روماتیسم

زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

بیماری های روماتیسمی بیماری های خود ایمنی و التهابی هستند که باعث می شوند سیستم ایمنی بدن به مفاصل، ماهیچه ها، استخوان ها و اندام های شما حمله کند.

بیماری های روماتیسمی اغلب تحت عنوان “آرتریت” دسته بندی می شوند، که برای توصیف بیش از 100 بیماری و شرایط استفاده می شود.

برای اطلاع بیشتر در مورد روماتیسم و همچنین علائم و درمان این بیماری مفصلی با ما همراه باشید.

روماتیسم التهابی چیست؟

روماتیسم التهابی اصطلاحی است که برای اختلالات روماتیسمی استفاده می شود.

آنها شامل بسیاری از اشکال مختلف آرتریت هستند که منجر به مفاصل دردناک و متورم می شوند. همچنین می توانند استخوان ها، غضروف ها، رباط ها، تاندون ها و ماهیچه ها را تحت تاثیر قرار دهند. برخی حتی می توانند اندام های شما را تحت تاثیر قرار دهند.

علائم روماتیسم

انواع مختلف بیماری روماتیسمی علائم متفاوتی دارند. در زیر برخی از شایع ترین علائم آرتریت و بیماری های روماتیسمی آورده شده است، علائم روماتیسم می‌تواند به شرح زیر باشد:

 • درد مفاصل
 • تورم مفصل یا مفاصل
 • سفتی مفاصل که حداقل یک ساعت در اوایل صبح ادامه دارد
 • درد یا حساسیت مزمن در مفصل یا مفاصل
 • گرمی یا قرمزی در ناحیه مفصلی
 • حرکت محدود در مفصل یا مفاصل آسیب دیده
 • خستگی

ضعف عضلانی می تواند مفاصل را ناپایدار کند. بسته به اینکه چه قسمت هایی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، OA می تواند راه رفتن، گرفتن اشیاء، لباس پوشیدن، شانه زدن موها یا نشستن را سخت کند.

علاوه بر این، برخی از بیماری های روماتیسمی با علائم خاصی مشخص می شوند.

به عنوان مثال، اکثر بیماران لوپوس نوعی بثورات پوستی همراه با درد مفاصل همراه با التهاب و خستگی را تجربه خواهند کرد.

تشخیص روماتیسم

به طور کلی هیچ آزمایشی نمی تواند بیماری روماتیسمی را تشخیص دهد. پزشک شما می‌تواند علائم شما را مورد بحث قرار دهد و شما را معاینه کند تا علائم قابل مشاهده تورم، سفتی یا قرمزی در مفاصل شما را بررسی کند.

اگر پزشک شما، در مورد شما مشکوک به ابتلا به نوعی بیماری روماتیسمی شد، یک یا چند آزمایش آزمایشگاهی را برای کمک به رد سایر علل احتمالی علائم شما تجویز می کند.

آزمایش‌های خون می‌تواند به شناسایی نشانگرهای التهاب، آنتی‌بادی‌های مرتبط با بیماری‌های خاص و عملکرد غیرطبیعی اندام‌ها و موارد دیگر کمک کند.

آزمایش‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)، اسکن‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یا سونوگرافی از مفاصل و استخوان‌ها می‌توانند به تشخیص التهاب و تجمع مایع کمک کنند و تغییرات استخوان یا مفصل را آشکار کنند.

تشخیص برخی از بیماری های روماتیسمی مانند بیماری لایم، لوپوس و فیبرومیالژیا دشوار است، تا حدی به این دلیل که علائم آنها با سایر بیماری ها همپوشانی دارد.

چه چیزی باعث بیماری روماتیسمی می‌شود؟

کارشناسان نمی‌دانند چه چیزی باعث بیشتر انواع بیماری‌های روماتیسمی می‌شود، با این حال دانشگاه پزشکی جانز هاپکینز خاطرنشان می‌کند که محققان معتقدند برخی یا همه موارد زیر بسته به نوع بیماری روماتیسم فرد ممکن است نقش داشته باشند:

 • ژن ها و سابقه خانوادگی
 • محرک های زیست محیطی
 • انتخاب های سبک زندگی
 • عفونت
 • ضربه
 • مشکلات متابولیک
 • ساییدگی یا فشار روی مفصل یا مفاصل

تصور می شود که ژنتیک در ایجاد اسپوندیلیت آنکیلوزان، فیبرومیالژیا، لوپوس و آرتریت روماتوئید نقش دارد.

چه اختلالاتی به عنوان اختلالات روماتوئید طبقه بندی می‌شود؟

در زیر لیستی از بسیاری از انواع بیماری های روماتیسمی و توضیحاتشان را آورد‌ه‌ایم.

اگر علائمی را تجربه کردید و پزشکتان احساس کرد که باید به یک روماتولوژیست مراجعه کنید، هرچه زودتر این کار را انجام دهید.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

یک بیماری مزمن یا طولانی مدت که در درجه اول بر ستون فقرات تاثیر می گذارد و ممکن است منجر به سفتی کمر شود.

مفاصل و رباط هایی که به طور معمول به پشت اجازه حرکت می دهند ملتهب می شوند. مفاصل و استخوان ها ممکن است با هم رشد کنند (به هم جوش بخورند).

بورسیت

این وضعیتی است که باعث درد و حساسیت در محل بورس ها می شود که کیسه های پر از مایع کوچکی هستند که اصطکاک بین استخوان ها و ساختارهای متحرک را کاهش می دهند.

بیماری کرون

کرون یک نوع بیماری روماتیسمی است که موجب التهاب روده بزرگ یا روده کوچک می‌شود.

نقرس

بیش از 2 میلیون آمریکایی مبتلا به نقرس هستند که نوعی آرتریت است که در آن کریستال های میکروسکوپی اسید اوریک روی مفاصل ایجاد می شود و باعث التهاب، تورم و درد می شود. این اغلب در شست پا رخ می دهد.

آرتریت عفونی

این اصطلاح کلی برای طبقه بندی اشکال آرتریت که در نتیجه عفونت ایجاد می شوند استفاده می شود.

آرتریت پاروویروس و بیماری لایم نمونه‌هایی از انواع آرتریت هستند که در نتیجه عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد می‌شوند. تشخیص زودهنگام کلید به حداقل رساندن آسیب احتمالی مفصل است.

آرتریت روماتوئید جوانان

این شایع ترین شکل آرتریت در کودکان است. علائم روماتوئید یا روماتیسم جوانان شامل درد، سفتی، تورم و از دست دادن عملکرد مفاصل است. همچنین می تواند با تب یا بثورات در قسمت های مختلف بدن نیز همراه باشد.

آرتروز

OA شایع ترین نوع آرتریت است که تنها در ایالات متحده حدود 27 میلیون بزرگسال را تحت تاثیر قرار می دهد. این وضعیت مزمن با تجزیه غضروف مفصل مشخص می شود.

غضروف بخشی از مفصل است که انتهای استخوان ها را بالشتک می کند و امکان حرکت آسان مفاصل را فراهم می کند.

شکستگی غضروف باعث ساییدگی استخوان ها روی یکدیگر می شود و باعث سفتی، درد و از دست دادن حرکت در مفصل می شود.

بیمارانی که مبتلا به OA تشخیص داده شده اند به طور کلی توسط یک متخصص ارتوپدی مراقبت می شوند.

پوکی استخوان

وضعیتی که با کاهش توده و تراکم استخوان مشخص می شود و باعث شکننده شدن استخوان ها می شود.

پلی میالژیا روماتیکا (PMR)

وضعیتی که باعث درد، سفتی شدید عضلات و درد در تاندون‌ها، ماهیچه‌ها، رباط‌ها و بافت‌های اطراف مفاصل در شانه‌ها، لگن، گردن و کمر می‌شود. این می تواند اولین نشانه آرتریت سلول غول پیکر باشد که یک بیماری شریانی است.

پلی میوزیت

این بیماری روماتیسمی می تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد و باعث التهاب و ضعف عضلانی و در نهایت باعث ناتوانی شود.

آرتریت پسوریاتیک

آرتریت پسوریاتیک یک بیماری مزمن است که با التهاب پوست (پسوریازیس) و مفاصل (آرتریت) مشخص می شود. این اغلب مفاصل انتهای انگشتان پا و انگشتان دست را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند با تغییراتی در ناخن های پا و انگشتان دست همراه باشد.

آرتریت روماتوئید (RA)

RA یک بیماری مزمن است که حدود 1.3 میلیون نفر را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد.

این بیماری عمدتاً با التهاب پوشش داخلی یا سینوویوم مفاصل مشخص می شود و می تواند منجر به آسیب طولانی مدت مفاصل و در نتیجه درد مزمن، از دست دادن عملکرد و ناتوانی شود.

آرتریت روماتوئید اغلب مفاصل دست و پا را درگیر می کند و تمایل دارد به طور مساوی در هر دو طرف بدن ایجاد شود. این یک عامل متمایز از سایر اشکال بیماری است.

اسکلرودرمی

این بیماری که به آن اسکلروز سیستمیک نیز گفته می شود، در لغت به معنای پوست سخت است.

اسکلرودرمی زمانی رخ می دهد که کلاژن غیر طبیعی و بیش از حد در پوست تولید شود.

این نوع روماتیسم می تواند پوست، رگ های خونی، مفاصل و احتمالاً اندام های داخلی مانند ریه ها و کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

سندرم شوگرن

یک بیماری خود ایمنی که باعث خشکی چشم و خشکی دهان می شود.

اسپوندیلوآرتروپاتی ها

این یک گروه از بیماری‌های روماتیسمی است که عمدتاً ستون فقرات را درگیر می‌کند، اما اشکال خاصی می‌تواند روی باسن، شانه‌ها و زانوها نیز تاثیر بگذارد.

هنگامی که تاندون ها و رباط ها ملتهب می شوند، سفتی و درد ایجاد می شود.

اشکال مختلفی از اسپوندیلوآرتروپاتی وجود دارد که افراد را در سنین مختلف تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است با سایر بیماری های زمینه ای مانند مشکلات چشمی، بثورات پوستی و زخم های دهان همراه باشد.

لوپوس اریتماتوی سیستمیک

SLE یک بیماری روماتیسمی مزمن (طولانی مدت) است که مفاصل، ماهیچه ها و سایر قسمت های بدن را درگیر می کند.

لوپوس شامل التهاب (واکنش سیستم ایمنی به کشتن عوامل خارجی، ویروس، باکتری) است. بیش از یک چهارم میلیون نفر به لوپوس مبتلا هستند.

تاندونیت

تاندونیت وضعیتی است که در آن التهاب در تاندون هایی که ماهیچه ها را به استخوان متصل می کنند وجود دارد.

معمولاً زمانی که این تاندون‌ها بیش از حد مورد استفاده قرار می‌گیرند، آسیب می‌بینند یا یک بیماری روماتیسمی از قبل وجود دارد، ایجاد می‌شود. علائم معمولاً شامل درد، حساسیت به لمس و محدودیت حرکت است.

درمان روماتیسم‌

هیچ درمانی برای آرتریت روماتوئید وجود ندارد. اما مطالعات بالینی نشان می‌دهد که بهبودی علائم زمانی بیشتر است که درمان با داروهایی به نام داروهای ضدروماتیسمی اصلاح‌کننده بیماری (DMARDs) آغاز شود.

داروها

انواع داروهای توصیه شده توسط پزشک برای روماتیسم، به شدت علائم شما و مدت زمانی که به آرتریت روماتوئید مبتلا بوده اید بستگی دارد.

● NSAID ها

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می توانند درد را تسکین دهند و التهاب را کاهش دهند. NSAID های بدون نسخه شامل ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، سایرین) و ناپروکسن سدیم (Aleve) هستند. NSAID های قوی تر با نسخه در دسترس هستند. عوارض جانبی ممکن است شامل تحریک معده، مشکلات قلبی و آسیب کلیه باشد.

● استروئیدها

داروهای کورتیکواستروئیدی، مانند پردنیزون، التهاب و درد را کاهش می دهند و آسیب مفاصل را کاهش می دهند.

عوارض جانبی ممکن است شامل نازک شدن استخوان ها، افزایش وزن و دیابت باشد. پزشکان اغلب یک کورتیکواستروئید را برای تسکین سریع علائم تجویز می کنند، با هدف کاهش تدریجی دارو.

● DMARD های معمولی

این داروها می توانند پیشرفت آرتریت روماتوئید را کند کرده و مفاصل و سایر بافت ها را از آسیب دائمی نجات دهند. 

DMARDهای رایج عبارتند از متوترکسات (Trexall، Otrexup، دیگران)، لفلونوماید (Arava)، هیدروکسی کلروکین (Plaquenil) و سولفاسالازین (Azulfidine). عوارض جانبی متفاوت است اما ممکن است شامل آسیب کبدی و عفونت شدید ریه باشد.

● عوامل بیولوژیکی

این دسته جدیدتر از DMARD ها که به عنوان اصلاح‌کننده‌های پاسخ بیولوژیک نیز شناخته می‌شوند، شامل آباتاسپت (اورنسیا)، آدالیموماب (هومیرا)، آناکینرا (کینرت)، سرتولیزوماب (Cimzia)، اتانرسپت (انبرل)، گلیموماب (سیمپونی)، اینفلیکسیماب (رمیکاد)، ریتوکسیماب (ریتوکسیماب) است.

DMARDهای بیولوژیک معمولاً زمانی مؤثرتر هستند که با یک DMARD معمولی مانند متوترکسات جفت شوند. این نوع دارو خطر ابتلا به عفونت را نیز افزایش می دهد.

● DMARD های مصنوعی هدفمند

اگر داروهای DMARD معمولی و داروهای بیولوژیک برای درمان روماتیسم موثر نبوده باشند، ممکن است از باریسیتینیب (Olumiant)، توفاسیتینیب (Xeljanz) و آپادا سیتینیب (Rinvoq) استفاده شود.

دوزهای بالاتر توفاسیتینیب می تواند خطر لخته شدن خون در ریه ها، حوادث جدی مرتبط با قلب و سرطان را افزایش دهد.

فیزیوتراپی

پزشک ممکن است شما را به یک فیزیوتراپیست یا کاردرمانگر ارجاع دهد که می تواند تمریناتی را برای کمک به انعطاف پذیری مفاصل به شما آموزش دهد.

همچنین ممکن است درمانگر راه‌های جدیدی را برای انجام کارهای روزانه پیشنهاد کند که برای مفاصل شما آسان‌تر می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید یک شی را با استفاده از ساعد خود بردارید.

دستگاه های کمکی می توانند از فشار دادن به مفاصل دردناک شما راحت تر جلوگیری کنند. به عنوان مثال، یک چاقوی آشپزخانه مجهز به یک دستگیره دستی به محافظت از مفاصل انگشت و مچ شما کمک می کند. برخی از ابزارها، مانند قلاب دکمه، می توانند لباس پوشیدن را آسان تر کنند.

عمل جراحی

اگر داروها نتوانند از آسیب مفاصل جلوگیری کنند یا آن را کند کنند، پزشک متخصص شما ممکن است جراحی را برای درمان روماتیسم در نظر بگیرد. جراحی ممکن است به بازیابی توانایی شما در استفاده از مفصل کمک کند. همچنین می تواند درد را کاهش دهد و عملکرد را بهبود بخشد.

جراحی آرتریت روماتوئید ممکن است شامل یک یا چند روش زیر باشد:

● سینووکتومی

جراحی برای برداشتن پوشش ملتهب مفصل (سینوویوم) می تواند به کاهش درد و بهبود انعطاف پذیری مفصل کمک کند.

● ترمیم تاندون

التهاب و آسیب مفصل ممکن است باعث شل شدن یا پارگی تاندون های اطراف مفصل شما شود. جراح شما ممکن است بتواند تاندون های اطراف مفصل شما را ترمیم کند.

● همجوشی مفصل

جوش دادن یک مفصل از طریق جراحی ممکن است برای تثبیت یا تنظیم مجدد مفصل و برای تسکین درد زمانی که جایگزینی مفصل یک گزینه نیست، توصیه شود.

● تعویض کامل مفصل

در طی جراحی تعویض مفصل، جراح قسمت های آسیب دیده مفصل شما را برمی دارد و یک پروتز ساخته شده از فلز و پلاستیک را وارد می کند.

جراحی خطر خونریزی، عفونت و درد را به همراه دارد. مزایا و خطرات آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

قرص های مکمل

این روش بیشتر روشی پیشگیرانه است تا درمانی، اما پزشکان همیشه در کنار درمان از این نوع قرص هایی که برای تقویت مفاصل و استخوان ها هستند تجویز می‌کنند مانند قرص بن فیت ایکس مارت که حاوی کلسیم، ویتامین د3، منیزیم و زینک است و موجب تقویت مفاصل و استخوان‌ها می‌شود. از این قرص می‌توان برای پیشگیری از روماتیسم استفاده کرد.

سوالات متداول‌

پنج علامت آرتریت روماتوئید چیست؟

درد، تورم، سفتی و حساسیت در بیش از یک مفصل، سفتی به خصوص در صبح یا بعد از نشستن طولانی مدت، خستگی (خستگی شدید)، ضعف و تب

در مبتلایان به روماتیسم مفصلی از چه غذاهایی باید اجتناب کرد؟

شکر و موادی که از شکر ساخته می‌شوند( مثل؛ نوشابه، دسر، شکلات و…)، چربی های اشباع شده( مثل؛ برخی پنیرها، پیتزا، فرآورده های گوشتی مثل گوشت قرمز، لبنیات پرچرب و…)، اسیدهای چرب ترانس( مثل؛ غذاهای سرخ شده، فست فود، غذاهای پروسس شده، اسنک ها، دونات ها، بیسکوییت و…)، اسیدهای چرب امگا 6( مثل؛ روغن آفتابگردان، روغن هسته انگور، روغن ذرت، مایونز و…)، کازئین موجود در شیر و الکل

آیا قهوه برای آرتروز مفید است؟

نوشیدن قهوه ممکن است دم صبح به کاهش درد زانو و مفاصل کمک کند، پس برای کاهش درد مفید می‌باشد.

آرتریت روماتوئید چگونه شروع می شود؟

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید معمولا با علائم جزئی که در دو طرف بدن پدید می آیند و از بین می روند، به آهستگی شروع شده و در طی چند هفته یا ماه پیشرفت می کند. همانگونه که گفته شد علائم اولیه آرتریت روماتوئید این بیماری مزمن از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می تواند روز به روز تغییر کند. حملات علائم RA را شعله ور شدن و دوره های غیرفعال را که علائم کمتر در آن مشاهده می شوند، بهبودی می نامند.

چگونه می توان از روماتیسم پیشگیری کرد؟

هیچ راهی برای پیشگیری از RA وجود ندارد، اما می توانید با این راهکارها احتمال ابتلا به آن را کاهش دهید: سیگار کشیدن را ترک کنید، وزن خود را کم کنید و مراقب لثه های خود باشید.

آیا بیماری های روماتیسمی قابل درمان هستند؟

همانطور که پیشتر گفته شد خیر روماتیسم قابل درمان نیست، اما این نکته مهم است که گرچه هنوز درمان قطعی برای آرتریت روماتوئید وجود ندارد اما درمان های موجود به کاهش سرعت بیماری کمک کرده و آسیب مفاصل را به حداقل می رسانند.

4/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

3 2
روماتیسم

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن