تقویت سیستم ایمنی بدن

زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

همان طور که از نام سیستم ایمنی مشخص است، وظیفه ی این سیستم محافظت از بدن انسان است. سیستم ایمنی که شبکه ی پیچیده و دقیقی است که با همکاری سلول ها و ارگان های مختلف بوجود آمده، زمانی که برای اولین بار ویروس، باکتری، انگل و یا عامل مخرب جدیدی وارد بدن شود، آن را شناسایی کرده و با تولید آنتی بادی از بدن حفاظت می کند، زمانی که سیستم ایمنی یک بار با یک عامل خارجی رو به رو شده و آن را دفع کند، دفعات بعدی در مدت زمان کمتری موفق به شناسایی عامل بیماری زا خواهد شد.

پس متوجه می شویم که سیستم ایمنی نقش مهمی بر عهده دارد و باید برای تقویت سیستم ایمنی کوشید، چرا که هر چه سیستم ایمنی فردی ضعیف تر باشد، شدت بیماری در او افزایش می یابد.

7 راه برای تقویت سیستم ایمنی بدن

از آن جایی که حمله ی ویروس ها، باکتری ها و … به بدن قابل پیشبینی نیست و بیماری هر آن ممکن است که به سراغ انسان بیاید، پیش از قرار گرفتن در چنین شرایطی باید به فکر تقویت سیستم ایمنی بدن بود، در این قسمت مهمترین راهکار های تقویت سیستم ایمنی بدن را بر می شمریم.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

برای این که ارگان های متحد در سیستم ایمنی عملکرد مناسبی داشته باشند باید به قدر کافی مواد مغذی، املاح مدنی و ویتامین های مختلف را به آن ها رساند. یکی از راه های تقویت سیستم ایمنی بدن داشتن رژیم غذایی است که حتما ویتامین های B6، C و E را داشته باشد.

ورزش روزانه را جدی بگیرید

وقتی خوب بررسی می کنیم متوجه می شویم تقریبا هیچ موضوع راجع به سلامتی انسان وجود ندارد که ورزش کردن در آن تاثیر نداشته باشد. ورزش کردن باعث عضله سازی و افزایش سرعت گردش خون در بدن می شود، و در نتیجه سرباز های سیستم ایمنی سریع تر ویروس و باکتری را شناسایی کرده و به سراغش می روند، پس روتین ورزش روزانه یکی از مهم ترین راهکار های تقویت سیستم ایمنی بدن است.

7 راه برای تقویت سیستم ایمنی بدن

خواب مناسب داشته باشید

خواب شبانه، فرصت مناسبی برای مبارزه با عفونت های بدن است، پس افرادی که خواب با کیفیتی دارند به تقویت سیستم ایمنی بدن خود کمک می کنند. منظور از خواب با کیفیت، خوابی است که در زمان مناسب، به قدر کافی و عمیق باشد.

واکسیناسیون را فراموش نکنید

واکسن یکی از مهم ترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس های شناخته شده است، زمانی که بدن به تنهایی قادر به مبارزه با ویروس نباشد، واکسن ها معمولا خطر ابتلای شدید را کاهش داده یا به صفر می رسانند.

آب کافی بنوشید

یکی از راه های افزایش سیستم ایمنی بدن، نوشین آب است. کم آبی حرکت لنف ها که یکی از مهمترین بخش های سیستم ایمنی هستند را کند می کند و سبب می شود عملکرد سیستم ایمنی بدن مختل شود.

از مکمل های غذایی استفاده کنید

گفتیم تغذیه در بالا بردن سیستم ایمنی تاثیر زیادی دارد، اما گاهی خوردن غذاهای سالم و مفید نیز برای این امر کافی نیست، در چنین شرایطی استفاده از مکمل ها با تجویز پزشک بسیار موثر خواهد بود.

استرس را به حداقل برسانید

شاید شما تمام موارد بالا را برای تقویت سیستم ایمنی رعایت کنید، اما باید بدانید که داشتن استرس می تواند همه را تحت تاثیر قرار دهد. پس اگر دوست ندارید درگیر بیماری های خود ایمنی شوید به سراغ راه های درمانی برای استرس خود باشید.

7 ماده که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

در قسمت قبلی اشاره کردیم که یکی از مهمترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن خوردن غذاهای مفید و مقوی است، در این قسمت مهم ترین آن ها را نام می بریم.

مرکبات

همه می دانند که مرکبات منبع غنی ویتامین C هستند و ویتامین C در افزایش تعداد گولبول های سفید تاثیر بسزایی دارد. از آن جایی که بدن ویتامین C را نمی سازد با خوردن میوه هایی مانند: پرتقال، نارنگی، گریپ فروت و لیمو ترش به تقویت سیستم ایمنی بدن خود کمک کنید.

کلم بروکلی

کلم بروکلی را می توان شاه سبزیجات نامید، این خوراکی مفید دارای فیبر و آنتی اکسیدان فراوان است و ویتامین هایی چون C، E و A دارد، خوردن کلم بروکلی خام یا آب پز شده در تقویت سیستم ایمنی تاثیر زیادی خواهد داشت.

سیر

سیر به خاطر داشتن گوگرد و آلیسن به بالا بردن سیستم ایمنی کمک زیادی می کند. شاید شما هم شنیده باشید که این ماده ی غذایی در پیشگیری و بهبود سرماخوردگی نیز بسیار موثر است.

7 ماده که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

فلفل دلمه ای قرمز

گفتیم که مرکبات بمب ویتامین C هستند، جالب است بدانید که مقدار ویتامین C در فلفل دلمه ای قرمز دو برابر مرکبات است و این حجم زیاد ویتامین در کنار بتا کاروتن موجود در آن علاوه بر تاثیر بر شبکه ی سیستم ایمنی در سلامت پوست که یکی از بخش های مهم این سیستم است نقش پر رنگی دارد.

زنجبیل

زنجبیل که در دسر ها، دمنوش ها و غذاهای متفاوتی از آن استفاده می شود، منبع غنی ای از آنتی اکسیدان بوده و به خاطر داشتن خاصیت ضد التهابی در حفظ سلامت بدن تاثیرگذار است.

زرد چوبه

زرد چوبه هم مانند زنجبیل خاصیت ضد التهابی داشته و دارای آنتی اکسیدان فروان است. ماده ای به نام کورکومین در این ادویه منبع مواد مفید و مغذی است.

چای سبز

اگر اهل خوردن چای هستید، پیشنهاد می کنیم که چای سبز را جایگزین چای سیاه کنید چراکه این چای به خاطر داشتن یکی از قدرتمندترین آنتی اکسیدان ها به نام اپی گالو کاتچین گالات در تقویت سیستم ایمنی بدن اثر مهمی دارد.

ارتباط سیستم ایمنی بدن و سن

برای کاهش ایمنی بدن سن مشخصی وجود ندارد اما تجربه نشان می دهد بالا رفتن سن سبب می شود افراد بیشتر یا راحت تر به بیماری مبتلا شوند. بالا رفتن سن معمولا سبب اختلال در عملکرد برخی از ارگان ها می شود، اگر این ارگان در سیستم ایمنی موثر باشد، عملکرد سیستم ایمنی نیز ضعیف می شود. از سوی دیگر با بالا رفتن سن تولید سلول هایی که به سلول های بیماری زا حمله می کنند نیز کاهش می یابد.

نقش رژیم غذایی در تقویت سیستم ایمنی بدن

بدن بسیاری از مواد مورد نیاز خود برای ادامه ی حیات را تولید می کند، اما برخی از مواد مغذی در بدن تولید نشده یا میزان تولیدی آن کافی نیست. در چنین شرایطی برا تامین این مواد و تقویت سیستم ایمنی بدن باید از مواد غذایی مناسب استفاده کرد. افرادی که تغذیه ی سالم یا کافی ندارند، معمولا در برابر حجوم ویروس ها، باکتری ها، انگل ها و سلول های سرطانی و … مقاومت کمتری داشته و در نتیجه یا زودتر بیمار می شوند یا بیماری در آن ها شدت بیشتری خواهد داشت.

افزایش سیستم ایمنی بدن با مکمل ها

از آن جایی که ممکن است رژیم غذایی برای تامین مواد مورد نیاز برای تقویت سیستم ایمنی بدن کافی نباشد، خوردن مکمل ها راه حل بسیار مناسبی است. ویتامین D، زینک، سلنیوم، ویتامین های B مانند B6 و B12 از مهمترین مکمل های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن است.

آیا سرماخوردگی باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می شود

آیا سرماخوردگی باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می شود؟

از آن جایی که سیستم ایمنی بدن در مبارزه با هر بیماری مانند سرماخوردگی از ذخایر بدن استفاده می کند، قدری ضعیف می شود. با توجه به شرایط بدنی افراد میزان این ضعف متغیر است، علائمی مانند احساس خستگی، کم شدن توان و .. از علایم ضعف سیستم ایمنی است. برای رفع این موضوع، افراد باید تغذیه سالمی داشته باشند و با خواب کافی، رعایت بهداشت و مصرف مکمل ها به شرایط ایده آل برسند.

برای تقویت سیستم ایمنی بدن چه کار کنیم؟

. تا این جا متوجه شدیم فردی که سیستم ایمنی قوی دارد، کمتر بیمار می شود و یا در برابر بیماری مقاوم تر است و سریع تر بهبود می یابد. برای داشتن بدن سالم باید سبک زندگی سالم داشت. برای این که سبک زندگی سالمی داشته باشیم باید عادت های بد غذایی را ترک کنیم،  بیدار ماندن های شبانه را به حداقل برسانیم، از استرس و مسائل اضطراب آور دوری کنیم، عادت های پزشکی مهمی مانند انجام واکسیناسیون را جدی بگیریم، ورزش کردن روزانه را فراموش نکنیم و در نهایت در طول روز آب کافی بنوشیم. علاوه بر این ها داشتن عادت های بدی مانند استعمال دخانیات و مصرف الکل می تواند بر عملکرد سیستم ایمنی تاثیر بگذارد.

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس

راه های تقویت ایمنی بدن در برابر ویروس، درست مانند راهکار های عمومی است. علاوه بر این ها رعایت بهداشت و کنترل ذخایر ویتامین D بدن نیز در این موضوع موثر است. برای جلوگیری از ابتلا به برخی از ویروس ها حتما باید واکسن تزریق کرد.

تاثیر ماده ی معدنی زینک در تقویت سیستم ایمنی بدن

تاثیر ماده ی معدنی زینک در تقویت سیستم ایمنی بدن

زینک ماده ی معدنی است که در سلامتی بدن نقش اساسی دارد. این ماده ی معدنی در بهبود بیماری هایی مانند سرما خوردگی موثر است و مدت بهبود زخم ها را نیز کاهش می دهد. روی با تقویت سیستم ایمنی بدن، عفونت ها را درمان می کند. روی با تولید آنزیم هایی که پروتئین های درون ویروس ها و باکتری ها را تجزیه می کند، به نابودی آن ها کمک کرده و فعالیت های سلول های مسئول مقابله با عفونت را افزایش می دهد.

بهترین قرص تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا

در استفاده از مکمل ها باید بهترین قرص تقویت سیستم ایمنی بدن را انتخاب کرد. شرکت نیکان فارمد مهر محصولی به نام قرص زینک ایکس مارت تولید کرده که این قرص دارای خاصیت های آنتی اکسیدانی است و در متعادل کردن تعداد سلول های ایمنی نیز موثر است. با استفاده از این قرص می توان به تنظیم پاسخ های سیستم ایمنی کمک کرد و ریسک ابتلا به سرطان را کاهش داد، در نتیجه می توان آن را بهترین قرص تقویت سیستم ایمنی بدن دانست.

زینک ایکس مارت

بیماری های خود ایمنی و تاثیر آن در سیستم ایمنی بدن

بیماری های خود ایمنی، بیماری هایی هستند که سیستم ایمنی در آن ها به سلول های خودی حمله می کند. یک سیستم ایمنی سالم فرق میان سلول های مهاجم و سلول های خودی را تشخیص می دهد، اما در بیماری های خود ایمنی، سیستم ایمنی به اشتباه فرض می کند که بخش هایی از بدن مانند سلول های پوستی یا مفاصل مهاجمند، بنابراین به آن ها حمله می کند. بیماری هایی مانند ام اس، آلزایمر، دیابت نوع یک و .. از این دسته هستند.

تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان

  • تامین مکمل ها و ویتامین های لازم، مانند آهن، ویتامین A، ویتامین C و … با گنجاندن سبزیجات و خوراکی های مفید در رژیم غذایی کودک در تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر است.
  • کودکان در هر سنی باید حداقل 20 دقیقه در روز زیر آفتاب باشند. نور خورشید علاوه بر تامین ویتامین D که ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش می دهد، سبب تقویت سیستم ایمنی و ذهن کودک می شود.
  • فعالیت روزانه و ورزش کردن یکی از راه های مهم تقویت سیستم ایمنی کودک است. اگر کودک شما به جای بازی کردن و دویدن، تمام روز را مشغول تنجام بازی های کامپیوتری است بهتر است او را به انجام ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، دو و … تشویق کنید.
  • کودک شاد کودکی است که کمتر بیمار می شود. محبت کردن می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. برای این امر روزانه مدتی کودک خود را در آغوش گرفته و او را ببوسید، با کودکان بازی کنید و با وقت گذاشتن برای آن ها نشان دهید چقدر ارزشمند هستند.

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر سرماخوردگی تغذیه سالم، خواب کافی، نوشیدن آب، ورزش، دوری از استرس و … از مهم ترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن پیشگیری از ابتلا به سرما خوردگی است، اما اگر دچار سرما خوردگی شدید بهترین راه مصرف غذای مقوی و مرکبات در کنار استراحت کافی است. خوردن ویتامین ها و مکمل ها نیز در این امر تاثیرگذار است.

سوالات متداول

چگونه سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟

برای تقویت سیستم ایمنی بدن کافی است سبک زندگی خود را تغییر دهید. داشتن رژیم غذایی سالم، خواب با کیفیت، نوشیدن آب کافی، ورزش کردن، دوری از استرس، خوردن مکمل های غذایی و جدی گرفتن واکسیناسیون از مهم ترین راه های افزایش سیستم ایمنی بدن است.

چه چیزی باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود؟

تغذیه نا مناسب، کمبود خواب، مصرف دارو های خاص، ورزش نکردن، استعمال دخانیات، استرس و غم و اندوه باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند.

علائم سیستم ایمنی قوی چیست؟

سیستم ایمنی قوی سبب می شود تا افراد به راحتی و در مدت زمان کوتاه به بیماری مبتلا نشوند. در صورت ابتلا به بیماری زود بهبود یافته و زخم ها به سرعت ترمیم می شوند. شادابی و نداشتن احساس خستگی، خواب مرتب، اشتهای مناسب از نشانه های دیگر سیستم ایمنی قوی است.

چرا باید سیستم ایمنی بدن خود را قوی نگه داریم؟

هر فرد برای این که به بیماری مبتلا نشود و یا در صورت بیماری به راحتی از آن عبور کند، باید برای تقویت سیستم ایمنی خود بکوشد. سیستم ایمنی بدن در شناسایی ویروس ها، باکتری ها و … موثر است و برای از بین رفتن آن ها مبارزه می کند.

برای سیستم ایمنی ضعیف چه ویتامین هایی مصرف کنم؟

بدن انسان برای داشتن سلامتی کامل، به تمام ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد اما ویتامین های A، C و E  و و مواد معدنی مانند زینک از مهم ترین مواد مغذی موثر بر ایمنی بدن هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل زینک ایکس مارت و خرید محصول کلیک کنید
5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 3 نظر

4 3
تقویت سیستم ایمنی بدن

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن