7 علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

درد پاشنه پا از دردهای رایج میان افراد به خصوص ورزشکاران است و علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن متفاوت است. تاندونیت آشیل، بوریست، تغییر شکل، استئومیلیت، فاشیای کف پا و … از جمله علت درد پاشنه پا به شمار می­روند.

در صورت خفیف بودن درد می توان با استفاده از روش هایی چون استراحت، دارو درمانی، یخ درمانی و … به درمان پرداخت و در صورت ادامه دار بودن درد پاشنه پا و حاد بودن آن، ممکن است پزشک معالج استفاده از امواج را به عنوان روش غیر تهاجمی و جراحی را به عنوان روشی تهاجمی مورد استفاده قرار دهد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علت درد پاشنه پا در هنگام راه رفتن تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

7 علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن

شایع ترین علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن را می­توان موارد ذیل در نظر گرفت:

● تاندونیت آشیل

تاندونیت آشیل علت درد پاشنه پا

در اثر استفاده بیش از حد از تاندون آشیل تاندونیت آشیل ایجاد می­شود. اغلب این مشکل در دوندگانی رخ می­دهد که به صورت ناگهانی شدت یا مدت دویدن خود را افزایش می­دهند.

درد همراه با التهاب تاندون آشیل، درد خفیف در پشت ساق یا بالای پاشنه پا در زمان راه رفتن و یا در حین انجام فعالیت های ورزشی از علائم این عارضه به شمار می­رود.

تاندونیت آشیل اغلب در مردان رخ می­دهد. افزایش سن سبب بالارفتن احتمال تاندونیت آشیل می­شود.

کف پای صاف، چاقی و سفت شدن عضلات ساق پا نیز از دیگر عوامل این عارضه است.

استفاده از کفش نامناسب می­تواند علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن باشد. هوای سرد و دویدن در زمین ناهموار و تپه ای، فشار خون بالا و ابتلا به بیماری پسوریازیس همگی از عواملی هستند که به عارضه تاندونیت آشیل خواهند انجامید.

● بوریست

بوریست بیماری دردناکی است که کیسه های پر از مایع به نام بورس که استخوان ها، تاندون ها و ماهیچه های نزدیک مفاصل را از بین می­برند تحت تأثیر قرار می­دهد.

بوریست ممکن است در پاشنه پا نیز رخ دهد. بوریست اغلب در مفاصلی که حرکات مکرر انجام می­دهند، رخ می­دهد و می­تواند از مهمترین علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن باشد.

تورم بیش از حد، قرمزی، کبودی، ناتوانی ناگهانی در حرکت مفاصل هنگام راه رفتن از علائم شایع بوریست به شمار می­روند.

● تغییر شکل

التهاب و تحریک مزمن پاشنه پا می­تواند سبب ایجاد برآمدگی استخوانی بزرگی شود که به آن برآمدگی پمپ در پشت پاشنه پا می­گویند.

استفاده مکرر از کفش هایی با پاشنه بلند این برآمدگی را ایجاد کرده و می­تواند علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن باشد.

● استئومیلیت

استئومیلیت عفونتی در استخوان پاشنه پا است. افراد سیگاری یا افراد مبتلا به دیابت یا نارسایی کلیه بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند. تب، تورم، گرما و قرمزی در ناحیه عفونت می­تواند از علائم این عفونت باشد.

اغلب این عفونت توسط باکتری به نام استافیلوکوک ایجاد می­شود. این باکتری می­تواند از طریق جریان خون، صدمات و زخم های شدید و عمل جراحی به بدن افراد نفوذ کرده و عفونت استئومیلیت را ایجاد کند و از علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن باشد.

● فاشیای کف پا

فاشیای کف پا علت درد پاشنه پا

فاسیای پلانتر نواری از بافت همبند است که در امتداد کف پا از پاشنه تا قسمت توپی پا ادامه می­یابد. این نوار موجب حفظ استخوان ها و مفاصل در موقعیت خود می­شوند. کبودی یا کشیدگی این رباط سبب التهاب و درد پاشنه پا شده و علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن به شمار می­رود.

اغلب فاشیای کف پا در دوندگان، افرادی که اضافه وزن دارند، افراد بزرگسال بین 40 تا 60 سال، ورزش هایی که فشار زیادی بر پاشنه پا اعمال می­کنند نظیر دویدن های طولانی مدت و … رخ می­دهد.

● آرتریت پسوریاتیک

پسوریاتیک نوعی آرتریت است که احتمال ابتلا افرادی که پسوریازیس دارند به این نوع آرتریت بیشتر است.

این بیماری سبب ایجاد لکه های قرمز رنگ روی پوست با فلس های نقره ای می­شوند.

درد در مفاصل پاشنه پا، سفتی و تورم پاشنه از علائم این نوع آرتریت به شمار می­رود.

● شکستگی ها و ترک های ریز استرسی

این شکستگی های استرسی اغلب به دلیل استفاده بیش از اندازه نظیر بالا و پایین پریدن های مکرر و دویدن های طولانی مدت ایجاد می­شود.

پوکی استخوان نیز می­تواند احتمال بروز ترک های ریز استرسی پاشنه پا در هنگام راه رفتن را افزایش دهد. علاوه بر موارد یاد شده کمبود مواد مغذی در بدن، کمبود ویتامین دی و کلسیم نیز می­تواند احتمال شکستگی های ریز در پاشنه پا را افزایش دهد.

کلسترول بالا و درد پاشنه پا

کلسترول بالا و درد پاشنه پا

کلسترول بالا و درد پاشنه پا با هم در ارتباط هستند. افزایش درد پاشنه پا همزمان با بالا رفتن کلسترول می­تواند به عوارضی چون التهاب تاندون آشیل بیانجامد.

التهاب تاندون آشیل می­تواند علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن به شمار آید. افرادی که کلسترول بالا دارند به دلیل تحمل وزن بالا توسط تاندون آشیل، این تاندون در معرض آسیب پذیری بیشتری قرار دارد.

اغلب درد پاشنه پا به دلیل کلسترول و وزن بالا موقع بالارفتن از پله ها، پس از انجام فعالیت بدنی، راه رفتن و … بیشتر می­شود.

تورم در پاشنه پا و یا بروز ضعف در ساق پا از علائم درد پاشنه پا به دلیل وزن و کلسترول بالا هستند.

علت درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب

فاشیای کف پا از علت درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب به شمار می­رود. فاشیای کف پا می­تواند منجر به تورم پاشنه پا شود. با افزایش تنش در فاشیای کف پا پارگی های ریزی در بافت همبند انتهای کف پا رخ می­دهد. هرچه میزان تنش و پارگی در این بافت بیشتر باشد، التهاب و تحریک نیز بیشتر خواهد بود.

احتمال این درد بین مردان و زنان در سنین 40 تا 60 سال، و ورزشکاران به ویژه دوندگان بیشتر است.

درمان درد پاشنه پا هنگام راه رفتن

درمان درد پاشنه پا هنگام راه رفتن

از روش های درمانی برای از بین بردن درد پاشنه پا هنگام راه رفتن با هرگونه علت درد پاشنه پا،  می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان پاشنه پا با امواج

در این روش با استفاده از دستگاهی به پاشنه پا امواج ارسال می­شود. این امواج اعصاب را تحریک کرده و سبب کاهش حساسیت آن ها می­شود.

جراحی

اگر پس از گذشت بازه زمانی چند هفته ای درد پاشنه پا کاهش نیابد، پزشک معالج ممکن است از روش جراحی استفاده کند.

با استفاده از روش جراحی پزشک سبب کاهش التهاب تاندون شده و از این طریق سبب درمان پاشنه پا می­شود.

درمان درد پاشنه پا در منزل

درمان درد پاشنه پا در منزل

به منظور درمان درد پاشنه پا در منزل می­توان از راهکارهای ذیل استفاده کرد:

  • استراحت: به منظور کاهش درد پاشنه پا، استراحت را می­توان به عنوان اولین گزینه درمانی برشمرد. استراحت سبب کاهش التهاب تاندون ها شده و باعث ریکاوری عضلات می­شود و از این طریق به درمان درد پاشنه پا کمک خواهد کرد.
  • کشش منظم: کشش مرتب عضلات ساق پا و فاسیای کف پا تا حدودی سبب تسکین درد خواهد شد.
  • کیسه یخ: قرار دادن کیسه یخ بر پاشنه پای آسیب دیده نیز به درمان درد پاشنه پا کمک می کند.
  • استفاده از دارو: استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی از طریق کاهش التهاب درد کف پا را تا حدودی بهبود می­بخشد.
  • کفش مناسب: استفاده از کفش مناسب حین راه رفتن و دویدن، تا حدودی از ایجاد دردهای کف پا جلوگیری می­کند.
  • مکمل بن فیت: استفاده از مکمل ها به ویژه مکمل بن فیت از راه های درمان درد پاشنه پا در منزل به شمار می­رود. مکمل بن فیت ایکس مارت با در اختیار داشتن کلسیم، منیزیم، زینک و ویتامین دی، که همگی از مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن هستند، سبب استحکام استخوان ها شده و از تحلیل آن ها که علت درد پاشنه پا است، جلوگیری می­کنند.

سوالات متداول

آیا کلسترول می تواند علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن باشد؟

افراد با اضافه وزن و کلسترول بالا به دلیل اینکه تاندون آشیل آن ها وزن بالایی را تحمل می­ کند در معرض آسیب پذیری بالاتری قرار خواهند داشت، بنابراین کلسترول بالا می­تواند علت درد پاشنه پا به شمار آید.

آیا درد پاشنه پا خطرناک است؟

اگر درد پاشنه پا در عرض دو تا سه هفته کم نشده و بهبود نیابد، بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه شود. وجود درد و تورم شدید در پاشنه پا، عدم توانایی خم کردن پا به سمت پایین، عدم توانایی در راه رفتن روی انگشتان پا، درد پاشنه پا همراه با تب، بی حسی و گزگز در پاشنه خطرناک است و جهت درمان می­بایست به پزشک مراجعه شود.

2 علامت فاشیای کف پا چیست؟

احساس درد پاشنه پا بعد از استراحت طولانی مدت و بیدار شدن از خواب و حرارت کف پا از علائم فاشیای کف پا به شمار می ­روند.

علت درد پاشنه پا سمت چپ چیست؟

فاشیای کف پا می ­تواند علت درد پاشنه پای چپ باشد.

4.5/5 - (4 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 26 نظر

3 26
7 علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن