خواص سرکه سیب

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

سرکه سیب ماده اسیدی است که از تخمیر سیب آماده می شود. اغلب افراد از سرکه سیب برای طعم دادن و حفظ غذا استفاده می کنند، اما مدت ها است که تحقیقاتی در خصوص خواص سرکه سیب در زمینه های مختلف انجام شده و محققان به برخی از خواص دارویی سرکه سیب پی برده اند.

محققان در خصوص خواص سرکه سیب سوالاتی را مطرح کرده و با آزمایشات و تحقیقات مختلف به دنبال پاسخ به آنها هستند، برای مثال محققان در خصوص سوال آیا سرکه سیب برای آرتروز ضرر دارد، تحقیق کرده و نتایج تحقیقات آنها نشان می دهد که چون سرکه سیب برای مفاصل مفید است، نه تنها برای آرتروز ضرر ندارد بلکه در درمان این عارضه نیز مفید خواهد بود.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع خواص سرکه سیب تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سرکه سیب برای چی خوبه؟

سرکه سیب برای چی خوبه؟

سرکه سیب از جمله موادی است که با اثرات ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی خود خواص قابل توجهی دارد.

از خواص سرکه سیب عبارتند از:

  • مصرف سرکه سیب می تواند به کنترل چربی خون و قند خون بالا کمک کند.
  • سرکه سیب می تواند فرایندی را در بدن افراد انجام دهد تا افراد مدت طولانی تری احساس سیری کرده و از این طریق به کاهش وزن افراد کمک می کند.
  • سرکه سیب با ترشح انسولین سطح انرژی بدن را بالا می برد.
  • از خواص سرکه سیب می توان به کاهش علائم واریس اشاره کرد.
  • از دیگر خواص سرکه سیب مقابله با بیماری های پوستی از جمله سبورئیک یا بیماری پوسته پوسته شدن پوست است.

علاوه بر موارد بالا از خواص سرکه سیب می توان به سفید کنندگی دندان، کاهش سطح شوره سر، از بین بردن انواع قارچ ها و باکتریهای ناسالم در بدن، بهبود سلامت قلب و غیره اشاره کرد.

خواص سرکه سیب برای مفاصل

بسیاری از مردم بر این باورند که از جمله خواص سرکه سیب کاهش التهاب مفاصل است و از این طریق به درمان آرتروز کمک می کند.

تحقیقات نشان می دهند که سرکه سیب را نمی توان جایگزینی برای داروهای ضد التهابی غیر استروئید در نظر گرفت اما این ماده می تواند برخی از علائم ناشی از مشکلات مفاصل را تسکین دهد.

سرکه سیب با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود به تسکین درد مفاصل کمک خواهد کرد.

ترکیبات گیاهی نظیر پلی فنول ها و اسید استیک موجود در سرکه سیب نقش اصلی در خاصیت ضد التهابی سرکه سیب دارند. توصیه می گردد تا افراد با مشکلات مفصلی سرکه سیب را به صورت رقیق شده یا در غذا مصرف نمایند.

از خواص سرکه سیب متعادل کردن سطح PH بدن است. سرکه سیب از این طریق از تجمع کریستال های اسیدی در مفاصل که احتمال این پدیده در بیماری هایی نظیر آرتروز بیشتر خواهد بود، جلوگیری می کند. 

سرکه سیب با متعادل سازی سطح PH بدن به کاهش درد و سفتی مفاصل کمک خواهد کرد.

فواید سرکه سیب برای کبد چرب

فواید سرکه سیب برای کبد چرب

از جمله خواص سرکه سیب آن است که از تجمع بیش از اندازه چربی در کبد جلوگیری می کند و از این طریق به کاهش وزن افراد نیز کمک می کند.

توصیه می گردد تا یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به مقداری آب گرم اضافه کرده و دو بار در روز مصرف نمایید.

سرکه سیب از طریق دفع سموم بدن، تسهیل کاهش وزن، به تعادل رساندن سطح PH بدن، یکنواخت سازی سطح قند خون و کاهش سطح کلسترول بالا به رفع مشکل کبد چرب افراد کمک می کند.

در مطالعه ای که تیم تحقیقاتی ژاپنی در سال 2009 انجام دادند به این نتیجه رسیدند که از جمله خواص سرکه سیب کاهش وزن بدن از طریق حذف توده های چربی است و از این طریق به بهبود کبد چرب نیز کمک می کند.

مصرف سرکه سیب توده چربی احشایی و زیرجلدی و سطح تری گیلیسیرید را کاهش داده و از این طریق سبب درمان کبد چرب می گردد.

فواید سرکه سیب برای چربی خون

سطوح بالای چربی خون خطر حمله قلبی و سکته مغزی را بالا می برد، لذا استفاده از روش هایی برای کاهش چربی خون حائز اهمیت است.

تحقیقات نشان می دهند که یکی از خواص سرکه سیب کاهش سطح چربی خون است.

سرکه سیب با کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید سطح چربی خون را کاهش می دهد، همچنین مصرف سرکه سیب سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا یا همان HDL یا کلسترول خوب را بالا می برد.

فواید سرکه سیب برای عفونت

عفونت های مختلف از جمله عفونت های قارچی سطوح خطرات متفاوتی را با خود به دنبال دارند. مسائل و مشکلات ناشی از عفونت های قارچی می توانند جزیی یا تهدید کننده زندگی افراد باشد.

اغلب عفونت های قارچی در دهان، گلو ویا واژن رخ می دهد. افراد با بیماری های خاصی نظیر دیابت نیز با احتمال بالاتری ممکن است به این عارضه مبتلا شوند.

تحقیقات مختلف نشان می دهد که یکی از خواص سرکه سیب مقابله با عفونت های قارچی و از بین بردن آن ها است. اغلب عفونت های قارچی ناشی از قارچی تحت عنوان کاندیدا آلبیکنس است.

از ترکیبات سرکه سیب اسید مالئیک است که می تواند با قارچ کاندیدا مقابله کرده و آن را از بین ببرد. همچنین سرکه سیب خواص ضد باکتریایی داشته و در از بین بردن باکتری هایی نظر اشریشیاکلی و استافیلوکوکوس اورئوس که عامل ایجاد عفونت هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص سرکه سیب برای مردان

خواص سرکه سیب برای مردان

سرکه سیب می تواند با خواص خود به مردان در اختلال نعوظ کمک کند. از دلائل عمده اختلال نعوظ در مردان چاقی و کلسترول بالا است و سرکه سیب با خواص مفید و موثری که در از بین بردن چاقی و کنترل سطح کلسترول خون دارد می تواند به درمان اختلال نعوظ در مردان کمک کند.

از خواص سرکه سیب در مردان می توان به بهبود پارامترهای اسپرم مردان، کاهش آپویتوز سلول ها در سرم و بافت همگن کبد و بیضه ها اشاره کرد.

در واقع اختلال نعوظ یا ED از عوارضی است که مصرف سرکه سیب از طریق کاهش احتمال عوامل تشدید کننده ED به درمان این عارضه کمک می کند.

دیابت، داشتن اضافه وزن، بیماری های قلبی، سطح کلسترول و چربی بالا همگی از عوامل تشدید کننده عارضه ED به شمار می روند.

از آنجا که مصرف سرکه سیب تأثیرات موثری بر تمامی عوامل یاد شده دارد در درمان عارضه ED نیز مفید و موثر خواهد بود.  

خواص سرکه سیب برای مو

برای استفاده از خواص سرکه سیب برای مو لازم است تا به میزان و تعداد دفعات استفاده از این محصول توجه شود تا به پوست سر آسیب نرسیده و تحریک نشود.

توصیه می گردد تا نصف قاشق غذاخوری را به مقداری آب اضافه کرده و موهای خود را با استفاده از این ترکیب بشویید، مصرف بیش از اندازه سرکه سیب در مراحل ابتدایی می تواند سبب مشکلات و سوختگی پوست سر شده و منجر به برنجی شدن موها گردد.

اگر میزان استفاده از سرکه سیب متعادل باشد خواصی چون پاکسازی مو از تجمع چربی ها، بازگرداندن درخشش و رنگ مو، از بین رفتن خارش و شوره سر، تقویت رشد مو و … را برای موها به دنبال خواهد داشت.

فواید سرکه سیب قبل از خواب

مصرف سرکه سیب قبل از خواب به وضعیت سلامتی افراد و بیماری هایی که به آن مبتلا هستند، بستگی خواهد داشت.

مصرف سرکه سیب برای افراد مبتلا به دیابت قبل از خواب مطلوب خواهد بود، مصرف سرکه سیب در این افراد به تنظیم سطح گلوکز خون کمک می کند.

افراد با مشکلات گوارشی نمی بایست حداقل یک ساعت قبل از خواب مواد اسیدی از جمله سرکه سیب صرف نمایند، زیرا استفاده از سرکه سیب در آنها ریفلاکس ایجاد کرده و مشکلات گوارشی آن ها را تشدید خواهد کرد.

آیا سرکه سیب برای آرتروز ضرر دارد؟

آیا سرکه سیب برای آرتروز ضرر دارد؟

عارضه آرتروز با درد و التهاب مفاصل همراه است. یکی از خواص سرکه سیب کاهش التهاب و درد مفاصل است، لذا سرکه سیب نه تنها برای آرتروز ضرر ندارد بلکه با کاهش درد و التهاب مفاصل در درمان این عارضه مفید و موثر نیز خواهد بود.

البته خواص سرکه سیب در کاهش درد و التهاب مفاصل به معنای کنار گذاشتن مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نیست، بلکه این ماده می تواند در کنار این داروها در کاهش التهاب و درد موثر واقع شود.

استفاده از سرکه سیب از طریق موارد زیر برای آرتروز مفید و موثر است که عبارتند از:

از خواص سرکه سیب آن است که کمبود مواد معدنی درد مفاصل و آرتروز را تشدید خواهد کرد.

سرکه سیب با وجود مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم و فسفر مواد معدنی مورد نیاز بدن را تا حدی تأمین کرده و از تشدید آرتروز ممانعت می کند.

منیزیم موجود در سرکه سیب سبب می گردد تا استخوان ها کلسیم را بهتر جذب کرده و استحکام استخوان ها افزایش یابد.

سرکه سیب آنتی اکسیدان هایی مانند بتاکاروتن و اسید استیک دارد و این آنتی اکسیدان ها اثرات نامطلوب رادیکال های آزاد را مسدود کرده و از آسیب سلولی و بافتی جلوگیری می کنند.

سرکه سیب شامل آنزیم ها و اسیدهایی است که به جذب و هضم صحیح مواد مغذی و ضروری برای مفاصل کمک می کند.

پکتین، اسید استیک و اسید مالیک موجود در سرکه سیب به دفع سموم بدن کمک می کند.

سرکه سیب از طریق حل کردن کریستال های اسیدی تجمع یافته در مفاصل، درد و سفتی ناشی از آرتروز را کاهش می دهد.

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای چربی خون

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای چربی خون

بهترین زمان مصرف سرکه سیب نوشیدن سرکه سیب رقیق شده پیش از غذا است. توصیه می گردد تا یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به لیوانی از آب گرم اضافه کرده و دو بار در روز پیش از غذا آن را مصرف نمایید.

افرادی که به استفاده از خواص سرکه سیب از طریق مصرف آن تصمیم می گیرند لازم است تا بر مقادیر مصرفی خود دقت و کنترل داشته باشند و سرکه سیب را لزوماً با آب مخلوط نمایند و پس از نوشیدن مخلوط آب و سرکه سیب دهان خود را بشویند.

نحوه مصرف سرکه سیب برای چربی خون

از خواص سرکه سیب کاهش سطح کلسترول و کاهش چربی خون است. توصیه می گردد تا افراد برای کاهش چربی خون و کنترل قند، 1.5 قاشق غذاخوری سرکه سیب را با مقداری آب گرم مخلوط کرده و بعد از غذا مصرف نمایند.

این در حالی است که افرادی که تمایل به کاهش وزن خود با مصرف سرکه سیب دارند می بایست یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را قبل از ناهار و دیگری را قبل از شام با آب گرم مخلوط کرده و قبل از ناهار و یا صرف شام مصرف نمایند.

NPM Site Products Posters

سولات متداول

نوشیدن سرکه سیب در صبح بهتر است یا شب؟

بهره مندی از خواص سرکه سیب و نوشیدن آن در صبح یا شب به وضعیت سلامت افراد و ابتلای آن ها به بیماری خاص بستگی دارد. برای مثال توصیه می گردد افراد با بیماری دیابت در شب و پیش از خواب سرکه سیب مصرف نمایند و افراد با مشکلات گوارشی در هنگام صبح این محصول را مصرف نمایند.

آیا سرکه سیب چربی های اضافی را می سوزاند؟

در صورتیکه افراد رژیم غذایی مناسبی داشته باشند استفاده از سرکه سیب می تواند در کاهش وزن موثر باشد. کاهش توده بدنی، چربی شکمی کمتر و اشتهای کمتر، از خواص سرکه سیب برای کاهش وزن است. مصرف سرکه سیب اشتهای افراد را کاهش می دهد و از این طریق افراد چربی اضافی خود را از دست می دهند.

آیا استفاده روزانه از سرکه سیب بی خطر است؟

استفاده روزانه سرکه سیب برای افراد مبتلا به دیابت، دارای مسائل گوارشی، مبتلا به فرسودگی مینای دندان، مشکلات پوستی و ریوی و دارای بیماری های کلیوی با خطراتی همراه است و توصیه می گردد تا این افراد پیش از مصرف سرکه سیب با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

آیا سرکه سیب برای آرتروز ضرر دارد؟

خیر، سرکه سیب با وجود مواد معدنی و خواص خود نه تنها برای آرتروز ضرر ندارد بلکه، کاهش درد و التهاب مفاصل یکی از خواص سرکه سیب برای آرتروز و بهبود آن است.

4/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

3 2
خواص سرکه سیب

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن