آبرسان پوست خشک

زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

پوست صورت و بدن انسان برای حفظ قدرت و خاصیت کشسانی‌اش نیاز به آب و رطوبت دارد. در صورتی که از آبرسان پوست خشک استفاده نشود، رنگ پوست تیره‌تر و پوست خشک‌تر بنظر می‌رسد و مستعد ترک و چروک می‌شود.

وقتی پوست توسط آبرسان قوی صورت به اندازه مناسب آبرسانی شود، وظیفه خود که محافظت از بدن در برابر بیماری‌های خارجی است را به درستی انجام می‌دهد.

آبرسانی پوست چیست؟

اگر بعد از شنیدن کلمه آبرسانی با خود فکر کردید که احتمالا ربطی به آب دارد باید بگوییم که درست فکر کردید. آبرسانی پوست توسط بهترین آبرسان،  به افزایش آب در پوست صورت اشاره دارد. اگر پوست آبرسانی نشود، پوسته پوسته شده و در برخی از موارد ممکن است ترک بخورد.

پوستی که به درستی آبرسانی شده است، نرم بوده و رنگ روشنی دارد. از طرف دیگر، استفاده از آبرسان پوست خشک باعث می‌شود رنگ پوست یکدست شود.

چه عواملی باعث کم‌آبی پوست می‌شود؟

کمبود لیپید که ماده‌‌ای برای نگهداری از رطوبت در پوست است، باعث از دست رفتن رطوبت و آب پوست و در نتیجه خشکی پوست می‌شود. برای رفع این مشکل می‌توان از آبرسان پوست خشک استفاده کرد.

برخی از عوامل بیرونی نیز وجود دارد که می‌تواند بر میزان رطوبت پوست تاثیر بگذارد.

 • هوای خیلی گرم یا هوای خیلی سرد می‌تواند به دیوار دفاعی بدن شما آسیب جدی وارد کند. دوری از این شرایط اب و هوایی سخت است اما باید سعی کنید به میزان کمتری در معرض گرما یا سرمای شدید قرار گرفته و از آبرسان پوست خشک به طور مرتب استفاده کنید.
 • لایه‌برداری بی رویه می‌تواند لایه مرطوب پوست را از بین ببرد و آسیب شدید به پوست وارد کند. اگر از محصولات نامناسب استفاده کنید و پوست خود را محکم بسابید، این آسیب تشدید می‌شود.
 • محصولات مراقبت از پوست با مواد سوزاننده و مضر می‌توانند به توانایی پوست برای حفظ رطوبت آسیب بزنند.
 • برخی از سیستم‌های سرمایشی میزان رطوبت درون فضاهای بسته را کاهش می‌دهد. میزان رطوبت کم می‌تواند پوست را دهیتراته کند. برای جلوگیری از شکنندگی پوست، باید از استفاده از محصولاتی که دارای مواد قلیایی و اسیدهایی با pH بالا هستند، اجتناب کرد و استفاده از آبرسان پوست خشک را افزایش داد.
 • حمام طولانی با آب گرم نیز می‌تواند به پوست شما آسیب جدی وارد کند.

رفع این موارد آسان است. به طور مثال می‌توان در روز چند لیوان اضافه آب خورد یا زمان دوش گفتن را کمتر کرد. برای محافظت بیشتر از پوست می‌توان استفاده از صابون را به حداقل رساند و از آبرسان پوست خشک استفاده کرد.

برخی از بیماری‌ها نیز می‌توانند علت دهیتراته شدن پوست باشند.

 • بیماری تیروئید
 • بائسگی
 • دیابت
 • سندرم شوگرن
 • تغذیه نامناشب

اگر مبتلا به یکی از این بیماری ها هستید، مشورت با پزشک درمورد روش درمان مناسب می‌تواند به شما کمک شایانی بکند.

اهمیت آبرسانی به پوست خشک

معمولا کسانی که پوست خشک، دردناک و پر چین و چروک دارند، برای رساندن رطوبت کافی به پوست، به اندازه کافی آب نمی‌خورند.

پوست از سه لایه تشکیل شده است: لایه بیرونی یا اپیدرم، لایه داخلی  یا درمیس و بافت زیر جلدی. وقتی لایه خارجی پوست رطوبت و آب خود را از دست بدهد، پوست خشک شده و خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهد.

استفاده از آبرسان پوست خشک می‌تواند پوست شما را جوان کرده و ظاهری نرم و شفاف به آن می‌دهد. لایه خارجی پوست رطوبت را برای دفع سموم و حمل مواد مغذی به سلول‌های پوست نیاز دارد.

پوستی که به خوبی آبرسانی شده است نیز نسبت به محرک‌ها و میکروب‌هایی که در صورت کمبود رطوبت پوست می‌توانند از سد لیپیدی عبور کنند، حساسیت کمتری دارد.

پوستی که به درستی آبرسانی نشده است، اغلب دچار خارش، پوسته پوسته شدن، قرمزی یا حتی التهاب می‌شود. پوست خشک حتی می‌تواند به دلیل کوچک شدن سلول‌های پوست باعث ایجاد خطوط و چین و چروک‌های ریز شود.

تفاوت پوست کم آب و خشک

کم آبی زمانی ایجاد می‌شود که به اندازه کافی آب در پوست وجود نداد. کم  آبی پوست می‌تواند برای هر کسی با هر نوع پوستی پیش بیاید.

رنگ پوست کم آب تیره بوده و چین و چروک زودهنگام روی پوست ایجاد می‌کند. علاوه بر این‌ها، دهیتراته بودن پوست باعث کاهش خاصیت کشسانی پوست می‌شود.

یکی از راه‌های تشخیص کم آبی پوست در خانه، نیشگون گرفتن پوست است. پوست صورت، شکم، سینه یا پوست پشت دست خود را نیشگون بگیرید. اگر به محض رها کرن پوست به حالت عادی خود باز می گردند، احتمالا پوست شما کم آبی ندارد. در صورتی که چند لحظه طول می‌کشد که به حالت عادی خود باز گردد، احتمالا دچار کم آبی هستید و لازم است به متخصص مراجعه کنید.

پوست خشک یکی از انواع پوست است و به پوستی گفته می‌شود که به اندازه کافی روغن و لیپید تولید نمی‌کند و ربطی به کم آبی ندارد.

در جدول زیر، برخی از موادی که در برخی آبرسان پوست خشک استفاده می‌شوند را آورده‌ایم و گفته‌ایم کدام یک برای کم آبی و کدام برای خشکی مناسب است.

ترکیببرای پوست خشک بهتر است یا کم آب؟
اسید هیالورونیکهردو. برای ماندگاری بیشتر، از مرطوب کننده استفاده کنید
گلیسیرینآبرسان صورت کم آب
آلوئه‌وراآبرسان صورت کم آب
عسلآبرسان صورت کم آب
زوغن میوه یا دانه مانند روغن نارگیل، روغن بادام و … آبرسان پوست خشک
شی باترآبرسان پوست خشک
روغن های گیاهی مانند جوجوبا، رز، درخت چای و …آبرسان پوست خشک
عصاره حلزونآبرسان صورت کم آب
روغن‌های معدنیآبرسان پوست خشک
لانولینآبرسان پوست خشک
اسید لاکتیکآبرسان صورت کم آب
اسید سیتریکآبرسان صورت کم آب
سرامیدهردو. این ماده پوست را قوی کرده و از از دست رفتن رطوبت پوست جلو گیری می‌کند

علائم پوست دهیدراته و درمان آن

همانطور که گفته شد، کم ابی زمانی به وجود می‌اید که میزان آب از دست رفته بدن بیشتر از آب وارد شده به ان است. تاثیرات کم آبی بدن گسترده است و می‌تواند سلامت مو، پوست و ناخن را تحت تاثیر قرار دهد.

علائم

کم آبی خفیف در بین مردم شایع است و یکی از علائم آن، ایجاد لکه‌های خشک پوستی روی بدن و صورت است.

سطح این لکه‌ها ممکن است خشن یا پوسته پوسته باشند. برخی از این لکه‌ها دارای خارش هستند.

افرادی که دچار کم آبی می‌شوند، معمولا پوست تیره‌تری داشته و خطوط محسوس چروک روی صورتشان نمایان می‌شود. پوست این افراد کمتر از افراد معمولی دارای خاصیت کشسانی است. این افراد برای حفظ سلامت و طراوت پوست خود می بایست از آبرسان پوست خشک استفاده نمایند.

کم آبی در بزرسالان

در بزرگسالان علاوه بر علائم بالا، علائم زیر هم بروز پیدا می‌کند.

 • تشنگی شدید
 • لب‌های خشک
 • دهان خشک
 • ادرار و عرق کمتر از حد معمول
 • خستگی مفرط
 • سرگیجه
 • چشم‌های گود رفته
 • ادرار تیره با بوی قوی

علائم کم آبی در کودکان و نوزادان

این علائم در کودکان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دهان خشک
 • زبان خشک
 • عدم تولید اشک هنگام گریه
 • تب شدید
 • خواب‌آلودگی غیر معمول
 • تحریک پذیری پوست
 • چشم‌های گود رفته
 • ادرار تیره با بوق قوی

درمان کم آبی

درمان بستگی به میزان شدت کم‌آبی دارد.

برای رفع کم آبی توسط، شخص باید آب زیادی بنوشد. استفاده از نوشیدنی‌های ورزشی حاوی الکترولیت هم می‌توانند وضعیت را بهبود ببخشد.

کودکانی که مبتلا به کم آبی هستند را می‌توان با استفاده از محلول‌های آبرسانی مخصوص کودکان درمان کرد. این محلول‌ها را می‌توان از داروخانه تهیه کرد.

کم آبی شید می‌تواند بسیار خطرناک باشد و باید در بیمارستان و تحت نظر پزشک درمان شود. معمولا رفع نیاز به آب از طریق سرم مغذی انجام می‌شود.

انواع آبرسان قوی پوست

به طور خاص برای پوست می‌توان از محصولات آبرسان مانند آبرسان پوست خشک استفاده کرد؛ زیرا در اکثر مواقع نوشیدن آب کافی برای تامین رطوبت و آب مورد نیاز پوست، کافی نیست. آبرسان‌ها انواع مختلفی دارند که آبرسان پوست خشک، چرب و مختلط از انواع معمول آن‌هاست.

● کرم آبرسان

کرم‌های آبرسان قوی پوست صورت معمولا بافت سنگینی دارند که سرشار مواد مرطوب‌کننده و مغذی برای پوست هستند. این کرم‌ها پوست را آب رسانی کرده و پوست را نرم نگه می‌دارند.

● ژل آبرسان

ژل‌های آبرسان قوی پوست سبک بوده، به راحتی جذب پوست شده و پوست را به خوبی آبرسانی می‌کنند. توجه داشته باشید که برخی از این ژل‌ها حاوی الکل هستند که می‌تواند پوست‌های حساس را تحریک کند.

● سرم آبرسان

سرم‌های آبرسان رطوبت پوست شما را افزایش می‌دهد، از خشک شدن آن جلوگیری کرده و رطوبت پوست را حفظ می‌کند. ب

سیاری از سرم‌ها علاوه بر موادی که پوست را آبرسانی می‌کنند، حاوی موادی برای بازسازی چربی هستند که پوست را عمیقا تغذیه می‌کنند. استفاده از سرم آبرسان قبل از ضد آفتاب می‌تواند تاثیر بسزایی روی پوست شما بگذارد.

● ماسک آبرسان

ماسک آبرسان  از بهترین آبرسان پوست خشک است که برای از بین بردن سلول‌های مرده و در عین حال تقویت و لیفت پوست ساخته شده است.

ماسک آبرسان پوست خشک معمولاً حاوی موادی مانند هیالورونیک اسید است که می‌تواند میزان آبرسانی پوست را افزایش داده و درخشندگی طبیعی را به پوست بازگرداند. پس از استفاده از ماسک صورت، پوست شما نرم، صاف و شاداب خواهد شد.

● قرص کلاژن

کلاژن علاوه نقش مهمی که در اکثر قسمت‌های بدن بر عهده دارد، برای حفظ خاصیت کشسانی پوست نیز ضروری است. با افزایش سن، بدن دیگر نمی‌تواند کلاژن مورد نیاز بدن را تولید کند به همین دلیل بسیاری از افراد به قرص‌های کلاژن رو می‌اورند تا پوست خو درا شاداب و بدنشان را سالم نگه دارند.

آبرسانی عمیق پوست با کمک مکمل های کلاژن

مصرف مکمل رویال کلاژن ایکس-مارت با تحریک تولید کلاژن و هیالورونیک اسید در بهبود آب رسانی و حفظ رطوبت پوست موثر است.

هر قرص این مکمل حاوى 833 میلى گرم کلاژن هیدرولیز شده است که ظاهر پوست را بهبود بخشیده و منجربه افزایش آبرسانى، افزایش خاصیت ارتجاعى و استحکام، کاهش چین و چروك و جوان سازى پوست مى شود.

بنر رویال کلاژن

فواید آبرسانی پوست

همانطور که در بخش‌های قبل گفته شد، آبرسانی پوست صورت می‌تواند سلول‌های مرده پوست را برداشته و پوست روشن‌تر و یکدست زیر آن را نمایان کند. علاوه بر رنگ یکدست، این سلول‌های جدید نرم تر بوده و حس خوبی را به شخص می‌دهد.

وجود میزان زیاد یا کم چربی روی صورت می‌تواند باعث جوش زدن یا خشک شدن پوست صورت شود. آبرسانی صورت می‌تواند میزان این چربی را متعادل کند.

استفاده نکردن از آبرسان پوست خشک می‌تواند باعث ایجاد خشکی روی صورت شود. این خشکی‌ها گاهی خارش دار بوده و دست زدن به آن‌ها درد دارد. آبرسانی پوست می‌تواند این خشکی‌ها را رفع کند.

این نکته را باید یاداور شد که آبرسانی فقط برای پوست‌های خشک نیست و همه افراد با هر نوع پوست باید به طور مرتب پوست خود را آبرسانی کنند.

تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده

بسیاری از ما فکر می‌کنیم کرم‌های آبرسان صورت، تفاوتی با مرطوب کننده‌ها ندارند ولی در حقیقت اثری که این دو بر پوست ما می‌گذارند، کاملا متفاوت است.

کرم‌های آبرسان فقط برای استفاده افرادی که پوست خشک دارند نیست و بهتر است همه افراد با تمامی انواع پوست‌ها از کرم‌های آبرسان صورت متناسب با پوست خود استفاده کنند.

کرم‌های آبرسان معمولا از موادی به نام هموکتانت‌ها تشکیل شده‌اند. گلیسیرین  اسید و هیالورونیک از این دسته مواد هستند و می‌توانند آب را از هوا جذب کرده و روی پوست نگه دارند.

مرطوب‌کننده‌ها را نیز همه افراد می‌توانند استفاده کنند اما پیشنهاد می‌شود از برخی از انواع قوی‌تر مرطوب‌کننده‌ها برای افرادی که مبتلا به اکنه هستند یا پوستشان چرب و مستعد جوش است، استفاده نکنند.

مواد تشکیل‌دهنده مرطوب‌کننده‌ها عموما پایه روغن دارند. مواد پوشاننده مانند روغن‌های معدنی، وازلین و روغن‌های گیاهی از این دسته هستند. این مواد قادر هستند لایه ای روی پوست تشکیل دهند تا مانع خروج آب از بافت‌های زیرین پوست شده و آن را نرم و لطیف کنند.

بهترین آبرسان پوست خشک باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

 • آبرسان پوست انتخابی شما باید تمام تاییدیه‌های خاص محصولات پوستی  را از مراکز و سازمان‌‌های معتبر داشته باشد. آزمایشات انجام شده توسط این سازمان‌ها  دال بر بی خطر بودن این محصولات است.
 • یک محصول غیر چسبنده و سبک انتخاب کنید. هدف از خرید آبرسان پوست خشک مرطوب کردن و آبرسانی پوست است و این مهم‌ترین فاکتوری است که باید به ان توجه کنید. برخی از آبرسان‌های صورت حس سنگینی دارند. بهترین آبرسان صورت آبرسانی است که بافت سبک داشته باشد.
 • بهترین آبرسان پوست خشک دارای مواد زیر است:
 1. گلیسیرین
 2. آلوئه‌ورا
 3. عسل
 4. اسید هیلارونیک
 5. عصاره حلزون
 6. اسید لاکتیک
 7. اسید سیتریک
 8. سرامید

 • بهترین آبرسان صورت آبرسانی است که دارای مواد مضر برای پوست مانند پارابن، سولفات و الکل نباشد. این مواد پوست را تحریک‌پذیر و خشک می‌کنند.

انواع روش‌های آبرسان عمیق پوست

روش های آبرسانی پوست

● هیدرودرم

هیدرودرم یک سرم ضد چروک است که برای کاهش علائم قابل مشاهده پیری زودرس و آّرسانی پوست خشک طراحی شده است.

این محصول که به عنوان آبرسان پوست خشک و برای بازسازی سلولی فرموله شده است، می‌تواند پوست افتاده را حجیم کرده و لطافت و شادابی پوست را افزایش دهد.

این سرم حاوی کلاژن دریایی با خواص انتی‌اکسیدان است و به ترمیم اسیب‌های ایجاد شده روی پوست صورت و آبرسانی آن کمک می‌کند.

لیکوپن از دیگر مواد مهم موجود در ترکیبات این سرم است که به دلیل خواص ضد التهابی، شفابخش و ترمیم‌کنندگی به صورت گسترده در محصولات مراقب پوست استفاده می‌شود.

● هیدرودرم ابروژن

در هیدرودرم ابروژن تمامی منافذ پوست با استفاده از میکرو کلیزینگ تمیز شده و آبرسانی صورت انجام می‌شود.

لایه خارجی پوست صورت طور مرتب در معرض هوا قرار می‌گیرد و همیشه با سلول‌های مرده پوست پوشیده می‌شود.

این سلول‌ها مستقیما روی سلول‌های بالغ پوست قرار می گیرند و از پوس در برابر نفوذ عوامل خارجی محافظت می‌کند.

● فیشیال

فیشیال صورت برای تغذیه پوست شما در سطح عمیق‌تر، حذف سلول‌های مرده پوست و تحریک تشکیل سلول‌های جدیدتر و سالم‌تر طراحی شده است.

هنگامی که لایه‌برداری لایه رویی پوست مرده کامل شود، پوست سالم، هیدراته و جوان‌تر زیر آن آشکار می‌شود.

فیشال‌های آبرسان پوست خشک  نتایج ماندگاری دارند که با انجام هر فیشیال تاثیرشان بیشتر نمایان می‌شود.

روش‌های خانگی آبرسانی پوست خشک

 • کشیدن پد آغشته به زوغن زیتون روی پوست خشک
 • ساخت اسکراب خانگی روغن زیتون و عسل
 • استفاده از جو پرک خیس خورده برای تسکین درد
 • استفاده از روغن نارگیل قبل از خواب
 • استفاده از ژل آلوئه ورا روی پوست خشک

بهترین روش آبرسانی به پوست صورت

بهترین روش آبرسانی پوست صورت، انجام فیشیال به صورت مرتب است. در این روش مراحل فیشیال متناسب با نوع پوست و شرایط آن طراحی می‌شود و نتایج بلند مدت را شاهد خواهید بود.

سوالات متداول

چرا باید از آبرسان پوست استفاده کنیم؟

وقتی پوست ما کم آب می‌شود، امکان ایجاد ترک‌خوردگی و ایجاد چین و چروک روی آن افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر آن، آبرسانی پوست می‌تواند به شادابی و یکپارچگی رنگ پوست کمک کند.

بهترین راه برای مرطوب کردن پوست خشک چیست؟

استفاده از کرم و ژل‌های آبرسان پوست خشک بهترین گزینه است.

چگونه بفهمیم پوستمان به رطوبت نیاز داد یا آبرسانی؟

پوست صورت، شکم، سینه یا پوست پشت دست خود را نیشگون بگیرید. اگر به محض رها کردن چند لحظه طول می‌کشد که به حالت عادی خود باز گردد، نیاز به آبرسانی دارید، در غیر این صورت مرطوب کننده کافی است.

چه مدت طول می‌کشد تا پوست خیلی خشک آبرسانی شود؟

درصورت استفاده از آبرسان پوست خشک به طور منظم و انجام فیشیال، با توجه به شرایط پوست، بین 3 تا 6 ماه لازم است.

4.7/5 - (3 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 3 نظر

4 3
آبرسان پوست خشک

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن