رابطه درد پاشنه پا و کمبود ویتامین چیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

پا و مچ پا از 26 استخوان، 33 عدد مفصل و بیشتر از 100 عدد تاندون تشکیل شده است. پاشنه پا بزرگ‌ترین استخوان پا را تشکیل می‌دهد. اما آیا بین درد پاشنه پا و کمبود ویتامین ارتباطی وجود دارد؟

اگرچه ایستادن‌ها و یا دویدن‌های طولانی‌مدت سبب درد در پاشنه پا می‌شود؛ اما علاوه بر عوامل محیطی تغذیه نامناسب و کمبود ویتامین‌ها نیز در درد پاشنه پا تأثیر دارند.

کمبود ویتامین‌های C، D و ویتامین‌های گروه B همگی بر درمان این درد تأثیر دارند.

استفاده از مواد غذایی حاوی ویتامین‌های فوق یا استفاده از مکمل‌های شناخته شده‌ای چون بن فیت که مملو از املاح و ویتامین‌های مورد نیاز است، می‌توانند در درمان درد پاشنه پا تأثیر بسزایی داشته باشند.

کمبود چه ویتامینی باعث درد کف پا میشود؟

کمبود ویتامین‌های C، D و ویتامین‌های گروه B همگی می‌توانند سبب درد پاشنه پا و کمبود ویتامین شوند.

البته علاوه بر کمبود ویتامین‌ها عوامل دیگری چون ایستادن‌ها، راه‌رفتن‌ها و دویدن‌های طولانی‌مدت، کشیدگی و پارگی فاسیای کف پا نیز می‌تواند از عوامل ایجاد درد پاشنه پا باشند.

آیا ترک پاشنه پا می تواند از کمبود ویتامین باشد؟

ترک پاشنه پا و کمبود ویتامین

دلایل زیادی برای ترک پاشنه پا وجود دارد که یکی از این دلایل می‌تواند کمبود ویتامین باشد.

علاوه بر کمبود برخی ویتامین‌ها مواردی چون اگزما، عفونت قارچی، کهولت سن و … از دیگر عوامل ایجاد ترک پاشنه پا هستند.

البته ترک پاشنه پا بیماری جدی نیست و این ترک‌ها بر لایه‌های بیرونی پوست تأثیر گذاشته و سبب درد نمی‌شوند.

زمانی ترک پاشنه پا دردناک می‌شوند که ترک‌ها به لایه‌های عمیق‌تر پوست برسند.  از انواع ویتامین‌هایی که کمبود آن‌ها می‌توانند سبب ترک پاشنه پا شوند عبارتند از:

● ویتامین E

ویتامین E به ایجاد پوستی سالم و افزایش سیستم ایمنی آن کمک می‌کند. ویتامین E از خشکی پوست جلوگیری می‌کند و از این طریق از ایجاد ترک پاشنه پا جلوگیری می‌کند.

زیرا یکی از عوامل ترک پاشنه پا خشکی پوست است. ویتامین E در مواد غذایی چون انبه، آووکادو، ماهی سالمون، بادام، فندق، دانه‌های آفتاب‌گردان، روغن بادام، روغن جوانه گندم و … به فراوانی یافت می‌شود.

● ویتامین B

ویتامین B3 یا نیاسین، انرژی موجود در غذا را به انرژی قابل استفاده از سوی بدن تبدیل می‌کند.

افراد با کمبود ویتامین B3 دچار خشکی پوست می‌شوند که این خشکی می‌تواند در قسمت‌هایی از بدن مانند پاشنه پا به صورت ترک خود را نشان دهد.

ویتامین B3 در مواد غذایی مانند سینه مرغ و بوقلمون، گوشت گوساله، ماهی تن و قزل‌آلا، عدس، آووکادو، برنج قهوه‌ای و … به مقدار زیادی وجود دارد.

ویتامین B1 یا تیامین در اثر کمبود می‌تواند سبب درد در پاشنه پا شود.

همچنین ویتامین B6 یا پیریدوکسین از ویتامین‌هایی است که کمبود آن می‌تواند سبب درد و سوزش پاشنه پا شود.

ویتامین B12 یا کوبالامین از ایجاد درد در پاشنه پا جلوگیری می‌کند. کمبود B12 می‌تواند همراه با سوزش در کف، پاشنه یا انگشتان پا شود.

رژیم غذایی سرشار از ماهی، تخم‌مرغ، مرغ، گوشت و انواع محصولات لبنی ویتامین B12 را تأمین می‌کند.

● ویتامین C

کمبود ویتامین C نیز می‌تواند موجب ترک پاشنه پا شود. ویتامین C به پوست کمک می‌کند تا رطوبت خود را حفظ کند و فقدان آن به خشکی پوست می‌انجامد.

مواد غذایی چون فلفل، کیوی، مرکبات، توت‌فرنگی و … منابعی سرشار از ویتامین C هستند.

انواع ویتامین ها و مواد معدنی برای کمک به درد پاشنه

ویتامین و کمک به درمان درد پاشنه پا

از مواد معدنی و ویتامین‌هایی که به درمان درد پاشنه پا کمک می‌کنند و ارتباط مستقیمی با درد پاشنه پا و کمبود ویتامین دارند، می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

● منیزیم و کلسیم

خار پاشنه یکی از دلایل درد پاشنه پا است. این درد به دلیل رسوب غیرطبیعی کلسیم در پاها ایجاد می‌شود.

کلسیم رسوب شده در میان رباط‌ها و استخوان پاشنه پا سبب التهاب، ساییدگی بافت‌های متصل و درد می‌شود.

با مصرف میزان مناسب کلسیم و منیزیم می‌توان این رسوبات را به حداقل رساند. کلسیم برای حفظ سلامت استخوان‌های بدن ضروری است.

منیزیم ماده معدنی است که به جذب کلسیم کمک می‌کند. ممکن است کلسیم کافی دریافت کنیم؛ اما به دلیل کمبود منیزیم این ماده معدنی رسوب کند و مشکلاتی چون درد پاشنه پا را فراهم آورد.

● درد پاشنه پا و کمبود ویتامین C

ویتامین سی خاصیت ضدالتهابی داشته و بهبود طبیعی بدن را تسریع می‌کند. ویتامین C برای رفع مشکلات پا از جمله التهاب کف پا بسیار مفید است.

این ویتامین خاصیت آنتی‌اکسیدانی بسیار قوی دارد. ویتامین سی هرگونه التهاب ناشی از فاشیای پا را کاهش می‌دهد؛ لذا درد پاشنه پا و کمبود ویتامین C با هم ارتباط دارند.

● درد پاشنه پا و کمبود ویتامین D

ویتامین دی عملکردی مشابه کلسیم دارد. کمبود ویتامین D می‌تواند سبب تشکیل خار پاشنه پا شود.

مصرف مناسب ویتامین D از ایجاد خار پاشنه جلوگیری کرده، درد پا را تسکین و سبب بهبود عملکرد عضلات پا می‌شود؛ لذا درد پاشنه پا و کمبود ویتامین D با هم ارتباط دارند.

● درد پاشنه پا و کمبود ویتامین B

ویتامین B به ویژه ویتامین‌های B1، B3، B6 و B12 در بهبود درد پاشنه پا مؤثرند.

اگر فردی دچار فاسیای پا است و با کمبود ویتامین‌های گروه B روبرو است و درد وی بیشتر خواهد بود؛ لذا درد پاشنه پا و کمبود ویتامین B با هم ارتباط دارند.

● آلفا لیپوئیک اسید

آلفا لیپوئیک اسید نوعی از ویتامین E یا ویتامین B  است. این آنتی‌اکسیدان با خاصیت ضدالتهابی خود سبب کاهش التهاب در پاشنه پا می‌شود.

آلفا لیپوئیک در درمان فاشیای کف پا مؤثر است. در مواد غذایی چون اسفناج، گوشت قرمز، برنج، هویج، کلم بروکلی، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی و … به فراوانی یافت می‌شود.

آیا فاشیای کف پا می تواند ناشی از کمبود ویتامین باشد؟

فاشیای کف پا و کمبود ویتامین

فاشیای کف پا از علل رایج درد در کف پا است. اگر فاسیای کف پا بیش از اندازه کشیده شده و یا پاره شود، فاشیای کف پا رخ می‌دهد.

راه‌رفتن و دویدن‌های زیاد و طولانی‌مدت و یا عدم تغذیه مناسب و کمبود ویتامین‌ها می‌تواند منجر به فاشیای پا شود.

این التهاب در زنان باردار و افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر محتمل است. افرادی که کف پایی با قوس زیاد داشته و یا کف پای صاف دارند نیز ممکن است دچار فاشیای پا شوند.

کمبود املاح و مواد معدنی چون کلسیم و منیزیم و کمبود ویتامین‌های C، D، ویتامین‌های گروه B از مواردی هستند که می‌توانند منجر به ایجاد فاشیای کف پا شوند.

ویتامین‌های مذکور دارای خاصیت ضدالتهابی هستند که از ایجاد این مشکل جلوگیری می‌کنند.

فاشیای کف پا که از علل اصلی درد کف پا است می‌تواند عامل درد پاشنه پا و کمبود ویتامین‌های مذکور باشد.

تأثیر مکمل بن فیت در درمان درد پاشنه پا

از جمله مواد معدنی و ویتامین‌های لازم و ضروری برای درمان درد پاشنه پا کلسیم، منیزیم و ویتامین D است.

این مواد و ویتامین‌ها از طریق بسیاری از مواد غذایی قابل تأمین است. اما استفاده از برخی مکمل‌ها چون مکمل بن فیت مقادیر موردنیاز از هرکدام از این مواد را متناسب با نیاز بدن در هر بار استفاده در اختیار فرد قرار می‌دهد.

مکمل بن فیت با داشتن مقدار کافی کلسیم تقریباً به اندازه 5/2 لیوان شیر، کلسیم دارد. کلسیم ماده اصلی برای تقویت استخوان‌های بدن است.

کلسیم باید به اندازه کافی مصرف شود زیرا مصرف بیش از اندازه کلسیم سبب رسوب این ماده معدنی در بدن از جمله در پاشنه پا می‌شود.

رسوبات کلسیم در پاشنه پا خود عاملی برای ایجاد درد در پاشنه پا است؛ بنابراین بهتر است از مکمل بن فیت استفاده شود تا میزان کلسیم به اندازه مناسب در اختیار بدن قرار گرفته و رسوب نکند.

منیزیم یکی دیگر از مواد تشکیل‌دهنده مکمل بن فیت است. مکمل بن فیت دارای منیزیمی به اندازه 6 عدد موز است.

منیزیم از مواد اصلی بدن در جذب کلسیم است و نبود آن سبب رسوب کلسیم در پاشنه پا و درد در پاشنه پا می‌شود.

علاوه بر کمک به جذب کلسیم، منیزیم در جلوگیری از گرفتگی عضلات در راه‌رفتن‌ها و دویدن‌های طولانی‌مدت نقش داشته و از ایجاد درد در پاشنه پا جلوگیری می‌کند.

ویتامین D از دیگر مواد تشکیل‌دهنده مکمل بن فیت است.

مقدار این ویتامین در مکمل برابر با 10 زرده تخم‌مرغ است. ویتامین دی نظیر کلسیم عمل کرده و نبود آن سبب درد در پاشنه پا می‌شود.

ویتامین دی به سیستم ایمنی بدن کمک کرده و از ضعف عضلانی بدن جلوگیری کرده و از این طریق در ایستادن‌ها و پیاده‌روی‌های طولانی‌مدت از درد در پاشنه پا پیشگیری می‌کند.

مکمل بن فیت دارای میزان زینکی به اندازه یک صدف است. زینک نیز به افزایش توده استخوانی کمک کرده و از ضعف عضلانی جلوگیری می‌کند و از این طریق از احساس درد در پاشنه پا جلوگیری می‌کند.

مکمل بن فیت به رفع درد پاشنه پا و کمبود ویتامین D و مواد معدنی چون کلسیم، منیزیم و زینک کمک می‌کند.

سوالات متداول

کدام ویتامین برای درد پاشنه پا مفید است؟

ویتامین C از ویتامین‌های مفید برای درمان این درد است. ویتامین C از ایجاد خار پاشنه پا جلوگیری می‌کند. درد پاشنه پا و کمبود ویتامین C با هم ارتباط دارند.

آیا کمبود منیزیم باعث درد پاشنه پا می شود؟

منیزیم یک ماده معدنی مفید در مدیریت درد پاشنه پا و سلامت پا است. منیزیم عامل اصلی برای جذب کلسیم است. کلسیم می‌تواند از ایجاد خار پاشنه پا جلوگیری کند. درد پاشنه پا و کمبود ویتامین‌ها و املاح معدنی چون منیزیم با هم ارتباط دارند.

سریع ترین راه برای درمان درد پاشنه پا چیست؟

استراحت، یخ درمانی پاشنه پا، انجام حرکات کششی در پاشنه پا، استفاده از مکمل‌های غذایی مانند مکمل بن فیت از سریع‌ترین راه‌های درمان درد پاشنه پا به شمار می‌روند. استفاده از مکمل بن فیت در رفع درد پاشنه پا و کمبود ویتامین D مؤثر است.

آیا ویتامین D می تواند به درد پاشنه پا کمک کند؟

ویتامین D یکی از ویتامین‌های مهمی است که می‌تواند از تشکیل خار پاشنه پا جلوگیری کند و درد پا را کاهش دهد. درد پاشنه پا و کمبود ویتامین D با یکدیگر ارتباط دارند و کمبود این ویتامین منجر به درد پاشنه پا می‌شود.

4.6/5 - (10 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 47 نظر

4 47
رابطه درد پاشنه پا و کمبود ویتامین چیست؟

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن