قرص ویتامین D3

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

انواع ویتامین­ها و از جمله ویتامین D3 جزو ویتامین­های لازم و حیاتی بدن هستند. این ویتامین سبب جذب بهتر فسفر و کلسیم در بدن شده و ازاین‌رو استخوان­های بدن را تقویت می­کند. با استفاده از مواد غذایی حاوی ویتامین D3، نور خورشید و یا با استفاده از انواع قرص ویتامین D3 می­توان ویتامین D3 موردنیاز بدن را تأمین کرد. بهترین زمان مصرف ویتامین دی در روز و در زمان صبح است. استفاده بیش از حد این ویتامین مشکلاتی را در پی خواهد داشت که حالت مسمومیت، تهوع، استفراغ، سردرد و سرگیجه از نشانه­های آن است.

توصیه می‌شود قرص ویتامین D3 اگر 1000 باشد را روزانه یک عدد به طور مرتب مصرف کنیم. ویتامین D3 علاوه بر تقویت استخوان­ها با تقویت سیستم ایمنی بدن سبب جلوگیری از بیماری­های عفونی چون سرماخوردگی، آنفولانزا و … می­شود. امروزه با شیوع کرونا استفاده از قرص ویتامین D3 برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم و ضروری است.

البته با توجه به اهمیت مصرف قرص ویتامین D3 افرادی که از قرص­های ضد اسید معده استفاده می­کنند و یا از داروهای ضداستروئیدی و ادراراور استفاده کرده و یا مشکلات کبدی و کلیوی دارند، حتماً لازم است تحت نظر پزشک و با تجویز وی به مصرف این ویتامین بپردازند.

قرص ویتامین D3 برای چیست

ویتامین D3 ویتامینی محلول در چربی است که به بدن برای جذب املاح معدنی چون کلسیم و فسفر کمک می­کند. ویتامین D3 به کاهش دفع کلسیم از کلیه­ها نیز کمک می­کند. ابتلا به راشیتیسم و پوکی‌استخوان با استفاده مناسب از ویتامین D3 کم می­شود. قرص ویتامین D3 سبب قوت عضلانی شده و از ابتلا افراد به سرطان جلوگیری می­کند.

همگی خواص یاد شده باتوجه‌به وجود ویتامین D3 در مکمل بن فیت یافت می­شود. مقدار ویتامین D3 مکمل بن فیت تقریباً برابر با 10 عدد زرده تخم‌مرغ است. مکمل بن فیت علاوه بر ویتامین D3 دارای کلسیم، منیزیم و زینک نیز هست.

ویتامین D3 مکمل بن فیت ایکس – مارت سبب جلوگیری از ابتلا به پوکی‌استخوان می­شود. پوکی‌استخوان سبب کاهش تراکم استخوانی می­شود و از استحکام استخوان­ها می­کاهد. در زمان پوکی‌استخوان احتمال آسیب و شکستگی در استخوان­ها بیشتر می­شود. به‌منظور تنظیم قند خون و دیابت بالاخص در دوران بارداری نیز از این مکمل استفاده می­شود.

بهترین زمان مصرف قرص ویتامین D3 1000

ویتامین D از ویتامین­های موردنیاز بدن است که انواع مختلفی دارد.  بهترین زمان مصرف انواع ویتامین D روز است. ویتامین D3 1000 را می­بایست روزانه مصرف کرد.

بهترین زمان مصرف ویتامین D3 1000 در اول صبح است. مصرف ویتامین D3 در دوران خاصی چون بارداری برای اطمینان از رشد جنین لازم است. ویتامین D3 در دوران بارداری لازم است تا به‌صورت مکمل مورداستفاده مادران قرار گیرد، لذا استفاده از دوز 1000 ویتامین دی به‌صورت روزانه در هنگام صبح برای مادران باردار تجویز می­شود.

نحوه مصرف قرص ویتامین D3 1000

همان‌طور که گفته شد ویتامین D3 در بدن برای جذب بهتر املاح معدنی چون فسفر و کلسیم که به رشد عضلات و استخوان­ها و جلوگیری از پوکی‌استخوان کمک می­کند، لازم است. علاوه بر اینکه ویتامین D3 1000 را می­بایست روزانه و در زمان صبح مصرف کرد، بهتر است موارد ذیل رعایت گردد تا ویتامین D3 1000 بیشترین تأثیر را داشته باشند.

نحوه مصرف قرص ویتامین D3 1000
 • بهتر است ویتامین D3 1000 همراه با کلسیم مصرف شود تا جذب بهتری داشته باشد.
 • می‌بایست توجه شود که ویتامین D3 همراه با داروهای ضد اسید مصرف نشود. اسید معده در جذب و هضم مواد غذایی چون ویتامین D3 تأثیر دارد. در صورت الزام به مصرف داروهای ضد اسید معده در خصوص مصرف ویتامین D3 بهتر است با پزشک مشورت شود.
 • بهتر است در زمان مصرف ویتامین D3 از مصرف روغن­های چرب صنعتی خودداری شود.
 • درصورتی‌که افراد از قرص­های ادرارآور استفاده می­کنند، پیش از مصرف ویتامین D3 لازم است با پزشک متخصص مشورت نمایند.
 • افراد دارای بیماری­های کبدی و کیسه صفرا بهتر است پیش از مصرف ویتامین D3 با پزشک مشورت کنند.
 • استفاده از داروهای استروئیدی و کورتیزون با مصرف ویتامین D3 مغایرت دارد و بهتر است این افراد پیش از مصرف ویتامین D3 با پزشک مشورت نمایند.

فواید قرص ویتامین D3 1000

استفاده از قرص ویتامین D3  فواید ذیل را به دنبال خواهد داشت:

فواید قرص ویتامین D3 1000
 • قرص ویتامین D3 از پوکی‌استخوان و دردهای استخوانی و مفاصل در بزرگسالان ممانعت می­کند.
 • قرص ویتامین D3 در جذب بهتر کلسیم به بدن کمک می­کند.
 • استفاده همزمان قرص ویتامین D3 و قرص کلسیم در کهنسالان سبب قوت عضلانی و هماهنگی بالاتر عضلات خواهد شد.
 • ویتامین D3 برای جلوگیری از بیماری­هایی که با استخوان­های بدن سروکار دارند نظیر راشیتیسم در کودکان، استئومالسی در دوران بزرگسالان و پوکی‌استخوان در دوران کهنسالی، مفید هستند.
 • مصرف مداوم و مناسب ویتامین D3 در سلامت و تقویت مغز و جلوگیری در ابتلا به آلزایمر مناسب و مفید هستند.
 • مصرف مناسب قرص ویتامین D3 از تغییرات هورمونی جلوگیری می­کند.
 • جلوگیری از ابتلا به انواع سرطان چون سرطان سینه در زنان و سرطان پروستات در مردان. همچنین افرادی که قرص ویتامین D3 مصرف می­کنند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در آن­ها کم می­شود.
 • استفاده از قرص ویتامین D3 در تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از ایجاد عفونت در بدن و کاهش احتمال ابتلا به انواع بیماری­ها مؤثر است.
 • مصرف قرص ویتامین D3 در جلوگیری از ایجاد آسم در کودکان مؤثر است.
 • مصرف قرص ویتامین D3 به تنظیم قند خون و بهبود دیابت کمک می­کند.
 • قرص ویتامین D3 از ابتلا به چاقی و افسردگی و بیماری­های قلبی و عروقی جلوگیری می­کند.
 • مصرف ویتامین D3 در بهبود و یا پیشگیری از بیماری­های خودایمنی چون آرتریت، ام اس، خستگی مزمن و … مناسب هستند.
 • استفاده مناسب قرص ویتامین D3 در بهبود متابولیسم بدن مؤثر است.
 • مصرف این ویتامین در درمان بیماری­ها و اختلالات پوستی چون پسوریازیس مؤثر است.
 • قرص ویتامین D3 سبب بهبود آسم می­شود.
 • استفاده از قرص ویتامین D3 از ابتلا به MS جلوگیری می­کند.
 • مصرف مناسب از قرص ویتامین D3 سبب محافظت از چشم­ها در برابر بیماری­های مربوط به چشم می­شود.
 • مصرف قرص ویتامین D3 برای افرادی که به‌دنبال‌داشتن بدنی خوش فرم و مناسب هستند لازم است زیرا مصرف قرص ویتامین D3 سبب کاهش روند افزایش وزن افراد خواهد شد.

ویتامین D چگونه کار می کند

ویتامین D ویتامینی محلول در چربی است که با ایجاد تعادل فسفر و کلسیم بدن و افزایش جذب فسفر و جلوگیری از دفع کلسیم از طریق ادرار سبب رشد و استحکام استخوان­ها می­شود. همچنین ویتامین D سیستم ایمنی بدن را تقویت و از ابتلا به بیماری­های عفونی چون سرماخوردگی و آنفولانزا ممانعت می­کند. امروزه باتوجه‌به همه­گیری ویروس کرونا استفاده از قرص ویتامین D برای تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از ابتلا به کرونا لازم و ضروری است.

20 دقیقه قرارگرفتن در مقابل نور خورشید با این شرط که حدود نیمی از بدن مقابل نور آفتاب باشد نیاز روزانه بدن به ویتامین D3 را تأمین می­کند.

منابع ویتامین D3

منابع ویتامین D3

برای دریافت ویتامین D3 موردنیاز بدن می­توان از مواد غذایی، نور خورشید و انواع قرص­ها و مکمل­ها بهره گرفت. برخی از غذاها  حاوی ویتامین D3 هستند. گوشت ماهی­هایی چرب چون سالمون و تن ماهی، گوشت کبد گاو، پنیر و زرده تخم‌مرغ منابع غنی ویتامین D3 هستند. مصرف مقداری چربی مناسب برای جذب بهتر ویتامین D3 در بدن لازم است؛ لذا استفاده از ماهی­های چرب نظیر سالمون یا استفاده از مغزیجات و استفاده از کره بادام­زمینی سطح ویتامین D3 موجود در بدن را به حد قابل‌قبول و مناسبی تقویت خواهد کرد.

نور خورشید منبع غنی از ویتامین D3 است. اگر روزانه 20 دقیقه حدود نیمی از بدن در مقابل تابش نور خورشید قرار گیرد ویتامین D3 موردنیاز بدن جذب می­شود. البته این مدت به نوع فصل، زمان روز، میزان ابری یا مه بودن آب‌وهوا، وجود یا عدم وجود ضدآفتاب روی پوست بستگی دارد. قرارگرفتن پشت پنجره و یا استفاده از کرم­های ضدآفتاب با SPF 8، مانع از جذب ویتامین D3 تابش خورشید خواهند شد.

استفاده از انواع قرص­ها و ویتامین­ها چون مکمل بن فیت ایکس – مارت دارای مقدار موردنیاز ویتامین D3 برای بدن است. مکمل بن فیت علاوه بر داشتن ویتامین D3 حاوی کلسیم، منیزیم و زینک است که تأثیرات خوبی بر عملکرد بدنی افراد خواهد داشت. استفاده از قرص ویتامین D3 برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با بیماری­های عفونی و ویروسی لازم است.

کمبود D3

به‌منظور تشخیص کمبود ویتامین D3 در بدن آزمایش خون ساده­ترین راه است. کمبود D3 ممکن است بدن را با خطرات و مشکلات جدی مواجه کند که برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • پوکی‌استخوان، ضعف عضلانی
 • سردرد و سرگیجه
 • ضعف در سیستم ایمنی و عفونت­های مکرر ادراری یا تنفسی چون سرماخوردگی و آنفولانزا
 • مشکلات گوارشی نظیر بیماری سلیاک و التهاب روده
 • احساس افسردگی
 • ریزش مو
 • بدن درد ناشی از ضعف در استخوان­ها
 • طولانی شدن فرایند بهبود زخم­های بدن و طولانی شدن فرایند بهبودی

خطرات دریافت بیش از حد ویتامین D

مصرف بیش از حد دوز ویتامین D3 در طولانی­مدت سبب ایجاد مازاد ویتامین D در بدن می­شود. گاهی افزایش میزان ویتامین دی در خون منجر به ایجاد علائم مسمومیت در فرد می­شود. کم‌آبی شدید بدن، بالارفتن فشارخون، مشکلات تنفسی، ازدست‌رفتن موقت سطح هوشیاری یا پایین آمدن موقت سطح هوشیاری، حمله­های قلبی، نارسایی­های کلیوی، زنگ زدن گوش، ازدست‌دادن شنوایی، زخم معده و در بدترین شرایط کما از جمله علائم مسمومیت ویتامین D3 است.

فواید قرص ویتامین D3 1000

ویتامین D3 سبب جذب بهتر کلسیم می­شود. حال اگر سطح ویتامین D3 در بدن بیش از حد استاندارد باشد کلسیم خون به میزانی خواهد رسید که علائمی خطرناک خواهد داشت. به‌هم‌خوردن دستگاه گوارشی و بروز دل‌درد، تهوع و استفراغ، سرگیجه و خستگی مفرط و تکرار ادرار از جمله نشانه­های هایپرکلسمی یا زیاد بودن کلسیم بدن است.

حالت تهوع، استفراغ و عدم تمایل به‌صرف غذا و بی‌اشتهایی از جمله خطرات دریافت بیش از اندازه ویتامین D است. دل‌درد، یبوست و یا اسهال نیز از دیگر نشانه­های دریافت بیش از حد ویتامین دی است.

اگرچه ویتامین D3 در جذب کلسیم و فسفر توسط بدن و استحکام استخوان‌ها و تقویت عضلات مؤثر است، اما میزان بیش از حد ویتامین D3 در بدن تأثیر عکس بر استخوان­ها داشته و سبب پوسیدگی استخوان می­گردد.

از جمله نشانه­های شایع در ازدیاد انواع ویتامین­ها از جمله ویتامین D3 در بدن افراد نارسایی کلیوی است. این عارضه در افرادی که نارسایی کلیوی دارند به‌مراتب خطرناک­تر خواهد بود.

چقدر نیاز به ویتامین D3 دارید

میزان مصرف روزانه ویتامین D3 برای هر کیلو از وزن بدن ضربدر 100 واحد است. برای مثال کسی که 100 کیلو وزن دارد به‌اندازه 10000 واحد در روز می­تواند ویتامین D3 مصرف کند. برای خردسالان و افراد بین 1 تا 8 سال میزان 2500 تا 3000 واحد کاملاً بی‌خطر است. برای افراد بالای 9 سال میزان 4000 واحد در روز مناسب است. میزان مصرف ویتامین D3 1000 بهتر است که روزانه به‌اندازه یک قرص و آن هم در زمان صبح باشد.

سوالات متداول

قرص ویتامین دی را کی بخوریم؟

بهترین زمان مصرف قرص ویتامین دی در روز و آن هم در زمان صبح است.

چه زمانی باید ویتامین D3 مصرف کنم؟

تمامی افراد در تمامی سنین به ویتامین D3 نیاز دارند اما افراد کهنسال برای جلوگیری از پوکی‌استخوان و زنان باردار به‌منظور حفظ سلامت جنین به مصرف مناسب و بهینه ویتامین D3 نیاز دارند.

آیا مصرف هر روز ویتامین D3 اشکالی ندارد؟

خیر، ویتامین D3 1000 بهتر است به‌صورت روزانه و آن هم در زمان صبح مصرف شود. استفاده از قرص ویتامین D3 با دوزهای بالاتر نظیر دوزهای 2000 و 5000 بهتر است روزانه انجام نشود. توصیه می­شود بنا به شرایط قرص ویتامین D3 با دوز 2000 را هر سه روز یکبار و قرص ویتامین D3 با دوز 5000 را هفته­ای یکبار مصرف کنیم، تا به عارضه­های افزایش سطح ویتامین D3 در بدن مواجه نشویم.

آیا ویتامین D3 به شما انرژی می دهد؟

ویتامین D3 به طور مستقیم فرد را پرانرژی نخواهد کرد. بلکه قرص ویتامین D3 با رفع اسپاسم‌های عضلانی و تقویت استخوان­ها سبب حرکت بهتر و بیشتر فرد خواهد شد.

کدام غذاها حاوی ویتامین D3 هستند؟

انواع ماهی­های چرب نظیر سالمون و تن ماهی، کبد گاو، پنیر، زرده تخم‌مرغ حاوی مقادیر زیادی ویتامین D3 هستند.

چه کسانی نباید ویتامین D3 مصرف کنند؟

افرادی که قرص­های ضد اسید معده مصرف می­کنند و یا افرادی که قرص­های ادرارآور استفاده می­کنند نباید خودسرانه از قرص ویتامین D3 استفاده کنند و حتماً با پزشک معالج خود باید مشورت کنند. افرادی که دچار مشکلات کبدی و کلیوی بوده و یا از داروهای استروئیدی استفاده می­کنند، حتماً با نظر پزشک می­بایست به مصرف قرص ویتامین D3 بپردازند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل بن فیت ایکس-مارت و خرید محصول کلیک کنید
5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

5 1
قرص ویتامین D3

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن