بهترین قرص کلسیم برای پوکی استخوان

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

کلسیم یک ماده مغذی مهم است و برای بسیاری از عملکردهای بدن از جمله لخته شدن خون و عملکرد مناسب قلب، ماهیچه ها و اعصاب مورد نیاز است. کلسیم همچنین برای سلامت و استحکام استخوان ها حیاتی است. دریافت نکردن کلسیم کافی می تواند به ایجاد پوکی استخوان. اما بهترین قرص کلسیم برای پوکی استخوان چیست؟

با ما همراه باشید تا بهترین قرص کلسیم برای پوکی استخوان را به شما معرفی کنیم.

تعاریف و حقایق پوکی استخوان و کلسیم

پوکی استخوان یک بیماری است که با استخوان هایی نازک و شکننده مشخص می شود و می تواند به راحتی بشکند. افراد مبتلا به پوکی استخوان توده استخوانی کمی دارند و توده استخوانی کم می تواند منجر به شکستگی استخوان شود.

دریافت کلسیم کافی در رژیم غذایی برای کمک به پیشگیری از پوکی استخوان و کمک به جلوگیری از کاهش توده استخوان ضروری است.

کلسیم به تنهایی نمی تواند فرد را از تحلیل استخوان ناشی از برخی داروها یا بیماری ها، سیگار کشیدن، اعتیاد به الکل، ورزش نکردن کافی یا کمبود استروژن محافظت کند.

با این حال، کلسیم به فرد کمک می کند تا استخوان های سالمی داشته باشد، و به کودکان و نوجوانان کمک می کند تا استخوان های قوی داشته باشند.

همچنین تنها 50 تا 60 درصد از بزرگسالان و تنها 10 تا 25 درصد از نوجوانان در ایالات متحده، مقدار توصیه شده کلسیم را دریافت می کنند.

چگونه قرص کلسیم به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کند؟

کلسیم باعث استحکام استخوان ها می شود. در حقیقت، استخوان ها و دندان ها 99 درصد کل کلسیم بدن را دارند و 1 درصد باقیمانده در مایعات داخل سلولی و خارج سلولی است.

استخوان‌ها به‌عنوان انبار کلسیم عمل می‌کنند که بدن از آن استفاده می‌کند و در طول زندگی با رژیم غذایی جایگزین می‌شود. اگر کلسیم کافی مصرف نشود، بدن آن را از استخوان ها می گیرد. اگر کلسیم بیشتر از مقدار مصرفی در رژیم غذایی از استخوان ها خارج شود، با افزایش سن، استخوان ها شکننده و ضعیف می شوند و منجر به پوکی استخوان و شکستگی می شوند.

پیشگیری از پوکی استخوان در دوران کودکی و نوجوانی با ورزش کافی و مواد مغذی مناسب از جمله کلسیم و ویتامین D آغاز می‌شود. با این حال، بزرگسالان می‌توانند به همان روش‌ها از پوکی استخوان جلوگیری کنند.

اهمیت کلسیم در رشد و حفظ توده استخوانی (تراکم استخوان) در طول زندگی افراد متفاوت است. در مواقع رشد سریع و قابل توجه استخوان (در دوران نوجوانی) یا از دست دادن سریع استخوان (بعد از 50 سالگی)، کلسیم اهمیت بیشتری دارد. بنابراین برای کاهش خطر پوکی استخوان، مصرف کلسیم باید در دوران نوجوانی و بعد از 50 سالگی به بالاترین حد خود برسد.

فواید قرص کلسیم برای پوکی استخوان

بدن شما برای ساختن و حفظ استخوان های قوی به کلسیم نیاز دارد. قلب، ماهیچه ها و اعصاب شما نیز برای عملکرد صحیح به کلسیم نیاز دارند.

برخی از مطالعات نشان می دهد که کلسیم، همراه با ویتامین D، ممکن است مزایایی فراتر از سلامت استخوان داشته باشد: شاید محافظت در برابر سرطان، دیابت و فشار خون بالا. اما شواهد در مورد چنین مزایای سلامتی قطعی نیست.

اما فوائد کلی کلسیم عبارت است از:

  • سلامت استخوان
  • انقباض عضلات
  • لخته شدن خون
  • کاهش انقباض عضله صاف

کلسیم مورد نیاز برای پوکی استخوان‌

از آنجایی که نیاز بدن به کلسیم با افزایش سن تغییر می کند، مصرف کلسیم باید در صورت لزوم تنظیم شود. بسته به سن، مصرف مناسب کلسیم به طور کلی بین 1000 تا 1300 میلی گرم (میلی گرم) در روز است.

پس از بررسی های گسترده، موسسه پزشکی ایالات متحده در مورد توصیه های زیر برای دریافت کلسیم تصمیم گرفت. این توصیه ها در گزارشی در نوامبر 2010 منتشر شد. این توصیه ها میزان کل کلسیم غذا و مکمل ها را در ترکیب نشان می دهد.

مقدار کلسیم مورد نیاز روزانه به سن و جنسیت فرد بستگی دارد. برای اطلاع بیشتر به جدول پایین رجوع کنید.

سنکلسیم مورد نیاز( میلی گرم در روز)
9-181300
19-50 زن 19-70 مرد1000
51-70 زن1200
بالای 701200

چه کسانی باید مکمل های کلسیم را در نظر بگیرند؟

روده ها تنها می توانند حدود 500 تا 600 میلی گرم کلسیم را در هر زمان جذب کنند، بنابراین کل کلسیم دریافتی باید در طول یک روز تقسیم شود.

مصرف بیش از حد کلسیم می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه شود. مصرف بیش از حد کلسیم ممکن است با سایر خطرات سلامتی از جمله حملات قلبی و سکته همراه باشد، اما مطالعات علمی قطعی نیستند. بنابراین، وقتی صحبت از مصرف کلسیم می‌شود، دریافت کلسیم کافی مهم است، اما اگر بیشتر باشد بهتر نیست.

به صورت کلی افرادی که در رژیم غذایی آنها،  میزان کلسیم کمتری وجود دارد باید از مکمل های غذایی که کلسیم دارند و یا قرص کلسیم برای پوکی استخوان مصرف نمایند.

انواع قرص‌های کلسیم

قرص کلسیم همان مکمل هایی هستند که حاوی کلسیم اند و به صورت قرص و یا کپسول در بازار دارویی وجود دارد. این مکمل در برندهای مختلف تولید می‌گردد و هر کدام از آنها دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند. قبل از خرید قرص کلسیم ویژگی‌های آن محصول را به خوبی بخوانید.

اما به صورت کلی قرص کلسیم به دو دسته تقسیم می شود:

●       مکمل کلسیم کربنات

این مکمل یکی از محبوب ترین مکمل های حاوی کلسیم (با 40% کلسیم) است. همچنین ارزان ترین نوع آن نیز است. معمولا به عنوان آنتی اسید برای تسکین سوزش معده، سوء هاضمه و ناراحتی معده نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این مکمل، مکملی معروف و محبوب است، پس احتمالا از این مکمل کلسیم استفاده کرده اید. فراموش نکنید مکمل کلسیم دار را نباید با معده خالی مصرف کنید زیرا در بدن جذب نمی شود. برخی از افراد از این به عنوان مکمل های حاوی کلسیم استفاده نمی کنند،زیرا در صورت مصرف آن دچار یبوست  می شوند.

●       مکمل کلسیم سیترات

این مکمل داری 20 درصد کلسیم است. سیترات به خوبی در معده خالی جذب می شود و یبوست ایجاد نمی کند. یکی از مشکلات این مکمل کلسیم این است که هر قرص آن حاوی کلسیم با میزان کم است. بنابراین باید تعداد بیشتری را بخورید تا کلسیم مورد نیاز بدن خود را تامین کنید.

کلسیم سیترات حتی برای آن دسته از افرادی که اسید معده آنها به خوبی ترشح نمی شود به راحتی قابل هضم است. مصرف این مکمل  برای افراد مسن وبیمارانی که از چاقی رنج می برند توصیه می شود.

انتخاب قرص کلسیم برای پوکی استخوان

اما احتمالا برای شما هم انتخاب بهترین مکمل کلسیم یا بهترین قرص کلسیم برای پوکی استخوان کار سختی باشد، در این صورت ما به شما کلسی هیل ایکس مارت و بن فیت ایکس مارت را پیشنهاد می کنیم.

کلسی هیل ایکس مارت( Calci Heal X-Mart)

هر عدد از این مکمل، حاوی 1200 میلی گرم کلسیم کربنات است و در کنارش دارای ویتامین D3، K2 و E مورد نیازبدن می باشد. در یک قوطی 60 عدد مکمل وجود دارد. از این داروی مکمل می توان هر روز استفاده کرد.

بن فیت ایکس مارت( Bone Fit X-Mart)

هر عدد از این مکمل، حاوی 800 میلی گرم کلسیم سیترات است و در کنارش دارای ویتامین D3، منیزیم اکساید و زینک اکساید مورد نیازبدن می باشد. در یک قوطی 60 عدد مکمل وجود دارد.  از این داروی مکمل می توان هر روز استفاده کرد.

سوالات متداول

اگر پوکی استخوان دارید چند میلی گرم کلسیم باید مصرف کنید؟

به صورت میانگین همان 1000 تا 1200 میلی گرم مناسب می باشد مگر این که دکتر متخصص شما طبق دوره ی درمانی که برای شما تعریف کرده دوز بیشتر یا کمتری را توصیه کند.

کدام شکل مکمل کلسیم بهتر جذب می شود؟

مکمل کلسیم نیترات بهتر جذب می شود و عارضه ی کمتری نسبت به نوع دیگر دارد اما میزان دوز کمتری هم دارد.

آیا D2 یا D3 برای پوکی استخوان بهتر است؟

اگر به بیماری پوکی استخوان مبتلا شده‌اید، از یاد نبرید که ویتامین D و کلسیم به تنهایی برای درمان این بیماری کافی نیست؛ بلکه علاوه بر ویتامین دی و کلسیم باید داروهای دیگری را که پزشک برایتان تجویز می‌کند، هم مصرف کنید. اما باید بدانید که ویتامین D بسیار در درمان پوکی استخوان موثر می باشد.

بهترین شکل کلسیم برای پوکی استخوان چیست؟

بهترین قرص کلسیم برای پوکی استخوان از نوع و شکل کلسیم کربنات می باشد، زیرا میزان کلسیم بیشتری دارد.

5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 4 نظر

4 4
بهترین قرص کلسیم برای پوکی استخوان

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن