شادابی پوست

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

شادابی پوست یکی از دغدغه های زندگی امروزه است ، پوست ویترین بدن است. شادابی و طراوت پوست سبب جلوه و زیبایی افراد می‌شود. برای داشتن پوستی شاداب توصیه‌های مختلفی چون رژیم غذایی مناسب، ورزش، نوشیدن آب کافی و … می‌شود. علاوه بر رعایت توصیه‌هایی که به شادابی پوست کمک می‌کند، شناخت نوع پوست و استفاده از روتین مراقبتی روزانه در جوانسازی پوست مؤثر است. استفاده از روش‌های خانگی چون استفاده از ماسک‌های طبیعی یا استفاده از روش‌های غیر خانگی چون هایفوتراپی، کربوکسی‌تراپی و … نیز مؤثر هستند. با استفاده از مکمل‌هایی نیز می‌توان به کلاژن‌سازی پوست کمک کرده و به تقویت کلاژن‌سازی پوست پرداخت.

7 نکته برای شادابی پوست

پوست صورت به‌تدریج و با افزایش سن خشک و تیره می‌شود و خطوط ریزی بر پوست ظاهر می‌گردد. این خطوط ریز با گذشت زمان به چروک‌هایی عمیق تبدیل شده و از سفتی، طراوت و شادابی پوست کاسته می‌شود. به‌مرورزمان پوست خاصیت ارتجاعی و انعطاف خود را از دست می‌دهد و شادابی پوست کم و کم‌تر می‌شود. برای اینکه شادابی پوست به‌صورت بازگردد لازم است تا 7 نکته ذیل را رعایت کنیم:

بهبود رژیم غذایی

برنامه غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها برای شادابی پوست لازم است. مصرف غذاهایی سرشار از امگا 3، غنی از ویتامین‌ها و استفاده از انواع پروتئین‌های گیاهی و حیوانی و بهره‌مندی از آمینواسیدها برای جوان‌سازی پوست و حفظ شادابی آن لازم است.

نکته برای شادابی پوست

نوشیدن زیاد آب

نوشیدن زیاد آب سبب دفع سموم بدن می‌شود. علاوه بر این نوشیدن آب زیاد سبب آب‌رسانی و حفظ رطوبت پوست خواهد شد.

ورزش‌کردن

ورزش‌کردن علاوه بر دفع سموم بدن از طریق تعریق، گردش خون را متعادل کرده و اکسیژن‌رسانی به پوست را تقویت می‌کند. تقویت اکسیژن‌رسانی پوست در حفظ شادابی پوست مؤثر است.

دوری از استرس

استرس بر اکسیژن‌رسانی پوست تأثیر دارد. اکسیژن‌رسانی ناکافی به پوست آن را تیره و کدر خواهد کرد. افراد لازم است تا استرس را از خود دور کنند تا شادابی پوست آن‌ها حفظ شود.

داشتن خواب و استراحت کافی

افراد می‌بایست حداقل 7 ساعت از شبانه‌روز را برای خواب و استراحت در نظر بگیرند. پوست در این زمان به ترمیم و بازسازی خود خواهد پرداخت.

ماساژ پوست

ماساژ پوست صورت سبب تقویت خون‌رسانی پوست می‌شود. جریان خون بهتر اکسیژن‌رسانی به بافت‌های پوستی را تقویت کرده و سبب شادابی پوست صورت می‌گردد.

دوری از نور مستقیم خورشید

تابش مستقیم نور خورشید و اشعه‌های مضر تأثیرات مخربی بر پوست خواهد داشت. حتی‌الامکان می‌بایست از کرم‌های ضدآفتاب مناسب استفاده شود و از قرارگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید دوری شود تا شادابی پوست حفظ گردد.

شناخت نوع پوستتان مهم است

به‌منظور حفظ شادابی پوست لازم است تا انواع پوست را بشناسیم تا با شناخت نوع پوست خود بهتر بتوانیم از آن مراقبت کنیم. اگر پوست خود را بشناسیم بهتر می‌توانیم از محصولات مراقبت پوست متناسب با نوع پوست خود استفاده کنیم و از این طریق شادابی پوست خود را با محافظت و تقویت آن حفظ کنیم. انواع پوست عبارتند از:

  • پوست خشک: اگر پوست رطوبت کافی نداشته باشد و بعد از شستشو حالت کشیدگی و خارش داشته باشد، خشک است. پوسته‌پوسته شدن پوست از علائم پوست خشک است.
  • پوست چرب: در این پوست چربی پوست زیاد است و پوست حالتی براق دارد. منافذ پوست در این حالت بزرگ‌تر است و جوش‌های سرسیاه، سرسفید، قرمز و التهاب زیادی بر پوست ایجاد می‌شود.
  • پوست مختلط: پوست مختلط در ناحیه T صورت یعنی پیشانی، بینی و چانه‌ها چرب و دارای منافذی بزرگ است و در قسمت گونه‌های خشک و یا نرمال و معمولی است.
  • پوست نرمال و معمولی: این نوع پوست کاملاً یکدست است و چربی و خشکی کمی دارد و پوست در این حالت کمتر جوش می‌زند. حتی در پوست نرمال اگر پوست جوش بزند سریعاً برطرف می‌گردد.

داشتن یک روتین روزانه برای داشتن پوستی شاداب

برای داشتن پوستی شاداب و باطراوت لازم است تا روتین روزانه داشته باشیم. توصیه می‌شود این روتین را ابتدای روز انجام دهید و ترتیب فعالیت‌ها را حفظ کنید. روتین روزانه حفظ شادابی پوست عبارتند از:

تمیز و پاک‌کردن پوست

پوست در معرض انواع آلودگی‌ها و چربی قرار دارد. چربی‌ها و آلودگی‌هایی که روی پوست جمع می‌شوند سبب ایجاد جوش و آکنه می‌شود.  از آب ولرم، فوم، دستمال مرطوب، ژل و … برای تمیزکردن پوست استفاده کنید.

داشتن یک روتین روزانه برای داشتن پوستی شاداب

استفاده از تونر

تونر برای ایجاد تعادل در پوست و برگرداندن PH پوست به حالت تعادل لازم است. استفاده از شوینده‌ها سبب برهم‌خوردن PH پوست می‌شود و با استفاده از تونر به تعادل به پوست باز خواهد گشت.

استفاده از مرطوب‌کننده

با استفاده از مرطوب‌کننده‌های مناسب بعد از تونر رطوبت کافی را به پوست بازمی‌گردانیم.

استفاده از کرم روز چشم

برای جلوگیری از سیاه شدن دور چشم و ازبین‌بردن چین‌وچروک اطراف چشم از کرم دور چشم استفاده می‌شود.

استفاده از کرم ضدآفتاب

بهتر است هر 3 ساعت یکبار از کرم ضدآفتاب استفاده کرده و آن را تجدید کنید تا از ایجاد آفتاب‌سوختگی و لک ناشی از نور خورشید جلوگیری کنید.

نقش یک مرطوب کننده خوب در شادابی پوست

استفاده از مرطوب‌کننده‌ها در حفظ شادابی پوست نقش مهمی دارد. کرم‌های مرطوب‌کننده چربی پوست را در حد متعادل و استاندارد نگاه می‌دارند. چربی مناسب سبب می‌شود تا رطوبت و آبی که خود پوست ایجاد کرده در پوست باقی بماند و از بین نرود. کرم مرطوب‌کننده مناسب باید قدرت جذب بالا داشته و تنها با کمی ماساژ جذب پوست شود. مرطوب‌کننده‌ای خوب است که با شستشو سریعاً از بین برود. مرطوب‌کننده مناسب نباید در پوست ایجاد حساسیت، خارش و قرمزی کند.

بهترین روش برای شادابی پوست صورت

روش‌های مورداستفاده برای شادابی پوست صورت به‌غیراز استفاده از روتین روزانه مناسب و بهره‌مندی از نکات لازم که به شادابی پوست کمک می‌کنند را می‌توان به روش‌های خانگی و غیر خانگی تقسیم کرد. روش‌های خانگی زیادی برای شادابی پوست وجود دارد که هرکدام از آنها در افراد مختلف متناسب با نوع پوستشان ممکن است بهترین روش باشد. برخی از این روش‌های خانگی عبارتند از:

استفاده از ژل آلوئه‌ورا

برای شادابی پوست با استفاده از خاصیت آلوئه‌ورا کافی است عصاره یا ژل آن را چند بار در هفته به پوست خود بمالید.

استفاده از عصاره گوجه‌فرنگی

استفاده از خود گوجه‌فرنگی ممکن است به سوزش و التهاب پوستی بیانجامد، لذا استفاده از عصاره گوجه‌فرنگی به‌صورت 2 بار در هفته توصیه می‌شود.

استفاده از روغن نارگیل

استفاده از روغن نارگیل کنار سایر محصولات مرطوب‌کننده و آبرسان روشی مناسب برای ازبین‌بردن خشکی پوست است.

از جمله روش‌های غیر خانگی برای حفظ شادابی پوست می‌توان به روش‌هایی چون هایفوتراپی، کربوکسی‌تراپی، بوتاکس و تزریق ژل اشاره کرد.

نکات مهم در شادابی پوست صورت زنان

نکات مهم در شادابی پوست صورت زنان

پوستی شاداب است که بدون چین‌وچروک، افتادگی، بدون لک و خط پوستی، بدون تیرگی و جوش بوده و شفاف باشد. زنان به‌منظور حفظ شادابی پوست می‌توانند موارد ذیل را رعایت کنند:

استفاده از حوله گرم

زنان بهتر است حوله را با آب گرم خیس کرده و روی پوست بگذارند. بعدازاین کار بهتر است تا مدتی پوست ماساژ داده شود و ماساژ پوست سبب افزایش گردش خون و باز شدن منافذ پوستی می‌شود.

استفاده از تکنیک 10 ثانیه

زنان بهتر است پس از استحمام به دلیل باز بودن منافذ پوستی از یک مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنند و 10 ثانیه پس از استحمام سریعاً از مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنند.

استفاده از نمک دریایی

در این روش کافی است یک قاشق نمک دریایی را با یک لیوان آب گرم مخلوط و آن را با پنبه به پوست صورت بمالید. محلول نمک دریایی سبب ضدعفونی صورت، حذف جوش‌ها و … می‌شود و در شادابی پوست نقش مهمی دارد.

یخ درمانی

قبل از استفاده از این روش لازم است پوست را از هرگونه چربی، آلودگی و مواد آرایشی پاک کنید. همچنین یخ را مستقیماً روی پوست قرار نمی‌دهند بلکه آن را در چند پارچه لطیف قرار داده و به طور غیرمستقیم روی پوست قرار داده و پوست را با آن ماساژ می‌دهند.

استفاده از ماسک‌های خانگی

استفاده از انواع ماسک در شادابی و جوانسازی پوست نقش دارند. ماسک خیار و گلاب، ماسک تخم‌مرغ، ماسک آلوئه‌ورا و ماسک گوجه‌فرنگی و … از این جمله هستند.

استفاده از ماسک‌های خانگی

استفاده از روتین روزانه مراقبت پوست

شستشوی پوست صورت، استفاده از تونر، مصرف مرطوب‌کننده، کرم دور چشم و استفاده از ضدآفتاب مطابق توالی بیان شده باید توسط زنان به طور روزانه و مستمر انجام گیرد.

تأثیر مکمل های کلاژن ساز در شادابی پوست

کلاژن پروتئین فیبر مانندی است که جز اصلی استخوان، پوست، ماهیچه، تاندون و غضروف است. کلاژن سبب تقویت بافت‌ها و انعطاف‌پذیری آنها و مقاومت پوست در برابر کشش می‌شود. تقریباً 75 درصد از دومین لایه پوست را کلاژن تشکیل می‌دهد. کلاژن سبب استحکام پوست و حالت کشسانی آن می‌شود. افراد برای تقویت پوست و شادابی آن می‌توانند این پروتئین را به‌صورت های مایع، پودر، کپسول و انواع مکمل‌ها دریافت کنند.

یکی از بهترین مکمل‌های کلاژن ساز پوست، رویال کلاژن ایکس مارت است. این مکمل حاوی 60 قرص بوده و هر قرص 833 میلی‌گرم کلاژن هیدرولیز شده دارد. رویال کلاژن ایکس مارت به‌سلامت پوست، افزایش رطوبت، آبرسانی و جلوگیری از چین‌وچروک پوست کمک می‌کند. این مکمل با رفع تیرگی پوست و درمان لک‌های پوستی ناشی از آفتاب و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست سبب شادابی پوست می‌شود.

رویال کلاژن

رازهای شادابی پوست زنان کره ای

اگرچه یکی از علل شادابی پوست زنان کره‌ای می‌تواند ژنتیک آن‌ها باشد اما به‌غیراز عوامل ژنتیکی عوامل دیگری در این مورد نقش دارند. یکی از عوامل شادابی پوست زنان کره‌ای استفاده از روش دوش بخار است. بهتر است همراه با گرفتن دوش بخار صورت و گردن نیز ماساژ داده شود تا خون‌رسانی تقویت و پوست درخشان و سالم شود.

از عوامل دیگر ورزش یوگا است. لازم است یکسری حرکات تکرارشونده را در 8 هفته و روزانه 30 دقیقه انجام دهیم. این ورزش سبب خون‌رسانی بهتر پوست شده و جذب مواد مغذی موردنیاز پوست را تقویت می‌کند. زنان کره‌ای لایه‌برداری پوست را زیاد انجام می‌دهند. البته آنها برای لایه‌برداری از روش‌ها و کرم‌های پرهزینه استفاده نمی‌کنند. استفاده از پارچه نرم آغشته به آب گرم که به‌آرامی روی پوست صورت کشیده می‌شود سبب لایه‌برداری پوست خواهد شد.

ماسک‌های طبیعی و خانگی برای شادابی پوست

از جمله ماسک‌های طبیعی و خانگی جهت شادابی پوست می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • ماسک موز: موز دارای ویتامین A برای ازبین‌بردن لکه های تیره، ویتامین B برای کاهش خشکی و ویتامین E برای کاهش چین‌وچروک و مملو از پتاسیم برای مرطوب‌سازی و آبرسانی پوست صورت است. کافی است موز رسیده را له کرده و به‌صورت خمیر درآورده و روی پوست قرار دهید و بعد از 10 تا 20 دقیقه صورت را با آب سرد بشویید.
  • ماسک شیر: شیر به دلیل پروتئین بالا سبب تقویت کلاژن‌سازی پوست می‌شود. کافی است یک‌چهارم فنجان شیرخشک را با کمی آب مخلوط و مخلوط خمیر مانند را بر روی پوست قرار دهید. می‌بایست صبر کنید تا مخلوط بر روی پوست خشک شود و بعد آن را با آب گرم بشویید.
  • ماسک جو دو سر پرک: جو دوسر پرک به دلیل انواع فیبر در جوان‌سازی پوست و کلاژن‌سازی نقش بسزایی دارد. کافی است یک‌سوم فنجان جو دو سر پرک را با نیمی فنجان آب داغ مخلوط کرده و به آن 2 قاشق عسل، یک سفیده تخم‌مرغ و 2 قاشق ماست اضافه کنید. مخلوط خمیری را روی پوست بمالید و اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه روی پوست بماند در انتها آن را با آب گرم بشویید.

سوالات متداول

راز درخشان شدن پوست چیست؟

شستشو و تمیزکردن پوست، استفاده از ماسک مناسب، لایه‌برداری پوست، استفاده از مرطوب‌کننده‌ها، ماساژ دادن صورت، استفاده از انواع سرم‌های پوست، رزیم غذایی مناسب، داشتن روتین مراقبت از پوست روزانه و شبانه، نوشیدن آب فراوان، استفاده از ضدآفتاب، ورزش، خواب و استراحت کافی، دوری از استرس، … از عوامل مهم راز درخشان شدن پوست هستند.

برای داشتن پوستی درخشان چه مقدار آب در روز بنوشیم؟

آب سموم بدن را دفع می‌کند و سبب مرطوب نگاه‌داشتن پوست می‌شود. بهتر است روزانه بین 6 تا 8 لیوان آب برای داشتن پوستی درخشان مصرف کنید.

چگونه می توانم صورتم را به طور طبیعی شاداب کنم؟

یکی از راه‌های ساده و مؤثر درمان پوست لایه‌برداری طبیعی با استفاده از پارچه‌ای نرم آغشته به آب گرم است. اگر پوست صورت را با این دستمال به‌آرامی تمیز کنید چربی‌ها و آلودگی‌ها از روی صورت برداشته شده و منافذ پوست باز می‌شوند و پوستی شاداب خواهیم داشت.

برای شادابی پوست صورت چه کنیم؟

بهبود رژیم غذایی، ورزش‌کردن، دوری از استرس، خواب و استراحت کافی، ماساژ پوست و دوری از نور مستقیم خورشید از راه‌های شادابی پوست است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل رویال کلاژن ایکس-مارت و خرید محصول کلیک کنید
5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

5 2
شادابی پوست

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن