بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش

زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش زمانی کاربرد دارد که پایین بودن سطوح هورمون هایی چون تستسترون، عامل اصلی ریزش و کم شدن رشد ریش و سبیل باشند.

عوامل متعددی دیگری چون ژنتیک، سن، بیماری آلوپسی و … بر سطح رشد ریش مردان تأثیرگذار خواهد بود. استفاده از داروهایی مانند ماینوکسیدیل، فیناستراید، قرص ال دی برای مقابل با ریزش ریش و قرص تستسترون می­توانند برای پر پشت شدن ریش مورد استفاده قرار بگیرند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

عوامل موثر در رشد ریش و پر پشت شدن آن

عوامل موثر در رشد ریش و پر پشت شدن آن

از عوامل رشد ریش می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

● ژن

ژن تأثیر زیادی بر رشد ریش دارد. پسرانی که پدر یا پدر بزرگ با ریش های پر پشت دارند به احتمال زیادی ریش های پر پشت خواهند داشت.

● هورمون

مردان با سطح تستسترون پایین تر دارای رشد ریش کمتری خواهند بود. عوامل مختلفی چون مصرف زیاد الکل، وزن بیش از اندازه، استفاده از برخی داروها، استرس و … بر سطح هورمون تستسترون تأثیر خواهند داشت.

حفظ هورمون تستسترون در مردان در محدوده ای سالم و پایدار از طریق انجام ورزش منظم، غذا خوردن مناسب، خواب کافی و آرام، لایه برداری از سطح پوست و … همگی از عواملی هستند که می­ توان آن ها را همچون بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش در نظر گرفت.

افراد با سطح تستسترون پایین می­توانند با استفاده از برخی منابع غذایی سطح تستسترون خود را بالا ببرند.

 استفاده از مواد غذایی چون زنجبیل، صدف، انار، شیرهای گیاهی غنی شده نظیر شیر سویا، سبزیجات سبز برگ، ماهی چرب و روغن ماهی، روغن زیتون، پیاز و … سطح تستسترون در مردان را بالا می­برد. به عبارتی می­توان مواد غذایی نامبرده شده را بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش در نظر گرفت.

پرهیز از مصرف غذاهای کنسرو شده یا بسته بندی پلاستیکی شده، غذاهای فراوری شده، الکل و … نیز می­تواند به بالا رفتن سطح این هورمون کمک کند.

● بیماری آلوپسی

بیماری آلوپسی آره آتا از انواع خاصی از بیماری است که بر رشد ریش تأثیر دارد. در این افراد سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله کرده و سبب ریزش ریش به صورت پراکنده و سکه ای می­شود.

● سن

افزایش سن بر کاهش رشد ریش تأثیر داشته و سبب کاهش رشد ریش می­شود.

اگرچه موارد ذکر شده از عواملی هستند که سبب کاهش رشد ریش می­شوند، اما از طریق روش ها و استفاده از داروهایی می­توان رشد ریش را تقویت کرد.

از دیگر عوامل موثر که مانند دارو برای پشت شدن ریش عمل می­ کنند می­توان به کاهش وزن در افراد با اضافه وزن، انجام ورزش منظم، خواب کافی، کاهش استرس، شستشوی منظم و استفاده از مرطوب کننده، توقف در اصلاح کردن مداوم صورت و … اشاره کرد.

انواع دارو برای پر پشت شدن ریش

رشد ریش به عوامل مختلفی بستگی دارد. اغلب زمانی بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش اثربخش است که مشکلات هورمونی و کم بودن سطح هورمون تستسترون عامل کم شدن ریش مردان باشد.

● ماینوکسیدیل برای پر پشت شدن ریش

ماینوکسیدیل برای پر پشت شدن ریش

ماینوکسیدیل را می توان بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش برشمرد.

در ابتدا از ماینوکسیدیل به عنوان دارایی جهت کاهش فشار خون بالا استفاده شد. زمانی که از این دارو برای کاهش فشار خون بالا استفاده می­گردید، عوارض ناخوشایندی برای استفاده کنندگان از دارو در پی داشت. یکی از عوارض نامطلوب ماینوکسیدیل آن بود که مصرف فرم خوراکی این دارو سبب رشد بیش از حد مو در استفاده کنندگان از دارو می­گردید.

پس از تحقیقات فراوان مشخص شد که ماینوکسیدیل می­تواند فولیکول های مو را بزرگ و رشد مو را تحریک کند.

ماینوکسیدیل به عنوان دارو برای پر پشت شدن مو در دو غلظت 2 تا 5 درصد و بدون نسخه پزشک قابل استفاده و استعمال است.

به منظور استفاده از ماینوکسیدیل به عنوان دارو برای پر پشت شدن ریش، کافی است پس از شستشوی صورت و خشک کردن آن، محلول ماینوکسیدیل را بر نواحی که می­خواهیم رشد ریش در آنجا بیشتر شود ریخته و پس از چند ماه به پر پشت شدن ریش امیدوار بود.

● پر پشت شدن ریش با قرص ال دی

قرص ال دی قرصی هورمونی است که اغلب به عنوان قرص ضدبارداری در زنان شناخته می­شود.

قرص ال دی سطح هورمون های زنانه یا آندوژنی را کاهش داده و از این طریق از ریزش موی سر ابرو و ریش در آقایان جلوگیری می­کند.

اغلب زمانی از قرص ال دی به عنوان دارو برای پر پشت شدن ریش استفاده می­شود که ریزش مو از نوع هورموونی باشد.

● قرص تستسترون برای ریش

قرص تستسترون به عنوان بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش می­توانند شناخته شوند یا تأثیر نداشته باشند.

در واقع زمانی این قرص ها دارویی برای پر پشت شدن ریش است که سطح تستسترون در مردان پایین باشد، اما اگر سطح تستسترون در مردان در اندازه مناسب و نرمال باشد، استفاده از این قرص اثری نخواهد داشت.

● فیناستراید برای رشد ریش

فیناستراید برای رشد ریش

فیناستراید یکی از بهترین داروها برای پر پشت شدن ریش به شمار می­رود. در ابتدا از این دارو در درمان پروستات استفاده می­گردید، اما به مرور زمان در درمان ریزش مو و به عنوان دارو برای پر پشت شدن ریش مورد استفاده قرار گرفت.

فیناستراید از طریق افزایش سطح هورمون تستسترون در مردان  سبب بهبود رشد فولیکول های موی صورت می­شوند. اغلب فیناستراید به صورت خوراکی و به شکل قرص قابل استفاده است.

البته در کنار تمامی مزایای این دارو معایبی نیز وجود خواهد داشت. در برخی مردان کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ، لرز، سرگیجه و گیجی به عنوان عوارض داروی فیناستراید گزارش شده است.

به منظور رشد ریش استفاده از فیناستراید می­بایست ادامه دار صورت گیرد زیرا در صورت توقف هورمون سبب ضعیف شدن و آسیب به برخی از فولیکول های صورت خواهد شد.

آمپول رشد ریش و سبیل

اغلب آمپول های مورد استفاده در رشد سریع ریش و سبیل که به عنوان بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش مورد استفاده قرار می­گیرند، حاوی روغن جوجوبا، اسیدهای چرب، ویتامین E و موادی هستند که همگی در افزایش سطح تستسترون در مردان نقش داشته و از این طریق سبب رشد سریع ریش و سبیل می­گردند.

رشد سریع ریش در نوجوانان

رشد سریع ریش در نوجوانان

از جمله نکاتی که سبب رشد سریع ریش و سبیل در نوجوانان پسر خواهد شد، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

● شستشوی منظم صورت

توصیه می­گردد دو بار در روز با استفاده از صابون و یا ژل و با استفاده از آب گرم، پوست صورت شسته شود تا منافذ پوست نیز بار شود.

● لایه برداری از سلول های مرده پوست

بهتر است نوجوانان حداقل دو بار در هفته از اسکراب لایه بردار خوب استفاده کنند. این اسکراب می­تواند خشک، چرب، حساس یا مختلط باشد. اسکراب سبب از بین بردن سلول های مرده پوست شده و از این طریق پوست را پاک کرده و به رشد ریش کمک می­کند. اسکراب با باز کردن منافذ همچون دارو برای پر پشت شدن ریش در نوجوانان عمل خواهد کرد.

● استفاده از مرطوب کننده مناسب صورت

مرطوب کننده اکالیپتوس به مرطوب و هیدراته نگاه داشتن پوست صورت کمک می­کند. در پوست نرم، رشد موها سریعتر انجام خواهد گرفت.

● استفاده از ویتامین ها و مواد معدنی مناسب

استفاده از ویتامین های گروه B مانند B1، B6 و B12، ویتامین D و E و استفاده از مواد معدنی چون زینک سرعت ظاهر شدن ریش در نوجوانان را افزایش داده و هرکدام از این ویتامین ها و مواد معدنی می­تواند بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش نیز مورد استفاده قرار گیرد.

● مصرف منظم پروتئین

مصرف روزانه پروتئین سرعت رشد سبیل و ریش در پسران نوجوان را افزایش می­دهد. استفاده از انواع گوشت، تخم مرغ، ماهی و مرغ و … منابع غنی پروتئین به شمار می­رود.

● رژیم غذایی متعادل

رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات و پروتئین و دریافت انواع ویتامین ها و مواد معدنی، همگی از عواملی هستند که سبب رشد سریع ریش و سبیل در نوجوانان خواهد شد.

● ماساژ پوست صورت

ماساژ صورت سرعت گردش خود در صورت را بالا برده و این امر سبب در اختیار گرفتن مواد مغذی توسط فولیکول های مو خواهد شد. با افزایش گردش خون سرعت رشد ریش و سبیل در مردان افزایش خواهد یافت.

بهترین روغن برای رشد سریع ریش و سبیل

بهترین روغن برای رشد سریع ریش و سبیل

از روغن هایی مانند جوجوبا، هسته انگور، آرگان یا روغن های گیاهی برای پر پشت شدن ریش استفاده می کنند.

اغلب روغن برای ریزش ریش شامل ترکیبی از روغن های یاد شده و سایر مرطوب کننده ها به شمار می­رود. این روغن ها از طریق آبرسانی به پوست و  نرم تر کردن ساقه های ریش به رشد سریع ریش کمک می­کند.

اغلب روغن ها به عنوان بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش به شمار نمی­روند، بلکه با مرطوب نگاه داشتن موهای ریش و درخشندگی موها در آن ناحیه سبب تقویت رشد ریش خواهند شد.

روغنی برای رشد سریع ریش می­بایست مورد استفاده قرار گیرد که غیر کومدون زا بوده و سبب مسدود شدن منافذ پوستی نشود.

چه هورمونی روی رشد ریش مردان تأثیر می گذارد؟

تستسترون هورمونی است که بر رشد ریش مردان تأثیرگذار است. اغلب مردان 19 تا 38 ساله مقدار 264 تا 916 نانوگرم از این هورمون در دسی لیتر را در خود دارند. تستسترون پایین بر رشد ریش تأثیر منفی می­گذارد.

مصرف مکمل ها بر رشد ریش مردانی تأثیر می­گذارد که سطح تستسترون پایین تر از نرمال داشته باشند ولی اگر سطح تستسترون نرمال یا بالاتر از نرمال باشد، استفاده از دارو برای پر پشت شدن مو تأثیری نخواهد داشت.

معجون رشد ریش

برخی از معجون های رشد ریش عبارتند از:

● ترکیب روغن ریشه سرو و آرگان

به منظور آماده سازی این ترکیب که یکی از بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش به شمار می­رود، لازم است تا 50 میلی لیتر روغن آرگان، 6 قطره اسانس سرو، 6 قطره اسانس لیمو و 6 قطره روغن نعناع را با هم ترکیب کرده و به طور معمول آن را روی پوست صورت در محل رویش ریش ها بمالید.

● ترکیب روغن مرکبات تند

به منظور تهیه ترکیب فوق می­بایست نیم اونس روغن آرگان، روغن جوجوبا، 4 تا 5 قطره اسانس میخک و قطره اسانس پرتقال را با هم ترکیب کرده و برخی اوقات این ترکیب را روی پوست صورت قرار دهید تا نتایج این ترکیب همچون بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش را مشاهده نمایید.

پر پشت شدن ریش با مواد طبیعی

پر پشت شدن ریش با مواد طبیعی

یکی از روش های پر پشت شدن ریش در مردان افزایش سطح هورمون تستسترون در آن ها است، لذا استفاده از مواد طبیعی که سطح هورمون تستسترون را بالا می­برد، به طور طبیعی به عنوان دارو برای پر پشت شدن ریش نیز به شمار می­روند.

از برخی مواد طبیعی که در بالا بردن سطح تستسترون در مردان تأثیر دارند می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

● زنجبیل

زنجبیل علاوه بر افزایش سطح تستسترون در مردان، باروری را نیز در آن ها تقویت کرده و به عنوان دارو برای پر پشت شدن ریش به شمار می­روند.

● صدف

صدف از مواد غذایی حاوی روی است و برای افزایش سطح هورمون تستسترون مفید است. اغلب روی علاوه در صدف در گوشت قرمز، طیور، لوبیا و آجیل نیز یافت می­شود.

● انار

اناز از مواد غذایی افزایش دهنده سطح تستسترون است.

● روغن زیتون

روغن زیتون سرشار از ویتامین E است. این ویتامین سطح تستسترون بدن مردان را بالا برده و از این طریق سرعت رشد ریش صورت را بالا می­برد.

● پیاز

پیاز از مواد مغذی و سرشار از آنتی اکسیدان هستند. پیاز سطح پایین تستسترون را افزایش داده و با بالا بردن سطح این هورمون سبب افزایش رشد ریش در مردان خواهد گردید.

مصرف مکمل برای پر پشت شدن ریش

علاوه بر استفاده از داروهایی چون ماینوکسیدیل، فیناستراید، قرص ال دی و قرص تستسترون، می­توان بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش را مکمل هیرونیک در نظر گرفت.

این مکمل با داشتن ویتامین های گروه B شامل ویتامین B5، B6 و B7 و زینک از طریق تقویت فولیکول های صورت سبب رشد ریش و پر پشت شدن آن می­شود.

ویتامین B5 موجود در مکمل هیرونیک از طریق حفظ رطوبت مو، ویتامین B6 از طریق افزایش تولید کراتین موجود در مو، ویتامین B7 یا بیوتین از طریق تقویت سلول های ریشه موی موجود در صورت و در انتها زینک از طریق خاصیت آنتی اکسیدانی خود  بر پر پشت شدن ریش افراد تأثیر گذاشته و می­توان هیرونیک را به عنوان یکی از بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش به شمار آورد.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

سوالات متداول

آیا درمان RPR می تواند به رشد ریش و پر پشت شدن آن کمک کند؟

بله، درمان رشد ریش ها به وسیله PRP می ­تواند درمانی امیدوارکننده باشد. درمان PRP می­تواند فولیکول های مو را تحریک کرده و سبب رشد ریش شود و اثراتی چون دارو برای پر پشت شدن ریش خواهد داشت.

آیا مکمل ها به پر پشت شدن ریش کمک می کند؟

بله استفاده از مکمل هایی چون مکمل هیرونیک از طریق ترکیبات خود حاوی ویتامین های گروه B و ماده معدنی چون زینک با تقویت فولیکول های موی صورت، سبب رشد ریش می­ شوند. مکمل های اینچنینی همچون مکمل هیرونیک را می­ توان به عنوان بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش مورد استفاده قرار داد.

چه مدت طول می کشد تا ریش ها پر پشت شوند؟

پر پشت شدن ریش ها 2 تا 4 ماه زمان می­ برد. موهای صورت در هر شبانه روز بین 0.3 تا 0.5 میلیمتر رشد می­کنند. به عبارتی طول رشد موهای صورت یا همان ریش ها در یک ماه بین 0.330.84 تا 3.81 سانتیمتر متفاوت خواهد بود.

آیا طب سوزنی می تواند به پر پشت شدن ریش کمک کند؟

بله، طب سوزنی همچون روش های درمانی چون PRP برای تقویت رشد ریش مفید خواهند بود. طب سوزنی از طریق تحریک جریان خون در این فرایند تأثیرگذار خواهد بود.

4.1/5 - (17 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 324 نظر

4 324
بهترین دارو برای پر پشت شدن ریش

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن