علائم پوست خشک، نکات مراقبتی و درمان آن

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

افراد زیادی پوست‌های خشک دارند و با مشکلات آن درگیر هستند. خشکی پو‌ست می‌تواند در نقاط مختلف پو‌ست بدن مانند دست، سر و صورت اتفاق بیوفتد. افرادی که درگیر این بیماری هستند، زیبایی و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند؛ به همین علت باید با روش‌های درمان آن آشنایی کامل داشته باشند. در این مطلب با علائم پوست خشک، دلایل وقوع و روش‌های درمان آن آشنا می‌شویم.

پوست خشک چه ویژگی‌ها و علائمی دارد؟

هر نوع پوستی ممکن است دهیدراته شود، اما خشکی پوست زمانی اتفاق می‌افتد که پوست چربی‌های مفید خود را از دست می‌دهد.

از علائم پوست خشک می‌توان به سوزش و خارش شدید اشاره کرد. همچنین یکی دیگر از علائم پوست خشک، التهاب و قرمزی پو‌ست است. در موارد حاد و شدید پوست‌های خشک، ممکن است پو‌ست بیمار دچار ترک‌های عمیق و خون‌ریزی شود. به‌طور کلی هر زمانی که احساس کردید قسمتی از پو‌ست بدن شما زبر شده و می‌خارد، شما درگیر بیماری خشکی پو‌ست شده‌اید و باید از کاهش رطوبت پو‌ست خود جلوگیری کنید.

ساختار پوست خشک چگونه است؟

ساختار پوست خشک

سبک زندگی ناسالم و شهری باعث شده است که بسیاری از افراد از مشکلات پو‌ستی مختلف رنج ببرند. یکی از رایج‌ترین مشکلات و بیماری‌های پو‌ستی که در بین بسیاری از افراد رایج است، پوست‌های خشک می‌باشد. خشکی پو‌ست به شرایطی گفته می‌شود که پو‌ست بدن رطوبت خود را از دست داده و فرم نامناسبی پیدا می‌کند؛ همچنین می‌تواند باعث مشکلاتی مانند سوزش و خارش شود.

به‌طورکلی پو‌ست انسان از سه لایه اصلی با نام‌های هیپودرم، درم و اپیدرم تشکیل شده است. هیپودرم زیرین‌ترین لایه پو‌ست است که در آن اعصاب، بافت چربی و رگ‌های پو‌ست قرار می‌گیرد. این لایه به نسبت لایه‌های دیگر بسیار حساس‌تر است.

در لایه میانی یا درم، کلاژن، رگ‌ها و مویرگ‌های خونی، فولیکول‌های مو، بافت‌های هم‌بند و غدد تعریق قرار دارد. این لایه مهم‌ترین لایه پو‌ست است؛ چرا که تمام موادی که پو‌ست و مو برای رشد به آن نیاز دارند، در این لایه قرار می‌گیرند. لایه‌ی بیرونی پو‌ست یا همان اپیدرم نیز از موادی به نام کراتینوسیت تشکیل شده است.

آب‌رسانی به پو‌ست وظیفه بیرونی‌ترین قسمت لایه اپیدرم است. در این لایه، لایه‌های لیپید که از اسیدهای چرب، سرامید و کلسترول تشکیل شده‌اند، از بخارشدن آب درون پو‌ست جلوگیری می‌کنند. زمانی که پو‌ست افراد چربی‌های لازم برای تشکیل لایه‌های لیپیدی را نداشته باشد، مشکل پو‌ست خشک برای آن‌ها پیش می‌آید. باید اشاره کرد که تنها روش حفظ رطوبت پو‌ست، چرب‌کردن آن است. در برخی روش‌ها افراد به‌طور مستقیم پو‌ست خود را چرب کرده و در برخی موارد با استفاده از ضدآفتاب‌ها و مرطوب‌کننده‌ها این کار را انجام می‌دهند.

مراقبت از پوست خشک

مراقبت از پوست خشک

افرادی که درگیر پو‌ست با رطوبت کم هستند باید برای مراقبت از پو‌‌ست خود، نکاتی مانند کاهش زمان استحمام و استفاده از دستکش و کلاه در فضای باز را رعایت کنند. برای مراقبت از پو‌ست خشک باید به این نکات توجه داشت تا در سریع‌ترین زمان ممکن این مشکل پو‌‌ستی از بین برود.

بنر رویال کلاژن ایکس مارت

پوست خشک نیاز به مراقبت ویژه ای دارد تا دچار چروک‌های زودرس و پیری پوست نشود.

 در ادامه مهم‌ترین نکات مراقبت از پوست خشک را بررسی می‌کنیم.

استفاده از مرطوب‌کننده‌ها

یکی از بهترین روش‌های مراقبت از پو‌ست خشک، استفاده از مرطوب‌کننده‌های گیاهی یا شیمیایی است. با استفاده از این محصولات شما می‌توانید از خشک‌شدن پوست خود جلوگیری کرده یا آن را درمان کنید. همچنین باید اشاره داشت که این محصولات باید با نوع پو‌ست شما تناسب داشته باشند.

کاهش زمان استحمام

یکی از دلایل اصلی ایجاد پوست‌های خشک در بین افراد، استحمام طولانی‌مدت با آب گرم است. برای این که بتوانید از پوست‌های خشک خلاص شوید و به بهترین شکل از قسمت‌های خشک پو‌ست خود مراقبت کنید، باید زمان استحمام خود را به میزان زیادی کاهش دهید.

استفاده از دستکش و کلاه در فضای بیرون

یکی دیگر از روش‌های مراقبت از پو‌ست‌ خشک، استفاده از دستکش و کلاه در فضای بیرون است؛ چرا که سرما و نور خورشید می‌توانند باعث تشدید خشک‌شدن پوست افراد شوند. شایان ذکر است که اگر علائم پوست خشک دارید، باید از لباس‌هایی استفاده کنید که این مشکل را تشدید نکند.

استفاده از صابون‌ها و شوینده‌های ویژه پوست‌های خشک

یکی دیگر از نکات مهم در مراقبت از پوست‌های خشک، استفاده از صابون‌ها و شوینده‌هایی است که برای مراقبت از این نوع پوست‌ها ساخته شده‌اند. این محصولات رطوبت پوست را حفظ کرده و از خشک‌شدن آن جلوگیری می‌کنند. شوینده‌ها و صابون‌هایی با عصاره آلوئه‌ورا را می‌توان بهترین مرطوب کننده مناسب پوست خشک به‌شمار آورد.

درمان پوست خشک

درمان پوست خشک

خبر خوب برای افراد با پوست خشک این است که روش‌های درمانی زیادی مانند استفاده از کرم‌ها و پمادهای گیاهی برای درمان این مشکل پو‌ستی وجود دارد. بسیاری از این روش‌ها علاوه ‌بر درمان پوست خشک، برای جلوگیری از به وجود آمدن پوست خشک نیز کاربرد دارند. با این روش‌ها می‌توان به راحتی این مشکل پو‌ستی را درمان کرد. در ادامه با روش‌های مختلف درمان پوست خشک آشنا می‌شویم.

نوشیدن مقدار مناسب آب

باتوجه به این که دلیل اصلی پوست خشک، کاهش رطوبت بدن است؛ نوشیدن آب یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌های درمان پوست خشک می‌باشد. افراد باید به‌طور روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشند تا پو‌ستی سالم و باطراوت داشته باشند؛ با نوشیدن این میزان آب، از خشک‌شدن پوست می‌توان جلوگیری کرد. البته نوشیدن مقدار مناسب آب به تنهایی نمی‌تواند باعث رفع مشکل خشک‌شدن پوست شود و شما باید از روش‌های درمانی دیگر نیز استفاده کنید.

استفاده از کرم‌ها و پمادها

یکی از بهترین و کارآمدترین روش‌های درمان پوست خشک، استفاده از کرم‌ها و پمادهای گیاهی یا شیمایی است. افراد با استفاده از این محصولات می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن مشکل خشک‌شدن پوست خود را از بین ببرند.

عدم مصرف داروهای مضر

یکی از دلایل اصلی خشک‌شدن پو‌ست، عوارض برخی داروهای مصرفی است. عوارض برخی داروها مانند داروهای فشارخون، ملین‌ها، آنتی هیستامین‌ها، آنتی اسیدها و دیورتیک‌ها باعث خشک‌شدن پو‌ست می‌شوند. برای درمان این مشکل باید تا حد امکان از مصرف این داروها خودداری کرد. شایان ذکر است که اگر در کنار مصرف این داروها از مقادیر زیادی مایعات و کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده شود، از خشک‌شدن پو‌ست می‌توان جلوگیری کرد.

مصرف ویتامین ها و مواد مغذی

همان‌طور که می‌دانید پو‌‌ست برای طراوت و شادابی به مواد معدنی خاصی نیاز دارد. همچنین چربی‌های مفید نیز در شادابی پو‌ست تاثیرگذار هستند. به همین علت پوست افرادی که سوءتغذیه یا مشکل بی‌اشتهایی دارند، ممکن است دچار خشکی شود. پوست این افراد مواد معدنی و ویتامین‌های لازم را دریافت نمی‌کند و به مرور زمان خشک می‌شود. برای درمان پوست خشک باید تغذیه درست و کافی داشت تا تمام مواد معدنی و ویتامین‌های لازم به پوست برسند.

  • ویتامین C

ویتامین سی به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند و محافظ پوست عمل می‌کند و برای تولید کلاژن بسیار ضروری است. مصرف ویتامین سی به دلیل نقش آن در تولید کلاژن، به بهبود آب رسانی پوست کمک می‌کند.

  • ویتامین D

این ویتامین نقش اساسی در عملکرد سد دفاعی پوست دارد و از هدر رفتن آب از سطح پوست جلوگیری می‌کند. کمبود ویتامین دی در خون، با عارضه‌های پوستی از جمله اگزما و بیماری پسوریازیس همراه است؛ این بیماری‌ها می‌توانند باعث ایجاد خشکی پوست شوند.

  • ویتامین E

 ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است و با رادیکال‌های آزاد مضر پوست مقابله می‌کند. ویتامین E برای بازگرداندن رطوبت به پوست خشک و آسیب دیده بسیار مناسب است.

  • اسیدهای چرب غیر اشباع

مصرف روغن ماهی به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا3 در افزایش آب رسانی پوست و کاهش خشکی و خارش پوست موثر است.

روغن گل مغربی منبع غنی اسیدهای چرب امگا6 است، که به این واسطه درحفظ رطوبت پوست و بهبود اگزما و پسوریازیس موثر است.

کنارگذاشتن رژیم‌های سخت و غیراصولی

رژیم‌های غذایی سخت و غیراصولی یکی دیگر از دلایل ایجاد پوست خشک هستند. براثر این رژیم‌ها، مواد معدنی، مایعات و ویتامین‌های لازم به پو‌ست نمی‌رسد و افراد دچار مشکلات پو‌‌ستی مختلف از جمله خشک‌شدن پو‌ست می‌شوند. اگر طی دوره رژیم غذایی، با مشکل خشک‌شدن پو‌ست روبه‌رو شده‌اید، باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید. در بسیاری از موارد، افراد با تغییر رژیم غذایی توانستند مشکلات پو‌ستی خود را از بین ببرند.

درمان بیماری‌هایی که عامل خشک‌شدن پوست هستند

یکی از روش‌های اصلی درمان پوست‌های خشک، درمان بیماری‌های تاثیرگذار در تشدید این مشکل پو‌ستی است. بیماری‌های مختلفی مانند دیابت و اگزما روی خشک‌شدن پو‌ست تاثیرگذار هستند.

بیماری دیابت اثرات مخربی بر بسیاری از نقاط بدن می‌گذارد؛ چرا که براثر این بیماری قند خون افراد به درستی تنظیم نمی‌شود. یکی از عوارض اصلی این بیماری‌، خشک‌شدن پو‌ست است؛ چرا که سطح بالای قند خون، باعث خشک‌شدن پو‌ست و ایجاد حس خارش در آن می‌شود. همچنین بیماری اگزما یک بیماری پو‌‌ستی است که فرد براثر آن دچار خارش، التهاب و خشک‌شدن پو‌ست می‌شود.

مشکلات تیروئید از جمله کم‌کاری یا پر کاری تیروئید، می‌تواند موجب ایجاد خشکی پوست شوند.

ضدآفتاب و مرطوب‌کننده مناسب برای افراد دارای پوست خشک

ضد آفتاب و مرطوب کننده مناسب پوست خشک

ضدآفتاب را می‌توان بهترین مرطوب کننده مناسب پوست خشک نامید. این محصول با مراقبت از پوست در برابر نور خورشید و افزایش رطوبت آن، در جلوگیری و درمان این مشکل پو‌ستی تاثیر بسیار زیادی دارد. مرطوب‌کننده‌های مناسب پوست‌های خشک در بسیاری از موارد می‌توانند به تنهایی مشکل خشک‌شدن پوست افراد را حل کنند. استفاده از مرطوب کننده مناسب پوست خشک برای افرادی که وقت و حوصله روش‌های درمانی مختلف را ندارند، بهترین روش درمانی است.

ضدآفتاب و مرطوب‌کننده مناسب افراد با پوست‌های خشک، باید پوست این افراد را در برابر شرایط محیطی محافظت کند. همچنین یک مرطوب کننده مناسب پوست خشک، باید علاوه‌بر محافظت از پوست، به قست‌های خشک پوست آبرسانی کرده تا رطوبت از دست‌رفته خود را به‌دست آورند. به‌طورکلی بیشتر این محصولات را می‌توان مرطوب کننده مناسب پوست خشک نامید؛ چرا که پایه عملکرد آن‌ها بسیار با یکدیگر شباهت دارند.

سلامت و زیبایی پوست برای افراد بسیار حائز اهمیت است؛ یک نکته مهم برای داشتن پوست سالم و شاداب، شناخت نوع پوست و انجام مراقبت‌های لازم آن است.
در این مقاله علائم و ویژگی‌های پوست خشک توضیح داده شد و به روش‌های مراقبتی و درمانی این نوع پوست اشاره شد؛ با به کارگیری این روش‌ها می‌توانید پوستی با طراوت، لطیف و درخشان داشته باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

4 1
علائم پوست خشک، نکات مراقبتی و درمان آن

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن