رگ به رگ شدن کمر

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

رگ به رگ شدن کمر به دلیل آسیب و کشیدگی در رباط ها به وجود می ­آید. مشکل در حرکت، اسپاسم عضلانی، کاهش دامنه حرکتی و … از علائم این عارضه است.

اضافه وزن، بلند کردن اجسام سنگین، عضلات ضعیف و … نیز از مواردی هستند که می­توانند به رگ به رگ شدن کمر منجر گردند و می ­بایست حتی الامکان از آن ها اجتناب شود.

این عارضه با انجام تصویربرداری یا با استفاده از علائم بالینی به راحتی از طریق پزشک تشخیص داده می ­شود. سرما و گرما درمانی، رژیم غذایی مناسب، انجام تمرینات ورزشی کافی  مناسب، استفاده از داروهای غیر استروئیدی و ضد التهابی، فیزیوتراپی و … همگی از عواملی هستند که به پیشگیری از این عارضه و درمان آن کمک می­کنند.

به منظور شناخت کامل عارضه رگ به رگ شدن کمر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

رگ به رگ شدن کمر چیست؟

رگ به رگ شدن کمر چیست؟

رگ به رگ شدن کمر به کشیدگی یا پارگی رباط گفته می­ شود. کمر ساختمان پیچیده ای از استخوان و ماهیچه است که توسط غضروف ها، تاندون ها و رباط ها حمایت می­ شود و با شبکه ای از رگ ها و اعصاب تغذیه می­گردد.

به دلیل اینکه بیشتر وزن بدن حین راه رفتن، دویدن، بلند کردن اجسام و … متوجه کمر و قسمت پایین آن است، احتمال آسیب و رگ به رگ شدن کمر بسیار شایع است.

آیا رگ به رگ شدن کمر با کشیدگی کمر تفاوت دارد؟

رگ به رگ شدن کمر با کشیدگی متفاوت است. کشیدگی به آسیب در عضله یا تاندون گفته می ­شود.

تاندون ها نوارهای سخت و فیبری هستند که ماهیچه را به استخوان متصل می­ کنند. در اثر کشیدگی پشت، ماهیچه ها و تاندون های حمایت کننده ستون فقرات پیچ خورده و در اثر آن کشیده یا پاره می­شوند و کشیدگی رخ خواهد داد.

رگ به رگ شدن به کشیدگی و پارگی رباط اشاره دارد. رباط ها نوارهای فیبرمانندی هستند که دو یا چند استخوان را در یک مفصل به هم متصل می کنند و از حرکت بیش از حد مفصل جلوگیری می نمایند. لذا رگ به رگ شدن کمر به آسیب و کشیدگی رباط و کشیدگی کمر به آسیب و کشیدگی تاندون ها مربوط می­ شود.

علائم رگ به رگ شدن کمر

علائم رگ به رگ شدن کمر

از علائم رگ به رگ شدن کمر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمر دردی که با حرکت بدتر می شود.
 • گرفتگی و اسپاسسم عضلانی و انقباضات ناگهانی از علائم رگ به رگ شدن است.
 • کاهش دامنه عملکردی مفصل و مشکل در راه رفتن، خم شدن، ایستادن و … از علائم شایع رگ به رگ شدن کمر است.
 • درد ناشی از رگ به رگ شدن کمر به سمت باسن حرکت می کند اما پاها را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

علت رگ به رگ شدن کمر چیست؟

بلند کردن اجسام سنگین یا فشار بیش از اندازه به عضلات پشت از علل رگ به رگ شدن کمر هستند.

زمین خوردن یا پیچش ناگهانی و ضربه ای سبب می گردد تا مفاصل از موقعیت طبیعی خود خارج شده و رگ به رگ شدن کمر رخ خواهد داد.

انحنای بیش از حد کمر، اضافه وزن، عضلات ضعیف کمر، شکم و انجام ورزش های نامناسبی که با هل دادن و کشیدن سر و کار دارند، احتمال آسیب دیدگی کمر را بالا خواهند برد.

روش های تشخیص رگ به رگ شدن کمر

روش های تشخیص رگ به رگ شدن کمر

اغلب رگ به رگ شدن کمر از طریق مشاهدات و معاینات بالینی پزشک متخصص قابل تشخیص است.

در دردهای شدیدتر پزشکان اغلب گرفتن عکس رادیوگرافی را نیز تجویز می کنند تا از عدم وجود شکستگی یا فتق و برآمدگی دیسک کمر اطمینان پیدا کنند.

اغلب استفاده از آزمایشات و تصویربرداری مورد نیاز نیست، مگر اینکه درد بیش از 6 هفته ادامه پیدا کند.

بهتر است در صورت ادامه دار شدن درد کمر و عدم تأثیر فیزیوتراپی از آزمایش جهت تشخیص بهتر پزشک متخصص استفاده شود.

آزمایشات تشخیصی در این خصوص را می توان به دو دسته زیر محدود کرد:

● اشعه ایکس

با استفاده از اشعه ایکس می توان ساختار مهره ها و طرح کلی مفاصل را بررسی کرد. در آزمایشی که با اشعه ایکس انجام می گیرد، علل بالقوه دیگری چون عفونت، شکستگی و … در صورت وجود تشخیص داده می شوند.

● تصویربرداری تشدید مغناطیسی یا MRI

ام آر آی تصاویری سه بعدی از طناب نخاعی، ریشه های عصبی و نواحی اطراف را آماده کرده و در صورت رگ به رگ شدن کمر آسیب به رباط ها را نیز مشخص خواهد کرد.

درمان رگ به رگ شدن کمر

هدف از انجام درمان رگ به رگ شدن کمر، کاهش درد و اسپاسم عضلانی است.

در این دوره استراحت، استفاده از کمپرس یخ، فشرده سازی محل آسیب دیده به ویژه 1 تا 2 روز پس از آسیب، استفاده از داروی غیر استروئیدی جهت کاهش التهاب نظیر ایبوپروفن، فیزیوتراپی شامل کشش لگن و ماساژ ملایم، تحریک الکتریکی عضلات، تمرینات کششی و … توصیه می گردد.

در این دوران لازم است تا از استراحت مطلق و ماندن در رختخواب خودداری شود. استراحت زیاد سبب از دست رفتن قدرت عضلانی شده و این امر به سفت تر شدن عضلات منجر خواهد شد.

چه موقع برای رگ به رگ شدن کمر به پزشک مراجعه کنیم؟

توصیه می گردد در شرایط زیر در صورت رگ به رگ شدن کمر با پزشک معالج تماس گرفته شود:

 • وجود درد بسیار شدید، طوری که فرد از انجام حرکت و راه رفتن ناتوان باشد.
 • احساس بی حسی در پایین پا یا در محل آسیب دیدگی
 • وجود توده یا ناحیه ای غیر معمول در تصویربرداری انجام شده.
 • درد شدید که منجر به اختلال در خواب فرد می شود.
 • ضعف زیاد در دستان و پاها پس از آسیب و فشار به ستون فقرات

پماد برای رگ به رگ شدن کمر

پماد برای درمان ناحیه دردناک کمر مفید است. مواد موجود در پماد از طریق پوست جذب و برای درمان ناحیه دردناک مورد استفاده قرار می گیرد.

بعد از رگ به رگ شدن کمر استفاده از پماد یا ژل یخ می تواند موثر باشد. سرما درمانی ناحیه دردناک در دو روز اول کمک زیادی می کند.

بعد از آن استفاده از پمادهایی که گرما ایجاد کرده و گردش خون را بالا می برند تأثیر زیادی خواهند داشت.

گرما سبب شل شدن عضلات و مفاصل آسیب دیده و دردناک خواهد شد. علاوه بر پماد های فوق می توان از پمادهایی که تورم و درد را کاهش می دهند نیز استفاده کرد.

پماد یا ژل ولتارن یا دیکلوفناک از جمله پمادهای ضدالتهابی موضعی و شناخته شده ای هستند که برای درمان رگ به رگ شدن کمر مورد استفاده قرار می گیرند.

قرص رگ به رگ شدن کمر

استفاده از قرص های ضدالتهابی و ضداستروئیدی در درمان رگ به رگ شدن کمر تأثیر زیادی دارند.

ایبوپروفن و ناپروکسن از بهترین قرص ها برای درمان رگ به رگ شدن کمر به شمار می روند.

اگرچه دستیابی به این داروها بدون نسخه پزشک امکان پذیر است، اما اگر از ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن در دوزهای بالا به طولانی مدت استفاده شود، عوارضی چون درد معده، زخم و خونریزی در کبد و کلیه را نیز با خود به دنبال خواهد داشت. لذا در صورت استفاده طولانی مدت از این داروها حتماً می بایست با پزشک مشورت شود.

درمان سریع رگ به رگ شدن کمر

درمان سریع رگ به رگ شدن کمر

به منظور درمان سریع رگ به رگ شدن کمر، توصیه می شود تا مراحل ذیل به دقت انجام شود:

● یخ درمانی

استفاده از یخ در ساعات اولیه پس از آسیب سبب کاهش درد و تورم خواهد شد. به منظور یخ درمانی لازم است 2 تا 3 روز، روزانه 3 تا 4 مرتبه و در هر مرتبه 20 تا 30 دقیقه، یخ را بر محل آسیب دیده قرار دهید.

● گرما درمانی

بعد از انجام 2 تا 3 روز یخ درمانی، بهتر است از گرما درمانی استفاده شود. گرما از طریق افزایش گردش خود در نقطه آسیب دیده، روند درمانی را تسریع می بخشد. استفاده از حمام آب گرم، پد گرمایشی، بطری آب گرم و … به منظور گرما درمانی مفید خواهند بود.

● استفاده از داروهای ضد التهابی

استفاده از داروهای ضدالتهابی ضد استروئیدی به کاهش درد و تورم کمک می کند. استامینوفن، ناپروکسن و ایبوپروفن از شناخته ترین داروها در این حوزه به شمار می روند.

● استفاده از کمربند

به منظور تقویت پشت، بهتر است از کمربندی برای تقویت پشت استفاده شود. همچنین توصیه می گردد تا از کمربند در کوتاه مدت به منظور بلندکردن اجسام سنگین استفاده شود.

● فیزیوتراپی

استفاده از حرکات خاص فیزیوتراپی که توسط پزشک معالج تجویز می شود سبب تقویت عضلات شکم و پشت شده و به بهبود رگ به رگ شدن کمر کمک خواهد کرد.

چگونه از رگ به رگ شدن کمر جلوگیری کنیم؟

به منظور پیشگیری از رگ به رگ شدن کمر می توان از راهکارهای زیر بهره گرفت:

 • انجام تمرینات ورزشی تقویت کننده عضلات و انجام حرکات کششی، حداقل 2 روز در هفته.
 • پرهیز از بلند کردن وسایل سنگین. در صورت نیاز به بلند کردن وسایل سنگین نیز ابتدا می بایست زانوها را خم کرده و پشت را صاف نگاه داشته و بعد اجسام سنگین را از زمین بردارید.
 • داشتن سبک زندگی سالم و استفاده از غذاهای مناسب و مقوی و جلوگیری از اضافه وزن نیز به پیشگیری از کمر درد کمک می کند.

ورزش برای رگ به رگ شدن کمر

ورزش برای رگ به رگ شدن کمر

تمرینات ورزشی با تقویت عضلات کمر و کاهش درد به پیشگیری از رگ به رگ شدن کمر کمک می کنند.

اغلب ورزش های هوازی پس از آسیب های عضلات پشت جهت ریکاوری و توانبخشی مفید خواهند بود.

تمرینات ورزشی سبب افزایش گردش خون شده و از این طریق اکسیژن و مواد مغذی راحت تر به عضلات و بافت های آسیب دیده وارد شده و روند بهبودی تسریع می شود.

از مهمترین ورزش ها برای پیشگیری یا درمان رگ به رگ شدن کمر می توان به لیفت لگن، پیاده روی، کرانچ، لیفت بالا تنه و … اشاره کرد.

تأثیر مگنی ول در بهبود رگ به رگ شدن کمر

در درمان و بهبود رگ به رگ شدن کمر، اگرچه المان هایی چون یخ درمانی، گرما درمانی، استفاده از داروهای ضدالتهابی، فیزیوتراپی و … مفید بوده و درمان این مشکل را تسریع می بخشند، اما استفاده از مکمل های حاوی مواد غذایی مناسب برای درمان رگ به رگ شدن کمر نیز می تواند مفید و موثر باشد.

یکی از بهترین مکمل ها در این زمینه مکمل مگنی ول ایکس مارت است. اجزای اصلی تشکیل دهنده مکمل مگنی ول، منیزیم و ویتامین B6 هستند.

منیزیم از مواد معدنی موثری است که علاوه بر تراکم استخوانی بلکه در بهبود عملکرد عضلاتی نیز تأثیر قابل توجهی دارد.

مگنی ول از اسپاسم عضلانی که یکی از دلایل رگ به رگ شدن کمر به شمار می رود، جلوگیری می کند.

همچنین ویتامین B6 موجود در این مکمل، از اضطراب و افسردگی و استرس و احساس خستگی و دردهای عضلانی جلوگیری می کند.

ویتامین B6 نیز همچون منیزیم در رفع اسپاسم و گرفتگی عضلانی نقش داشته و از این طریق مکمل مگنی ول را به یکی از بهترین مکمل های درمان رگ به رگ شدن کمر تبدیل کرده است.

NPM Site Products Posters -30

سوالات متداول

رگ به رگ شدن کمر چقدر طول می کشد تا بهبود یابد؟

اغلب اگر رگ به رگ شدن کمر حاد نباشد در عرض یک ماه به طور کامل بهبود خواهد یافت. استفاده از گرما و یخ درمانی و بهره گیری از داروهای ضد التهابی سبب بهبود درد کمر خواهد شد.

آیا پیاده روی برای رگ به رگ شدن کمر مفید است؟

بله پیاده روی از ورزش های مفید برای بهبود رگ به رگ شدن کمر به حساب می آید. پیاده روی از طریق افزایش گردش خون سبب رساندن مواد مفید و مغذی و اکسیژن به بافت های آسیب دیده شده و روند درمانی را تسهیل خواهد کرد.

رگ به رگ شدن کمر چه حسی دارد؟

رگ به رگ شدن کمر اغلب سبب درد گسترده و دردناک در پایین کمر می شود. همچنین سبب می شود تا در خم کردن کمر، ایستادن کاملاً صاف، حرکت در اطراف، خوابیدن و … درد احساس شود.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

3 2
رگ به رگ شدن کمر

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن