درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

ریزش مو یک دغدغه جدی برای بسیاری از افراد درگیر این مشکل است. در این میان افراد زیادی مدعی درمان ریزش مو هستند. روش‌های گوناگونی برای کاهش ریزش مو وجود دارد. روش‌های خانگی همچون آب پیاز و نخود، طب سنتی همچون حجامت کف سر، مصرف موضعی برخی روغن‌ها، مصرف مکمل‌های تخصصی مو، مزوتراپی، فیلر مو و نهایتا کاشت مو.

تصمیم گیرنده شما هستید که برای درمان ریزش موی خود چه روشی را انتخاب کنید، اما اولین قدم در درمان این عارضه شناخت علت ریزش مو است، که یکی از بهترین کارها مراجعه به پزشک متخصص جهت انجام معاینات بالینی و آزمایشات لازم است و پزشک پس از انجام آزمایشات و معاینات، موثرترین روش درمانی را به شما پیشنهاد می کند. در ادامه مقاله، چند روش رایج برای درمان ریزش مو معرفی می‌گردد.

روش‌های کلینیکی

پزشک برای درمان ریزش مو از داروهایی همچون ماینوکسیدیل و فیناستراید و در کنار آن روش‌های درمانی همچون مزوتراپی،‌ فیلر مو و … استفاده می‌کند.

از مزوتراپی می‌توان به عنوان درمان پیشتیبان یا مکمل، همزمان با سایر روش‌های درمانی دیگر استفاده کرد.

در افرادی که ریزش موی شدید دارند، تنها اقدام درمانی مناسب، کاشت مو خواهد بود.

روش‌های سنتی در درمان ریزش مو

  • درمان با آب پیاز

بسیاری از افراد معتقدند که آب پیاز می تواند به رشد مو کمک کند. پیازحاوی گوگرد است و ساختار کراتین مو حاوی اسید آمینه‌های گوگرد دار است. از این رو شاید پیاز از طریق تامین مواد مورد نیاز مو، به افزایش رشد موها و استحکام مو کمک کند.

  • درمان ریزش مو با طب سنتی

در طب سنتی از روش‌های مختلفی استفاده می کنند، استفاده از ترکیب حنا، مورد و سدر بسیار رایج است. مالیدن عصاره‌های گیاهی همچون رزماری و روغن‌های گیاهی با افزایش جریان خون در سر در جلوگیری از ریزش مو موثر هستند.

از گذشته موی زنان هندی به زیبایی و پر پشتی معروف است. توصیه‌ی هندی‌ها برای پرپشتی مو و جلوگیری از ریزش مو استفاده از روغن‌های گیاهی همچون روغن بادام، زیتون، کرچک و روغن نارگیل است.

مصرف مکمل‌های تخصصی مو

مکمل‌های مو به واسطه داشتن ویتامین‌ها و مواد معدنی، در تقویت فولیکول مو، شادابی، استحکام و درخشندگی مو موثر هستند و به درمان ریزش مو کمک می‌کنند.

برخی از افراد پس از مصرف مکمل‌ها منتظر معجزه هستند. مکمل‌ها همانطور که از اسمشان پیداست تکمیل کننده رژیم غذایی هستند و جایگزین تغذیه سالم نیستند. از این رو  به عنوان یک نیروی کمکی می‌توانند در توقف ریزش مو موثر واقع شوند.

بسیاری از افراد پس از احساس کم پشت شدن مو‌ها و ریزش مو به داروخانه مراجعه کرده و درخواست یک مکمل برای قطع ریزش مو می‌کنند.

 در انتخاب مکمل مو برخی به دنبال مکمل‌های خارجی با قیمت‌های گزاف هستند، اما لزوما قیمت بالای یک مکمل تضمین کننده کیفیت و اثر بخشی آن نمی‌باشد. نکته مهم در انتخاب مکمل، توجه به جدول ترکیبات و سپس نام برند و کشور تولید کننده است.

در نهایت مکمل‌ها زمانی بهترین اثربخشی را دارند، که فرد کمبود یک ماده مغذی داشته و با مصرف مکمل کمبود جبران می‌گردد.

ویتامین برای ریزش مو

ویتامین‌ها و مواد معدنی، مواد مغذی ضروری برای رشد، استحکام و سلامت مو هستند.

یکی از فاکتورهای اصلی تاثیرگذار بر رشد مو، داشتن تغذیه مناسب و استفاده از ویتامین ها و مواد معدنی است. فرد باید یک رژیم غذایی مناسب داشته باشد که همه‌ی گروه‌های غذایی و همه ویتامین‌ها را در بر بگیرد، زیرا کمبود هر ماده غذایی یا ویتامین موجب اختلال در رشد مو یا ریزش آن می‌گردد.

منظور از ویتامین برای ریزش مو، مواد مغذی است که در جلوگیری از ریزش مو و درمان ریزش مو موثر هستند.

بیوتین

ویتامین B7 یا بیوتین یک ویتامین محلول در آب است، این ویتامین کو فاکتور آنزیم‌های کربوکسیلاز است که در سنتز اسیدهای چرب و آمینو اسید‌ها نقش دارد.

عملکرد بیوتین در سنتز پروتئین و به خصوص در سنتز کراتین، نقش آن را در سلامت مو نشان می دهد. همچنین در پیشگیری از چرب شدن و ریزش مو نیز نقش دارد.

کمبود بیوتین منجر به ریزش مو(آلوپسی) می‌گردد و در حدود 40% از خانم‌هایی که شکایت از ریزش مو داشتند، کمبود بیوتین مشاهده شده است.

زینک

زینک یک ماده معدنی ضروری در بدن است که برای عملکرد بیش از 300 آنزیم و هورمون مورد نیاز است و نقش مهمی در سلامت پوست و مو دارد.

کمبود زینک منجر به آلوپسی(ریزش مو)، ضایعات پوستی و نا فرم شدن ناخن‌ها می‌گردد.

زینک نقش مهم عملکردی در چرخه رشد فولیکول مو دارد. زینک در تولید کراتین که 95% ساختار مو را تشکیل می‌دهد نقش دارد. همچنین منجر به تسریع ریکاوری فولیکول مو می‌گردد و به رشد مجدد مو و توقف ریزش مو کمک می کند.

 مطالعات نشان می دهد که کمبود زینک منجر به موهای نازک، سفید و شکننده و بد شکلی ناخن می‌گردد و همچنین مرتبط با الگوی ریزش موی تلوژن افلوویوم و ریزش موی سکه ای است.

ویتامینB5  

پانتوتنیک اسید یا B5 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین به حفظ رنگ مو کمک می‌کند و از سفید شدن زودرس مو جلوگیری می‌کند.

ویتامینB5  به حفظ رطوبت مو کمک می کند. همچنین در تنظیم فعالیت غدد سبوم (مسئول تنظیم چربی) نقش دارد و منجر به تسریع تولید ملانین (رنگدانه مو) می‌گردد.

ویتامینB6  

پریدوکسین یک  ویتامین محلول در آب است و کو فاکتور بسیاری از آنزیم‌ها است.

ویتامین B6 نقش مهمی در ترکیب سیستئین سلول‌های مو دارد. همچنین در افزایش تولید کراتین مو نقش دارد و به حفظ شادابی و درخشندگی مو کمک می کند. این ویتامین در درمان ریزش مو موثر می‌باشد.

ویتامین B9

ویتامین B9 یا فولات، یک ویتامین محلول در آّب است. فولیک اسید در سنتز نوکلئیک اسیدها و متابولیسم اسید آمینه‌ها نقش دارد. کمبود فولیک اسید منجر به از بین رفتن رنگدانه مو و سفید شدن زودرس مو می‌گردد.

ویتامین B9 در بازسازی فولیکول مو، جلوگیری از سفید شدن و ریزش مو و تنظیم فعالیت غدد سبوم (تنظیم کننده چربی) نقش دارد.

ویتامین E

ویتامین E از دسته ویتامین‌های محلول در چربی است. این ویتامین خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد و از بافت‌های بدن در مقابل اثرات مخرب رادیکال آزاد و برخی از ترکیب‌های شیمیایی محافظت می‌کند.

ویتامین E با خاصیت آنتی اکسیدانی منجر به حذف رادیکال‌های آزاد می‌گردد. از این رو در حفاظت از فولیکول مو در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب‌های ناشی از رادیکال آزاد موثر است. این ویتامین نقش مهمی در درمان ریزش مو ایفا می‌کند.

مس و منگنز

مس یک ماده معدنی ضروری است. مس موجب استحکام فیبر کراتینی شده و از این رو  به استحکام مو کمک می‌کند. کمبود مس منجر به سفید شدن زودرس مو می‌شود.

منگنز نیز یک ماده معدنی ضروری است که دارای نقش آنتی اکسیدانی می باشد. همچنین با خنثی کردن رادیکال‌های آزاد از آسیب ناشی از آن بر مو جلوگیری می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که کمبود منگنز موجب ریزش مو می‌گردد، از این رو در حفظ سلامت مو و درمان ریزش مو موثر است.

بتا کاروتن

یک رنگدانه زرد-نارنجی است که در گیاهان و میوه‌ها از جمله هویج و کدو تنبل یافت می‌شود. بتا کاروتن به عنوان “پرو ویتامین “ A نیز شناخته می‌شود، زیرا به عنوان  پیش ساز ویتامین A است، یعنی در بدن تبدیل به ویتامین A می‌شود.

کمبود ویتامین A باعث می‌شود که موها خشک، کدر و بی‌جان و پوست سر خشک شود. پوست خشک سر نیز کم کم به شوره‌ی سر تبدیل می‌شود. از این رو، مصرف ترکیب حاوی بتاکاروتن برای جلوگیری از این اختلالات کمک کننده است.

پیشنهاد ما برای تامین انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای موی سر، مکمل تخصصی مو هیرونیک است. این مکمل حاوی 30 میلی گرم زینک خالص و 1000 میکروگرم بیوتین، ویتامین ب5، ب6 و کوآنزیم کیوتن است که  به تقویت فولیکول مو، افزایش تولید کراتین و جلوگیری از ریزش مو کمک می کند. برای اطلاعات بیشتر روی تصویر محصول کلیک کنید.

product of HairoNik banner

برای ریزش مو چه کنیم؟

یکی از شایع ترین علت‌های ریزش مو، استرس و اضطراب و فشارهای روحی است. اولین قدم در درمان ریزش مو پرهیز از استرس و ناراحتی است.

پس از انتخاب یک روش درمانی، مهم ترین اصل اعتماد به روش انتخابی و سپس نظم و تداوم  است. برای مثال برای اثر بخشی بهینه مکمل‌های پوست و مو فرد باید دوره درمان را حداقل به مدت 3 ماه تکمیل کند. بسیاری از افراد در هفته‌های اول استفاده از یک مکمل، پس از عدم مشاهده تغییر واضح در کاهش ریزش مو، مکمل را قطع کرده و مکمل دیگری را شروع می کنند و گاها با صرف هزینه زیاد نتیجه ای حاصل نمی‌شود. این نکته در مورد سایر روش های درمانی همچون فیلر مو، مزوتراپی و… هم صادق است.

پس شاید مهم تر از اینکه برای ریزش مو چه کنیم، این باشد که چگونه در مسیر درمان ریزش مو اصل تداوم و نظم را رعایت کنیم!

رفع ریزش مو

در درمان ریزش مو همیشه سعی به انتخاب روشی است که میزان ریزش را به حداقل رسانده و در صورت امکان به رفع ریزش مو کمک کند.

بسته به نوع الگوی ریزش مو و علت ایجاد ریزش مو، روش درمانی متفاوتی انتخاب می‌گردد و به طبع اثر بخشی متفاوتی هم خواهد داشت. بعضی از روش‌ها به کاهش ریزش مو کمک میکنند، برخی افزایش سرعت رشد مو، افزایش حجم مو و تعداد اندکی از روش‌ها به رفع ریزش مو به طور کامل می‌انجامد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل تخصصی مو هیرونیک و خرید محصول کلیک کنید
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن

همواره پاسخگوی شما هستیم

جهت مشاوره در مورد محصولات ما

با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

021-58201