شامپو برای موهای چرب

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

عدم وجود سولفات و سیلیکون برای موهای چرب ضروری است. چرب شدن پوست سر و مو دلایل مختلفی چون ژنتیک، استرس، استفاده از شوینده‌های نامناسب، گرمای بیش از اندازه، ورزش سنگین و … دارد. برای رفع چربی موها یکی از روش‌ها استفاده از شامپو مناسب برای موهای چرب است.

شامپوهای حجم دهنده، تقویت‌کننده و متعادل‌کننده در این شرایط مفید هستند. شامپوهای حاوی ترکیبات خاک رس، روغن درخت چای، سرکه سیب، نمک و … می‌توانند مبنای مناسبی جهت انتخاب شامپو برای موهای چرب باشند.

PH این شامپوها لازم است بین 4.5 تا 5.5 در نظر گرفته شود. انتخاب شامپو برای موهای چرب تنها یک راهکار برای مقابله با چربی پوست سر و موهای چرب است.

انجام درست شستشوی موها و پوست سر، تعداد دفعات شستشو، تعداد دفعات استفاده از حالت‌دهنده‌های مو و … همگی در جلوگیری از چرب شدن موها تأثیر خواهند داشت.

یک شامپو چگونه به درمان موهای چرب کمک می کند؟

شامپو برای موهای چرب اغلب حاوی سورفکتانت قوی‌تری هستند. این مواد موجود در شامپو علاوه بر تمیزکردن تارهای مو سبب ازبین‌رفتن سبوم یا روغن اضافی مو می‌شوند.

شامپو برای موهای چرب از ترکیب چندین شوینده مصنوعی تولید می‌شود. ترکیباتی در برخی شامپوها جهت افزودن ویژگی‌های زیبایی‌شناختی چون براق کردن، صاف‌کردن، درخشندگی و … به شامپو اضافه می‌شود.می‌بایست توجه گردد که برای شستشوی موهای چرب هرگز از شامپوهای حاوی سولفات و سیلیکون استفاده نشود.

این مواد سبب ازبین‌بردن زیاد چربی پوست سر شده و سبب خشک‌شدن پوست سر می‌شوند. پوست به‌منظور تأمین رطوبت موردنیاز خود جربی اضافی تولید کرده و بنابراین پوست سر در مقایسه با قبل چرب‌تر خواهد شد.

علت چرب شدن موها چیست؟

علت چرب شدن موها

موها اغلب به دلایلی چون شستن بیش از اندازه، عوامل محیطی و یا استفاده از برخی محصولات مراقبتی از مو چرب می‌شوند.

گرمای بیش از اندازه، محیط گرم و مرطوب، ورزش‌های سنگین و عدم تعادل هورمونی نیز در چرب شدن موها بی‌تأثیر نیستند.

استفاده از مواد شوینده حاوی الکل سبب ازبین‌رفتن غدد چربی پوست سر شده و در پی آن پوست سر چربی و روغن بیشتری تولید می‌کند. موهای چرب ناشی از سبوم اضافی است که به طور طبیعی در غدد چربی موجود در فولیکول‌های مو تولید می‌شوند.

از دیگر عوامل چرب شدن موی سر می‌توان به استرس، ژنتیک و عادات ظاهری افراد اشاره کرد.

استفاده از شامپوهای نامناسب برای شستن موها نیز از دلایل چرب شدن مو است.

حالت دادن بیش از اندازه مو، عدم شستشوی صحیح مو با شامپو مناسب، استفاده زیاد از نرم‌کننده‌های موی سر، شستشوی موها با آب داغ، شستن بیش از اندازه موها، استرس، استفاده از برس و شانه آلوده جهت حالت دادن به موها و … نیز از دلایل چرب شدن مو به شمار می‌روند.

چگونه بهترین شامپو را برای موهای چرب انتخاب کنیم؟

توصیه می‌شود در انتخاب شامپو برای موهای چرب موارد ذیل مدنظر قرار گیرد:

  • از شامپوهای حاوی آبرسان، مرطوب‌کننده و صاف‌کننده خودداری شود. این موارد سبب افزایش رطوبت در پوست چرب افراد شده و چربی مو را چندبرابر می‌کنند.
  • از شامپوهایی که حجم دهنده، تقویت‌کننده و متعادل‌کننده هستند استفاده شود. ترکیبات این محصولات سبب ازبین‌بردن چربی اضافی پوست سر می‌شود.
  • استفاده از شامپو شفاف‌کننده برای موهای چرب مناسب است. اما در استفاده از این محصولات نباید زیاده‌روی شود؛ زیرا استفاده زیاد از این محصولات سبب خشکی پوست سر می‌شود.
  • شامپو برای موهای چرب می بایست فاقد سولفات و سیلیکون باشد.
  • داشتن PH متعادل بین 4.5 تا 5.5 در شامپو برای موهای چرب ضروری است.

شامپو برای موهای چرب دارای چه ترکیباتی است؟

ترکیبات شامپوهای مناسب موی چرب

اغلب شامپوهای مناسب موهای چرب دارای ترکیبات زیر هستند:

● خاک رس

خاک رس در مراقبت از موی سر ترکیب جدیدی است. شامپوهای حاوی خاک رس برای پاک‌سازی پوست سر از آلودگی‌ها و تجمع چربی مناسب هستند.

● روغن درخت چای

روغن درخت چای در شامپو برای موهای چرب زیاد مورداستفاده قرار گرفته و ترکیب شناخته شده‌ای است. روغن درخت چای حاوی آنتی‌باکتریالی است که سبب افزایش گردش خون در پوست سر می‌شود. شامپو برای موهای چرب با ترکیب روغن درخت چای احساس تمیزی در پوست سر ایجاد کرده و رطوبت پوست سر را حفظ و از خشکی آن جلوگیری می‌کنند.

● سرکه سیب

شامپو برای موهای چرب ممکن است دارای سرکه سیب باشد تا PH پوست سر را به میزان نرمال و حداقل برساند. ترکیب سرکه سیب در شامپو علاوه بر تعادل PH در ایجاد درخشندگی موها نقش دارد.

● نمک

این ماده معدنی با نام کلرید سدیم در ترکیبات شامپو برای موهای چرب دیده می‌شود. این ماده نظیر یک لایه بردار طبیعی عمل کرده و سلول‌های مرده پوست، چربی و آلودگی را از روی پوست سر می‌زداید.

● اسید سالیسیلیک

 اسید سالیسیلیک در شامپو برای موهای چرب با ازبین‌بردن سلول‌های مرده، پوست سر را جهت تولید سلول‌های جدید تشویق می‌کند. این ماده علاوه بر اینکه تولید روغن اضافی را متوقف می‌کند برای درمان شوره سر نیز مناسب است.

● روغن نعناع

ترکیب روغن نعناع در شامپو برای موهای چرب چربی و رسوب آلودگی‌ها در پوست سر را از بین برده و از خشک‌شدن پوست سر ممانعت می‌کند.

بهترین شامپو برای موهای چرب

بهترین شامپو برای موهای چرب

استفاده از نرم‌کننده در انواع موهای چرب ضروری است. نرم‌کننده تغذیه، آبرسانی و محافظت مناسبی برای تمامی تارهای مو به‌خصوص موهایی که شامپوی کافی در طول شستشو دریافت نمی‌کنند، فراهم می‌آورد.

استفاده از نرم‌کننده‌هایی با فرمولاسیونی سبک همراه با عصاره لیمو و آلوئه‌ورا برای موهای چرب مفید است.

افراد بهتر است در شامپو برای موهای چرب از شامپوهای بدون سولفات که با بهره­گیری از مواد طبیعی ساخته شده‌اند استفاده کنند. افراد با موهای چرب لازم است از شامپوهای بدون سیلیکون استفاده کنند. سیلیکون موجود در شامپو سبب تجمع سریع‌تر کثیفی و چربی در پوست سر افراد می‌شود. وجود روغن‌هایی مانند روغن نارگیل، آرگان و زیتون در شامپو برای افرادی که موهای چرب دارند مناسب نبوده و سبب می‌شود تا سریع‌تر موهای آن‌ها چرب شود. بهتر است از شامپوهایی حاوی روغن درخت چای، نعناع و رزماری استفاده شود که مشکلات روغن‌های نامبرده شده را ندارند. افراد با موهای چرب می‌توانند به طور هفتگی از شامپوی شفاف‌کننده بهره‌مند شوند. این شامپوها دارای PH بین 4.5 تا 5.5 هستند که برای پوست و مو متعادل است و سبب می‌شوند تا پوست سر بیش از اندازه خشک نشوند.

بهترین مکمل ضد ریزش برای موهای چرب

یکی از بهترین مکمل‌ها جهت مقابله با موهای چرب و جلوگیری از ریزش مو، مکمل هیرونیک است.

هیرونیک با ترکیبات فوق‌العاده خود شامل زینک، کوانزیم کیوتین و انواع ویتامین‌های گروه B چون ویتامین‌های B5، B6 و B7 از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

هیرونیک از طریق ترکیبات فوق‌العاده خود شامل زینک سبب رویش مجدد مو می‌شود.

این مکمل با استفاده از زینک و بیوتین موجود در خود سبب افزایش ضخامت تارهای مو شده و از نازک شدن موهای سر که یکی از عوامل ریزش مو است، جلوگیری می‌کند.

هیرونیک به تقویت فولیکول‌های مو کمک کرده و از این طریق از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

همچنین هیرونیک از طریق ویتامین B5 موجود در خود با تنظیم غدد چربی پوست سر، سبب حفظ رطوبت و درخشندگی مو شده و نظیر شامپو برای موهای چرب از چرب شدن مو جلوگیری می‌کند.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

بهترین شامپو برای موهای چرب و شوره دار

افراد با موهای چرب به‌راحتی گرفتار شوره سر می‌شوند. شامپو حاوی روی پیریتیون در کاهش سطوح مخمر ایجادکننده شوره‌ها یا همان پوسته‌پوسته‌های سر مفید هستند.

علاوه‌بر آن وجود موادی چون سدیم لوری سولفات، بنزوئیل پراکسید، سولفید سلنیوم، سولفاستامدی سدیم، کتوکونازول و … برای موهای چرب و شوره‌دار مفید هستند.

سوالات متداول

چرا موها خیلی سریع چرب می شوند؟

استفاده از شامپوها و محصولات مراقبتی از موی نامرغوب، گرمای بیش از اندازه، قرارگیری در محیطی گرم و مرطوب، ورزش سنگین، عدم تعادل هورمونی، ژنتیک، شستشوی موها با آب داغ، شستشوی مکرر و بیش از اندازه مو و … همگی از دلایل چرب شدن سریع مو به شمار می‌روند.

آیا می توانم موهای چرب را هر روز شامپو بزنم؟

شستشوی بیش از اندازه روغن طبیعی یا سبوم پوست سر را از بین برده و سبب می گردد تا پوست روغن بیشتری جهت آبرسانی پوست تولید کند. بهتر است از شستشوی روزانه موهای چرب با شامپو خودداری شود.

چه نوع نرم کننده ای برای موهای چرب بهتر است؟

استفاده از نرم‌کننده‌هایی با فرمولاسیونی سبک و ترکیبات فاقد چربی برای موهای چرب توصیه می‌شود. وجود عصاره آلوئه‌ورا یا لیمو در نرم‌کننده سبب تغذیه و بازسازی موهای چرب شده و موهای سالم و درخشان‌تری را فراهم می‌آورد.

بهترین شامپو برای موهای چرب کدام است؟

شامپویی که دارای PH متعادل بین 4.5 تا 5.5 و بدون سولفات باشد برای موهای چرب مناسب است. بهتر است شامپوهای حاوی خاک رس، روغن درخت چای، سرکه سیب، نمک و اسید سالیسیلیک جزو ترکیبات شامپو برای موهای چرب باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

4 2
شامپو برای موهای چرب

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن