خواص روغن نارگیل

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

خواص روغن نارگیل جهت تقویت پوست و مو، مقابله با عفونت، تقویت مغز و … شناخته شده است. این روغن از طریق تقویت کلاژن سازی به مقابله با علائم پیری پوست می پردازد.

حتی روغن نارگیل با وجود ویتامین E موجود در خود و خواص خود ظاهر پوست را نرم و یکنواخت کرده و آن را روشن می کند.

مقابله با شکستگی مو و حفظ رطوبت در پوست سر از جمله خواص روغن نارگیل در تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش تارهای مو است.

روغن نارگیل حتی با خاصیت ضد التهابی خود سبب روان سازی مفاصل سفت شده و به کاهش درد مفاصل کمک می کند.

جهت استفاده از روغن نرگیل می توان آن را به صورت خوراکی مصرف کرده و یا به صورت کرم بر بدن ماساژ دهید.

جهت ماساژ این روغن بر پوست می توان ماسک های متفاوتی شامل این روغن و جو دو سر، روغن نارگیل به همراه لیمو و ماست، روغن نارگیل به همراه لیمو، عسل و چای سبز و … تهیه کرده و مورد استفاده قرار داد. جهت شناخت خواص روغن نارگیل به طور کامل تا انتهای ای مقاله با ما همراه باشید.

خواص روغن نارگیل برای چروک صورت

خواص روغن نارگیل برای چروک صورت

روغن نارگیل علاوه بر خواص خوراکی خود اثرات بسیار مطلوبی نیز بر پوست خواهد داشت. از خواص روغن نارگیل می توان به درمان خشکی پوست و ایجاد خاصیت ارتجاعی در آن اشاره کرد. افزایش خاصیت ارتجاعی پوست را سفت تر کرده و چین و چروک آن را از بین می برد.

علت چین و چروک بر صورت با افزایش سن، کاهش توان پوست صورت به کلاژن سازی است. بهتر است روغن نارگیل را روزی دو بار روی پوست صورت بمالید و پیش از استفاده از هر محصول دیگری منتظر بمانید تا روغن بر پوست شما کاملاً خشک شود.

علاوه بر کمک روغن نارگیل به کلاژن سازی، از دیگر خواص روغن نارگیل می توان به خواص مرطوب کنندگی و ضدالتهابی بودن آن اشاره کرد.

خواص روغن نارگیل برای سفیدی پوست

روغن نارگیل تا حدی جهت سفیدی پوست استفاده می شود. روغن نارگیل سرشار از ویتامین E است که سبب روشن شدن رنگ پوست می شود.

از خواص روغن نارگیل می توان به یکنواخت شدن رنگ پوست اشاره کرد. اگر از روغن نارگیل به طور مداوم استفاده شود، ظاهر پوست نرم و یکنواخت خواهد شد.

روغن نارگیل رنگدانه، لکه های تیره و برنزه را کاهش داده و از این طریق رنگ پوست را روشن خواهد کرد.

خواص روغن نارگیل برای مو و ابرو

خواص روغن نارگیل برای مو و ابرو

روغن نارگیل با توجه به توانایی خود در تغذیه، مرطوب کردن و محافظت از پوست و مو، می تواند برای مو و ابروهای افراد مفید باشد.

● خواص روغن نارگیل برای مو

یکی از خواص روغن نارگیل محافظت از موها در برابر شکستگی است. جلوگیری از شکستگی موها می تواند سبب پر تر شدن آن ها گردد.

روغن نارگیل مرطوب کننده طبیعی است که از طریق حفظ رطوبت پوست سر به جلوگیری از ریزش موها کمک می کند.

روغن نارگیل دارای ترکیباتی است که می تواند با قارچ ها، باکتری ها و ویروس های روی پوست سر مقابله کند.

اسیدهای چرب روغن نارگیل نظیر اسید لوریک، خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد که از این طریق در مقابل میکروارگانیسم های مضر محافظت کرده و با پاکیزه نگاه داشتن پوست به محافظت از مو در مقابل ریزش کمک می کند.

● خواص روغن نارگیل برای رشد ابرو

خواص روغن نارگیل حفظ رطوبت، تغذیه و محافظت از پوست و مو است و از این طریق برای ابروهای افراد نیز مفید خواهد بود.

روغن نارگیل با محافظت از ابروها در برابر شکستگی، حفظ رطوبت ماندگار در ابروها و از بین بردن باکتری ها به تقویت ابروها کمک می کند. کاهش شکستگی ابروها به ابروهای پرتر می انجامد.

رطوبت بالاتر به ایجاد ابروهایی قوی تر و سالم تر کمک می کند و همچنین این روغن با ترکیبات خود از عفونت های قارچی و شوره ابرو جلوگیری کرده و از این طریق در تقویت رشد ابروها موثر خواهد بود.

خواص روغن نارگیل برای درد مفاصل

روغن نارگیل برای مقابله با درد مفاصل و آرتریت موثر است. روغن نارگیل به کاهش التهاب کمک می کند. روغن نارگیل از طریق اسیدهای چرب موجود در خود به کاهش التهاب می پردازد. بدن قادر است روغن نارگیل را به سرعت جذب کرده و به روان کردن مفاصل سفت کمک می کند.

خواص روغن نارگیل برای عفونت

خواص روغن نارگیل برای عفونت

روغن نارگیل یک داروی ضد قارچ است. روغن نارگیل در برابر کاندیدآلبیکنس که مسئول عفونت قارچی است موثر است. روغن نارگیل جهت درمان عفونت های زیر می تواند مورد استفاده قرار گیرد:

● خواص روغن نارگیل در درمان عفونت قارچی دهان

 توصیه می گردد روغن نارگیل گرم شده را حدود 30 ثانیه در دهان نگاه داشته و بعد آن را خالی کنید و به مدت 30 دقیقه از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

● عفونت های پوستی و خواص روغن نارگیل

کافی است مقدار کمی روغن نارگیل را به خوبی روی پوست بمالید و شاهد نتایج موثر آن باشید.

● عفونت واژن و درمان آن با استفاده از خواص روغن نارگیل

به منظور استفاده کافی است تامپون را با روغن نارگیل آغشته کرده و آن را مستقیماً بر محل عفونت قرار دهید. توصیه می گردد پیش از درمان عفونت واژن با روغن نارگیل از پزشک زنان مشاوره بگیرید.

خواص روغن نارگیل برای ماساژ

خواص روغن نارگیل برای ماساژ

از خواص روغن نارگیل می توان به ماساژ موثر بدن با این روغن اشاره کرد. ماساژ بدن با روغن نارگیل فواید زیر را به دنبال خواهد داشت:

● محافظت از بدن در برابر عفونت

روغن نارگیل با استفاده از اسید لوریک و کاپریک موجود در خود که همگی از عوامل ضد میکروبی هستند در مقابله با عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی عمل خواهد کرد.

از خواص روغن نارگیل در ماساژ آن است که به فرد در رهایی از شر معایب باکتری ها و قارچ های مضر کمک می کند.

● سلامت پوست

 از خواص روغن نارگیل می توان به تغذیه پوست اشاره کرد. ویتامین E موجود در روغن نارگیل پوست را صاف تر، نرم تر و سالم تر نشان خواهد داد.

● خواص روغن نارگیل در مقابله با پیری

 با افزایش سن پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، اما روغن نارگیل با کمک به کلاژن سازی پوست به بازسازی سلول های پوستی کمک می کند.

از طریق ماساژ پوست با روغن نارگیل می توان از خواص ضد پیری روغن، مقاومت در برابر خشک شدن و ترک خوردن پوست،  شل شدن عضلات سفت شده بعد از ورزش شدید و … استفاده کرد.

البته برای گرفتن نتیجه موثر لازم است تا از خالص بودن روغن نارگیل، مشاوره با متخصص ماساژ پیش از ترکیب روغن نارگیل با روغنی دیگر و… اطمینان حاصل کرد.

خواص روغن نارگیل برای مغز

خواص روغن نارگیل برای مغز

از خواص روغن نارگیل به منظور سلامت مغز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● کمک به حافظه

روغن نارگیل از طریق تقویت سلول های سالم مغزی سبب بهبود حافظه می شود.

● سلامت مغز

روغن نارگیل به انتقال داده های بین نواحی مغز و بین ذهن و سیستم عصبی کمک می کند.

روغن نارگیل با استرس اکسیداتیو و التهاب که سبب تحلیل سلول های مغزی می شوند، مقابله می کند.

● آرام کردن ذهن

روغن نارگیل جریان خون در مغز را تقویت کرده و از طریق اسیدهای چرب اشباع شده خود مزایای زیادی دارد، البته در طول روز نمی بایست بیش از دو قاشق غذاخوری استفاده شود.

MCT های موجود در روغن نارگیل سبب می گردد تا افراد بتوانند دقیق تر و متمرکز تر باشند و سبب روشن شدن و هوشیاری ذهن می شود.

روش استفاده از روغن نارگیل برای صورت

روش استفاده از روغن نارگیل برای صورت

برخی از ماسک هایی که با استفاده از روغن نارگیل تهیه شده و برای پوست صورت مفید هستند، شامل موارد زیر است:

● استفاده از خواص روغن نارگیل و جو دو سر برای پوست های صورت مستعد آکنه

جهت تهیه این ماسک لازم است تا 3 قاشق غذاخوری جو دو سر را با مقداری آب گرم مخلوط کرده تا حالت خمیری بگیرد. سپس یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با این ترکیب خمیری مخلوط کنید. کافی است ماسک فوق را 15 دقیقه بر پوست صورت قرار داده و مجدداً با آب سرد بشویید.

● استفاده از روغن نارگیل، لیمو و ماست برای پوست های چرب

کافی است نصف قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با نصف قاشق غذاخوری آب لیمو و یک قاشق ماست مخلوط کرده و این ماسک را حدود 15 دقیقه روی صورت خود نگاه داشته و بعد با اب گرم بشویید.

● استفاده از روغن نارگیل و جوش شیرین برای از بین بردن جوش های سر سیاه صورت

اگر یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل و جوش شیرین را با هم مخلوط کرده و آن را بر روی جوش های سر سیاه به مدت 5 تا 10 دقیقه به صورت دایره ای مالش دهید، از خواص روغن نارگیل در از بین بردن جوش های سر سیاه صورت بهره مند خواهید شد.

● ماسک روغن نارگیل، عسل، لیمو و چای سبز جهت درخشندگی پوست صورت

اگر 1 قاشق چایخوری روغن نارگیل تسکین دهنده را با 2 قاشق غذاخوری آب لیموی تازه تسکین دهنده و 2 قاشق غذاخوری عسل سم زدا و 1 قاشق غذاخوری برگ چای سبز غنی از آنتی اکسیدان را با هم مخلوط کرده و پنبه ای را با این ترکیب آغشته کرده و روی پوست صورت خود بمالید و 5 تا 10 دقیقه بعد با آب گرم بشویید، از نتایج شگفت انگیز خواص روغن نارگیل در این ماسک بهره مند خواهید شد.

طرز استفاده از روغن نارگیل برای ریزش مو

طرز استفاده از روغن نارگیل برای ریزش مو-01

از خواص روغن نارگیل می توان به کند شدن ریزش مو اشاره کرد. روغن نارگیل از طریق نفوذ به ساقه مو می تواند از ریزش پروتئین مو جلوگیری کند.

روغن نارگیل سبب تقویت موهای شکننده شده و تارهای مو را سالم تر، طولانی تر و ضخیم تر می کند.

روغن نارگیل را با انگشتان خود به آرامی روی پوست سر خود ماساژ دهید. آن را از ریشه تا نوک موهای خود بمالید. سپس بعد از 30 دقیقه با شامپو آبکشی نمایید.

برای آشنایی با فواید روغن نارگیل و رعایت همه نکات برای استفاده صحیح از آن، می توانید به مقاله طرز استفاده از روغن نارگیل برای ریزش مو مراجعه نمایید.

مقابله با پیری پوست با افزایش کلاژن سازی

از جمله خواص روغن نارگیل کمک به بازسازی پوست از طریق افزایش قابلیت کلاژن سازی به موازات افزایش سن است. با افزایش سن پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و استفاده از محصولی جهت تقویت کلاژن سازی می توان به مقابله با پیری پوست کمک نماید.

در کنار روغن نارگیل می توان از مکمل هایی در این حوزه استفاده کرد. یکی از بهترین مکمل های کمک کننده کلاژن ساز، مکمل رویال کلازن ایکس مارت است.

رویال کلاژن از طریق تأمین کلاژن مورد نیاز بدن با توجه به وجود 833 میلی گرم کلاژن هیدرولیز شده در آن تأثیر زیادی بر جوانسازی پوست خواهد داشت.

رویال کلاژن از طریق کاهش چین و چروک صورت، افزایش سطح رطوبت پوست، بهبود اختلالات پوستی،تقویت خاصیت ارتجاعی و افزایش قوام پوست و … به مقابله با پیری پوست با استتفاده از افزایش کلاژن سازی می پردازد.

رویال کلاژن

سوالات متداول

آیا روغن نارگیل برای پیری پوست مفید است؟

بله، کمک به سلامت پوست و افزایش کلاژن سازی جهت مقابله با روند پیری پوست از خواص روغن نارگیل است.

چه ویتامین هایی در روغن نارگیل وجود دارد؟

مهمترین ویتامین موجود در روغن نارگیل ویتامین E است. روغن نارگیل از 100 درصد چربی اشباع شده تشکیل شده است.

عوارض جانبی روغن نارگیل چیست؟

روغن نارگیل در کنار مزایای خود دارای عوارض جانبی نیز هست. اسهال، گرفتگی عضلات و ناراحتی های گوارشی از عوارض روغن نارگیل است. روغن نارگیل می تواند LDL یا سطح کلسترول بد را افزایش داده و از این نظر برای افراد با سطح کلسترول بالا خطرناک است.

خواص روغن نارگیل در ناف چیست؟

روغن نارگیل با توجه به خاصیت ضد عفونتی خود از ایجاد عفونت در ناف افراد جلوگیری می کند. خواص ضد التهابی روغن نارگیل نیز سبب می گردد تا تورم، درد و قرمزی ناشی از ناف ملتهب درمان گردد.

5/5 - (3 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 7 نظر

5 7
خواص روغن نارگیل

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن