید (هیپوپاراتیروئیدیسم) و یک بیماری عضلانی خاص (تتانی نهفته) استفاده شود.

علاوه بر این­ها زنان باردار، شیرده یا یائسه، افرادی که از داروهای خاصی مانند فنی توئین، فنوباربیتال یا پردنیزون استفاده می­کنند، این مکمل را دریافت می­کنند تا مبتلا به کمبود کلسیم نشوند (پیشگیری).

مقایسه کلسیم سیترات با کربنات کلسیم

مکمل­های کلسیم سیترات راحت­تر از کربنات کلسیم جذب می­شوند. آنها را می­توان با معده خالی مصرف کرد. همچنین این مکمل در افرادی که از داروهای کاهش­دهنده اسید معده استفاده می­کنند، راحت­تر جذب می شوند. اما از آنجایی که کلسیم سیترات تنها ۲۱ درصد کلسیم دارد، ممکن است برای تامین نیاز روزانه خود نیاز به مصرف قرص­های بیشتری داشته باشید. علاوه بر این­ها، قیمت کلسیم سیترات نسبت به کلسیم کربنات بیشتر است.

عوارض جانبی کلسیم سیترات (کلسیترات) چیست؟

بسیاری از افرادی که از این مکمل استفاده می­کنند عوارض جانبی جدی ندارند. با این حال، یبوست و ناراحتی معده ممکن است در طول مصرف رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز  اطلاع دهید.

با این حال ممکن است، عوارض جانبی نادری نیز وجود داشته باشد مانند حالت تهوع/استفراغ، از دست­دادن اشتها، کاهش وزن غیرمعمول، تغییرات ذهنی/خلق، درد استخوان/عضله، سردرد، افزایش تشنگی/ادرار، ضعف و خستگی غیرعادی.

واکنش آلرژیک جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

هنگام مصرف کلسیم سیترات از چه داروها و مواد غذایی باید اجتناب کرد؟

کلسیم سیترات می­تواند جذب سایر داروها مانند آنتی­بیوتیک­های چهار حلقه­ای (به عنوان مثال داکسی سایکلین، مینوسیکلین)، بیس­فسفونات­ها (مانند آلندرونات)، استراموستین، لووتیروکسین و آنتی بیوتیک­های کینولون (مانند سیپروفلوکساسین، لووفلوکساسین) را کاهش دهد. به همین دلیل لازم است بین مصرف مکمل کلسیم و این داروها چند ساعت فاصله باشد.

جذب کلسیم وقتی با غذا مصرف می­شود، افزایش می­یابد. با این حال، غذاهای سرشار از اسید اگزالیک (اسفناج یا ریواس)، یا اسید فیتیک (سبوس و غلات کامل) ممکن است جذب کلسیم را کاهش دهند.

برای جلوگیری از این تداخل، این داروها و مواد غذایی را حداقل 2 ساعت قبل یا 4 تا 6 ساعت بعد از کلسیم مصرف کنید.

دوز توصیه شده برای مصرف کلسیم سیترات

چگونه کلسیم سیترات (کلسیترات) را مصرف کنیم؟

این مکمل را به صورت خوراکی، با یا بدون غذا مصرف کنید. تمام دستورالعمل­های روی بسته محصول را دنبال کنید و میزان مصرف را طبق دستور پزشک تنظیم کنید.

برای جذب بهتر، اگر دوز تجویز شده بیش از 600 میلی­گرم در روز است، آن را تقسیم کرده و در طول روز با فاصله مصرف کنید.

اگر از محصول جویدنی استفاده می­کنید، قبل از قورت­دادن آن را خوب بجوید.

اگر از قرص جوشان استفاده می­کنید، اجازه دهید قرص در یک لیوان آب کاملا حل شود. قرص را نجوید یا قورت ندهید.

اگر از پودر یا مکمل مایع استفاده می­کنید، مکمل را با قاشق اندازه­گیری کنید تا مطمئن شوید که دوز صحیح را دریافت کرده­اید.

اگر محصولِ مایع، یک سوسپانسیون است، قبل از هر نوبت بطری را به خوبی تکان دهید.

دوز توصیه شده برای مصرف کلسیم سیترات

از آنجا که این مکمل، کلسیم مورد نیاز بدن را تامین می­کند، دوز تجویز شده بر اساس میزان کلسیمی که در ترکیب آن وجود دارد تجویز می­شوند. قرص کربنات کلسیم، حدود 40 درصد کلسیم دارد، اما کلسیم سیترات تنها 21 درصد وزنش کلسیم است. بنابراین دوز دریافتی از این مکمل، ممکن است بیشتر از نوع کربنات باشد، با این حال دوز وابسته به اندازه کپسول و یا حالت فیزیکی آن دارد.

به طور کلی، با افزایش مقدار مصرفی، جذب کلسیم شروع به کاهش می­کند. مقدار ایده آل برای مصرف در یک دور تا 500 میلی­گرم کلسیم است. بنابراین باید ببینید چه تعداد قرص کلسیم سیترات حاوی 500 میلی­گرم است.

به طور کلی اگر این مکمل را فقط به عنوان کمک به دریافت کلسیم غذایی استفاده می­کنید، مقداری که حاوی 500 میلی­گرم کلسیم باشد کافی است. با این حال در صورت کمبود و یا در شرایط ویژه، پزشک دوز بیشتری را تجویز می­کند.

بهترین قرص کلسیم سیترات

مکمل­های کلسیم زیادی در بازار وجود دارند، با این حال مکمل­های سیترات معمولا محدود­تر از نوع کربنات هستند. «بن فیت» یکی از مکمل­های سیترات است که در هر قوطی حاوی 60 قرص است و میزان مصرفی روزانه آن دو عدد کلسیم است. این مکمل شما را از دریافت کلسیم کافی در روز مطمئن می­کند و در صورت کمبود، به شما کمک می­کند تا ذخیره کلسیم خود را افزایش دهید.

مکمل بن فیت

بهترین زمان مصرف کلسیم سیترات

بر خلاف نوع کربنات، شما مجبور نیستید کلسیم سیترات را همراه با غذا بخورید، بنابراین می­توانید آن را در زمان­های مختلف روز، با معده خالی یا پر استفاده کنید. با این حال، باید توجه داشته باشید که بین مصرف این مکمل و داروها و غذاهایی که با آن تداخل دارند فاصله بی­اندازید. آنها را حداقل 2 ساعت قبل یا 4 تا 6 ساعت بعد از کلسیم مصرف کنید.

کلسیم سیترات و سنگ کلیه

مکمل کلسیم ترجیحی برای افرادی که در معرض خطر تشکیل سنگ کلیه هستند، سیترات کلسیم است. زیرا به افزایش دفع سیترات ادراری کمک می­کند.

کلسیم سیترات و سنگ کلیه

سوالات متداول

کلسیم سیترات برای چه مواردی استفاده می­شود؟

این مکمل برای دریافت کلسیم کافی استفاده می­شود. کاهش کلسیم خون (که البته به ندرت اتفاق می­افتد)، پوکی استخوان، دریافت کم کلسیم از مواد غذایی، یائسگی و بیماری­های خاص، از جمله شرایطی هستند که در آنها این مکمل تجویز می­گردد.

اثرات منفی کلسیم سیترات چیست؟

این مکمل می­تواند سبب یبوست شود. با این حال عوارض خاص دیگری برای آن گزارش نشده است و به طور معمول بدون عارضه جانبی مصرف می­شود.

تفاوت بین کلسیم و کلسیم سیترات چیست؟

کلسیم سیترات در حقیقت کلسیمی است که به یک یون منفی به نام سیترات متصل شده است. این یون، کلسیم را پایدار می­کند، اما از خواص آن برای بدن نمی­کاهد. در بدن، کلسیم سیترات تجزیه شده و کلسیم خالص را در اختیار ارگان­ها قرار می­دهد.

روزانه چه مقدار کلسیم سیترات مصرف کنم؟

اگر قصد دارید روزانه 500 میلی­گرم کلسیم خالص مصرف کنید، معمولا لازم است دو عدد قرص کلسیم سیترات را با فاصله از هم استفاده کنید. 21 درصد وزن این مکمل، کلسیم و بقیه آن سیترات است.

چه غذاهایی حاوی کلسیم سیترات هستند؟

کلسیم سیترات فرمی از کلسیم است که به عنوان مکمل استفاده می­شود. به عبارت دیگر، کلسیم موجود در ساختار غذاها معمولا متصل به سیترات نیست. با این حال، این مکمل ممکن است به آب میوه­های غنی شده با کلسیم اضافه شود.

چه نوع کلسیمی برای استخوان بهتر است؟

مکمل­های کلسیم در بدن تجزیه شده و کلسیم خالص را در اختیار استخوان قرار می­دهند. بنابراین برای استخوان مهم نیست چه نوع مکملی را استفاده کنید. با این حال، کلسیم مواد غذایی قابل دسترس­تر از مکمل است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل بن فیت ایکس-مارت و خرید محصول کلیک کنید
5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 9 نظر

4 9
کلسیم سیترات

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن