فواید ویتامین b12

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

فواید ویتامین b12 مختلف و متعدد است. این ویتامین می تواند بر تشکیل گلبول های قرمز، ایجاد بارداری سالم، جلوگیری از پوکی استخوان، کاهش خطر ابتلا به بیماری چشمی، بهبود خلق و خو، تقویت حافظه و … تأثیرگذار باشد.

حذف سلول های مرده از پوست و کمک به تولید کلاژن و سلول های جدید پوستی از فواید ویتامین B12 است که سبب شادابی، انعطاف پذیری و جوانی پوست نیز می گردد. به منظور تأمین این ویتامین می توان از مواد غذایی یا مکمل ها استفاده کرد.

میوه هایی چون سیب، موز، بلوبری و پرتقال از میوه های غنی از ب 12 هستند. همچنین جهت تأمین b12 با استفاده از مواد غذایی می توان از جگر حیوانات، صدف، ماهی سالمون، ساردین، تن، تخم مرغ، غلات غنی شده و … استفاده کرد.

عوارضی چون از دست رفتن اشتها، یبوست، کاهش وزن، بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست ها و پاها، تضعیف عضلات بدن، افزایش ضربان قلب و … از عوارضی است که کمبود این ویتامین در افراد ایجاد می کند.

یکی از روش های دریافت b12 استفاده از قرص است، اما ممکن است قرص این ویتامین عوارضی چون اسهال خفیف، احساس خارش، بثورات پوستی، احساس تهوع، سردرد و سرگیجه و … را با خود برای مصرف کننده قرص به دنبال داشته باشد.

میزان مصرف b12 در سنین مختلف و جنسیت های مختلف متفاوت است، برای مثال مردان و زنان بزرگسال (بالای 19 سال) روزانه به 2.4 میکروگرم ب 12 نیاز دارند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فواید ویتامین b12 تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فواید ویتامین b12

فواید ویتامین b12---

ویتامین ب 12 یکی از انواع گروه ویتامین b است که فوایدی به شرح ذیل دارد:

● کمک به تشکیل گلبول های قرمز خون و جلوگیری از کم خونی

سطح پایین b12 سبب کاهش گلبول قرمز خون شده و از رشد مناسب آن ها جلوگیری می کند.

گلبول های قرمز سالم، کوچک و گرد هستند در حالیکه گلبول های قرمزی که با کمبود b12 مواجهند، بزرگتر و بیضی شکل خواهند بود.

به دلیل شکل نامتعارف، گلبول های قرمز نمی توانند با سرعت مناسبی از مغز استخوان به جریان خون حرکت کنند و کم خونی ایجاد می گردد. می توان جلوگیری از کم خونی را از فواید ویتامین b12 به شمار آورد.

● کمک به بارداری سالم و جلوگیری از نقایص مادرزادی

مغز و سیستم عصبی جنین به سطح کافی از میزان b12 مادر نیاز دارند.

کمبود ب 12 ممکن است به زایمان زودرس و یا سقط جنین منجر شود، لذا بارداری سالم و کم کردن احتمال نقایص مادرزادی از فواید ویتامین b12 به حساب می آید.

● فواید ویتامین b12 در جلوگیری از پوکی استخوان

سطوح ناکافی این ویتامین سبب کاهش تراکم استخوانی در ران و باسن می شود. استخوان هایی که با کاهش تراکم مواد معدنی مواجهند در طول زمان شکننده شده و احتمال پوکی استخوان در آن ها بالا می رود.

به این منظور توصیه می گردد تا از فواید ویتامین b12 برای مقابله با پوکی استخوان استفاده کنید.

● کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا

ماکولا بیماری چشمی است. از فواید ویتامین b12 کاهش خطر ابتلا به این بیماری در افراد است. ب 12 سطح هموسیستئین یا نوعی اسید آمینه در خون را کاهش می دهد.

کاهش سطح این اسید آمینه خطر ابتلا به ماکولا را کاهش می دهد.

● بهبود خلق و خو و بهتر شدن علائم افسردگی

b12 نقش مهمی در سنتز و متابولیسم سروتونین ایفا می کند. سروتنین ماده شیمیایی مسئول تنظیم خلق و خو است.

افراد مبتلا به افسردگی که علاوه بر داروهای ضد افسردگی، ب 12 نیز مصرف می کنند، علائم افسردگی آن ها با سرعت بیشتری بهبود خواهد یافت، بنابراین مقابله با افسردگی از فواید ویتامین b12 است.

● تقویت حافظه از فواید ویتامین b12

تقویت حافظه از فواید ویتامین b12

b12 در جلوگیری از آتروفی مغز یا همان از دست دادن نورون های مغز که با زوال عقل و از دست دادن حافظه همراه است، ارتباط دارد.

اغلب ترکیبی از ب 12 و اسیدهای چرب امگا 3 زوال ذهنی را کاهش می دهد و توصیه می گردد تا افرادی که در معرض زوال عقل قرار دارند، از فواید ویتامین b12 استفاده کرده و از مواد غذایی و مکمل های حاوی این ویتامین استفاده نمایند.

● تقویت انرژی با مصرف b12

اگرچه این ویتامین به تنهایی انرژی تولید نمی کند اما نقش مهمی در تولید انرژی دارند.

یکی از علائم رایج کمبود این ویتامین خستگی و کمبود انرژی است و افراد می توانند از فواید ویتامین b12 استفاده کرده تا سطح انرژی مورد نیاز بدن خود را بازیابی کنند.

● بهبود سلامت قلب با کاهش هموسیستئین

افزایش سطح اسید آمینه هموسیستئین خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می دهد.

از فواید ویتامین b12 کاهش سطح این اسید آمینه در خون است که خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش می دهد.

● تقویت سلول های پوست، مو و ناخن با مصرف b12 کافی

سطوح پایین ب 12 سبب علائم مختلفی چون پرپیگمانتاسیون، تغییر رنگ ناخن، تغییرات مو و … می شود.

از فواید ویتامین b12 آنست که می تواند علائم پوستی را برطرف کرده و به تقویت رشد موها کمک کند.

خواص ویتامین ب 12 برای پوست

خواص ویتامین ب 12 برای پوست

از جمله خواص ویتامین ب 12 برای پوست، تأمین مواد مغذی و ضروری جهت تولید کلاژن است که به حفظ تعادل رطوبت طبیعی پوست کمک کرده و از این طریق نقش مهمی در سلامتی پوست ایفا می کند.

ب 12 رشد سلول های سالم پوستی را نیز تقویت کرده و سبب کاهش چین و چروک و علائم پیری می شود.

عدم تعادل این ویتامین شرایط پوستی التهابی چون روزاسه، آکنه، حساسیت پوستی و اختلالات رنگدانه پوستی و … را ایجاد می کند.

از فواید ویتامین b12 تقویت و بازسازی سلول های پوستی است. در واقع این ویتامین سلول های مرده را از سطح پوست جدا کرده و سلول های جدید و سالم پوست را جایگزین آن ها می کند. سلول های جدید و سالم پوست، پوست را سالم و شاداب نگاه داشته و خاصیت ارتجاعی پوست را حفظ می کنند.

ویتامین ب 12  اکسیژن رسانی به نقاط مختلف بدن از جمله پوست را تقویت می کند. بهبود اکسیژن رسانی سبب می گردد تا پوست از آسیب ها و جوش ها در امان بوده و پوستی بدون لک را حفظ می کند.

از فواید ویتامین b12 برای پوست جلوگیری از هایپر پیگمانتاسیون است. در این عارضه رنگدانه های ارگانیک در یک ناحیه تجمع کرده و در آن نقطه رسوب کرده و سبب تغییر رنگ نقطه ای پوست می شود. تزریق وریدی ب 12 یکی از روش های درمانی این عارضه است.

از فواید ویتامین b12 آنست که سبب تغذیه هرچه بهتر پوست خشک و پوسته پوسته می شود. استفاده از لوسیون ها، کرم ها و سرم های حاوی این ویتامین جهت مقابله با عوارض پوستی مفید هستند.

چه میوه هایی ویتامین b12 دارند؟

به دلیل فواید ویتامین b12، استفاده از این ویتامین به صورت دریافتی از رژیم غذایی یا استفاده از قرص ها و مکمل های دارویی لازم و ضروری است.

 یکی از منابع تغذیه ای این ویتامین میوه ها هستند. میوه هایی چون سیب، موز، بلوبری و پرتقال از میوه های غنی این ویتامین به شمار می روند.

کمبود ب 12 در افراد می تواند از طریق مصرف مناسب این میوه ها، تا حدی جبران شود.

برای کمبود ویتامین b12 چی بخوریم؟

برای کمبود ویتامین b12 چی بخوریم؟

جهت تأمین این ویتامین با توجه به اهمیت فواید ویتامین b12 در بدن می توان از مواد غذایی زیر استفاده کرد:

 • استفاده از کبد و کلیه (جگر)
 • صدف ها
 • ماهی ساردین
 • گوشت گاو
 • غلات غنی شده
 • ماهی تن
 • مخمرهای مغذی و غنی شده
 • ماهی قزل آلا
 • ماهی سالمون
 • شیرهای غنی شده
 • تخم مرغ

با استفاده از مصرف مواد غذایی بالا تا حدی می توان کمبود این ویتامین را جبران کرده و از فواید ویتامین b12 استفاده کرد. همچنین در صورت نیاز می توان از قرص و تزریق b12، برای جبران کمبود این ویتامین استفاده کرد.

نحوه مصرف قرص ویتامین b12

جهت بهره گیری از فواید ویتامین b12 توصیه می گردد تا این ویتامین را به همراه نوشیدنی مانند آب مصرف نمایید و از جویدن یا شکستن این قرص خودداری کنید.

بهتر است این قرص را با معده خالی مصرف نکنید و مصرف آن را به حداقل 2 ساعت بعد از غذا و یا حداقل 30 دقیقه پیش از غذا موکول کنید.

مقدار مصرف قرص ویتامین ب 12 در روز

می توان میزان مصرف قرص ب 12 را در سنین مختلف، برای مردان و زنان، مطابق با جدول زیر در نظر گرفت:

زنان(میکروگرم)مردان (میکروگرم)محدوده سنی
1.21.24 تا 8 سال
1.81.89 تا 13 سال
2.42.414 تا 18 سال
2.42.4بالای 19 سال

بهترین زمان مصرف قرص ویتامین b12

برای بهره مندی از فواید ویتامین b12، بهترین زمان مصرف قرص ب 12 هنگام صبح است، تا استفاده از این ویتامین اثری بر خواب افراد نگذارد.

عوارض قرص ویتامین b12

از جمله عوارض قرص ویتامین b12 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسهال خفیف
 • احساس خارش
 • ایجاد بثورات پوستی
 • سردرد و سرگیجه
 • احساس تهوع
 • احساس تورم
 • ترومبوز وریدی
 • واکنش های آلرژیک
 • تورم صورت
 • مشکلات در بلع
 • مشکلات تنفسی

سوالات متداول

خواص ویتامین ب 12 برای پوست چیست؟

از فواید ویتامین b12 در پوست می توان به حفظ تعادل رطوبت طبیعی پوست، کاهش چین و چروک و علائم پیری، جلوگیری از التهابات پوستی، جدا کردن سلول های مرده از پوست و کمک به جایگزین کردن سلول های سالم و جدید، افزایش خاصیت ارتجاعی و … اشاره کرد.

آیا ویتامین b12 به شما انرژی می دهد؟

بله، اگرچه ویتامین ب 12 انرژی تولید نمی کند، اما نقش مهمی در تولید انرژی دارد و به تعادل رساندن سطح انرژی بدن از فواید ویتامین b12 به شمار می رود.  به این علت است که یکی از علائم رایج کمبود این ویتامین در بدن خستگی و کمبود انرژی است.

آیا ویتامین b12 باید روزانه مصرف شود؟

بله، افراد در سنین و جنسیت های مختلف لازم است تا برای بهره مندی از فواید ویتامین b12، میزان مختلفی از این ویتامین را مصرف نمایند. برای مثال مردان و زنان بزرگسال و بالای 19 سال روزانه به 2.4 میکروگرم ویتامین ب 12 نیاز خواهند داشت.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

5 2
فواید ویتامین b12

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن