تقویت سیستم ایمنی

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
تقویت سیستم ایمنی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

مقدمه

آموزش بهداشت عمومی شامل شست و شوی دست ها و واکسیناسون به کاهش گسترش  و اثرات مخرب عفونت ها کمک می‌کند. اگرچه مرز های جهانی ابتلا به عفونت بالاست و اقدامات دیگری نیز لازم است.

عفونت های حاد دستگاه  تنفسی مسئول 2.38 میلیون مرگ در سال 2016 بود.

نقشی که تغذیه در تقویت سیستم ایمنی ایفا می‌کند برای افراد جا افتاده است.

مطالعات متعددی نشان می‌دهند که ویتامین ها شامل ویتامینA، ویتامینB6، ویتامینB12، ویتامینC، ویتامینD، ویتامینE و فولات، مواد معدنی همچون زینک، آهن، سلنیوم، منیزیوم و مس و اسید های چرب امگا3 نقش مهم و مکمل در تقویت سیستم ایمنی ایفا می‌کنند.

مصرف و سطوح ناکافی این مواد مغذی بسیار شایع است و منجر به کاهش مقاومت در برابر عفونت ها و افزایش احتمال ابتلا به بیماری ها می‌شود.

عفونت های شدید دستگاه تنفسی یکی از علل شایع مرگ و میر در جهان است که اپیدمی آنفولانزای فصلی و شیوع اخیر ویروس بیماری کرونا COVID-19  نمونه های این بیماری هستند.

ویتامین C :

مصرف ناکافی ویتامین C موجب کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت ها و نهایتا موجب افزایش ابتلا به بیماری ها می‌شود.

عفونت های شدید دستگاه تنفسی یکی از علل شایع مرگ و میر در جهان است که اپیدمی آنفولانزای فصلی و شیوع اخیر ویروس بیماری کرونا COVID-19  نمونه های این بیماری هستند.

با تغییر فصل از تابستان به پاییز، آنفولانزای فصلی که یک بیماری ویروسی وارگیردار تنفسیه بسیاررایج می‌گردد، مطالعات نشان می‌دهد که مصرف مکمل حاوی ویتامین C در کوتاه شدن مدت و کمترشدن شدت این بیماری موثر است.

مطالعات نشان میدهد که ویتامین C در افزایش تولید آنتی بادی، افزایش مهاجرت گلبول های سفید به محل عفونت نقش دارد و موجب  کاهش ریسک ابتلا به بیماری ها می‌شود.

افراد دارای کمبود ویتامین C در ابتلا به عفونت های تنفسی شدید همچون پنومونی هستند.

مصرف ویتامین C در کاهش شدت و مدت عفونت های دستگاه تنفس فوقانی همچون سرماخوردگی موثرند و موجب پیشگیری از ابتلا به عفونت در افرادی که تحت استرس های جسمی قرار دارند می‌گردد.

امگا3:

التهاب یکی از اجزای اساسی سیستم ایمنی است، پاسخ های ایمنی به وسیله واسطه های پیش التهابی که توسط سلول های متعددی ساخته می‌شود ایجاد می‌گردد که موجب رفع عفونت می‌‌گردد.التهاب به طور معمول در پایان پاسخ ایمنی به سرعت برطرف می‌شود.

اسید های چرب امگا3، EPA و DHA در محل التهاب حضور می‌یابند و به رفع التهاب و بهبودی کمک می‌کنند. کمبود این اسید های چرب موجب عدم رفع التهاب و یا رفع با تاخیر التهاب می‌گردد.

این در زمینه بیماری COVID-19 که به صورت یک بیماری با التهاب کنترل نشده ظاهر می‌گردد حائز اهمیت است.

مطالعات نشان می‌دهند مصرف EPA و DHA در بهبود اکسیژن خون، کاهش چشم گیر نیاز به دستگاه ونتیلاتور، کاهش آسیب به اندام ها و کاهش مدت زمان بستری در بخش مراقبت های ویژه و مرگ و میر در 28 روزاول در بیماران مبتلا به سندرم زجر تنفسی حاد نقش چشم گیری دارد.

ویتامین E

مطالعات نشان گر نقش ویتامین E در کاهش عفونت های دستگاه تنفسی است.

مطالعه انجام شده بر روی  افراد تحت مراقبت در 617 خانه سالمندان نشان می‌دهد که مصرف روزانه 200IU ویتامین E به مدت یک سال موجب کاهش ریسک عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی شد.

با افزایش سن عملکرد سیستم ایمنی با واسطه T Cell ها کاهش می‌یابد، ویتامین E در بهبود این پاسخ ها موثر است.

ویتامین E منجر به بهبود عملکرد NKCell ها، کموتاکسی نوتروفیل ها و تکثیر لنفوسیت ها موثر است.

مطالعه ی دیگری نشان دهنده نقش ویتامین E در افزایش تولید آنتی بادی علیه واکسن ویروس هپاتیت ب و کزاز است.

زینک:

کمبود جزیی زینک بر عملکرد سیستم ایمنی تاثیرگذار است.

زینک در رشد سلولهای ایمنی و حفظ عملکرد سیستم ایمنی ذاتی و اکتسابی حائز اهمیت است.

کمبود زینک منجر به اختلال در تشکیل، فعال سازی و بلوغ لنفوسیت ها، اختلال در ارتباط درون سلولی از طریق سایتوکاین ها و تضعیف سیستم دفاعی ذاتی میزبان می‌گردد.

کمبود زینک در کودکان منجر افزایش اسهال و عوارض تنفسی می‌شود.

جمع بندی:

همچنین باید اشاره کرد که حمایت تغذیه ای مطلوب جهت تقویت سیستم ایمنی نیازمند مصرف بیش از سطح RDA در برخی مواد مغذی است، عفونت و عوامل استرس زای دیگر موجب کاهش سطح مواد مغذی در بدن می‌گردد.

برای مثال میزان ویتامین C بدن در هنگام ابتلا به عفونت ها کاهش پیدا می‌کند، از این رو افزایش مصرف ویتامین C در این دوران اهمیت ویژه ای دارد.

به طور کلی نیاز به ویتامین C در هنگام ابتلا به عفونت افزایش پیدا می کند، مطالعات نشان میدهد که مصرف روزانه بیش از 200 میلی گرم ویتامین ث در کاهش خطر ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی و کاهش شدت و طول دوران بیماری و حتی در موارد شدید در کاهش مدت زمان بستری در بیمارستان کمک کننداست.

مصرف مکمل ویتامین C در سطح بالاتر ازRDA توصیه شده است، مطالعات اخیر نشان می دهند مصرف مکمل ویتامین C در کاهش چشم گیر ریسک ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی و کاهش شدت و مرگ و میر در افراد مسن در بیماری های همچون سرماخوردگی، پنومونی موثر است.

بر اساس این شواهد مصرف روزانه حداقل 200 میلی گرم ویتامین C در افراد سالم توصیه می‌شود.

لازم به ذکر است مصرف ویتامین C وابسطه به سطح سلامت افراد است، مصرف روزانه 1-2 گرم ویتامین C در هنگام بروز علائم اولیه در بیماران توصیه می‌شود.(حداکثر میزان قابل تحمل ویتامین ث در بزرگسالان 2گرم و در کودکان 1تا3 سال 400میلی گرم است)

مصرف کافی امگا3 در رفع التهاب از طریق تولید عوامل ضدالتهاب نقش دارد که در حفظ سلامت دستگاه تنفسی کمک کننده است.از این رو مصرف روزانه 250 میلی گرم EPA+DHA توصیه شده است.

کمبود جزیی زینک بر عملکرد سیستم ایمنی تاثیرگذار است و در کودکان منجر به افزایش اسهال و عوارض تنفسی می‌شود.از این رو مصرف روزانه 8 تا 11 میلی گرم زینک توصیه می‌شود.

امتیاز دهید!

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 0 نظر

1 0
تقویت سیستم ایمنی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

به بالای صفحه بردن

همواره پاسخگوی شما هستیم

جهت مشاوره در مورد محصولات ما

با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

021-58201