آزمایش TSH

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

آزمایش TSH( هورمون محرک تیروئید) چیست؟ TSH در آزمایش خون چیست؟ TSH مخفف هورمون محرک تیروئید است. آزمایش TSH یک آزمایش خون است که این هورمون را اندازه گیری می کند. سطح TSH خیلی بالا یا خیلی پایین ممکن است نشانه ای از مشکل تیروئید باشد. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

آزمایش TSH( هورمون محرک تیروئید) چیست؟

آزمایش TSH برای بررسی میزان عملکرد تیروئید شما استفاده می شود. این می تواند تشخیص دهد که آیا پرکاری تیروئید (هورمون تیروئید بیش از حد) یا کم کاری تیروئید (هورمون تیروئید بسیار کم) در خون خود دارید. اما آزمایش TSH نمی تواند نشان دهد که چه چیزی باعث مشکل تیروئید می شود.

اگر به دلیل کم کاری تیروئید یا به دلیل برداشتن تیروئید از داروهای تجویزی هورمون تیروئید استفاده می کنید، آزمایشات TSH را به طور منظم برای بررسی سطح هورمون تیروئید خود انجام خواهید داد. آزمایش TSH همچنین برای نظارت بر سطح هورمون تیروئید شما پس از درمان پرکاری تیروئید استفاده می شود.

آزمایش TSH

محدوده، علائم و معنای سطوح TSH چیست؟

طبق انجمن تیروئید آمریکا، سطح TSH معمولاً بین 0.4 تا 4.0 میلی‌واحد در لیتر (mU/L) است. محدوده بین آزمایشگاه‌ها متفاوت است و حد بالایی معمولاً بین 4 تا 5 است. اگر سطح شما بالاتر از این باشد، به احتمال زیاد تیروئید کم کار دارید. به طور کلی سطح T3 و T4 در بارداری افزایش و سطح TSH کاهش می یابد.

همچنین ممکن است که آزمایش TSH نشان دهنده سطوح پایین تر از حد طبیعی TSH و تیروئید پرکار باشد. این می تواند ناشی از:

 • بیماری گریوز (سیستم ایمنی بدن شما به تیروئید حمله می کند)
 • ید بیش از حد در بدن شما
 • مصرف بیش از حد داروهای هورمون تیروئید
 • بیش از حد یک مکمل طبیعی که حاوی هورمون تیروئید است

اگر داروهایی مانند استروئیدها، دوپامین، یا مسکن‌های مخدر (مانند مورفین) مصرف می‌کنید، می‌توانید مقدار کمتری از حد طبیعی دریافت کنید. مصرف بیوتین (مکمل های ویتامین B) همچنین می تواند به طور کاذب باعث کاهش سطح TSH شود.

آزمایش TSH معمولاً تنها آزمایشی نیست که برای تشخیص اختلالات تیروئید استفاده می شود. آزمایش‌های دیگر مانند T3 آزاد، T4 آزاد، T3 معکوس و آنتی‌بادی ضد TPO اغلب برای تعیین اینکه آیا به درمان تیروئید نیاز دارید یا خیر استفاده می‌شوند.

سطح طبیعی هورمون تیروئید چیست؟

در آزمایش TSHهمانطور که پیشتر ذکر شد محدوده طبیعی سطح TSH در بزرگسالان بین 0.4 تا 4.0 mIU/L (میلی واحد بین المللی در لیتر) است. برخی تحقیقات نشان می دهد که این محدوده در واقع باید بیشتر از 0.45 تا 2.5 mIU/L باشد.

سطح طبیعی TSH در زنان چقدر است؟

محدوده طبیعی سطوح TSH در زنان بالغ غیر باردار 0.5 تا 5.0 mIU/L است. در زنان، در طول چرخه قاعدگی، بارداری یا بعد از یائسگی، سطح TSH در آزمایش TSH ممکن است کمی خارج از محدوده طبیعی باشد، زیرا سطوح نوسان استروژن در آن نوسان دارد.

آیا TSH بالا باعث افزایش وزن می شود

آیا TSH بالا باعث افزایش وزن می شود؟

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است طیف وسیعی از علائم خفیف تا شدید را تجربه کنند که معمولاً از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. شایع ترین علائم عبارتند از:

افزایش وزن:

افزایش وزن غیرمنتظره که اغلب با خستگی مداوم همراه است، یکی از علائم اولیه کم کاری تیروئید است. سطوح بالای هورمون TSH و افزایش وزن اغلب دست به دست هم می دهند. ممکن است متوجه نشوید که خستگی و افزایش وزن با مشکل تیروئید مرتبط است تا زمانی که علائم بیشتری ظاهر شود.

تورم در گردن:

بزرگ شدن قابل مشاهده در قاعده گردن شما معمولاً نشانه ای است مبنی بر اینکه مشکلی در غده تیروئید شما وجود ندارد. در حالی که گواتر (تیروئید بزرگ شده) ممکن است هم در پرکاری و هم در کم کاری تیروئید رخ دهد، معمولاً در مورد دوم شایع تر و بارزتر است. توجه داشته باشید که تورم در گردن ممکن است ناشی از سایر مشکلات سلامتی مانند ندول ها (توده هایی که داخل غده متورم می شوند)، سرطان تیروئید یا سایر بیماری های غیر تیروئیدی باشد.

سایر علائم ممکن است عبارتند از:

یبوست، صورت پف کرده، گرفتگی صدا، پوست خشک، عدم تحمل سرما، ضعف عضلانی، نازک شدن موها (یا ریزش مو)، کند شدن ضربان قلب، اختلال در حافظه، افسردگی، سفتی/حساسیت/درد عضلانی، درد مفاصل، مفاصل. سفتی / تورم و کلسترول خون بالا.

علائم هشدار دهنده اولیه مشکلات تیروئید چیست؟

علائم اولیه مشکلات تیروئید شامل بسیاری از علائم مانند:

 • اسهال
 • یبوست
 • تغییرات خلقی
 • عصبانیت
 • اضطراب
 • افسردگی
 • کاهش وزن
 • افزایش وزن
 • پوست چرب
 • پوست خشک
 • حساسیت به تغییرات دما
 • مشکل در هوای گرم، عرق کردن در زمانی که هوا خیلی گرم نیست، گرگرفتگی (پرکاری تیروئید)
 • مشکل در هوای سرد، نیاز به پوشیدن لایه های اضافی داخل، سردی پاها و دست ها (کم کاری تیروئید)
 • تغییرات بینایی (بیشتر با پرکاری تیروئید رخ می دهد)
 • چشمان خیس
 • قرمزی یا خشکی چشم
 • مشکل در بستن پلک ها
 • چشم های برآمده
 • نازک شدن یا ریزش مو (پرکاری تیروئید)
 • مشکلات حافظه (هم پرکاری تیروئید و هم کم کاری تیروئید)
 • توده یا گره روی گردن (ممکن است نشانه سرطان تیروئید باشد)
سطح طبیعی TSH در زنان چقدر است

در صورت داشتن این علائم و همچنین مشاهده توده در گردن هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

کم کاری تیروئید چگونه درمان می شود؟‌

تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید) معمولاً با مصرف روزانه قرص های جایگزین هورمونی به نام لووتیروکسین درمان می شود. لووتیروکسین جایگزین هورمون تیروکسین می شود که تیروئید شما به اندازه کافی از آن تولید نمی کند. در ابتدا تا رسیدن به دوز صحیح لووتیروکسین آزمایش خون منظم خواهید داشت. این ممکن است کمی طول بکشد تا درست شود.

شما ممکن است با دوز کم لووتیروکسین شروع کنید که بسته به واکنش بدن شما ممکن است به تدریج افزایش یابد. برخی از افراد بلافاصله پس از شروع درمان احساس بهبودی می کنند، در حالی که برخی دیگر تا چند ماه متوجه بهبودی در علائم خود نمی شوند. هنگامی که دوز صحیح را مصرف می کنید، معمولاً سالی یک بار آزمایش خون می دهید تا سطح هورمون خود را کنترل کنید.

اگر آزمایشات خون نشان می دهد که ممکن است تیروئید کم کاری داشته باشید، اما علائمی ندارید یا بسیار خفیف هستند، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. در این موارد، پزشک عمومی معمولا هر چند ماه یکبار سطح هورمون شما را کنترل می کند و در صورت بروز علائم، لووتیروکسین را تجویز می کند.

اگر برای شما لووتیروکسین تجویز شده است، باید آن را هر روز در ساعت معینی مصرف کنید. معمولاً توصیه می شود که قرص (یا قرص) خود را صبح مصرف کنید، اگرچه برخی از افراد ترجیح می دهند آن را در شب مصرف کنند.

اثربخشی قرص ها را می توان با سایر داروها، مکمل ها یا غذاها تغییر داد، بنابراین باید با معده خالی آن ها را با آب بلعید و تا 30 دقیقه پس از آن از خوردن خودداری کنید.اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید، در صورتی که چند ساعت از زمان معمول شما می‌گذرد. اگر تا دیرتر از این به یاد نیاوردید، دوز را نادیده بگیرید و دوز بعدی را در زمان معمول مصرف کنید، مگر اینکه پزشک به شما توصیه کند.

کم کاری تیروئید یک بیماری مادام العمر است، بنابراین معمولاً باید تا آخر عمر از لووتیروکسین استفاده کنید. اما شما می‌توانید برای تکمیل فرآیند بهبودی خود از مکمل های غذایی استفاده کنید تا بدنتان را تقویت کنید و در مقابل بیماری ها مقاوم کنید. مکمل هایی چون یدوناتال به دلیل دارا بودن ید، آهن و فولیک اسید در بهبود روند بیماری تان شما را یاری می‌کند.

مکمل بارداری یدوناتال

داروی تیروئید چیست؟

زمانی که در آزمایش TSH شما متوجه می‌شوید که تیروئید دارید، پزشک به شما لووتیروکسین تجویز می‌کند، زیرا لووتیروکسین دارویی است که برای درمان کم کاری غده تیروئید (کم کاری تیروئید) استفاده می شود. غده تیروئید هورمون های تیروئیدی می سازد که به کنترل سطح انرژی و رشد کمک می کند. لووتیروکسین برای جایگزینی هورمون تیروئید از دست رفته تیروکسین مصرف می شود. لووتیروکسین فقط با نسخه در دسترس است.

سؤالات متداول

چه غذاهایی باعث کم کاری تیروئید می شود؟

5 خوراکی که می تواند باعث کم کاری تیروئید شود:

سویا (سویا حاوی دو ماده گواتروژن است: جنیستئین و دایدزین)

کاساوا (کاساوا نوعی سبزی ریشه‌ای است که شبیه سیب زمینی است)

سبزیجات چلیپایی ( مثل بروکلی، کلم، گل کلم، شلغم، خردل، تربچه و…)

ارزن

پیاز

آیا تیروئید می تواند باعث چربی شکم شود؟

حتی موارد خفیف کم کاری تیروئید ممکن است خطر افزایش وزن و چاقی را افزایش دهد. افراد مبتلا اغلب گزارش می دهند که صورت پف کرده و همچنین وزن اضافی در اطراف معده یا سایر نواحی بدن دارند.

آیا قهوه برای تیروئید مفید است؟

طبق مطالعه‌ای که در مجله تیروئید انجام شد، مشخص شد که کافئین مانع از جذب جایگزینی هورمون تیروئید می‌شود. دکتر لی می گوید: افرادی که داروهای تیروئید خود را همراه با قهوه صبح خود مصرف می کردند، سطح تیروئید غیرقابل کنترلی داشتند و ما نمی توانستیم آن را بفهمیم. “اکنون باید بسیار مراقب باشم که به مردم بگویم، “داروی خود را فقط با آب مصرف کنید.” شما باید حداقل 30 دقیقه پس از مصرف دارو صبر کنید.

آیا استرس می‌تواند بر سطح TSH تأثیر بگذارد؟

به گفته دکتر واسر، کورتیزول، هورمون اصلی که در پاسخ به استرس تولید می شود، می تواند عملکرد هیپوفیز را سرکوب کند و از ترشح هورمون محرک تیروئید (TSH) جلوگیری کند و در نتیجه باعث کم کاری تیروئید شود. پس بله تاثیر دارد.

آیا باید برای آزمایش هورمون محرک تیروئید TSH ناشتا بود؟

برای آزمایش TSH نیازی به آمادگی خاصی ندارید. اگر پزشک شما آزمایش‌های خون دیگری را تجویز کرده است، ممکن است لازم باشد چندین ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید (نخورید یا ننوشید).

بهترین زمان برای انجام آزمایش تیروئید چه زمانی است؟

توصیه می‌شود آزمایش‌ TSH و در کل آزمایش های عملکرد تیروئید خود را اول صبح انجام دهید، داروهایتان را همراه داشته باشید و بلافاصله پس از انجام آزمایش‌های عملکرد تیروئید، آن‌ها را مصرف کنید تا مطمئن شوید که نتایج دقیق آزمایش را دریافت می‌کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل بارداری یدوناتال ایکس-مارت و خرید محصول کلیک کنید
5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

4 2
آزمایش TSH

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن