درد استخوان ساق پا

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

درد استخوان ساق پا و دیگر نواحی می تواند علامت ابتلا به بیماری‌های مختلفی چون بیماری‌های قلبی و انواع سرطان باشد.اسکلت انسان از تعداد زیادی استخوان تشکیل شده است که وظیفه حفظ تعادل بدن و محافظت از ارگان‌های داخلی بدن را بر عهده دارد.

استفاده از مکمل‌های مورد نیاز و ورزش به طور مرتب می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری‌ها را کاهش دهد. نباید به درد استخوان ساق پا بی توجهی کرد.

چگونه از درد استخوان ساق پا خلاص شویم؟

اگر به دلیل گرفتگی عضلات یا استفاده بیش از حد پا، درد استخوان جلوی ساق پا دارید، ابتدا این مراحل را انجام دهید:

 • تا حد امکان استراحت کنید.
 • پای خود را بالا بیاورید.
 • یخ را تا 15 دقیقه بر محل آسیب بمالید. این کار را 4 بار در روز و بیشتر در روزهای اول انجام دهید.
 • عضلات گرفتگی را به آرامی کشیده و ماساژ دهید.
 • از داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.

دلیل بروز این عارضه معمولا به دلیل کمبود کلسیم و ویتامین‌های مورد نیاز برای استحکام استخوان و جلوگیری از دردهایی چون در استخوان ساق پا است. مکمل بن فیت می‌تواند با تامین نیازهای بدن به کلسیم، منیزیم و ویتامین‌های ضروری، از درد استخوان ساق پا و ماهیچه جلوگیری کند.

چه بیماری باعث درد استخوان ساق پا می‌شود؟

سرطان متاستاتیک

این نوع سرطان‌ها در یک قسمت از بدن ایجاد شده و به تدریج در بقیه نواحی بدن گسترش پیدا می‌کنند. سرطان‌های سینه، ریه، تیروئید، کلیه و پروستات از جمله سرطان‌هایی هستند که معمولاً به استخوان‌ها سرایت می‌کنند و باعث درد استخوان ساق پا می‌شود.

سرطان استخوان

سرطان استخوان به طور ستقیم از استخوان نشئت گرفته و از سرطان استخوان متاستاتیک نادرتر است. زمانی که سرطان ساختار طبیعی استخوان را مختل کرده یا از بین می‌برد، می‌تواند باعث درد استخوان ساق پا شود.

چه بیماری باعث درد استخوان ساق پا می‌شود

بیماری‌هایی که خون‌رسانی به استخوان‌ها را مختل می‌کنند

برخی از بیماری‌ها مانند کم خونی داسی شکل، خون‌رسانی به استخوان را مختل کرده بدون منبع ثابت خون، بافت استخوان شروع به مردن می‌کند. این باعث درد استخوان ساق پا و ضعیف شدن استخوان می‌شود.

عفونت

اگر عفونت در استخوان‌ها منشا گرفته یا به آن سرایت کند، می‌تواند باعث یک بیماری جدی به نام استئومیلیت شود. عفونت می‌تواند سلول‌های استخوانی را از بین برده و باعث ایجاد درد استخوان جلوی ساق پا شود.

چه زمانی باید نگران درد استخوان ساق پا باشم؟

معمولا دلیل ایجاد درد استخوان ساق پا ناشی از عارضه‌ها و بیماری‌های جدی است. اگر درد استخوان جلوی ساق پای شدید حس کردید که ظرف چند روز بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر درد استخوان ساق پا با کاهش وزن، کاهش اشتها یا خستگی عمومی همراه باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

درد استخوان ساق پا ناشی از آسیب نیز باید باعث ویزیت پزشک شود. درمان پزشکی برای شکستگی‌های ناشی از ضربه مستقیم به استخوان مورد نیاز است. بدون درمان مناسب، استخوان‌ها می‌توانند در موقعیت‌های نادرست ترمیم شوند و حرکت را مهار کنند. تروما همچنین شما را مستعد عفونت می‌کند.

شایع‌ترین علت درد استخوان ساق پا چیست

شایع‌ترین علت درد استخوان ساق پا چیست؟

آسیب‌دیدگی یکی از علل شایع درد استخوان جلوی ساق پا است. به طور معمول، این درد زمانی ایجاد می‌شود که فرد دچار نوعی آسیب، مانند تصادف یا سقوط می‌شود. ضربه ممکن است باعث شکستگی استخوان شود.

چگونه بفهمم درد استخوان ساق پا است یا درد عضلانی؟

درد استخوان ساق پا و درد عضلانی بر قسمت‌های مشابه بدن تأثیر می‌گذارد. این مسئله می‌تواند تشخیص تفاوت بین آن‌ها را دشوار کند. ممکن است بعد از یک تمرین سخت یا زمانی که آنفولانزا دارید، احساس درد یا درد عضلانی کرده یا ممکن است در مفاصلی مانند مچ پا، زانو یا آرنج خود به دلیل آرتروز احساس درد کنید.

درد استخوان معمولاً عمیق‌تر، تیزتر و شدیدتر از درد عضلانی است. یکی از تفاوت‌هایی درد عضلانی با درد استخوان ساق پا دراد این است که درد عضلانی در سراسر بدن پخش می‌شود و خیلی زود خوب می‌شود. ولی درد استخوان ساق پا در یک جا متمرکز بوده و برای مدت طولانی‌تری باقی می‌ماند.

درد استخوان جلوی ساق پا است یا درد عصبی؟

درد عصبی اغلب به صورت احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن توصیف می‌شود. این نوع درد معمولاً مزمن است و شش ماه یا بیشتر طول می‌کشد. درد عصبی معمولاً در دست‌ها، پاها، بازوها و پاها وجود دارد.

در حالی که درد استخوان به احتمال زیاد به دلیل کاهش تراکم استخوان یا آسیب به استخوان شما است، می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی زمینه‌ای هم باشد. درد یا حساسیت استخوان می‌تواند نتیجه عفونت، قطع جریان خون یا سرطان باشد. این شرایط نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

به طور کلی درد استخوان ساق پا در جلوی ساق پا احساس می‌شود و درد عصبی در پشت ساق پا است.

چرا استخوان ساق پایم در شب درد می‌کند؟

 علائم درد استخوان ساق پا یا گرفتگی عضلات ناشی از PAD در شب می‌تواند با فعالیت، به ویژه راه رفتن یا بالا رفتن از پله‌ها ایجاد شود. با این حال، پس از توقف و استراحت برای چند دقیقه، کاهش درد غیر معمول نیست.

پا درد شبانه می‌تواند نشانه‌ای از بدترین شکل PAD یعنی ایسکمی بحرانی اندام (CLI) باشد. با CLI، حملات درد استخوان ساق پا می‌تواند برای چند دقیقه تا ساعت‌ها ادامه داشته باشد. درد اسخوان پا می‌تواند نشانه ای ابتلا به بیماری‌های جدی باشد. فقظ یک پزشک متخصص می‌تواند تشخیص درستی از بیماری داشته باشد.

چرا استخوان ساق پایم در شب درد می‌کند

علائم دیگر ابتلا به PAD

درد استخوان ساق پا تنها نشانه ابتلا به PAD نیست. در ادامه به برخی دیگر از علائم این بیماری می‌پردازیم.

 • گرفتگی یا درد بعد از راه رفتن یا بالا رفتن از پله‌ها که با استراحت فروکش می‌کند
 • بی حسی یا ضعف در پاها
 • احساس سرما در ساق پا
 • زخم‌ها روی پاها یا انگشتان پا که بهبود نمی‌یابند
 • نبض ضعیف در مچ پا یا ساق پا
 • پوست براق یا رنگ مایل به آبی در پاها
 • ریزش مو در پاها
 • رشد کند ناخن‌های پا v

درست مانند سایر بیماری‌های قلبی عروقی، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از  PAD انجام دهید، مانند:

 • ترک سیگار
 • ورزش با مشورت پزشک
 • کاهش سطح کلسترول
 • رژیم غذایی با چربی کم

آیا استرس باعث درد استخوان پا می‌شود؟

زندگی پر از موقعیت‌های استرس‌زا است. ممکن است به خاطر رعایت یک ضرب الاجل، مدیریت امور مالی، یا حتی چیزی به سادگی بیرون بردن بچه ها از خانه در صبح، استرس داشته باشید.

به گفته انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، از هر ده بزرگسال در ایالات متحده، هفت نفر می‌گویند که روزانه استرس یا اضطراب را تجربه می‌کنند. اکثر آنها می‌گویند که اضطراب حداقل به میزان متوسطی در زندگی آنها تداخل دارد.

ارتباط میان اضطراب و درد استخوان ساق پا و مفاصل

اولین چیزی که باید از خود بپرسید این است که آیا اصلاً اضطراب دارید یا خیر. درد مفاصل هرگز یک علامت مستقل از اضطراب نیست. بلکه چیزی است که با رشد اضطراب ایجاد می‌شود.

اضطراب و درد مفاصل از یک رابطه پیچیده با یکدیگر دارند که به این سادگی نیست که بگوییم «اضطراب باعث درد مفاصل می شود.» واقعیت این است که اضطراب باعث مشکلاتی می‌شود که بر ایجاد و تجربه درد استخوان ساق پا و مفاصل تأثیر می‌گذارد. همه افراد مبتلا به اضطراب درد استخوان ساق پا نمی‌گیرند.

ارتباط میان اضطراب و درد استخوان ساق پا و مفاصل

علل درد مفاصل اضطرابی عبارتند از:

حرکات تغییر یافته ناشی از اضطراب

به ویژه حملات پانیک، می‌تواند نحوه حرکت، نشستن و عمل را تغییر دهد. ممکن است پای خود را تکان دهید یا طوری بنشینید که برای شما راحت‌تر باشد. انسان در مواجهه با اضطراب، بسیاری از رفتارهای خود را در پاسخ به اضطراب، تغییر می‌دهد.چون بدن به این تغییرات عادت ندارد، مممکن است درد استخوان ساق پا و یا مفاصل را تجربه کنید.

التهاب استرس

یکی از شایع‌ترین مسائلی که در بدن از استرس ایجاد می‌شود، التهاب است. از آنجایی که اضطراب باعث استرس طولانی مدت می‌شود، احتمال التهاب بیشتر است. همین التهاب ممکن است باعث تورم مفاصل شما شود که در نهایت منجر به درد استخوان ساق پای بیشتر با حرکات می‌شود.

اختلال عملکرد سیستم ایمنی

اضطراب و استرس بر سیستم ایمنی بدن نیز تأثیر می‌گذارد. کاملاً مشخص نیست که در داخل بدن چه اتفاقی می افتد، اما احتمالاً ارتباط قوی بین این دو وجود دارد.

تنش عضلانی

اضطراب باعث تنش قابل توجه عضلانی می‌شود که منجر به سفتی عضلات می‌شود. سفت شدن ماهیچه ها می‌تواند باعث درد استخوان ساق پا شده و کار مفاصل را سخت کند. خود تنش نیز ممکن است به مفاصل فشار وارد کند که ممکن است منجر به درد شود.

درد و ناراحتی مفاصل می‌تواند فوق‌العاده پیچیده باشد و ممکن است رابطه بین درد مفاصل و اضطراب شما به سادگی آنچه در بالا ذکر شد نباشد. استرس و اضطراب بر تغذیه، هورمون‌ها، عملکرد اندام‌ها تأثیر می‌گذارند. به همین دلیل است که ارتباط بین درد مفاصل و اضطراب ممکن است هرگز به طور کامل مشخص نباشد.

چگونه بدن به استرس واکنش نشان می‌دهد؟

هنگام مواجهه با خطر، یک واکنش شیمیایی در بدن رخ می‌دهد که به انسان امکان می‌دهد سریع عمل کند. این واکنش که به عنوان «جنگ یا گریز» یا «پاسخ استرس» نیز شناخته می‌شود، روشی است که بدن را از آسیب محافظت می‌کند. متأسفانه، بدن همیشه نمی‌تواند تفاوت بین تهدید جدی و فشار زندگی روزمره تشخیص دهد.

هر موقعیت استرس‌زا می‌تواند این واکنش را تحریک کند و باعث افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و سفت شدن عضلات شود.

علائم استرس و اضطراب

استرس می‌تواند ذهن و بدن شما را خراب کند. استرس به میزان کم می‌تواند هوشیاری را بهبود بخشد و حواس را تیز کند. با این حال، استرس مزمن می‌تواند منجر به مشکلات جدی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، درد استخوان ساق پا، مشکلات گوارشی و بیماری‌های خود ایمنی شود. اگر هر یک از علائم زیر را به طور مداوم تجربه کردید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

علائم ذهنی/عاطفی:

 • بد خلقی
 • حواس پرتی
 • فراموشی
 • عزت نفس پایین
 • افسردگی

علائم فیزیکی:

 • درد
 • بیخوابی
 • سردرد
 • درد قفسه سینه
 • عصبی بودن
 • مشکلات گوارشی
 • سطوح انرژی پایین
 • سرماخوردگی یا عفونت های مکرر

آیا پا درد مربوط به قلب است؟

سیستم گردش خون بدن، خون را در مقادیر زیاد به مهم‌ترین مناطق بدن می‌فرستد. این مناطق شامل مغز، قلب و کلیه‌ها می‌شود. بدن باید علیه جاذبه کار کند تا خون را از پاها به لب برگرداند. این بدان معنی است که پاها در برابر جریان خون آسیب پذیر هستند.

در اینجا برخی از راه‌هایی که بیماری‌های قلبی می‌توانند باعث درد پا شوند، آورده شده است:

نارسایی احتقانی قلب

اگر قلب نتواند خون را به خوبی به نقاط مختلف بدن پمپاژ کند، ممکن است به دلیل جریان خون ضعیف، تورم قابل توجهی در پاها را تجربه کنید.

ترومبوآمبولی وریدی (VTE)

VTE می تواند نشانه ای از بیماری قلبی باشد. یکی از نشانه‌های بارز آن بروز لکه خون روی ساق پا است.

PAD

اگر رگ‌های خونی باریک شوند یا با تجمع پلاک مواجه شوند، خون نیز از آن عبور نمی‌کند. در این وضعیت اکسیژن به اندازه کافی به ماهیچه‌ها نمی‌رسد و باعث درد می‌شود.

سوالات متداول

چه ویتامین‌هایی به درد عضلات و مفاصل کمک می‌کنند؟

ویتامین D برای قوی نگه داشتن استخوان‌ها و جلوگیری از صدمات ناشی از افتادن مهم است. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که سطح ویتامین D پایینی دارند ممکن است درد مفاصل را  بیشتر تجربه کنند.

چگونه درد پا را در شب تسکین دهم؟

 1. حرکات کششی انجام دهید
 2. از رختخواب بیرون بیایید و پای خود را صاف روی زمین گذاشته و فشار دهید
 3. ماهیچه را ماساژ دهید
 4. پای خود را خم کنید
 5. انگشتان پا را بگیرید و به سمت خود بکشید
 6. روی محل درد یخ قرار دهید
 7. حمام آب گرم بگیرید

آیا کم‌آبی باعث درد استخوان می‌شود؟

کم‌آبی می‌تواند باعث درد استخوان ساق پا و گرفتگی عضلات ساق شود. همچنین ممکن است انقباضات غیرارادی مانند اسپاسم را تشدید کند. کم آبی نیز باعث کاهش حجم خون می شود. این بدان معناست که به عضلات و اندام‌ها جریان خون کمتری رسیده و در نتیجه گرفتگی و اسپاسم ایجاد می شود.

آیا ویتامین D پایین می‌تواند باعث آسیب به استخوان شود؟

این ویتامین یکی از ویتامین‌های ضروری برای حفط استحکام استخوان‌های بدن است. به همین دلیل کمبود آن می‌تواند به استخوان‌ها صدمات شدیدی وارد کند.

چه کسانی بیشتر در معرض درد مفاصل هستند؟

زنان بیشتر از مردان از درد مفاصل رنج می برند. 60 درصد از تمام آمریکایی‌هایی که به درد مفاصل مبتلا می‌شوند، زن هستند.

درد استخوان ساق پا چگونه درمان می‌شود؟

ممکن است با استفاده از مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن، آسپرین یا ایبوپروفن، درد استخوان به طور موقت تسکین یابد. درصورتی که درد بعد از مدتی کوتاه از بین نرود، باید به پزشک مراجعه شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل بن فیت ایکس-مارت و خرید محصول کلیک کنید
4.5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 6 نظر

3 6
درد استخوان ساق پا

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن