ریزش مو سکه ای

زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

ریزش مو سکه ای چیست ؟ آلوپسی آره آتا یک اختلال خود ایمنی شایع است که اغلب منجر به ریزش مو غیرقابل پیش بینی می شود. به این بیماری ریزش مو سکه ای نیز گفته می‌شود.

در این مقاله به علل و علائم ریزش مو سکه ای، تشخیص آن و درمان های بالقوه می پردازیم.

ریزش مو سکه ای چیست؟

همانطور که گفته شد، ریزش مو سکه ای یک اختلال خود ایمنی است. این بیماری تقریباً 6.8 میلیون نفر در ایالات متحده و 147 میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. در بیشتر موارد، موها به صورت تکه های کوچک به اندازه یک چهارم می ریزند. ممکن است فقط چند لکه وجود داشته باشد، اما آلوپسی آره آتا می تواند مناطق وسیع تری از پوست سر را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر ریزش کامل مو در پوست سر وجود داشته باشد، پزشکان آلوپسی توتالیس را تشخیص می دهند. اگر ریزش مو در کل بدن وجود داشته باشد، این بیماری آلوپسی یونیورسالیس نامیده می شود. آلوپسی می تواند هر فردی را بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت یا نژاد مبتلا کند، اگرچه بیشتر موارد قبل از 30 سالگی ایجاد می شود.

علت ریزش مو سکه ای

علت ریزش مو سکه ای

آلوپسی آره آتا ( ریزش مو سکه ای) یک بیماری خود ایمنی است. یک وضعیت خودایمنی زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی سلول های سالم را با مواد خارجی اشتباه بگیرد. به طور معمول، سیستم ایمنی از بدن شما در برابر مهاجمان خارجی مانند ویروس ها و باکتری ها دفاع می کند.

با این حال، اگر شما مبتلا به ریزش مو سکه ای هستید، سیستم ایمنی بدن شما( گلبول های سفید) به اشتباه به فولیکول های مو حمله می کند. فولیکول های مو ساختارهایی هستند که موها از آنها رشد می کنند. هنگامی که فولیکول ها کوچکتر می شوند و تولید مو متوقف می شود، منجر به ریزش مو می شود.

محققان علت دقیق این وضعیت را نمی دانند. برخی از عوامل خطر احتمالی شناسایی شده اند، از جمله:

 • ژنتیک، مانند یکی از اعضای نزدیک خانواده مبتلا به ریزش مو سکه ای
 • داشتن برخی شرایط سلامتی مانند سندرم داون، بیماری تیروئید یا ویتیلیگو
 • کمبود ویتامین D
 • هیپرآلرژی

همچنین وضعیتی به نام آلوپسی آره آتا ناشی از نیولوماب وجود دارد. این در افرادی رخ می دهد که تحت درمان با داروی سرطان نیولوماب هستند. در این موارد ریزش مو نشانه اثربخشی دارو است.

علائم ریزش سکه ای مو

بارزترین علامت آلوپسی آره آتا ریزش مو سکه ای و تکه تکه است. تکه های مو به اندازه سکه شروع به ریزش می کنند، عمدتاً از پوست سر. هر ناحیه از رشد مو ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد، از جمله ریش و مژه.

ریزش مو می تواند ناگهانی باشد و فقط در چند روز یا در طی چند هفته ایجاد شود. ممکن است قبل از ریزش مو خارش یا سوزش در ناحیه وجود داشته باشد. فولیکول های مو از بین نمی روند و بنابراین اگر التهاب فولیکول ها کاهش یابد، موها می توانند دوباره رشد کنند. افرادی که تنها چند تکه ریزش مو را تجربه می کنند، اغلب بهبودی خود به خود و کامل بدون هیچ گونه درمانی دارند.

حدود 30 درصد از افرادی که به ریزش مو سکه ای مبتلا می شوند متوجه می شوند که وضعیت آنها یا گسترده تر می شود یا به یک چرخه مداوم ریزش مو و رشد مجدد تبدیل می شود.

حدود نیمی از بیماران در عرض 1 سال از آلوپسی آره آتا بهبود می یابند، اما بسیاری از آنها بیش از یک دوره ریزش سکه ای مو را تجربه خواهند کرد. حدود 10 درصد از افراد به آلوپسی توتالیس یا آلوپسی یونیورسالیس مبتلا می شوند.

ریزش مو سکه ای همچنین می تواند ناخن های دست و پا را تحت تاثیر قرار دهد و گاهی اوقات این تغییرات اولین نشانه ای است که نشان می دهد این بیماری در حال توسعه است. تعدادی از تغییرات کوچک ممکن است در ناخن ایجاد شود:

 • فرورفتگی های دقیق ظاهر می شود
 • لکه ها و خطوط سفید ظاهر می شوند
 • ناخن ها خشن می شوند
 • ناخن ها درخشش خود را از دست می دهند
 • ناخن ها نازک شده و شکافته می شوند

علائم بالینی اضافی عبارتند از:

 • موهای علامت تعجب: زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد کمی از موهای کوتاه که در انتهای خود باریک‌تر می‌شوند و در لبه‌های لکه‌های طاس یا اطراف آن رشد می‌کنند.
 • موهای جسد: این جایی است که موها قبل از رسیدن به سطح پوست می شکند.
 • موهای سفید: ممکن است در نواحی تحت تاثیر ریزش مو رشد کنند.

ریزش مو سکه ای در مردان

ریزش مو سکه ای در مردان اغلب باعث ریزش مو در پوست سر می شود، شما می توانید در هر قسمت از بدن خود دچار ریزش مو شوید. برخی از مردان در ناحیه دیگری از بدن مانند مژه ها، ابروها یا ناحیه ریش دچار ریزش مو می شوند . هر جا که ریزش مو اتفاق بیفتد، بدون هیچ نشانه ای از بثورات، قرمزی یا اسکار اتفاق می افتد.

ریزش مو سکه ای در زنان

ریزش مو سکه ای در زنان

ریزش مو سکه ای همچنین به عنوان طاسی نقطه ای در زنان شناخته می شود، وضعیتی است که در آن مو از برخی یا همه قسمت های بدن از بین می رود. اغلب باعث ایجاد چند نقطه طاسی روی پوست سر می شود که هر کدام به اندازه یک سکه است.

آنها ممکن است دایره ای یا تکه ای باشند. آنها ممکن است از نظر اندازه شبیه سکه باشند و معمولاً روی پوست سر ظاهر می شوند. حتی ممکن است پوست شما بلافاصله قبل از ریزش مو احساس خارش یا درد داشته باشد.

آیا ریزش موی سکه ای خطرناک است؟

به طور کلی ریزش مو طبیعی است. ما می توانیم بین 50 تا 100 تار مو در روز از دست بدهیم، اغلب بدون اینکه متوجه شویم. در مورد ریزش مو سکه ای نیز معمولاً جای نگرانی نیست، اما گاهی اوقات برخی از این ریزش ها می تواند نشانه ای از یک بیماری باشد( درصد بسیار پایینی). برخی از انواع ریزش مو مانند طاسی مردانه و زنانه دائمی هستند. و این نوع ریزش مو معمولا در خانواده اتفاق می افتد.

تظاهرات فیزیکی این اختلال ممکن است برای برخی افراد به اندازه تظاهرات عاطفی دشوار نباشد( زیرا اعتماد به نفس افراد را پایین می‌آورد). اکثر افراد مبتلا به ریزش مو سکه ای به طور کلی سالم هستند و این اختلال به خودی خود نشانه یک بیماری جدی یا تهدید کننده زندگی نیست.

ریزش مو سکه ای چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک ممکن است بتواند به سادگی با بررسی میزان ریزش مو و بررسی چند نمونه مو زیر میکروسکوپ، ریزش مو سکه ای را تشخیص دهد. همچنین ممکن است برای رد سایر بیماری هایی که باعث ریزش مو می شوند، از جمله عفونت های قارچی مانند کچلی سر، بیوپسی پوست سر را تجویز کند. در طول بیوپسی پوست سر، متخصص مراقبت های بهداشتی یک تکه کوچک از پوست سر شما را برای تجزیه و تحلیل جدا می کند.

در صورتی که پزشک مشکوک به سایر شرایط خودایمنی باشد، ممکن است آزمایش خون تجویز شود. آزمایش خون خاص انجام شده بستگی به اختلال خاصی دارد که پزشک به آن مشکوک است.

با این حال، پزشک احتمالاً آزمایش هایی را برای بررسی وجود یک یا چند آنتی بادی غیر طبیعی تجویز می کند. اگر این آنتی بادی ها در خون شما یافت شوند، ممکن است به این معنی باشد که شما یک اختلال خود ایمنی دارید. بسته به یافته‌ها، ممکن است آزمایش‌های اضافی برای رد سایر شرایط مانند مشکلات تیروئید یا عدم تعادل هورمونی تجویز شود.

اگر ریزش مو سکه ای را تجربه می کنید، با یک پزشک صحبت کنید تا با انواع روش های درمان ریزش مو برای این عارضه آشنا شوید.

چگونه با آلوپسی آره آتا مقابله کنیم؟

از آنجایی که بیماری ریزش مو سکه ای ، بیماری خود ایمنی محسوب می‌شود پیش‌گیری و مقابله خاصی نمی‌توان انجام داد مگر تقویت سیستم ایمنی بدن، ورزش، شست و شوی مرتب موها و بدن( رعایت بهداشت). در هر صورت این سه می‌تواند بدن را دورتر از این بیماری نگه دارد.

درمان ریزش مو سکه ای در زنان و مردان

هیچ درمان شناخته شده ای برای ریزش مو سکه ای وجود ندارد، اما درمان هایی وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید که ممکن است بتواند ریزش مو در آینده را کاهش دهد یا به رشد سریع موها کمک کند.

درمان ریزش مو سکه ای در زنان با مردان تفاوت دارد. ریزش مو سکه ای در زنان معمولاً در مناطق کوچکتری از پوست سر رخ می دهد و کمتر از مردان به طاسی کامل منجر می شود. زنان بیشتر از مردان به درمان های موضعی مانند دیفنسینون و بتامتروپرول پاسخ می دهند.

درمان ریزش سکه ای مو

درمان های پزشکی

● عوامل موضعی

برای کمک به تحریک رشد مو می توانید داروهای موضعی مناسب پوستتان را به پوست سر خود بمالید. تعدادی از داروها، هم بدون نسخه (OTC) و هم با نسخه در دسترس هستند:

● ماینوکسیدیل:

دارای OTC است، و  معمولا برای ریزش مو ژنتیکی( طاسی) استفاده می شود، اما در FDA برای ریزش مو سکه ای تایید نشده است. قبل از استفاده از آن در مناطقی مانند پوست سر، ابروها و ریش، باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. تنها شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد برای افراد مبتلا به ریزش مو سکه ای محدود مفید است. معمولاً حدود 4 تا 6 ماه یا بیشتر طول می کشد تا نتایج را ببینید.

● آنترالین:

دارویی است که باعث تحریک پوست برای تحریک رشد مجدد مو می شود. این روش هم برای ریزش مو سکه ای جواب مثبت می‌دهد.

● کلوبتازول:

تصور می شود که کرم های کورتیکواستروئیدی مانند کلوبتازول (Impoyz)، فوم ها، لوسیون ها و پمادها با کاهش التهاب در فولیکول مو عمل می کنند.

● ایمونوتراپی موضعی:

تکنیکی است که در آن یک ماده شیمیایی مانند دیفنسیپرون روی پوست اعمال می شود تا باعث ایجاد بثورات آلرژیک شود. این بثورات که شبیه بلوط سمی است ممکن است در عرض 6 ماه باعث رشد موهای جدید شود. با این حال، اگرچه تکرار درمان ممکن است ضروری باشد، معمولاً به طور نامحدود انجام نمی شود.

● تزریقات

تزریق استروئید یک گزینه رایج برای ریزش مو سکه ای خفیف و تکه تکه برای کمک به رشد مجدد مو در نقاط طاس است. سوزن های ریز استروئید را به ناحیه طاس تزریق می کنند. برای رشد مجدد مو، درمان باید هر 1 تا 2 ماه یکبار تکرار شود. از ریزش موی جدید جلوگیری نمی کند.

● درمان های خوراکی

قرص های کورتیزون گاهی برای ریزش موی گسترده استفاده می شود، اما به دلیل احتمال بروز عوارض، باید این گزینه را با پزشک در میان بگذارید.

داروهای سرکوب کننده ایمنی خوراکی، مانند متوترکسات و سیکلوسپورین، گزینه دیگری هستند که می توانید امتحان کنید. آنها با مسدود کردن پاسخ سیستم ایمنی عمل می کنند، اما به دلیل خطر عوارض جانبی مانند فشار خون بالا، آسیب کبدی و کلیوی، و افزایش خطر عفونت های جدی و یک نوع بیماری، نمی توانند برای مدت طولانی استفاده شوند.

● لیزر و نور درمانی

نور درمانی همچنین نور شیمی درمانی نامیده می شود که از یک حساس کننده نور استفاده می کند یا فتوتراپی که از طول موج های خاصی از نور ماوراء بنفش برای اثرات درمانی آنها استفاده می کند. لیزر درمانی دوز خاصی از اشعه را برای تشویق رشد موهای جدید ارائه می دهد. هر دو روش درمانی ایمن و موثر برای ریزش مو سکه ای در نظر گرفته می شوند.

درمان طبیعی

برخی از افراد مبتلا به ریزش مو سکه ای، درمان های جایگزین را برای درمان این بیماری انتخاب می کنند. با این حال، مهم است بدانید که اینها همه تجربی هستند. آنها در کارآزمایی های بالینی آزمایش نشده اند و هیچ شواهد پزشکی یا علمی محکمی وجود ندارد که نشان دهد آنها موثر هستند.

درمان‌های طبیعی و جایگزین شامل طب سوزنی، رایحه‌درمانی، ویتامین‌ها و مکمل‌ها (از جمله روی و بیوتین)، روغن‌های ضروری و سایر روغن‌ها (مانند نارگیل، درخت چای و روغن کرچک)، آب پیاز مالیده شده بر روی پوست سر و پروبیوتیک‌ها است. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه تغییر در رژیم غذایی ممکن است تاثیر مثبتی بر آلوپسی آره آتا داشته باشد.

برخی از افراد مبتلا به بیماری خودایمنی تشخیص داده شده ممکن است به دنبال یک رژیم غذایی ضد التهابی باشند. این نوع برنامه غذایی برای کمک به کاهش پاسخ خودایمنی بدن و احتمال ریزش مو سکه ای یا ریزش مو بیشتر طراحی شده است.

درمان طبیعی

در این رژیم غذایی، غذاهایی می خورید که روند التهاب را کاهش می دهند. غذاهای اصلی این رژیم که به عنوان پروتکل خودایمنی نیز شناخته می شود، میوه ها و سبزیجاتی مانند زغال اخته، آجیل، دانه ها، کلم بروکلی، چغندر و گوشت های بدون چربی مانند ماهی آزاد صید شده وحشی هستند.

برخی از مطالعات همچنین نشان داده اند که یک منبع معتبر رژیم غذایی مدیترانه ای ممکن است تاثیر مثبتی بر ریزش مو سکه ای داشته باشد. خوردن یک رژیم غذایی متعادل – رژیمی با غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و گوشت بدون چربی – به دلایل زیادی برای سلامت کلی شما مفید است، نه فقط برای کاهش التهاب.

● درباره مکمل ها

سازمان غذا و دارو (FDA) تولیدکنندگان مکمل را ملزم نمی‌کند تا ثابت کنند محصولاتشان بی‌خطر هستند. گاهی اوقات ادعاهای روی برچسب مکمل ها نادرست یا گمراه کننده هستند. همیشه قبل از استفاده از مکمل های گیاهی یا ویتامینی با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. برای مثال مکمل هایی را انتخاب کنید که حدالمقدور بهترین بازخورد ها را گزارش داده باشند و تایید شده باشند، مانند مکمل هیرونیک ایکس مارت.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

سوالات متداول‌

آیا استرس باعث ریزش مو سکه ای می شود؟

بله، استرس و ریزش مو می توانند مرتبط باشند. سه نوع ریزش مو می تواند با سطح استرس بالا مرتبط باشد: تلوژن افلوویوم، تریکوتیلومانیا، ریزش مو سکه ای

درمان ریزش مو سکه ای چقدر طول می کشد؟

باید بدانید اثربخشی هر درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. برخی از افراد اصلا نیازی به درمان نخواهند داشت زیرا موهایشان خود به خود رشد می کند. با این حال، در موارد دیگر، افراد با وجود تلاش بالقوه هر گزینه درمانی، بهبودی را مشاهده نخواهند کرد. ممکن است لازم باشد بیش از یک درمان را امتحان کنید تا تفاوت را ببینید. به خاطر داشته باشید که رشد مجدد مو ممکن است موقتی باشد. این امکان وجود دارد که موها دوباره رشد کنند و سپس دوباره ریزش کنند. در نهایت همه و همه بستگی به بدن و پوست شما و میزان پاسخ‌دهی شما به نوع درمان شما دارد.

آیا مو در ناحیه طاس می تواند دوباره رشد کند؟

رشد مجدد مو در یک نقطه طاس اغلب امکان پذیر است. ممکن است لازم باشد بیش از یک نوع درمان را امتحان کنید تا به نتایج دلخواه خود برسید. صبور باشید و با نزدیک شدن به این نگرانی بسیار رایج، همه گزینه های خود را در نظر بگیرید.

چه کسانی به ریزش مو سکه ای مبتلا می شوند؟

هر کسی ممکن است به ریزش مو سکه ای مبتلا شود. مردان و زنان به طور مساوی به آن مبتلا می شوند و همه گروه های نژادی و قومی را تحت تأثیر قرار می دهد. شروع می تواند در هر سنی باشد، اما بیشتر افراد در نوجوانی، بیست سالگی یا سی سالگی به آن مبتلا می شوند. هنگامی که در کودکان کمتر از 10 سال رخ می دهد، بیشتر و پیشرونده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل تخصصی مو هیرونیک و خرید محصول کلیک کنید
5/5 - (5 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 9 نظر

5 9
ریزش مو سکه ای

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن