ریزش مو بعد از کاشت مو

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

ریزش مو بعد از کاشت مو یک فرایند کاملاً طبیعی است. حدود 1 تا 2 هفته بعد از کاشت مو بر اثر قطع شدن جریان خون فولیکول های مو، کاشت مجدد فولیکول های مو و تأثیر برش و بی حسی و … ریزش مو در فازی که به آن شوک می گویند، رخ می دهد.

اما بعد از این مرحله حدود 5 هفته ای، حدود 8 تا 12 ماه آینده رشد مجدد مو فراهم شده و تراکم موها به مرور زمان بیشتر و بیشتر می شود.

با استفاده از مراقبت هایی چون استفاده از ماینوکسیدیل، فیناستراید، داشتن سبک زندگی سالم، استفاده از روش مناسب برای کاشت مو با توجه به شرایط سنی و … می توان میزان ریزش مو در مرحله شوک را به کمترین مقدار ممکن تقلیل داد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دلایل ریزش مو بعد از کاشت مو تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

علت ریزش مو بعد از کاشت مو چیست و آیا طبیعی است؟

علت ریزش مو بعد از کاشت(شوک)

ریزش مو عملکردی طبیعی است. ریزش بین 50 تا 100 تار مو در روز برای افرادی که فرایند درمانی کاشت مو را طی کرده یا اصلاً از این روند درمانی استفاده نکرده اند، کاملاً طبیعی است.

نکته حائز اهمیت اینجاست که می بایست بین ریزش مو طبیعی و ریزش مو بعد از کاشت موی پیوند شده تمایز قائل شد.

ریزش مو بعد از کاشت مو یک فرایند طبیعی است. در واقع این ریزش واکنش بدن به آسیبی است که در طول عمل کاشت مو متحمل شده است.

ریزش گرافت های مو بعد از فرایند کاشت مو 1 تا 2 هفته پس از فرایند کاشت مو قابل مشاهده است، اما بیماران می توانند مطمئن باشند که موهای ریخته شده بعد از کاشت مو دوباره رشد خواهند کرد.

به مرحله ای از درمان پس از کاشت مو که در آن موها شروع به ریزش می کنند، ریزش شوک می گویند. ریزش شوک یا افت شوک در فرایند ترمیم مو کاملاً طبیعی است.

این مرحله اجتناب ناپذیر بوده و موقتی است. پس از مرحله ریزش شوک، مو با سرعت متفاوتی در افراد مختلف مجدداً رشد خواهد کرد.

افراد می بایست مطلع باشند که هرچه ریزش موی آن ها پیش از فرایند ترمیم، شدیدتر باشد، سرعت ریزش موی آن ها در مرحله افت شوک بیشتر خواهد بود.

در واقع ریزش مو ممکن است بعد از کاشت مو رخ دهد، یا ریزش در موهای پیوند نشده اتفاق بیفتد و یا ممکن است ریزش مو در ناحیه ای از مو که اهدا کننده مو بوده است، صورت گیرد.

ریزش مو بعد از کاشت مو کاملاً طبیعی است و می توان با استفاده از روش هایی شدت آن را کاهش داد.

از مهمترین علل ریزش مو بعد از کاشت مو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در حین فرایند کاشت مو، فولیکول مو قطع شده و از جریان خون جدا می شود.
  • در حین فرایند کاشت مو، فولیکول مو دوباره در پوست سر کاشته می شود و این ممکن است به ریزش مو بعد از کاشت مو بیانجامد.
  • موهای اطراف ناحیه پیوند ممکن است تحت تأثیر برش و بی حسی قرار گرفته و شروع به ریزش کنند.

ممکن است موهای خود فرد یا اصطلاحاً همان موهای پیوند نشده در معرض ریزش قرار گیرند.

علت این امر آن است که موهای نازک یا مینیاتوری بین موهای تازه کاشته شده قرار گرفته و ممکن است بعد از مدتی شروع به ریزش کنند.

فولیکول های این موهای نازک پس از ضربه ناشی از جراحی ممکن است وارد مرحله استراحت شوند. اگرچه ریزش موهای پیوند نشده نادر است، اما ممکن است تا 2 هفته بعد از عمل کاشت مو اتفاق افتاده و یا در زمانی دیرتر رخ دهد.

چه زمانی پس از ریزش مو  بعد از کاشت (شوک)، موها دوباره رشد می کنند؟

رشد موها بعد از کاشت مو(شوک)

مرحله ریزش شوک یا افت شوک مرحله ای کاملاً طبیعی است.

ریزش مو بعد از کاشت مو تقریباً 1 تا 2 هفته بعد از عمل پیوند مو ایجاد می شود. اگرچه این مرحله اجتناب ناپذیر است، اما موقتی است و موها پس از این مرحله در 8 تا 12 ماه آینده رشد کرده و به جای خود باز خواهند گشت.

40 روز بعد از کاشت مو

حدود 30 تا 40 روز بعد از کاشت مو به روش های مختلفی چون  FUEیا FUT می توان انتظار ریزش موهای کاشته شده را داشته باشید.

ریزش در این مرحله تنها مربوط به تارهای مو است و ساختار و بخش مهمی از مو یعنی فولیکول های ریشه مو سالم و بدون خطر باقی می مانند.

تقریباً 40 روز بعد از کاشت مو موهای از دست رفته شروع به رشد می کنند و در 4 تا 8 ماه آینده موها با تراکم بیشتری در مقایسه با قبل رشد خواهند کرد.

چه داروهایی برای کنترل ریزش مو بعد از کاشت مو استفاده می شود؟

داروهای کنترل ریزش مو بعد از کاشت

به منظور کنترل ریزش مو بعد از کاشت مو می توان از داروهایی چون ماینوکسیدیل یا فیناستراید استفاده کرد. استفاده از برخی مسکن ها بعد از کاشت مو با تأکید و دستور پزشک نیز مفید خواهند بود.

مسکن ها تنها درد را تسکین نمی دهند، بلکه بر بهبود برخی شرایط نظیر کنترل ریزش مو نیز تأثیرگذار خواهند بود.

همچنین استفاده از آنتی بیوتیک ها با نظر پزشک معالج به دلیل نمونه گیری های انجام شده از ناحیه اهدا کننده و یا به دلیل کانال های باز روی پوست سر، به منظور جلوگیری از ایجاد عفونت در زخم ها و کنترل میزان ریزش در مرحله شوک مناسب خواهد بود.

ریزش موهای کاشته شده بعد از چند سال طبیعی است؟

اگرچه فاز شوک کاملاً طبیعی است. در این فاز موها بعد از کاشت دچار ریزش می شوند، تقریباً این فاز دو هفته بعد از کاشت مو شروع شده و نزدیک به 5 هفته ادامه پیدا می کند و بعد از آن طی 8 تا 12 ماه آینده، موها مجدداً رشد کرده و تراکم بالایی به دست می آورند.

اما دلایل مختلفی می تواند در روند افزایش تراکم موها در بازه زمانی یاد شده خلل وارد کند. برای مثال اگر فرایند کاشت مو به درستی انجام نگیرد یا مراقبت های لازم پس از کاشت مو صورت نپذیرد، ممکن است بعد از چند سال پدیده ریزش موهای کاشته شده رخ دهد که این پدیده، طبیعی نبوده و نیاز به درمان دارد.

چگونه می توانم از ریزش مو بعد از کاشت جلوگیری کنم؟

جلوگیری از ریزش مو بعد از کاشت

اگرچه ریزش مو بعد از کاشت مو در مرحله افت شوک کاملاً طبیعی است، اما با به کار بستن روش هایی می توان میزان ریزش مو را به حداقل رسانید:

● استفاده از داروی ماینوکسیدیل جهت کاهش میزان ریزش مو بعد از کاشت مو

ماینوکسیدیل از داروهای موثر در افزایش رشد مو است. این دارو در افراد زیر 30 سال و افرادی که کمتر از 5 سال ریزش مو را تجربه کرده اند موثرتر خواهد بود.

استفاده از این دارو ممکن است همراه با عوارضی چون سوزش، خارش و قرمزی چشم باشد.

ماینوکسیدیل به صورت محلول یا فومی است که سبب ضخیم شدن موهای نازک شده می شود.

● فیناستراید به منظور کم کردن ریزش مو بعد از کاشت مو

این دارو ریزش مو با الگوی مردانه را متوقف می سازد. از مهمترین عوارض این دارو در مردان کاهش میل جنسی است.

فیناستراید سطح دی هیدروتستوسترون را در پوست سر کاهش می دهد.

فیناستراید از این طریق از ریزش مو جلوگیری می کند.

● استفاده از تکنیک بهتر جهت کاشت مو، میزان ریزش مو بعد از کاشت مو را کاهش می دهد

روشی نظیر FUE جهت کاشت مو، خطر ریزش در فاز افت شوک را کاهش می دهد.

● استفاده از جراح مجرب جهت کاشت مو

اگر از جراح مجربی استفاده گردد که فولیکول های کمی را بردارد و یا ناحیه استخراج را به درستی توزیع کند، میزان از دست دادن مو در مرحله شوک کاهش خواهد یافت.

● استفاده از درمان مکمل PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت جهت کاهش ریزش مو

استفاده از روش PRP در کنار روش FUE به عنوان روش جدید کاشت مو، موفقیت کاشت را افزایش می دهد.

● پرهیز از مصرف الکل و استعمال سیگار و قلیان

الکل و تنباکو اکسیژن رسانی مناسب به موهای پیوند شده را کاهش داده و از این سو سبب ریزش مو بعد از کاشت مو می شود.

● داشتن سبک زندگی سالم

داشتن رژیم غذایی مناسب، سبک زندگی بدون استرس و استفاده از محصولات مناسب جهت مراقبت از مو و پوست سر، سبب می گردند تا ریزش مو در مرحله شوک کاهش یابد.

استفاده از آب کافی نیز سبب می گردد تا ریشه های کاشته شده راحت تر تغذیه کرده و سالم تر باقی بمانند.

ریزش مو بعد از کاشت در ناحیه اهدا

رشد مو در ناحیه اهدا

ریزش مو در ناحیه اهداکننده موقتی است و پس از مدتی موها در این ناحیه رشد می کنند. پس از فرایند کاشت مو، رشد مو در نواحی مختلف ناحیه اهدا کننده با سرعت یکسانی بهبود نمی یابد.

ریزش مو در ناحیه اهدا کننده ممکن است 1 تا 2 ماه زمان ببرد و بعد از آن به آرامی شروع به رشد کند.

ریزش مو در ناحیه اهدا ممکن است به دلایل ژنتیکی، کمبود آهن، استرس بیش از اندازه، بیماری های ناشی از غده تیروئید، رژیم غذایی ناسالم، تصادف و … اتفاق بیفتد.

آیا موهای برداشته شده از ناحیه اهدا، مجدد رشد می کنند؟

بله، البته چند عامل در تعیین اینکه آیا موها مجدداً رشد می کنند یا خیر و یا اینکه رشد مجدد مو در ناحیه اهدا کننده چه سرعتی دارد، تأثیرگذارند.

یکی از مهمترین این عوامل نوع روش کاشت مو است. می توان روش های کاشت مو را مطابق ذیل دسته بندی کرد:

FUE

در این روش تک تک تارهای مو از ناحیه اهدا گرفته شده در ناحیه کاشت قرار می گیرند. در این روش احتمال رشد مجدد موها در ناحیه اهدایی کمتر است.

FUT

در این روش تکه ای از پوست از ناحیه اهدا کننده جدا و در محل کاشت مو قرار می گیرد. احتمال رشد تارهای مو در ناحیه اهدا کننده در این روش بالاتر است.

درمان ریزش مو بعد از کاشت با مکمل هیرونیک

اگرچه مرحله افت شوک بعد از پیوند و کاشت مو کاملاً طبیعی است و بعد از مدت زمانی موهای ریخته شده مجدداً شروع به رشد می کنند، اما می توان با استفاده از روش هایی چون بهره گیری از رژیم غذایی مناسب بازه زمانی مرحله شوک را کوتاه تر کرده و میزان ریزش در این مرحله را تقلیل داد.

جهت رژیم غذایی مناسب می توان از مکمل ها جهت تقویت رشد موها استفاده کرد.

یکی از بهترین مکمل ها در این زمینه مکمل هیرونیک است که میزان ریزش مو در مرحله شوک یا همان مرحله ریزش مو بعد از کاشت مو را کاهش می دهد.

مکمل هیرونیک با در اختیار داشتن ویتامین های گروه B مانند ویتامین B5، B6 و B7 به همراه ماده معدنی زینک از طریق کمک به رشد مجدد موها، افزایش ضخامت مو، کمک به ساختن کراتین مو، حفظ رطوبت در موها و … به تسریع درمان ریزش مو بعد از کاشت مو کمک می کند.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

سوالات متداول

ریزش مو بعد از کاشت مو بعد از چه مدت اتفاق می افتد؟

ریزش مو بعد از کاشت مو بین 1 تا 2 هفته پس از اتمام فرایند کاشت مو شروع می شود و به این مرحله ریزش شوک یا افت شوک می گویند.

علت ریزش موهای کاشته شده بعد از یکسال چیست؟

علت ریزش موهای کاشته شده بعد از یکسال می تواند جدا شدن فولیکول های مو از جریان خون، تحت تأثیر قرار گرفتن موهای اطراف ناحیه پیوند بر اثر برش و بی حسی و … باشد. البته مراقبت نادرست از موها نیز عمالی جهت ریزش مو بعد از کاشت مو باشد.

آیا دست زدن به موهای کاشته شده ایرادی دارد؟

بله، یکی از روش های مراقبتی از موها پس از کاشت مو، اجتناب از دست زدن به موها و پوست سر به خصوص در 2 هفته اول پس از عمل کاشت مو است. حتی ممکن است در این بازه زمانی با استفاده از بالش گردنی به صورت نشسته بخوابید تا فشاری بر پوست سر و موها وارد نشود.

آیا ریزش موهای کاشته شده بعد از شش ماه طبیعی است؟

بله، بعد از 1 تا 2 هفته بعد از کاشت مو ریزش مو در مرحله شوک اتفاق می افتد که کاملاً طبیعی است. اما 3 تا 4 ماه بعد از روش کاشت مویی مانند FUE رشد مجدد موها صورت خواهد پذیرفت.

5/5 - (3 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 6 نظر

5 6
ریزش مو بعد از کاشت مو

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن