بهترین روغن برای رشد مو

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

استفاده از روغن برای رشد مو در دسته درمان‌های طبیعی قرار می‌گیرند. روغن‌های گیاهی برای افرادی که دچار ریزش مو هستند یا فقط می‌خواهند سرعت رشد موها را افزایش دهند، مناسب است.

روغن‌های ضروری از ترکیبات گیاهی غلیظ و طبیعی ساخته شده‌اند. این روغن‌ها علاوه بر رشد و تقویت مو می‌توانند استرس و اضطراب را کاهش داده و التهاب و درد فیزیکی پوست سر را درمان کنند.

آیا استفاده از روغن برای رشد مو واقعا موثر است؟

آیا استفاده از روغن برای رشد مو واقعا موثر است؟

رشد مو در سه مرحله آناژن، کاتاژن و تلوژن اتفاق می‌افتد. مرحله آناژن یا فاز رشد فعال، یک دوره 2 تا 6 ساله است که در آن سلول‌های مو به سرعت تقسیم می‌شوند و موها بلندتر می‌شوند.

کسانی که فاز آناژن طولانی دارند می‌توانند موهای بلند و حجیم داشته باشند، در حالی که آن‌هایی که فاز آناژن کوتاه‌تر دارند نمی‌توانند موهای خود را به همان اندازه بلند کنند.

استفاده از روغن برای رشد مو در واقع فاز آناژن را طولانی‌تر کرده و  شروع فاز کاتاژن که رشد مو در آن متوقف می‌‌شود را به تاخیر می‌اندازد.

استفاده از روغن‌های گیاهی مانند روغن نعناع به عنوان روغن برای رشد مو، ​​می‌تواند فولیکول‌های مو را تحریک کرده تا مو سریع‌تر رشد کند.

روغن برای ریزش مو در واقع می‌تواند علل زمینه‌ای ریزش مو از جمله استرس، التهاب و آسیب به فولیکول را درمان کنند.

بسیاری از محصولات شیمیایی رایج برای درمان مو باعث آسیب می‌شوند، بوی نامطبوع دارند و رشد مو را افزایش نمی‌دهند.

روغن‌های ضروری را می‌توان به عنوان روغن برای رشد مو استفاده کرد که یک جایگزین طبیعی و کم‌هزینه برای محصولات شیمیایی هستند که نه تنها رشد مو را تقویت می‌کنند، بلکه سلامت پوست سر را نیز بهبود می‌بخشد.

انواع روغن برای رشد مو

انواع روغن برای رشد مو

انواع مختلفی روغن برای رشد مو وجود دارد که می‌توانند علاوه بر افزایش سرعت رشد مو، مشکلات دیگر مو مانند موخوره و شکنندگی مو را هم درمان کنند.

روغن برای رشد مو بصورت خالص یا در ترکیب با دیگر روغن‌ها استفاده می‌شود. روغن خالص در واقع هر روغنی است که به تنهایی و بدون ترکیب با روغن‌های دیگر، روی مو برای تسریع رشد آن استفاده می‌شود.

اگر موهایی صاف و آسیب‌دیده دارید، می‌توانید روغن‌های خالص چون آرگان، روغن زیتون، روغن هسته انگور و روغن درخت چای را با یکدیگر ترکیب کنید. با این روش یک روغن برای رشد مو و حل مشکلات دیگر مو خواهید داشت.

چگونه بهترین روغن را برای رشد مو انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین روغن را برای رشد مو انتخاب کنیم؟

انتخاب روغن برای رشد مو کار آسانی نیست و برای این که بهترین نتیجه را از روغن‌های گیاهی بگیرید، باید به نکات زیر توجه کنید.

● نوع، ضخامت و بافت مو

روغن برای رشد مو از نوع سبک، مانند جوجوبا، بادام، رزماری و روغن هسته انگور برای انواع مو مناسب هستند. برای موی ظریف و نازک بهتر است از روغن‌های سنگین مانند روغن آرگان استفاده نکنید.

این نوع روغن‌ها را افرادی که موهای ضخیم دارند می‌توانند استفاده کنند.

● میزان جذب مواد به مو

برای موهایی با تخلخل کم (موهایی که در جذب محصول مشکل دارند)، روغن‌های سبک‌تر مانند روغن جوجوبا عملکرد بهتری خواهند داشت.

موهایی که تخلخل بالا دارند، می‌توانند مواد سنگین در روغن برای رشد مو را به راحتی جذب کنند.

● وضعیت پوست سر

اگر پوست خشکی دارید، روغن‌هایی که چربی بیشتری دارند می‌توانند علاوه بر رشد مو، پوست سر را نیز تسکین دهند.

● سبک زندگی

استفاده از روغن برای رشد مو می‌تواند به شرایط محل زندگی هم ربط داشته باشد.

بسیاری از افراد علاوه بر مشکل رشد مو، با مشکلات دیگری مانند مو خوره هم دست و پنجه نرم می‌کنند. در این صورت می‌توانید از ترکیب روغن‌های مختلف استفاده کنید.

بهترین روغن گیاهی برای رشد مو

● روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس برای رشد مو

روغن اسطوخودوس از بهترین‌های روغن برای رشد مو است. این روغن با کاهش استرس و تحریک سلول‌های مویی باعث رشد آن‌ها می‌شود.

روغن اسطوخدوس فقط یک روغن برای رشد مو نیست بلکه با خواص ضد میکروبی و ضد باکترایی‌اش می تواند سلامت پوست سر را بهبود ببخشد.

چند قطره روغن اسطوخودوس را با 3 قاشق غذاخوری روغن حامل مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل ذوب شده مخلوط کنید و آن را مستقیم روی پوست سر خود بمالید. بگذارید حداقل 10 دقیقه بماند سپس آن را با شامپوی مخصوص موهای خود بشویید.

● روغن رزماری

روغن رزماری برای رشد مو

روغن رزماری بهترین روغن برای رشد مو است زیرا می‌تواند کاری کند ضخامت موها بیشتر شده و بلندتر بنظر برسند.

عملکرد روغن رزماری مانند ماینوکسیدیل است اما عوارض جانبی چون خارش پوست سر را ندارد.

چند قطره روغن رزماری را با روغن زیتون یا نارگیل مخلوط کرده و به پوست سر خود بمالید. قبل از اینکه با شامپو بشویید، حداقل 10 دقیقه بگذارید بماند. برای بهترین نتیجه دو بار در هفته از این روغن استفاده کنید.

● روغن سدر

روغن سدر برای رشد مو

روغن چوب سدر با داشتن ویژگی‌هایی که غدد تولیدکننده روغن در پوست را متعادل می‌کند، در دسته روغن برای رشد مو قرار می‌گیرد. علاوه بر افزایش سرعت رشد مو، این روغن باعث کاهش ریزش مو هم می‌شود.

اگر شوره سر دارید، روغن سدر با خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی‌‌اش می‌تواند آن مشکل را کند.

چند قطره اسانس چوب سدر را با 2 قاشق غذاخوری روغن حامل دلخواه مخلوط کنید. آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید و بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس بشویید.

● روغن آویشن

روغن آویشن برای رشد مو

روغن آویشن می‌تواند با تحریک پوست سر و جلوگیری از ریزش مو به رشد مو کمک کند.

قبل از اعمال این روغن روی پوست سر خود حتما تست حساسیت انجام دهید زیرا در دسته روغن برای رشد موهای قوی قرار می گیرد.

فقط 2 قطره از آن را با 2 قاشق غذاخوری روغن حامل ترکیب کرده و برای 10 دقیقه پوست سر خود را ماساژ دهید.

● روغن درخت چای

روغن درخت چای برای رشد مو

روغن درخت چای دارای خواص پاک‌کنندگی قوی، ضد باکتریایی و ضد میکروبی است. هنگامی که به صورت موضعی روی پوست سر استفاده می‌شود، می‌تواند به جدا کردن فولیکول‌های مو و افزایش رشد مو کمک کند.

روغن درخت چای دارای غلظت‌های متفاوت است. اگر قصد دارید از این روغن برای رشد مو استفاده کنید، باید دستورعمل‌های استفاده از آن را با دقت بخوانید.

10 قطره روغن درخت چای را با شامپو یا نرم‌کننده مخلوط کرده و روزانه از آن استفاده کنید.

روش دیگر استفاده از این روغن برای رشد مو، ترکیب 3 قطره روغن درخت چای با 2 قاشق غذاخوری روغن حامل است که باید برای 15 دقیقه روی پوست سرتان بماند.

روغن برای رشد مو و موخوره

روغن یلانگ یلانگ برای کسانی که پوست سر خشک دارند می‌تواند علاوه بر تسریع رشد مو، چربی پوست سر را افزایش دهد.

کمبود چربی و سبوم کافی باعث خشک و شکننده شدن مو می‌شود. این روغن برای رشد مو و از بین بردن موخوره و کاهش شکنندگی مو مناسب است.

5 قطره روغن یلانگ یلانگ را با 2 قاشق غذاخوری روغن گرم مخلوط کنید. آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید و سر خود را با یک حوله گرم بپیچید. قبل از شستن آن را به مدت 30 دقیقه بگذارید.

بهترین مکمل برای رشد مو

استفاده از مکمل در کنار روغن برای رشد مو نتایج بهتری را به ارمغان می‌آورد. مکمل‌های رشد مو شامل مواد معدنی و مواد گیاهی هستند که می‌توانند فاز آناژن مو را طولانی‌تر کرده و باعث بلند‌تر شدن آن شوند.

در اکثر مواقع رژیم‌غذایی افراد به گونه‌ایی است که نمی‌تواند نیاز روزانه بدن به برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را برطرف کند.

اگر کمبود ویتامین یا مواد معدنی که تاثیر منفی بر رشد مو می‌گذارند داشته باشید، مکمل‌های رشد مو می‌توانند به رشد مو کمک کنند. مواد غذایی زیر به رشد مو کمک شایانی می‌کنند:

  • بیوتین: یکی از موادی است که در ترکیب با روغن برای رشد مو می‌تواند ساختار کراتین مو را بهبود ببخشد.
  • اسید فولیک: فرآیند تولید سلولی برای رشد موها را بهبود می‌بخشد.
  • ویتامین E: یک آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند به مبارزه با آسیب اکسیداتیو در داخل بدن کمک کند. استرس اکسیداتیو می‌تواند بر سلامت مو و سرعت رشد آن تاثیر بگذارد.
  • زینک: یک ماده معدنی کمیاب است که مصرف به اندازه آن به رشد مو کمک می‌کند. کمبود این فلز می‌تواند منجر به ریزش مو شود.

مکمل پرفکت هیر به طور تخصصی برای رسیدگی به مو و افزایش سرعت رشد آن ساخته شده است.

در این مکمل اسید آمینه ال-متیونین و ال-سیستئین، زینک، بیوتین، فولیک اسید و … است، که در افزایش سرعت رشد، بهبود ضخامت و استحکام مو موثر است که می‌تواند در کنار روغن برای رشد مو مفید واقع شود.

مکمل پرفکت هیر

سوالات متداول

بهترین روغن برای رشد مو چیست؟

بهترین روغن برای رشد مو باید سرشار از ویتامین E، پروتئین و مواد معدنی باشد تا روی موهای شما تاثیر بگذارد. روغن کرچک دارای این مواد است. این روغن برای رشد مو معجزه می‌کند، موها را نرم می‌کند و با حفظ رطوبت، آن را درخشان می‌کند.

کدام روغن برای رشد سریع مو در یک هفته مناسب است؟

روغن نارگیل سرشار از اسیدهای چرب، ویتامین‌ها، مواد معدنی و کربوهیدرات‌ها، است که آن را تبدیل به سریع‌ترین روغن برای رشد مو می‌کند. این روغن می‌تواند پوست سر را به صورت عمقی مرطوب کند.

بهترین روغن برای ریزش مو چیست؟

روغن زیتون حاوی ترکیبات مرطوب کننده‌ای است که به آبرسانی پوست سر و مو کمک می‌کنند و در عین حال ظاهری براق به آن می بخشند. این روغن با تقویت فولیکول‌های مو به رشد مو کمک می‌کند.

چه مدت طول می‌کشد تا نتایج استفاده از روغن برای رشد مو را ببینیم؟

در بسیاری از مواقع، درست پس از استفاده از روغن برای رشد مو می‌توان نرمی مو را احساس کرد. به طور کلی حدود 3 ماه طول می‌کشد تا تاثیرات عمیق‌تر روغن مو را بر موها ببینید.

5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 4 نظر

5 4
بهترین روغن برای رشد مو

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن